Login lub e-mail Hasło   

Twój własny introwertyk - poradnik użytkownika

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://zaozi.blogspot.com/2010/03/twoj-w(...)yk.html
A więc stało się. Jesteś bratem, dziewczyną, ojcem, współlokatorką introwertyka (płci dowolnej). Masz pewne problemy z jego obsługa.
Wyświetlenia: 26.725 Zamieszczono 06/03/2010

A więc stało się. Jesteś bratem, dziewczyną, ojcem, współlokatorką introwertyka (płci dowolnej). Masz pewne problemy z jego obsługa, nie wiesz dlaczego nic nie mówi i jak skłonić go do otwarcia się, lub też patrzysz na niego i zastanawiasz się - dlaczego jest taki dziwny? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - z Twoim introwertykiem jest wszystko w porządku. Ten model człowieka tak po prostu ma. Jeśli utrzymujecie kontakty z wyboru a nie z konieczności, doceń to. Jeśli jesteście przyjaciółmi, masz prawo poczuć się kimś wyjątkowym.

Introwersja to pojęcie wprowadzone przez C. G. Junga w jego koncepcji typów psychologicznych. Obecnie stanowi ono składową większości prób mierzenia  i strukturalizowania osobowości (wielka piątkaMMPI, model trójczynnikowy Eysencka,16PF...). Przeciwstawnym pojęciem do introwersji jest ekstrawersja - słowa te oznaczają zwrócenie się do - odpowiednio - wewnątrz i zewnątrz, w psychologii określają podstawową orientację działań, myśli i percepcji jaką prezentuje jednostka - zwrócenie się ku własnemu życiu wewnętrznemu lub światu na zewnątrz. Zbliżony do pojęcia introwertyka wydaje się archetyp samotnego twórczego geniusza - artysty, wynalazcy, naukowca - który w odosobnieniu oddaje się pracy twórczej a inni ludzi wydają się nie być mu potrzebni. Typowy skrajny ekstrawertyk zaś to osoba entuzjastyczna, rozmowna, pełna werwy i energii, z radością oddająca się interakcjom międzyludzkim i ciesząca się, kiedy wokół niej dzieje się wiele. Nie potrafi usiedzieć w miejscu i nie przepada za samotnością.

Wokół introwertyków narosło wiele mitów, nieporozumień i uprzedzeń - bardzo często w sposób krzywdzący ocenia się ich negatywnie. Zupełnie niepotrzebnie, o czym z pewnością już wkrótce przekonasz się ciesząc się towarzystwem introwertyka. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

* * * 
Czy ja jestem tym... no wiesz...

Introwertykiem? Możliwe, choć jest duża szansa, że nie. Statystyki wskazują na różne odsetki osób o orientacji intro w populacji, na ogół jest to jednak mniej niż połowa. Introwersja-ekstrawersja to pojęcie o charakterze dymensjonalnym - istnieje dwubiegunowe kontinuum (zob. też "błąd ignotum per ignotum") na którym każdy z nas ma jakieś miejsce - jest umiejscowiony gdzieś pomiędzy dwoma jego końcami reprezentującymi sytuacje skrajne. Nie ma pośród nas zbyt wielu stuprocentowych introwertyków (istnieją koncepcje mówiące, iż skrajna introwersja to po prostu autyzm) i ekstrawertyków, na ogół plasujemy się pośrodku (typowe "pośrodku" to ambiwertyk) ale raczej jesteśmy bardziej jednym niż drugim. Przykład.

Ale jak poznać, że moje dziecko jest introwertykiem?

Można odpowiedzieć na pytania wskaźnika typu osobowości Myersa-Briggsa, by mieć na to papier. Introwertyka można jednak rozpoznać po zapachu siarkibraku odbicia w lustrze,mokrej plamie na miejscu, gdzie siedział pewnych typowych zachowaniach. Uściślijmy, iż nie są to zachowania nienormalne - są to zachowania niezwykłe jedynie dla Ciebie, ekstrawertyku - dla kogoś o orientacji innej niż Twoja, są one natomiast najzupełniej w świecie naturalne.
Nasuwająca się być może analogia do orientacji seksualnej jest całkiem zasadna - tego się nie wybiera, ale chce się być w zgodzie ze sobą.

Jeśli widzisz, że Twój znajomy:

 • lubi spędzać czas w pojedynkę i nie wiesz co w tym czasie robi,
 • sprawia wrażenie, jakby nie miał wielu przyjaciół,
 • wydaje się być wiecznie zmęczony,
 • jest małomówny,
 • niezmiennie błądzi gdzieś myślami i jest jakby nieobecny,

 ...oznacza to, że mógł dostać się w szpony sekty, lub po prostu Ty patrzysz na rzeczy powierzchownie i nie do końca rozumiesz swojego znajomego który jest introwertykiem. Bowiem:

Introwertycy nie mają oporów przed spędzaniem czasu w pojedynkę, co więcej - potrzebują tego. Tylko głębokie relacje nazywają przyjaźnią, w rezultacie utrzymują ich niewiele. W sytuacjach społecznych raczej tracą energię, niż ją wykorzystują - dość szybka sprawiają wrażenie zmęczonych. Są dobrymi słuchaczami i  po prostu nie znajdują przyjemności w rozmowach prowadzonych dla samego rozmawiania. Jak sama nazwa wskazuje, bardzo absorbuje ich własne wnętrze, w rezultacie często są zamyśleni.


Kiedy słuchają, bardzo często utrzymują kontakt wzrokowy, niekoniecznie wtedy, gdy mówią. Zanim się wypowiedzą, często potrzebują czasu do namysłu, podobnie w wypadku działania. Zdarza im się mówić wolno i spokojnie, z duża ilością pauz, czasami odczuwają pustkę w głowie - wrażenie braku czegokolwiek do powiedzenia. Lepiej czują się w konwersacjach z małą ilością osób niż w grupie. Energii dodaje im cisza i spokój, w takich warunkach wolą też pracować. Łatwiej uczą się czytając o tym, co mają do zrobienia niż słuchając o tym, wolą także najpierw obserwować, zanim włączą się do działania.

A może on jest po prostu nieśmiały, albo trzeba mu dać alkoholu? 

Nieśmiałość to zupełnie inny rodzaj obuwia - wiąże się ona z odczuwaniem lęku w sytuacjach społecznych. Introwersja nie jest patologią a introwertycy nie są z definicji odludkami lub jednostkami aspołecznymi. Podobnie jak i Ty (i zdecydowana większość zdrowych ludzi) potrzebują jakiejś formy ludzkiego towarzystwa. Można jednak powiedzieć, że są jego koneserami i wolą sami decydować o tym, co jedzą. Sytuacje intensywnej ekspozycji społecznej (bycie w dużym towarzystwie) są silnie obciążające dla ich układu nerwowego - najprawdopodobniej dla Ciebie także istnieje ilość ludzi w kontakcie z którymi czułbyś się nie do końca komfortowo, a już na pewno muzyka tak głośna, że nie będziesz jej w stanie słuchać. Wszystko rozbija się o stymulację bodźcami, czyli pobudzenie układu nerwowego - różnica jest ilościowa a nie jakościowa, introwertyk ma niższy próg tolerancji dla pewnego rodzaju bodźców. Podkreślmy jeszcze raz, introwertyk nie jest chory i nie potrzebuje natychmiastowej pomocy, żeby móc się wyluzować.

Introwertycy potrafią mówić i prowadzić bardzo głębokie konwersacje, zwłaszcza wtedy, gdy po drugiej stronie napotkają rozmówcę o podobnych zainteresowaniach - potrafią wtedy mówić długo i z pasją. 

Kim jeszcze introwertyk nie jest:

 • niemiłym oschłym gburem (po prostu nie odczuwa potrzeby wyrażania swoich stanów wewnętrznych właśnie teraz i nie przepada za small talks, rozmowami na tematy marynistyczne i głębokimi dysputami meteorologicznymi)
 • nerdem (choć i. czasami osiągają lepsze wyniki w nauce)
 • niewdzięcznym ponurakiem który psuje zabawę (możliwe, że nie dostrzegasz, iż ktoś może potrzebować innej rozrywki)
 • społecznie niekompetentnym (w sytuacjach społecznych, introwertycy działają nie "gorzej" a po prostu "w inny sposób")
 • chorym na depresję (choć niektóre badania wskazują, że mogą być na nią bardziej podatni)
 • osobnikiem schizoidalnym 
 • mizantropem (ludzie są cudowni, ale podawani z umiarem i nie za często)
 • wyniosłym dupkiem (myślą więcej, inaczej, rezultaty zachowują dla siebie z tych samych powodów, dla których inni nie zachowują dla siebie wszystkiego, co dzieje się w ich głowie - są tym, kim są (hebr. ehyeh asher ehyeh, אהיה אשר אהיה))

Nim odezwą się oburzone głosy introwertyków, którzy są przy okazji odludkami i/lub socjopatami (lub ich znajomych), co więcej, są z tego dumni - oczywiście introwersja może współwystępować z ww., podobnie jednak jak ekstrawersja. Od siebie dodam, że (jak wiadomo, typową dla ekstrawertyków!) niekorzystną dla rozmówcy proporcję czasu przeznaczanego na mówienie względem czasu na słuchanie osobiście uważam za poważny brak w kompetencji społecznej.

Czy można się tym zarazić przez ukłucie komara lub korzystając z tych samych sztućców?

Nie, ale wiele wskazuje na to, że introwertyzm jest przenoszony drogą płciową, a mianowicie następnemu pokoleniu. Obserwacje bliźniąt monozygotycznych wychowywanych razem i osobno (genetycy behawioralni powinni znaleźć sposób na okazanie im wdzięczności za umożliwieniu rozwoju swojej dziedziny naukowej) pokazują, iż orientacja intro/ekstra jest determinowana czynnikami biologicznymi - w 38%-59% odpowiadają one za jej ukształtowanie.

No więc geny, dopust boży, on nie może za siebie. Ale dlaczego on właściwie taki jest?

W dużej mierze wynika to z budowy jego układu nerwowego. Hans Eysenck, jeden z teoretyków osobowości, zakładał, że kluczowe jest tutaj wyjściowe pobudzenie kory mózgowej. W tych założeniach, introwertycy mają wyższy poziom stymulacji już na starcie, co sprawia, że mniej potrzeba, by osiągnąć poziom pobudzenia dla naszego mózgu nadmierny i tym samym uznawany za nieprzyjemny. w wypadku ekstrawertyków potrzeba więcej, by czarę goryczy przelać. Wyniki badań EEG są w tej kwestii średnio konkluzywne, badania pokazują jednak, że introwertycy ślinią się bardziej w kontakcie z sokiem z cytryny, co wynika z aktywności tworu siatkowatego - obszaru mózgu regulującego działanie ośrodkowego układu nerwowego i modulującego reakcje na bodźce pochodzące ze zmysłów (np. ilość śliny w odpowiedzi na jedzenie).

U introwertyków obserwuje się także większy przepływ krwi w obszarze płata czołowego i przedniej części wzgórza. Obszary te odpowiadają za wewnętrzne przetwarzanie informacji - rozwiązywanie problemów, planowanie, analizowanie i pewnie też ogólny stan zamyślenia. U ekstrawertyków bardziej aktywne wydają się być obszary w przedniej części zakrętu obręczy, w płatach skroniowych i w tylnej części wzgórza, rejonach mózgu powiązanych z intepretacją doznań zmysłowych i wrażeń emocjonalnych.

Sugeruje się czasem, że powodem występowania różnic w poszukiwaniu doznań pomiędzy intro- i ekstrawertykami jest wyższa wrażliwość mezolimbicznego szlaku dopaminowego (częściukładu nagrody, kierującego naszym zachowaniem) na doznania nagradzające. Innymi słowy, mniej potrzeba, by czuli się oni usatysfakcjonowani.

Jak z nim postępować? Czy oni potrzebują specjalnej diety i jak często zmieniać trociny?

To co powiem, będzie bardzo proste ale i trudne zarazem: spróbuj go zrozumieć. Być może na Ciebie obecność na sali setki osób wpływa mobilizująco i sprawia, że rozpiera Cię energia, ale na nią to niekoniecznie tak działa. Dla Ciebie naturalnym jest, że wszyscy mówią wtedy, kiedy mogą i ew. mniej lub bardziej grzecznie czekają, aż druga osoba przestanie, dla niej dłuższe chwile milczenia są czymś tak naturalnym jak zatrzymanie się po biegu. Tak się robi. Nie każdy ma ciągłą potrzebę nieustannego podtrzymywania komunikacji werbalnej. 

Nie namawiaj go natrętnie na imprezę, żeby się rozerwał i otworzył na ludzi. Jeśli ktoś puści Ci muzykę klasyczną w maksymalnej głośności, nie sprawi to, że ją polubisz.

Nie wystawiaj jej na niespodziewane spotkania z milionem osób. Najlepszym sposobem nauki pływania nie jest wrzucenie kogoś na głęboką wodę. 

Nie reaguj nerwowością wtedy, gdy nic nie odpowie lub potrzebuje czasu do namysłu, kiedy odpowiada, nie przerywaj mu (jakby nie nakazywała tego kultura). Dla introwertyka tonaturalne, że kiedy oczekujesz odpowiedzi, chcesz usłyszeć ją w pełni i przemyślaną.

Kiedy ekstrawertyk ładuje akumulatory obijając się o dziesiątki innych przedstawicieli swojego gatunku lub słuchając wydawanych przez nich odgłosów, introwertyk bierze książkę lub długi spacer (brzydka kalka językowa) lub spędza wieczór w domu. Odpoczywa w ten sposób od nadmiernej stymulacji, tak jak Ty, gdy po podróży w głośnym przedziale pociągu potrzebujesz chwili ciszy. Kwiatkom trzeba wody, ptakom wolności a Twojemu Introwertykowi - odrobiny samotności.
A właściwie to chyba każdemu.

O rany, nie wiedziałam, że to takie trudne

Pomyśl o korzyściach. Istnieje granicząca z pewnością szansa, że Twój Introwertyk będzie doskonałym słuchaczem. Pomyśl o tym - nie tylko będzie słyszał, ale naprawdę będzie słuchałtego co mówisz. Pewnie rzadko to skomentuje, ale kiedy już to zrobi, najczęściej usłyszysz coś głębszego niż "pewnie tak jest, kochanie". Nie bez znaczenia będzie też fakt, iż introwertycy są niesamowicie chłonni jeśli chodzi o detale i informacje, jest więc duża szansa, że Twój Introwertyk nie tylko będzie pamiętał to, o czym mówiłaś wczoraj, ale nawet o tym rozmyślał... Introwertycy bywają świetnymi obserwatorami ludzkiego zachowania, niejednokrotnie dostrzegają rzeczy, których innym nie udaje się zauważyć. W rezultacie, choć wolą pracować w pojedynkę, dobrze pracują w niewielkich zespołach. Ich odmienność sprawia, iż bardzo często zdarza im się zrobić lemoniadę z pudełka i są bardzo kreatywni, choć najczęściej w pojedynkę. Nad zagadnieniami, które rozgryzają skupiają się mocno i dogłębnie je analizują.

Jesli chodzi o relacje międzyludzkie, podejście introwertyków streścić można w słowach jakość, nie ilość. Introwertycy utrzymują głębokie i bliskie relacje z niewielką ilością osób, które starannie sobie dobierają (nie ma w tym poczucia wyższości, introwertycy nie są arogantami, tylko z konieczności jedzą mniej a lepiej) i tylko ich nazywają przyjaciółmi. Jeśli to Ciebie introwertyk nazywa przyjacielem, upewnij się, że doceniasz powagę sytuacji.


porady dla introwertyków
świetny artykuł w podobnej konwencji
 
źródła: notatki z wykładów, Wikipedia
 
Autor: Michał Kosakowski

Podobne artykuły


72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163303
71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 18817
55
komentarze: 15 | wyświetlenia: 40094
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22813
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19755
34
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4301
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 16650
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5529
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4313
23
komentarze: 14 | wyświetlenia: 3676
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 13229
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7471
 
Autor
Dodał do zasobów: Adam Tracz
Artykułświetny artykuł i w 100 % pasujący do mnie, pozdrawiam

  Ivi,  06/03/2010

świetny artykuł, gratuluję:)

wspaniale się czyta, próbuje sobie przypomnieć introwertyków z mojego otoczenia, ale ... ich instynkt samozachowawczy zadziałał i uciekli ;)

Znam kilku, żaden nie jest psychopatą, ale ciężko się do nich 'dobrać'. Introwertycy mają wielką zaletę, słuchają zamiast gadać :).

Mylisz introwertyków z niemowami, obawiam się. :)

  Ivi,  06/03/2010

Jaszczurce chodziło o to że są lepszymi słuchaczami, bardziej koncentrują się na tym co ktoś do nich mówi i lepiej analizują treść wypowiedzi, podczas gdy ekstrawertycy są bardziej "roztrzepani"

Dzięki Ivi, ale myślę, że Darkwater doskonale wiedział o co mi chodzi. Po prostu nie potrafił się powstrzymać, żeby się nie czepić.

Powstrzymywanie się jest niezdrowe, tak mi powiedział pan doktor, zakładam że wiedział co mówi. :)

A fujjj. Dla kur, krów i świń też powstrzymywanie jest niezdrowe i chyba do tego samego doktora chodzą. Dlatego w domu trzymam psa, bo i ja i pies się jednak powstrzymujemy :). Co więcej, uważamy to za normalne. Ot dobre wychowanie, może i bywa niezdrowe ale społecznie lepiej się sprawdza. I tak nie śmierdzi.

W domu się powstrzymujesz, a na forum już nie. Ot, kultura na światowym poziomie. :)

BTW. gratuluję niepowtarzalnej "ścieżki skojarzeniowej", obrazuje ona twoją osobę lepiej niż tysiąc słów komentarza.

Pozwól, że jednak uchylę czoła przed Twoją kulturą, twoim doktorem i twoimi przyjaciółmi z chlewika :)

Tak, ja również pochylę czoło nad twoim "kulturowym bagażem", a wierzącego kolegę poproszę o modlitwę w intencji poszerzenia twych horyzontów, poza chlewik i resztę obejścia. :)

BTW. Co masz do Prosiaczka?

NIc nie mam do prosiaczka, pozdrów go ode mnie. I pana doktora również.

Doktora nie omieszkam, Prosiaczka jak spotkam. Ukłony dla jaszczurkowego najlepszego przyjaciela, resztę towarzystwa w zagrodzie też pozdrów. :)

Dzięki w imieniu psa. Pies śle powinszowania niepowstrzymującym się dla zdrowia.

Niech się nad tym zastanowi, jeszcze nie jest za późno na zmianę postępowania. ;)

  lukmod,  07/03/2010

Ależ to się miło czytało! Konkretnie, ale z jajem.

  Robson,  07/03/2010

Ostatnio kolega mnie w szkole zapytał dlaczego słucham muzyki non-stop, czy powodem jest to że lubię czy to że chce odciąć się od ludzi, zaskoczył mnie tą druga częścią pytania bardzo. Dla jasności nie jestem typem melomana.
Introwertycy bywają świetnymi obserwatorami ludzkiego zachowania, niejednokrotnie dostrzegają rzeczy, których innym nie udaje się zauważyć. "Dużo widzi kto daleko siedz ...  wyświetl więcej

  ,  08/03/2010

Nie mam nic przeciwko introwertykom, niemniej niektórzy mają na tyle zawężony sposób myślenia, że nie nadają się do pracy z ludźmi. Typowy introwertyk (z moich obserwacji i doświadczenia) kojarzy mi się np. z osobą silnie skoncentrowaną na jednej dziedzinie życia w zw. z czym może on być np. świetnym matematykiem. Niestety, jeśli musi przekazać swoją wiedzę to kiepsko mu to wychodzi i potencjalnie ...  wyświetl więcej

  Ivi,  08/03/2010

introwertyk ma szansę w równym stopniu dobrze umieć występować publicznie jak i ekstrawertyk.
Wszystkiego się można nauczyć.
Znam człowieka, który 2 lata temu nie był w stanie zdania wypowiedzieć przez publiką, a teraz to dla niego nie problem. Śmiga z wystąpieniami jakby to nigdy nie sprawiało mu trudności.
Dlatego uważam że introwertyk ma szansę być tak samo dobrym nauczycielem matematyki np jak ekstrawertyk.

  ,  08/03/2010

Pewnie, że ma szansę, tylko niewielu z nich z tej szansy korzysta - a szkoda. Znam kilku nauczycieli matematyki, którzy dzięki dodatkowym fakultetom humanistycznym i doświadczeniom stali się świetnymi nauczycielami potrafiącymi przekazać swoją wiedzę. Niestety, mam wrażenie, że duża część introwertyków podchodzi do życia w taki sposób jak opisał to powyżej Robson.
Podałaś bardzo ciekawy prz ...  wyświetl więcej

  Ivi,  08/03/2010

ktoś słusznie jednak zauważył powyżej ze introwertycy to dobrzy obserwatorzy. A ta cecha jest pożądana np w takich zawodach jak psycholog. Introwertycy potrafią także być świetnymi słuchaczami;)

  ,  08/03/2010

Cóż z tego, jeśli z tych obserwacji nie potrafią zrobić użytku. I tu mi się przypomniała historia ze studiów. Mieliśmy ćw. z panią mgr psychologii (przedmiot zw. z krytycznymi okresami rozwoju) która posiadała niewątpliwie dużą wiedzę w swojej dziedzinie. Problem polegał na tym, że nie potrafiła jej przekazać(a czasem nawet się wysłowić), nawet po tym jak jedna z koleżanek wyręczała ją w tym posłu ...  wyświetl więcej

  Ivi,  08/03/2010

nie należy tu też generalizować- pani od psychologii niekoniecznie była introwertykiem:)
Natomiast jeśli by trafiła na mnie to na pewno bym się upomniała o wyższą ocenę za aktywność( w sytuacji koleżanki)
ps toż to chyba zła kobieta była, że wpisała złą ocenę bez możliwości poprawy:D

  ,  08/03/2010

Introwertycy są świetni jak się z nimi odpowiednio popracuje nad ich dość często niską samooceną, poczuciem własnej wartości, wskazaniem wszechstronnego (holistycznego) podejścia, etc. Doprowadzenie ich na linii kontinuum na odcinek ekstrawertyzmu, wymaga nieraz sporego wysiłku ale efekty są później rewelacyjne - wybijają się ponadprzeciętność z korzyścią dla siebie i całego otoczenia.

  Ivi,  08/03/2010

oczywiście mowa o tych, którzy muszą niejako się nauczyć ze wzgl na zawód bywania wśród np uczniów, przekazywania im swojej wiedzy.
Bo tak ogólnie to nie ma potrzeby ich zmieniać.
Oni są świetnymi przyjaciółmi, mają zawężone grono znajomych, przynajmniej nie zadają się z ludźmi niewartymi ich uwagi.
Ekstrawertycy znowuż bardzo często na ludziach się zawodzą, ponieważ nie zawsz ...  wyświetl więcej

  ,  08/03/2010

Oj, niestety raczej była, bo zmieniła kolory na twarzy jak jej powiedziałem, że introwertycy mają zawężony sposób myślenia ;)
Od strony dydaktycznej była kompletnym matołem. A nie upomniałem się, bo dokonała wpisy we wszystkie dokumenty, byłem zmęczony i nie chciałem się kłócić - a wierz mi lub nie, w kłótni bywam gorszy od darkwatera;))) (oczywiście w tematach na których się znam i mam duż ...  wyświetl więcej

  Ivi,  08/03/2010

a ze tak zapytam z ciekawości
Co studiowałeś?

  ,  08/03/2010

Masz całkowitą rację Ivi. Różnica polega tylko na tym, że im więcej tych osobistych doświadczeń człowiek ma tym szybciej i bardziej staje się szczęśliwym. Introwertyk mając mniejszy bagaż doświadczeń życiowych jest bardziej narażony na porażki życiowe, łatwiej takimi osobami można manipulować, oszukiwać, wykorzystywać.
Ogólną dyscyplinę z której wywodzi się Twoja subdyscyplina ;)

  Ivi,  08/03/2010

no nie róbmy z nich takich fajtłapów- introwertyk introwertykowi nie równy:D
Ekstrawertyk również może być wykorzystywany, może być naiwny , mimo wielkiego doświadczenia obcowania z ludźmi.

  Ivi,  08/03/2010

a skąd wiesz jaka jest moja subdyscyplina? heheh:D

  ,  08/03/2010

Tu by należało odnieść się do jakichś badań. Faktycznie różnice mogą być nieznaczne, zwłaszcza jeśli nie weźmie się pod uwagę poziomu wykształcenia. Może, więc odnieś się do własnych obserwacji i porównaj ilościowo obie grupy i następnie powiedz mi która jest bardziej szczęśliwa :)

  Ivi,  08/03/2010

czy ja wiem?
Myślę ze oba typy tj intro i ekstrawertyk mają dobre i złe strony.
To jest moje osobiste zdanie oczywiście.
Niestety nie ma pod ręką żadnych badań ani w literaturze, ani w praktyce, ale nigdzie nie jest powiedziane że tak owych nigdy nie zrobię, albo ktoś inny nie zrobi, bo temat jest dość ciekawy;)
Kto jest szczęśliwszy? Chyba nikt
Mocniejszą strona ...  wyświetl więcej

  ,  08/03/2010

Dzięki za potwierdzenie ;)))
A tego ostrożnego podejścia uczą w podręcznikach :) i słusznie czynią :)

  Ivi,  08/03/2010

nie wszystko co jest w podręcznikach jest słuszne i prawdziwe:P

  ,  08/03/2010

Na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać i w najnowszych pozycjach można te zmiany dostrzec (na lepsze).

Trudno przeżyć permanentny słowotok i niepohamowane wybuchy dzikiego entuzjazmu ekstrawertyka dla kogoś kto jest bardziej intro niż ekstra, ale i w drugą stronę - łatwo komuś, kto nie ma potrzeby ciągłego wybebeszania swoich emocji na światło dzienne, przykleić łatkę zdziczałego smutasa z tendencją do depresji. A wystarczy sobie uzmysłowić prosty fakt, że tak zwana "norma" zależna jest od naszych ...  wyświetl więcej

  ,  08/03/2010

Jestem ekstrawertykiem to i się domyślam, a nawet chyba wiem :)))

  Ivi,  08/03/2010

heheh
czyli jaka Twoim zdaniem?:P

  ,  08/03/2010

Resocjalizacja jeśli dobrze pamiętam, a jak nie to mnie popraw ;)
Dokładnie, hi, hi,hi...

  Ivi,  08/03/2010

haaha dobrze:P
a gdzie ja o tym wspominałam?:)
Pewnie wiesz po części z artykułów, z wypowiedzi hehehe
no właśnie człowiek nie może pozostać tajemniczym- przez ten zakichany ekstrawertyzm:P

@viverti
Nie możesz wyciągać wniosków na podstawie jednej osoby , to bywa bardzo krzywdzące.
Rozumiem ,że to nieco ułatwia życie ale jak na kogoś z twoją wiedzą w tym temacie takie szufladkowanie powinieneś ograniczać do minimum.

  .,  18/03/2010

I właśnie za takie artykuły uwielbiam Eiobę - trafiają one w sedno sprawy. Zawsze wiedziałem, że jestem introwertykiem (choć bliżej mi do flegmatyka niż melancholika), po prostu nie miałem pojęcia, że tak właśnie się taka postawa nazywa.

Żartobliwie opisana ja. Bardzo ciekawy artykuł. PolecamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska