Login lub e-mail Hasło   

Lustro - przedmiot, który jak żaden inny obnaża naszą osobowość

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.galerialuster.pl
Lustra - pokazują cechy charakteru, nawet te, które skrzętnie ukrywamy. Artykuł mówi o badaniach naukowych na ten temat i o roli luster we wnętrzach.
Wyświetlenia: 2.328 Zamieszczono 07/03/2010
Lustro dostępne w Galerii LusterLustra - pokazują cechy charakteru, nawet te, które skrzętnie ukrywamy. W wielu kulturach przeczuwano to intuicyjnie, dlatego często przypisywano niezwykłe cechy do tego przedmiotu, a wnętrza pałaców były pełne magicznego światła odbijanego przez srebrne szklane tafle. Dziś prowadzi się na ten temat eksperymenty naukowe. Lustro wpływa na nasze zachowanie i postawy społeczne – przekonują w swojej książce trzej wybitni amerykańscy psychologowLustro dostępne w Galerii Lusterie: Noah J. Goldstein, Steve J. Martin, Robert B. Cialdini. Nikt nie wątpi, że przeznaczeniem lustra jest odzwierciedlanie naszego wyglądu zewnętrznego, ale może ono także pokazywać, jacy jesteśmy, albo, – co chyba jeszcze ważniejsze, – jacy chcemy być w środku. Okazuje się, że spoglądanie we własne odbicie w lustrze sprawia, że zachowujemy się w bardziej pożądany społecznie sposób. Ww. naukowcy opisują w swojej książce przykłady badań na ten temat. Np.: dzieci, które były częstowane cukierkami podczas Halloween w obecności lustra brały tylko tyle cukierków ile im gospodarz zaoferował, jedynie 8,9% dzieci próbowało wziąć ich więcej. Gdy lustra nie było w pobliżu aż 33,7% obserwowanych dzieci ulegało pokusie, by wziąć więcej cukierków niż było im wolno. Wyniki tych badań wskazały również, że odpowiednio umieszczone lustra mobilizowały dzieci do bardziej uprzejmego odnoszenia się do siebie nawzajem. W trakcie innego eksperymentu badającego zachowania ludzi w sytuacjach sprzyjających śmieceniu pokazywano uczestnikom ich własną twarz. Po zakończeniu sesji wychodzili oni z laboratorium ze zużytym papierowym ręcznikiem. Około 46% studentów, którzy przed wystąpieniem tej sytuacji nie oglądali w laboratorium wizerunku własnej twarzy, wyrzuciło zużyty ręcznik na Lustro dostępne w Galerii Lusterschodach. Tymczasem grupie badanych, którzy oglądali podczas sesji swój własny wizerunek, postąpiło w ten sposób tylko około 24% osób. Jeżeli zastanawiamy się czasem jak ludzie, którzy śmiecą lub kradną mogą spokojnie spojrzeć w lustro, mamy gotową odpowiedź: prawdopodobnie w ogóle nie patrzą. Dlatego wybór zarówno wzoru lustra jak i miejsca, w którym go umieścimy we wnętrzu jest tak ważny. Będzie ono nie tylko jego wizytówką i ozdobą ale też będzie miało przecież magiczną moc oddziaływania zarówno na domowników jak i na gości. Wiele ciekawych wzorów prezentowanych jest w Galerii Luster www.galerialuster.pl

Podobne artykuły


11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1142
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3505
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3031
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 647
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1828
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2206
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2205
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 911
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3881
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2229
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1648
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3313
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska