Login lub e-mail Hasło   

Zwierzęta i ich wpływ na nasze życie

Czy wiesz, że ludzie posiadający zwierzęta żyją statystycznie dłużej? ... budzą w nas pozytywne emocje, delikatność i ciepło, otrzymujemy od nich lojalność i prawdziwe oddanie, ..
Wyświetlenia: 25.165 Zamieszczono 27/03/2010

           

Postaraj się o czworonożnego przyjaciela!

Czy wiesz, że ludzie posiadający zwierzęta żyją statystycznie dłużej?
Czy wiesz jak wiele dobrego wnoszą do naszego życia…
Nie tylko budzą w nas pozytywne emocje, takie jak na przykład delikatność i ciepło, lecz otrzymujemy od nich również lojalność i prawdziwe oddanie, które nie zdarza się zbyt często w relacjach międzyludzkich.

W niektórych krajach, na przykład w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii i Szwajcarii, tak zwana „terapia zwierzętami” jest bardzo znana i dobrze rozwinięta. W naszym kraju niestety jest nadal w powijakach.

W domach opieki, gdzie psy i rośliny są integralną częścią środowiska, koszty leczenia i opieki są niższe od przeciętnych o około 60% - ( dane na podstawie badań w Nowym Jorku, Missouri i Teksasie )

1. Kiedy zwierzęta „leczą” ludzi  

Celem tego szczególnego rodzaju terapii jest wyeliminowanie lub przynajmniej złagodzenie niepełnosprawności na tle fizycznym, psychicznym i socjalnym. Zwierzęta w sposób naturalny obdarzają przywiązaniem tych, z którymi się stale spotykają, a szczególnie dzieci.
Wystarczy wspomnieć o leczeniu z udziałem psów zwanym Dogoterapią lub Kynoterapią. Jest to terapia z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów, które mają na celu wspomaganie innych terapii konwencjonalnych. Pies na zajęciach terapeutycznych wprowadza element spontaniczności, serdeczności, miłości i zabawy, tak potrzebny w rehabilitacji -
Kynoterapia pomaga rozwijać mowę, przełamywać lęki, stymulować zmysły, uczy koordynacji ruchowej. Pomaga w budowie własnej wartości, łagodzi stres, motywuje do podejmowania działań. Pomaga w budowaniu więzi.

W przypadkach fobii antyspołecznych zwierzęta mają duży udział w tym, że osoby poddawane leczeniu nabierają poczucia przynależności do grupy i stają się bardziej społeczne.

A nawet… w szpitalach

Zwierzęta, które biorą udział w terapii prowadzonej w szpitalach, muszą być bardzo czyste i schludne, co eliminuje zagrożenie przeniesienia na chorych dodatkowych chorób lub pasożytów. Zwierzęta są coraz częściej mile widziane w szpitalach, gdzie przecież obowiązują bardzo ostre standardy higieny.

2. Zwierzęta uspokajają osoby cierpiące na depresję, leki i stres 

Przebywanie w pobliżu zwierząt działa na ludzi uspokajająco. Jest to fakt bardzo pocieszający dla wszystkich, którzy cierpią na depresję i mają tendencję do zamartwiania się.
Pies to najszybciej przywiązujące się do człowieka stworzenie. Jest wierny, oddany, kocha całym sobą i broni swego właściciela, gdy grozi mu niebezpieczeństwo.
Już samo przebywanie w jednym pomieszczeniu z dobrze ułożonym psem dodaje pozytywnego myślenia.
Dotykanie, głaskanie psa bardzo uspokaja, wprowadza element harmonii w życie człowieka.
Nie trzeba się też zastanawiać nad innymi pozytywami, jak np. spacery z psem, które wpływają na nasze samopoczucie, zdrowie i kondycję.
Psy pomagają w życiu osobom samotnym. Dzięki pupilowi, taka osoba ma się kim opiekować, jest za swojego przyjaciela odpowiedzialna co wpływa na poczucie wartości i chęć do życia. 
 
Koty mają również właściwości lecznicze. I o ile dość dziwnie to brzmi, jest to prawda, dzięki której wielu ludzi powraca do zdrowia. Podobnie jak dogoterapia, koty również mają swoją terapeutyczną nazwę - to felinoterapia. Pomaga ona osobom, które nie mogą z jakichkolwiek przyczyn korzystać z dogoterapii. Koty wpływają pozytywnie na ludzi, pomagają pozbyć się stresu, działają uspokajająco. Mruczenie bardzo pozytywnie wpływa na psychikę osób objętych terapią. Koty mają też wpływ na nasze ciało. Wystarczy, że taki kociak położy się na bolącym nas miejscu (szczególnie np. nerki), a jego energia i ciepło pozbawią lub zniwelują znacznie ból.
 
 
Hipoterapia - czyli terapia z udziałem koni, ma na celu poprawienie zdolności psychomotorycznych osób niepełnosprawnych, z uszkodzeniami słuchu lub wzroku, osób po przebytych chorobach i niedostosowanych społecznie. Ta niezwykła terapia wprowadza harmonię i radość w życie osób poddających się temu sposobowi leczenia.  
Konie stają się w tym wypadku współterapuetami i dzięki swojemu zachowaniu pomagają w leczeniu i rehabilitacji.

Zwierzęta mają również bardzo pozytywny wpływ na tych, którzy wystawieni są na duży stres w pracy, gdyż zajmowanie się zwierzętami relaksuje, co w rezultacie powoduje znaczne zmniejszenie się poziomu hormonu stresu w ludzkim ciele.

3. Przewodnicy osób głuchoniemych i niewidomych

Poza kojeniem bólu i smutku i przynoszeniem radości, zwierzęta są również niezastąpione w innych sytuacjach, np. jako przewodnicy osób głuchoniemych i niewidomych, oraz jako towarzysze osób cierpiących na poważne formy epilepsji i inne choroby.

Kontakt z psem pozytywnie wpływa też na ludzi przebywających w szpitalach i domach opieki społecznej.
U ludzi chorych na otępienie starcze kontakt z psem pobudza do życia, zwiększa zdolność kontaktu ze światem.

4. Od szczeniaczków do jeży

Wiele gatunków zwierząt nadaje się do uczestniczenia w terapii; od szczeniaków
(które są najczęstszymi „terapeutami”), kociąt, świnek morskich, królików, do jeży, a nawet do papug. 
W niektórych krajach terapie przeprowadza się również przy pomocy delfinów .

 

 

 

 

 

    

Testy przed mianowaniem szczeniaka na “psychologa”.

Psy muszą przejść specjalistyczny trening i zdać wiele testów, które mają zadanie ustalić ich próg tolerancji. Sprawdza się następujące kwestie:

  • Jak wiele pieszczot i przytulania jest w stanie znieść pies,
  • Czy pies reaguje łagodnie na tłum ludzi dookoła,
  • Jak pies reaguje na niespodziewane ostre dźwięki, których źródło znajduje się z tyłu, itp.

5. Lojalni towarzysze od samego początku                                              

Już w czasach antycznych zwierzęta były wiernymi towarzyszami i przyjaciółmi człowieka. W północnej części Izraela odnaleziono grób z czasów Paleolitu, czyli sprzed kilku tysiącleci, gdzie zakopany był człowiek z psem.
 Dłoń człowieka spoczywała na ramieniu psa, jak gdyby chciano wskazać na więź, jaka łączyła tą parę za życia.

Szanuj zwierzęta!

Właściciele zwierząt muszą być świadomi, że ich podopieczni nie są jedynie słodkimi, małymi, całkowicie od nich zależnymi stworzonkami, ale są także wolnymi istotami z nieskrępowaną wolą, wartymi szacunku i podziwu.

 Specjaliści różnych dziedzin medycyny coraz częściej przyznają że obecność psa może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.
Badaniem tego wpływu jako jedna z pierwszych zajęła się amerykańska organizacja “Delta Society” założona w 1977 roku, jako misję obierając poprawę zdrowia człowieka poprzez jego kontakt ze zwierzętami serwisowymi oraz terapeutycznymi.
Badania* przez nią przeprowadzone wykazały szereg bardzo interesujących a czasami wręcz zaskakujących wniosków.
 
* wyniki badań dostępne są na stronie Delta Society  www.deltasociety.org

 


Linki :  www.podajlape.pl
             www.deltasociety.org
             www.associatedcontent.com
             www.mindbodyandsoul.tressugar.com
             www.ehow.com/about_5349359_importance-animals-human-lives.html
 

Podobne artykuły


34
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4452
32
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2048
31
komentarze: 22 | wyświetlenia: 6250
28
komentarze: 55 | wyświetlenia: 3727
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1727
23
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3227
22
komentarze: 25 | wyświetlenia: 3663
91
komentarze: 133 | wyświetlenia: 71002
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1563
19
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2973
18
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3539
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1776
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Elba,  28/03/2010

Gamko! Bardzo fajny artykuł!
Dorzucam z własnych obserwacji, że obcowanie ze zwierzeciem pozwala na pokonanie psychologicznych barier takich, jak wstyd czy brak pewności siebie. Człowiek zapomina o kalectwie, chorobie czy wyglądzie, ponieważ zwierzęta wszystkich traktują równo, do wszystkich podchodzą tak samo, nie oceniają. Pragną jedynie zostać pogłaskane, nakarmione i chcą, by się się z ...  wyświetl więcej

  Gamka  (www),  28/03/2010

Bardzo dziękuję Elbo :-)
To prawda, zwierzę to prawdziwy kumpel i przyjaciel...dla niego nie liczy się wygląd, ....nie liczą się ułomności ...one kochają sercem i pokazują swoje przywiązanie za okazane im serce za strawę, za dotyk i za głaskanie.... a dają tak dużo szczęścia :-) – ( ta świnka morska na zdjęciu to kilkuletni członek mojej rodziny :)))))
Pozdrawiam serdecznie Gamka

  Tomasz Het  (www),  28/03/2010

Taka prawda zwierzęta to nasi sojusznicy, te domowe. Dlatego warto mieć zwierzaka.

  Gamka  (www),  28/03/2010

Tak tometh .. zwierzak domowy to nasz przyjaciel :))))

Ja lubię również żabo, ślimako i jaszczurkoterapie. Zresztą, wszystkie zwierzoterapie zbawiennie działają na moją duszę. Tylko komaroterapia mi nie służy. Wyzwala we mnie mordercze instynkty.

  Gamka  (www),  28/03/2010

:)))) hihihi dodałabym jeszcze kleszczoterapie :))))
Pozdrawiam Gamka

  ykes,  29/03/2010

W pokoju hoduję ptasznika, ale raczej nie próbuję stosować go do jakiejkolwiek terapii (chyba że chodzi o leczenie arachnofobii u siostry ;) ).
Bardzo ciepło napisany art, pozdrawiam.

  Gamka  (www),  30/03/2010

Ptasznik :( oj biedna ta siostra :))))
Dziękuję za miłe słowa.
Pozdrawiam Gamka

  dzepson,  30/03/2010

terapia działa też w drugą stronę: posiadam od dłuższego czasu autystycznego grubaśnego dobermana. Trafiła do mnie ze zmiażdżoną łapą (jak to miała przez całe życi w zwyczaju leżała, tylko że na drodze konia). Jak pisałem pies cierpi na autyzm- jest mało ruchliwy, ciężko ją czymkolwiek zainteresować, nie aportuje, nie szczeka ale jest. Przy odpowiednim podejściu i dużej dozie cierpliwości pies naw ...  wyświetl więcej

  Gamka  (www),  30/03/2010

dzepson :) Wielki ukłon w Twoją stronę za dobre serce i cierpliwość , Twój pies ma wyjątkowego przyjaciela.
Pozdrawiam serdecznie Gamka

Pierwsza miłość matczyna,druga psia,a trzecia dziewczęcą.I nich ktoś mi udowodni,ze jest inaczej.Artykuł świetny,szkoda,ze o jeżyku tylko wzmianka.Napisałem o nim w eiobie, jak się przyjaźniłem , jak było smutno,gdy odszedł." Topek" Pozdrawiam

  Gamka  (www),  30/03/2010

Dziękuje Panie Szymonie :))) ....:( no fakt zapomniałam o jeżyku ....
.> ..Krótkie nóżki, długi ryjek,/
ostre kolce ciało kryją./
Ach, cóż to za groźny zwierz?/
To jest jeż, malutki jeż./
Węszy noskiem w lewo, w prawo,/
to pod listkiem, to pod trawą,/
gdzie się kryje dobry łup./
Drepcze mały jeż - tup, tup./
Drepcze poprzez lasu gąs ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  31/03/2010

Wraz z moim psem podpisuję się dwoma rękoma i czterema łapami. Nie bardzo potrafię sobie wyobrazić życia bez niego. Jest członkiem rodziny i myślę,że doskonale wie o tym. Głosuję !

  Darwolf  (www),  31/03/2010

Dla mnie nie ma piękniejszego zwierzątka, niż królik. Straciłem go kilka miesięcy temu :..((( Cudowny zwierzaczek, ale nie życzę nikomu przeżyć jego przedwczesnego odejścia, zwłaszcza kiedy trzeba go było "uśpić" (czytaj: zamordować) z powodu nieuleczalnej infekcji. Wiem, że oszczędziłem mu cierpienia, ale jakoś mnie to nie pociesza
:(
Gdyby padł ze starości... także byłoby smutno, a ...  wyświetl więcej

  Darwolf  (www),  31/03/2010

I jeszcze w związku z tematem zwierzątek:
NIGDY nie kupujcie ich komukolwiek na prezent, a zwłaszcza dzieciom!

Nigdy nie mów nigdy, wzięłam psa, każdemu dziecku jednego, w sumie dwa, i co? bardzo ładnie się nimi opiekowali, do dzisiaj się opiekują. Nie mieli wyboru, bo ktoś musiał to robić. Nauka odpowiedzialności to piękna rzecz.

Mam ładną kotkę, ktoś chce sobie przedłużyć życie? Ona nie dogaduje się z moimi psami... boję się że na skutek tego moje życie się wybitnie skróci ;)

Mamy dwa kosmiczne koty, bez których nasz dom nie byłby już taki sam. Są niesamowite, i razem z nami głosują na artykuł:)

  Gamka  (www),  12/04/2010

Dziękuję za trzy głosy :)))) Pozdrawiam serdecznie :)))

kiedy przyszedł do mnie mój obecny kot, było to dla mioch rodziców nie do pomyślenia, aby przyjąć go do domu, aby kot w ogóle chodził sobie po pokojach i kuchi. Ale właściwie nie wiadomo jak i kiedy się to stało, że już od kilku lat mieszka z nami i teraz ciężko sobie wyobrazić domowe ognisko bez niego - spoglądam na niego i mimowolnie się uśmiecham, jak wyciąga się na mojej pościeli na kanapie! ; ...  wyświetl więcej

  Gamka  (www),  12/04/2010

Koty są cudowne :) ale ja mam alergię :(

Wspaniały artykuł ! Dzięki :)

  Gamka  (www),  07/06/2010

:) miło mi ,pozdrawiam Gamka

  fortuna  (www),  27/02/2011

Zwierzaki są super, ja od zawsze mialam pieska/kotka/chomika/konika..;) ale mieszkam w domu. NIe za bardzo wyobrażam sobie mieć psa czy kota w mieszkaniu, ale oczywiscie pozbawienie ludzi posiadania zwierzaka w miescie byłoby nie na miejscu. Tylko warto pomyśleć o sprzątaniu po swoim pupilku na spacerze..

Wspaniały artykuł .Pozdrawiam Gameczko :-)

  Gamka  (www),  18/04/2011

Odwzajemniam pozdrowienia Anastazjo ;-)

  Tresura Psa  (www),  14/03/2012

Ja sobie nie wyobrażam życia bez zwierząt!

  Gamka  (www),  20/03/2012

Ja również ...one są i być muszą to nasi najukochańsi bracia mniejsi !

  liwa,  18/04/2017

kto chce zwierzaka, za darmo... kobieta prosi o pomoc, zdarzenia życiowe zmuszają Ją do oddania pupili :( https://m.facebook.com/story.p(...)4890304

Jestem za, osobiście mieszkam z psiakiem, kotką i dwoma szczurakami-polecam...hm...niech to jednak będzie przemyślana decyzja, zwierzak nie jest zabawką...nie ulegajmy impulsowi chwili...to zobowiązanie...na wiele lat...pozdrawiam:-)

  greenway,  18/04/2017

Gamko gdzie jesteś? :-)

  liwa,  18/04/2017

@greenway: wykruszyło się grono.. . :)
tyle lat...

  greenway,  18/04/2017

@liwa: Brakuje mi tamtej atmosfery. Było o wiele sympatyczniej.

@greenway: Wychowuje cudowną córeczkę :)

  greenway,  18/04/2017

@Skalny Kwiat: To bardzo ważna rola. Pozdrawiam ją serdecznie gdziekolwiek jest i cieszę się, że zostały jej artykuły. :-) Uściski dla Ciebie Skalna i dla Ciebie Liwo. :-) Wyjątkowo zdołowała mnie dzisiejsza pogoda.

  liwa,  18/04/2017

@greenway: dzięki :) do Ciebie ślę ciepłe myśli.. fakt, pogoda zimowa na zielonym tle :) eioba rzeczywiście utraciła dobrą atmosferę, choć nie raz "zgrzytało", ale było ciekawiej, mniej banalnie..

dla Gamki przesyłam energię siły i wyrozumiałości :))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska