JustPaste.it

Czy wybrać leasing, a może lepszy będzie kredyt?

Postaramy się przedstawić zalety i wady każdego z dwóch rozwiązań, kredytu i leasingu. Jest to żywotny problem wielu przedsiębiorców.

Postaramy się przedstawić zalety i wady każdego z dwóch rozwiązań, kredytu i leasingu. Jest to żywotny problem wielu przedsiębiorców.

 

 

Postaramy się przedstawić zalety i wady każdego z dwóch rozwiązań, kredytu i leasingu. Jest to żywotny problem wielu przedsiębiorców, dylemat ten trudno rozwiązać ponieważ każde rozwiązanie posiada liczne korzyści. Wynika z praktyki, że dla każdej działalności należy takiego rozwiązania szukać indywidualnie.  Najczęściej firmy rozważają sam problem opłacalności poszczególnych rozwiązań. W tej sytuacji decydujące znaczenie ma sam przedmiot który ma zostać nabyty. Jeżeli chodzi o zakup pojazdu, komputerów lub innego sprzętu biurowego albo linii produkcyjnej czy nawet nieruchomości będącej biurem lub magazynem, możliwe są zawsze dwie opcje a więc skorzystania z kredytu bankowego lub z leasingu. W wielu sytuacjach zarówno firma leasingowa jak i bank posiadają w swej ofercie zarówno leasing jak i kredyt, dzięki czemu można zasięgnąć bardziej obiektywnej porady, doradztwa i rzetelnego porównania tych dwóch sposobów finansowania środka trwałego.

W przypadku leasingu mamy do czynienia z dwoma rodzajami tego rozwiązania, jest to leasing finansowy zwany też kapitałowym oraz leasing operacyjny. Należy zwrócić uwagę, że leasing finansowy jest bardzo podobny do kredytu. Powoduje to, że przedmiot leasingu finansowego staje się własnością leasingobiorcy. Kosztem w tym wypadku są wyłącznie odpisy amortyzacyjne oraz odsetki. Oczywiście przedmiotem leasingu mogą być tylko środki trwałe (należy pamiętać o barierze wartości) a w przypadku kredytu przedmiotem umowy jest gotówka. Leasing finansowy jest z zasady mniej korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców w porównaniu z leasingiem operacyjnym i dotyczy najczęściej zakupu sprzętu medycznego objętego ulgową, 7- procentowa stawką podatku VAT. W tym konkretnym przypadku to rozwiązanie przynosi korzyści w postać obrony niskiego VAT-u oraz jako forma finansowania poprzez leasing jest zobowiązaniem pozabilansowym, nie umniejsza więc możliwości firmy.

W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy. Umowa daje przedsiębiorcy spore korzyści zarówno z punktu widzenia kosztów uzyskania przychodu, w które wlicza raty leasingowe płacone leasingodawcy i tym samym wykazuje mniejszy zysk jak również wspomnianego pozabilansowego charakteru zobowiązania. Stanowi dla przedsiębiorcy podatkową tarczę której mianem określa się jego oszczędność jaką uzyskał na podatku w wyniku zmniejszenia podstawy opodatkowania w związku z poniesieniem przezeń jakichś kosztów. Zasadniczą więc korzyścią która wiąże się z wyborem leasingu operacyjnego jest możliwość zaliczenia czynszu leasingowego do kosztów uzyskania przychodu, w dniu poniesienia kosztu. Oczywiście pod warunkiem, że przedsiębiorstwo wykazuje zysk który jest wyższy od leasingowych rat oraz rozlicza VAT, to rozwiązanie nie przynosi takich korzyści firmom korzystającym z ryczałtu.

Kolejną kwestią która pozwala nam wpływać na koszty jest okres umowy leasingu. Jeżeli chcemy koszty rozłożyć w jak najdłuższym czasie to powinniśmy zawrzeć umowę na długi okres czasu. Wyznacznikiem maksymalnego okresu umowy leasingu jest okres amortyzacji środka trwałego, to on wyznacza długość trwania umowy. Krótki okres obowiązywania umowy leasingu może opłacać się tym przedsiębiorcom, którzy mają dochody wysokie i zależy im aby w całym tym okresie znacząco obniżyć podstawę opodatkowania.


Cechą wyróżniającą leasing operacyjny spośród innych sposobów finansowania jest to, że w ramach tego rozwiązania środki trwałe bez konieczności ich zakupu udostępniane są przedsiębiorstwu. Po okresie leasingu mogą zostać oddane leasingodawcy, a firma może zawrzeć nową umowę i wziąć w używanie nowe maszyny lub inne środki trwałe. Porównując leasing z kredytem w aspekcie opłacalności dla przedsiębiorstwa należy także pamiętać o tym, że w leasingu operacyjnym nie możemy naliczać amortyzacji leasingowanego środka trwałego. W przypadku kredytu, przeciwnie, zakupiony na kredyt środek trwały daje możliwość amortyzacji. Jest to podstawowa różnica dla przedsiębiorcy. Należy przy tym pamiętać, że amortyzacja nie jest wydatkiem ponoszonym przez przedsiębiorcę chociaż odliczana jest od podstawy opodatkowania. Różny jest poziom stawek amortyzacyjnych w zależności od rodzaju środka trwałego. Określają one w jakiej części oraz przez ile lat wartość zakupionego środka trwałego może być odliczana od podatku. Dodatkowo należy pamiętać i o tym, ze w przypadku kredytu kosztem uzyskania przychodu są odsetki. Mając więc dwie konkretne oferty finansowania, można przeprowadzić symulację która z nich pozwoli szybciej wrzucić w koszty wydatek.

Ważnym elementem jest dostępność porównywanych źródeł finansowania. Wymaganie jakie stawiają banki i firmy leasingowe podmiotom gospodarczym zainteresowanym kredytem lub leasingiem są różne. Kredyt wymaga wykazania zdolności kredytowej. Wymagania banków w tym zakresie są sztywne. Istnieje  cały szereg dokumentów, które są wymagane w procesie ubiegania się o kredyt oraz zabezpieczeń, których może zażądać bank. W przypadku leasingu, środek trwały będący jego przedmiotem nie staje się własnością leasingobiorcy, akceptacja leasingobiorcy jako klienta jest generalnie bardziej uproszczona niż w przypadku kredytu i co ważne dla przedsiębiorcy, czas oczekiwania na uruchomienie finansowania w formie leasingu jest znacznie krótszy niż w przypadku kredytu. Często jako zabezpieczenie umowy wystarcza sam środek trwały oraz weksel. Ponadto, korzystanie leasingowej formy finansowania w żaden sposób nie pomniejsza i nie ogranicza w oczach banku zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu artykułu firmie SGB – TRANS – LEASING współpracującej z Bankami Grupy SGB.