Login lub e-mail Hasło   

Dziwne zjawiska zachodzące w ludzkim umyśle.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://listverse.com/2008/02/28/top-10-s(...)e-mind/
Czy miałęś kiedyś Deja Vu? Jeśi tak to wyobraź sobie, że to dopiero początek niespodzianek jakie w każdej chwili może zaserwować CI twój mózg.
Wyświetlenia: 23.352 Zamieszczono 28/03/2010

Umysł jest wspaniałą rzeczą – dziś jeszcze skrywa on tak wiele tajemnic, których człowiek nie rozumie. Nauka potrafi co prawda opisać wiele z dziwnych zjawisk jakie zachodzą w umyśle, jednak nie potrafi ona wskazać ich pochodzenia. Podczas, gdy każdy z nas zna z doświadczenia lub słyszał o jednym, być może dwóch  przypadkach znajdujących się na liście, reszta pozostaje znana głównie w kręgach psychologów.

 

Oto lista 5 dziwnych zjawisk zachodzących w ludzkim umyśle.

 

"Wszyscy czasami mamy uczucie, że to co robimy, to co mówimy było już wcześniej zrobione i powiedziane; kiedyś, dawno temu – otoczeni jesteśmy przez te same przedmioty, wydarzenia, okoliczności – doskonale wiemy, co stanie się dalej, tak jakbyśmy nagle sobie wszystko przypomnieli."  Charles Dickens

 

 

  1 Déjà Vu

deja-vu-7


Déjà Vu jest to przeczucie, o tym że  nowo zaistniała sytuacja była już wcześniej przez nas doświadczana lub widziana. Doświadczeniu temu zazwyczaj towarzyszy uczucie znajomości, ale także niesamowitości i dziwności. „Poprzednie” wydarzenie zazwyczaj przypomina nam się jako sen, jednak bywa także, że towarzyszy nam silne poczucie jego realności.

 

2 Déjà Vécu

dejavecu


Większość ludzi, którzy doświadczają tego stanu, myślą, że mają oni właśnie Déjà Vu. Déjà Vu jest doświadczeniem widzenia czegoś wcześniej, Déjà Vécu jest zaś czymś bardzo podobnym do niego. Także mamy uczucie znajomości sytuacji jaka zachodzi, jednak doświadczamy ją znacznie dokładniej, czując zapachy i słysząc dźwięki. Towarzyszy mu także bardzo silne przeczucie wiedzy, co stanie się za chwilę. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie tylko wiedziałem co nastąpi, byłem w stanie powiedzieć co się zdarzy osobom, które znajdowały się dookoła mnie – i miałem rację. Jest to bardzo niesamowite i niewytłumaczalne uczucie.

 

3 Déjà Visité

dejavisite


Déjà Visité jest dużo rzadziej spotykanym zjawiskiem i dotyczy ono niezwykłego uczucia wiedzy na temat nowego miejsca. Odwiedzając miasto w którym się nigdy nie było, zna się je, choć wiadomo, że nie ma żadnego uzasadnienia dla posiadania owej wiedzy. Nathaniel Hawthorne opisał to zjawisko w swojej książce „Our Old Home”, w której opisuję wizytę na starym zamku, w którym nigdy nie był. Mimo to doskonale znał jego budowę.

 

4 Déjà Senti

dejasenti


Déjà Senti jest zjawiskiem odczuwania czegoś, co już było. Jest to zjawisko czysto psychiczne i rzadko pozostaje w pamięci na dłużej. W ten sposób opisują je osoby, które go doświadczyły: „To co teraz zajmuje moją uwagę, zajmowało ją już wcześniej i rzeczywiście, jest to coś znajomego, jednak zapomnianego na dugi czas.  Teraz czuję dziwne uczucie satysfakcji i samozadowolenia, tak jakbym potrzebowała odczuć to, co czuję. Nawrót wspomnienia zawsze zaczyna się od usłyszenia czyjegoś głosu, od wymówienia własnych myśli lub podczas werbalizacji w umyśle kiedy czytam książkę; myślę, że podczas doznawania tego niezwykłego stanu mówię sama do siebie proste zdania jak „O tak, wiem” lub „Oczywiście, pamiętam” etc… Jednak chwilę później nie mogę przypomnieć sobie żadnego ze słów, które rozpoczęły proces przypominania. Jedyne co mi pozostaje to silne przekonanie o tym, że to co odczuwałam, czułam już wcześniej, jednak nie wiem co to było”.

 Déjà Senti możesz uznać za uczucie, że właśnie coś mówiłeś, jednak zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę nie wypowiedziałeś ani jednego słowa.

 

5 Jamais vu 

jamaisvu


Jamais Vu (nigdy niewidziane) opisuje znajomą sytuację, która nie jest przez nas rozpoznawana. Często uważane jest za przeciwieństwo Déjà vu. Obserwator nie rozpoznaje sytuacji, pomimo tego, że jest pewny, że podobna miała wcześniej miejsce. Jest to moment, w którym osoba nie poznaje osób, słów lub miejsc, które zna. Chris Moulin z Uniwersytetu Leeds poprosił 92 chętnych do zapisania na kartce 30 razy słowa „drzwi” w 60 sekund. Badania wskazały, że 68% badanych wykazało objawy jamais vu, takie jak zwątpienie w prawdziwość słowa „drzwi”. To doprowadziło go do wniosku, że jamais vu  może być spowodowane zmęczeniem mózgu.

Więcej artykułów dotyczących umysłu, oraz rozwinięcie listy dziwnych zjawisk zachodzących w ludzkim umyśle znajdziesz na stronie:
http://otwarty-umysl.com

Podobne artykuły


83
komentarze: 22 | wyświetlenia: 98052
40
komentarze: 41 | wyświetlenia: 156351
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22417
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 30610
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 8629
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 169765
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49750
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142223
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112293
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38212
53
komentarze: 50 | wyświetlenia: 32382
46
komentarze: 26 | wyświetlenia: 13824
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 20906
 
Autor
ArtykułŚwietny tekst, bardzo ciekawe informacje. Ludzki umysł to wciąż zagadka.

Dzięki wielkie za ten tekst.

intrygujace, naprawde.

Każdy z nas to przeżył zapewne nie raz.

Bardzo ciekawe i zastanawiające. Sam miałem Deja vu wiele razy.I zawsze wydaje mi się że ten moment mi się śnił. Kilka razy byłem w stanie powiedzieć co będzie.A raz nawet pomyślałem ,,To mi się śniło''.Chwilę później ,,Kurde ta myśl też mi się śniła !'' itd.etc.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska