JustPaste.it

Rodzaj Oenothera, czyli o wiesiołkach

Wiesiołki (Oenothera) należą do rodziny Onagraceae - wiesiołkowatych. Liczą ok. 70 gatunków euroazjatyckich i ok. 120 pochodzących z Ameryki Południowej.

Wiesiołki (Oenothera) należą do rodziny Onagraceae - wiesiołkowatych. Liczą ok. 70 gatunków euroazjatyckich i ok. 120 pochodzących z Ameryki Południowej.

 

Cechy charakterystyczne rodziny Onagraceae

01cfbd58fdd4f156b535b4647f3c82a6.pngLiście naprzeciwległe; kwiaty 2–4-krotne z dnem kwiatowym silnie wydłużonym i dolnym słupkiem. Pręcikowie 2-okółkowe. Pylniki przyrośnięte grzbietem do nitki. Owocem jest torebka
lub drobny orzech. Wzór kwiatowy: ☼K4C4A4+4G(4)[dolny].

"Król wiesiołków"

Takim mianem określa się prof. dr hab. Krzysztofa Rostańskiego, emerytowanego pracownika Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Profesor pracował w Katedrze Botaniki Systematycznej na stanowisku kierownika. Jego zainteresowania naukowe skupiają się przede wszyskim na mało poznanym rodzaju Oenothera (wiesiołkowatych). Jako taksonom prowadzi przez całe życie badania nad gatunkami z tego rodzaju. Jest on autorem "szkoły europejskiej" taksonomii rodzaju Oenothera. Sam odkrył i sklasyfikował mnóstwo nowych gatunków, podgatunków, odmian i mieszańców. Profesor jest szanowanym badaczem na całym świecie - w każdym kraju jest osobą znaną. Od lat współpracuje z badaczami ukraińskimi. Obecnie, choć jest na emeryturze, można go spotkać w Zielniku Naukowym Pracowni Dokumentacji Botanicznej UŚ (KTU) w Chorzowie, w którym znajdują się liczne zbioy Profesora (m.in. 10 000 gatunków z rodzaju Oenothera).

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis)Polskie gatunki

W Polsce występuje 30 gatunków wiesiołków. Są to rośliny zielne o liściach całobrzegich, pierzastych lub klapowanych. Kwiaty są zółte, czasem białe, 4-płatkowe, otwierające się nocą. Kwiaty są zapylane przez nocne motyle, czasem przez pszczoły. W zasadzie wszystkie gatunki występujące w Polsce to zadomowione antropofity (gatunki obcego pochodzenia na danym terenie).

Pospolite gatunki: wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis  L. s. s.), wiesiołek ozdobny, w. missouryjski (Oenothera missouriensis Sims, syn. O. macrocarpa Nutt.) – gatunek uprawiany. 

Jakie są dobre cechy biologa?

„Muszą być dwie rzeczy: zainteresowanie – zdolność intelektualna i nastawienie emocjonalne. Bez nich trudno być biologiem w sensie botaniki uprawianej w terenie, w kontakcie z roślinami żywymi, które mają swoją historię [...]”

prof. Krzysztof Rostański

Co dalej?

O wiesiołkach można pisać w nieskończoność. Liczne prace naukowe (m.in. prof. Rostańskiego) szczegółowo opisują poszczególne gatunki oraz całą taksonomię i filogenezę tego rodzaju. Odsyłam do nich wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej. Informacje zawarte w artykule, to podstawowa wiedza na temat wiesiołków. Zachęcam do studiowania książek ogrodniczych, botanicznych, czy też artykułów naukowych.

Bibliografia:

1. Mowszowicz J. (1979): Zarys systematyki roślin. wyd. 2., PWN, Warszawa

2. Rostański K. (2003): Wykłady z botaniki systematycznej. wyd. 3. popr. i uzup., Wyd. UŚ, Katowice

3. Szweykowska A., Szweykowski J. (2005): Botanika t. 2. Systematyka. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa

4. www.wikipedia.pl, hasło: wiesiołek [dostęp: 30.03.2010]

 

C.D.N.