Login lub e-mail Hasło   

Rodzaj Oenothera, czyli o wiesiołkach

Wiesiołki (Oenothera) należą do rodziny Onagraceae - wiesiołkowatych. Liczą ok. 70 gatunków euroazjatyckich i ok. 120 pochodzących z Ameryki Południowej.
Wyświetlenia: 1.966 Zamieszczono 31/03/2010

Cechy charakterystyczne rodziny Onagraceae

Liście naprzeciwległe; kwiaty 2–4-krotne z dnem kwiatowym silnie wydłużonym i dolnym słupkiem. Pręcikowie 2-okółkowe. Pylniki przyrośnięte grzbietem do nitki. Owocem jest torebka
lub drobny orzech. Wzór kwiatowy: ☼K4C4A4+4G(4)[dolny].

"Król wiesiołków"

Takim mianem określa się prof. dr hab. Krzysztofa Rostańskiego, emerytowanego pracownika Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Profesor pracował w Katedrze Botaniki Systematycznej na stanowisku kierownika. Jego zainteresowania naukowe skupiają się przede wszyskim na mało poznanym rodzaju Oenothera (wiesiołkowatych). Jako taksonom prowadzi przez całe życie badania nad gatunkami z tego rodzaju. Jest on autorem "szkoły europejskiej" taksonomii rodzaju Oenothera. Sam odkrył i sklasyfikował mnóstwo nowych gatunków, podgatunków, odmian i mieszańców. Profesor jest szanowanym badaczem na całym świecie - w każdym kraju jest osobą znaną. Od lat współpracuje z badaczami ukraińskimi. Obecnie, choć jest na emeryturze, można go spotkać w Zielniku Naukowym Pracowni Dokumentacji Botanicznej UŚ (KTU) w Chorzowie, w którym znajdują się liczne zbioy Profesora (m.in. 10 000 gatunków z rodzaju Oenothera).

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis)Polskie gatunki

W Polsce występuje 30 gatunków wiesiołków. Są to rośliny zielne o liściach całobrzegich, pierzastych lub klapowanych. Kwiaty są zółte, czasem białe, 4-płatkowe, otwierające się nocą. Kwiaty są zapylane przez nocne motyle, czasem przez pszczoły. W zasadzie wszystkie gatunki występujące w Polsce to zadomowione antropofity (gatunki obcego pochodzenia na danym terenie).

Pospolite gatunki: wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis  L. s. s.), wiesiołek ozdobny, w. missouryjski (Oenothera missouriensis Sims, syn. O. macrocarpa Nutt.) – gatunek uprawiany. 

Jakie są dobre cechy biologa?

„Muszą być dwie rzeczy: zainteresowanie – zdolność intelektualna i nastawienie emocjonalne. Bez nich trudno być biologiem w sensie botaniki uprawianej w terenie, w kontakcie z roślinami żywymi, które mają swoją historię [...]”

prof. Krzysztof Rostański

Co dalej?

O wiesiołkach można pisać w nieskończoność. Liczne prace naukowe (m.in. prof. Rostańskiego) szczegółowo opisują poszczególne gatunki oraz całą taksonomię i filogenezę tego rodzaju. Odsyłam do nich wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej. Informacje zawarte w artykule, to podstawowa wiedza na temat wiesiołków. Zachęcam do studiowania książek ogrodniczych, botanicznych, czy też artykułów naukowych.

Bibliografia:

1. Mowszowicz J. (1979): Zarys systematyki roślin. wyd. 2., PWN, Warszawa

2. Rostański K. (2003): Wykłady z botaniki systematycznej. wyd. 3. popr. i uzup., Wyd. UŚ, Katowice

3. Szweykowska A., Szweykowski J. (2005): Botanika t. 2. Systematyka. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa

4. www.wikipedia.pl, hasło: wiesiołek [dostęp: 30.03.2010]

 

C.D.N.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 621
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1269
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 531
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 182
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 593
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 807
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1169
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141928
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 240843
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111575
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Gamka  (www),  31/03/2010

Szkoda, że ten artykuł taki krótki i odsyłasz do publikacji prof. Krzysztof Rostański, bo chętnie poczytałabym właśnie tutaj o wiesiołku jego właściwościach, zastosowaniach , walorach np. że : roztarte liście wiesiołka przykładano kiedyś do ran, które bardzo szybko się goiły., a .dzięki olejkowi z wiesiołka ból migrenowy nie będzie tylko mniejszy, ale ataki będą występować znacznie rzadziej...itp
Punktuje dla zachęty :) i serdecznie pozdrawiam Gamka

obiecuję rozbudować artykuł:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska