Login lub e-mail Hasło   

Anoreksja? A może to zwykły tasiemiec?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://jak-przytyc.pl/niedowaga-i-badani(...)karskie
Rodzice młodych dziewczyn zaczynają je podejrzewać o anoreksję, a problemem często są pasożyty takie jak tasiemiec. Czasem wystarczy terapia lekowa, by zmienić swój wygląd.
Wyświetlenia: 2.716 Zamieszczono 01/04/2010

Niedowaga powodowana jest często przez stres, zabiegany styl życia i nadmiar obowiązków. Często nie możemy sobie pozwolić na prawidłowe odżywianie i zwyczajnie zapominamy o posiłkach. Zdarza się jednak tak, że niedowagę powodują różnego rodzaju choroby czy dolegliwości. Zatem zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek dietę wysokokaloryczną, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Lekarz lub fizjolog żywienia powie nam, czy nasza niedowaga jest spowodowana chorobą czy zwykłym niedbalstwem. Lista dolegliwości, które mogą powodować niedowagę jest bardzo długa i nie sposób jej skonstruować. Poniżej wymieniamy kilka najpopularniejszych przyczyn chorobowych niedowagi.

Jeśli chudniemy w szybkim tempie, bądź nasza waga utrzymuje się na bardzo niskim poziomie może być to wina cukrzycy. W takim wypadku powinniśmy zbadać poziom glukozy we krwi. Suchość w ustach jest kolejnym symptomem, który może sugerować tą chorobę.

Często niedowaga jest kojarzona z nowotworami. Najczęściej te obawy są zupełnie nieuzasadnione. W młodym wieku nowotwory lite to rzadkość (chociaż się zdarzają), natomiast znacznie częstsze są chłoniaki i białaczki – jednakże w takim przypadku zwykle następuje gwałtowny spadek masy ciała. Nie ma to zastosowania u osób będących chudymi od lat. Jeśli jednak obawiamy się nowotworu, możemy zrobić na własną rękę dodatkowe badania. Kobiety powinny wykonać cytologię i badanie piersi w pierwszej kolejności.

W młodym wieku często ujawniają się choroby tarczycy.  Aby mieć obraz całości, należy wykonać badanie TSH oraz zbadać fT3 oraz fT4. Są to hormony produkowane przez tarczycę. Możliwe, że ich poziom jest zbyt wysoki, co w prostej konsekwencji daje niedowagę.

Kolejną przyczyną do wykluczenia są… pasożyty. Lamblie to nie jedyne organizmy lubiące przyczaić się w naszych jelitach. W badaniach należy szukać: tasiemca, włosogłówki, owisków, etc. Pełne badanie parazytologiczne wyjaśni i takie wątpliwości. Z wielu problemów ten jest najłatwiejszy do usunięcia, bowiem choroby pasożytnicze leczy się bardzo łatwo.

Anemia z niedoboru żelaza nie jest błahym problemem, chociaż częstym. Należy koniecznie ją leczyć, bowiem może powodować groźne powikłania. Preparaty żelaza + dużo czerwonego mięsa w diecie powinno rozwiązać problem. Jeśli nasza dieta jest nieodpowiednia, to oprócz niedowagi będą występowały stany osłabienia.

Pamiętajmy, że kluczem do prawidłowej wagi, oprócz badań lekarskich powinna być prawidłowa, różnorodna i zbilansowana dieta. Bo jak przytyć, kiedy nie dostarczamy organizmowi właściwych dawek energii? Życzymy sukcesów w walce z niedowagą.

Podobne artykuły


40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49563
38
komentarze: 11 | wyświetlenia: 21001
33
komentarze: 18 | wyświetlenia: 185881
30
komentarze: 40 | wyświetlenia: 7011
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 369647
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 13204
22
komentarze: 53 | wyświetlenia: 3330
21
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4934
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 28619
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10120
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 86637
17
komentarze: 11 | wyświetlenia: 161034
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 20732
 
Autor
ArtykułPamiętajmy, badajmy.. itede.... a moja znajoma omal nie padła "na_śmierć", bo lekarzom nie chciało się jej dobrze przebadać, potraktowali ją jak zidiociałą anorektyczkę, podczas gdy ona miała pasożyty i bardzo cierpiała. Jak zwykle oszczędzają na badaniach.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska