Login lub e-mail Hasło   

Masa fotonu.

Czy foton posiada masę? Pytanie jest jednym z najprostszych pytań w fizyce i odpowiedź brzmi zawsze tak samo- oczywiście, że tak.
Wyświetlenia: 6.921 Zamieszczono 01/04/2010

Czy foton posiada masę? Pytanie jest jednym z najprostszych pytań w fizyce i odpowiedź brzmi zawsze tak samo- oczywiście, że  tak. Zamiast jednak przekonywać kogokolwiek jakimiś argumentami, jako że w fizyce współczesnej istnieje dogmacik że fotony masy nie posiadają, oddajmy głos doświadczeniu.

Bierzemy jakieś ciało, które będzie nam emitowało za chwilę fotony np. latarkę o masie 1kg i umieszczamy tę latarkę tuż przed naszym nosem. Mamy więc ciało o masie kilograma znajdujące się w spoczynku względem naszego nosa w odległości powiedzmy 1 metra.Cóż o tym ciele można powiedzieć- jest długie, okrągłe, nie świeci(latarka jest wyłączona), ale najważniejszy szczegół to środek masy tego ciała – otóż środek masy pokrywa się idealnie z położeniem tej latarki.

Skoro już mamy określony środek masy to możemy włączyć latarkę. Po włączeniu latarka powinna zaświecić, (zgodnie z zasadą nieokreśloności istnieje prawdopodobieństwo iż nie będzie świecić) oznacza to najczęściej emisję fotonów o różnych energiach, w tym część fotonów w zakresie widzialnym. Jeżeli jednak świeci (emisja fotonów) to zgodnie z zasadą zachowania pędu latareczka z każdym emitowanym fotonem zyskuje energię i pęd skierowany przeciwnie do kierunku ruchu fotonów. Inaczej mówiąc jeśli fotony z latarki lecą na naszą prawą stronę to latarka zaczyna  powolutku lecieć w lewo. Trzeba trochę poczekać bo rozpędzanie latarki w ten sposób trochę potrwa., więc czekamy tak długo aż latarka będzie poruszać się z prędkością rzędu metrów na sekundę i oddali się na odległość przynajmniej kilkuset metrów.

Przyjrzyjmy się teraz trochę dokładniej  tej latarce przyjmując na chwilę założenie, że energia i fotony masy nie posiadają. Co z tego wyniknie; Otóż jeśli fotony lecące w prawa stronę nie posiadałyby masy to środek masy w tym momencie znajduje się dokładnie w latarce (bo to jedyna masa w okolicy) i porusza sie z jakąś prędkością. Oznacza to, że przyjmując założenie typu-energia nie posiada masy-jednocześnie likwidujemy pojęcie środka masy, dlatego że w tym układzie zamkniętym środek masy powinien być nieruchomy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego że środek masy jest bardzo ściśle związany z zasadą zachowania pędu i praktycznie występuje przy opisie każdego doświadczenia, nawet w opisie kwantowym.

Jeśli jednak przyjmuję założenie że fotony posiadają jakiś rodzaj masy wtedy środek masy przestaje latać jak mu się podoba , fizyka wraca na swoje miejsce, do kuchni. Najważniejszym szczegółem jaki tu chciałem pokazać jest to  do czego zawsze doprowadzi założenie o braku masy fotonów. A jaka to masa? No cóż , w przyrodzie występują tylko dwa rodzaje masy: grawitacyjna i bezwładna, dokładniej mówiąc najczęściej występują mieszaninki tych dwóch mas. Foton akurat jest prostym przykładem masy bezwładnej, zawsze ściśle proporcjonalnej do energii fotonu.

To, że jest to ilość masy proporcjonalna do energii wcale nie znaczy, że ta ilość będzie wykrywalna. Z wykrywalnością masy bezwładnej jest podobnie jak ogólnie z każdą wykrywalnością –punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, co wcale nie jest żartem. Prosty przykład to energia kinetyczna dowolnego ciała (która też jest tylko czystą masą bezwładną) Każde ciało znajdujące się na Ziemi leci sobie w przestrzeni razem z Ziemią z prędkością ok. tysiąca kilometrów na sekundę co oznacza ze każde ciałko, nawet najmniejszy atomek jednak posiada całkiem duża ilość energii kinetycznej (więc i masy bezwładnej). A jednak tej masy nie można wykryć w żadnym doświadczeniu przeprowadzonym na Ziemi. Tak przy okazji jest to jednocześnie jeden z dowodów potwierdzających (wiem, wiem, że to nieszczęście, czarna rozpacz, zaraza jakaś, no po prostu fizyka) zasadę względności ruchu- tłumacząc na ludzki język- gdyby można było określić ilość tej masy energii kinetycznej (masy bezwładnej) to pozwalałoby to na określenie także prędkości bezwzględnej Ziemi, co z miejsca obaliłoby zasadę względności.

Brak możliwości wykrycia masy energii kinetycznej ciała poruszającego się z jakąś prędkością  w układzie własnym tego ciała( o tej samej prędkości) jest faktem doświadczalnym (nie znaleziono różnicy między masa grawitacyjną a bezwładną w doświadczeniach), więc nie za bardzo jest tu z czym dyskutować, jednak warto jeszcze przyjrzeć się innym układom odniesienia (o różnej prędkości ). Popatrzmy sobie na na cząstki rozpędzane w akceleratorach kołowych.Służą owe twory do rozpędzania cząstek typu elektrony, protony i jony do całkiem dużych prędkości, często podświetlnych.Z drugiej strony mógłbym powiedzieć, że służą głównie do robienia zdjęć. A że wyglądają poważnie, mają dużo kabelków, przycisków i migających światełek, to nic dziwnego w tym, że każdy fizyk robi sobie przy nich zdjęcia dla gazet i znajomych. Na takim zdjęciu każdy wygląda na rasowego naukowca, hmm , ale wróćmy do cząstek. Już w trakcie przyspieszania cząstek na te ciała działa siła powodująca ciągła zmianę kierunku ruchu na bok, tak aby latały po okręgu. Najważniejszym szczegółem jest to,że siła przyciągania (inaczej dośrodkowa) jest zależna od wartości ładunku cząstki przyspieszanej ale siła odśrodkowa jest z kolei zależna od masy cząstki. W trakcie przyspieszania takiej cząstki (zwiększania energii kinetycznej z każdym kolejnym okrążeniem), kiedy prędkość zwiększa się już praktycznie o niemierzalne wartości każda cząstka zaczyna zachowywać się dziwnie zataczając kółka o coraz to większej średnicy, jak gdyby albo siła przyciągania malała albo masa cząstki rosła. Na chwilę zatrzymam się przy tych szczegółach. Fizycy z zakonu dogmatyków zjednoczonych  A.Einsteina zawsze patrzą i podziwiają tylko ten drugi szczegół czyli przyrost masy, natomiast uczniowie heretyków doskonałych powtarzają uparcie, że to doświadczenie można tłumaczyć zarówno poprzez przyrost masy jak i zmniejszenie ładunku cząstki lub obydwa sposoby naraz. Przypominam tutaj, że w tekście poprzednim wyraźnie wspomniałem o możliwości zmiany wartości ładunków cząstek w zależności od posiadanej energii kinetycznej.Jednak niezależnie od rodzaju zmian, jakie zachodzą w cząstce przyspieszanej najbardziej interesującym jest sam fakt, możliwość wykrycia zmian masy tej cząstki z układu odniesienia o innej prędkości.

Także podsumowując każdy foton jak też energia kinetyczna posiada masę, czy to się komuś podoba czy nie. Natomiast ilość tej masy (dokładnie masy bezwładnej), możliwej do wykrycia (zmierzenia) doświadczalnie jest zawsze ściśle związana z układem odniesienia. Jeśli ktoś chce się sprzeczać to będzie musiał zlikwidować środek masy. Fizycy często piszą ‘’masa relatywistyczna’’ ale ja tego pojęcia nie lubię, jako że jest używane zarówno do fotonów (prawidłowo) ale też do wszystkich cząstek o masie spoczynkowej poruszających się z podświetlnymi prędkościami – nieprawidłowo, bo tam występuje już mieszanina dwóch rodzajów mas (grawitacyjnej i bezwładnej).

A jeśli jakiś fizyk przypadkowo stwierdzi, że masa fotonów nie jest masą spoczynkową to niestety będzie miał rację. Pod masę spoczynkową praktycznie zawsze mogę podłożyć masę grawitacyjną, chociaż z pewnymi zastrzeżeniami, jako że przyjęło się mówić, że masa spoczynkowa jest niezmienna, co akurat nigdy nie zostało jednoznacznie potwierdzone doświadczalnie. Właściwie wykorzystując zasadę względności można powiedzieć, że masa spoczynkowa powinna nazywać się masą leniwą (jeśli nie dostanie energii kinetycznej  to nie ruszy się z miejsca) a poza tym jest stała i niezmienna niezależnie od układu odniesienia jak też jest zmienna i zależna od układu odniesienia.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1402
12
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1001
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3452
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 71366
23
komentarze: 57 | wyświetlenia: 5601
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 36925
20
komentarze: 13 | wyświetlenia: 8157
16
komentarze: 17 | wyświetlenia: 89062
47
komentarze: 32 | wyświetlenia: 147698
14
komentarze: 36 | wyświetlenia: 9411
12
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3290
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 18678
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 140380
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Nunak,  04/04/2010

Skoro foton posiada masę, to znaczy (wbrew temu co niektórzy twierdzą), że ciało przyspieszone do prędkości światła, nie osiągnie nieskończonej masy. Tak?

N-''Skoro foton posiada masę, to znaczy (wbrew temu co niektórzy twierdzą), że ciało przyspieszone do prędkości światła, nie osiągnie nieskończonej masy. Tak? ''
BZ-Jednak nie.
Otóż żadne ciało , które jest przyspieszane nie może osiągnąć prędkości światła, bo niestety wraz ze zwiększaniem prędkości tego ciała rośnie masa tego ciała (własnie ta masa energii kinetycznej) i przy małych ...  wyświetl więcej

  tiga,  01/04/2015

@Bogusław Zawadzki: Skoro foton posiadajacy mase, porusza sie z predkoscia swiatla to znaczy, ze jego masa jest nieskonczona?

@Nunak: na swoje pytanie: "Skoro foton posiada masę, to znaczy (wbrew temu co niektórzy twierdzą), że ciało przyspieszone do prędkości światła, nie osiągnie nieskończonej masy. Tak?" otrzymałeś bzdurną odpowiedź - Twoje pytanie odpowiedź powinna brzmieć TAK- żaden obiekt fizyczny NIE OSIĄGNIE NIESKOŃCZONEJ MASY - czym w końcu jest ta nieskończona masa? Jest w ogóle coś takiego jak nieskończona mas ...  wyświetl więcej

@tiga: skoro foton porusza się z prędkością światła (bo jest cząsteczką/kwantem światła) tzn, że jego masa jest = 0. Twoje pytanie i dywagacje wynikają jedynie z błędnych rozważań Autora

W tekscie zrobiłem błąd, prosty ale jednak błąd. Zamiast słów ''siła przyciągania'' powinenem napisać ''siła dośrodkowa'' i wszystko byłoby dobrze.Edytować nie będę, niech zostanie.
Bogusław Zawadzki

@Bogusław Zawadzki: "W tekscie zrobiłem błąd, prosty ale jednak błąd" w tekście zrobiłeś nie jeden a całe mnóstwo błędów i nie prostych a bardzo poważnych - na tyle poważnych, że cały materiał jest można podać pod dużą wątpliwość.

Chcieć być ekspertem na siłę i przekazywać niesprawdzone, nie spójne informacje innym (który polubili i oddawali głosy na ten artykuł w szczególności) jest niepo

...  wyświetl więcej

Dawno tak dziwnego artykułu nie czytałem.

Po pierwsze - już Newton w połowie XVII wieku w swoich Principia Mathematica opisał RÓWNOWAŻNOŚĆ masy bezwładności i masy grawitacji. W kolejnych latach w każdym następnym doświadczeniu potwierdzano tą równość a dziś uznaje się to za zasadę stałą - masa grawitacji = masie bezwładności

Po drugie - Einstein zarówno w Ogólnej Teorii Względnośc

...  wyświetl więcej

  nse,  01/04/2015

Tak jak boczne wstęgi krzywej Gaussa będą dążyć do zera nigdy tego zera nie osiągając , tak obiekt fizyczny zbliżając się do prędkości światła będzie swą masą dążył do nieskończoności nigdy jej nie osiągając ... ??, a tak nieśmiało zapytam czym jest masa, jak ją zdefiniować ?? Różnica polega względem której osi ta dążność do nieskończoności się odbywa ;) Podobno jest E=(mc^2)/2

@Mariusz Kajstura: gdzieś czytałem, że definicja masy zależy od teorii w ramach której tą właściwość wykorzystujemy. Inaczej rzecz biorą - definicja masy nie jest jednoznaczna a jedynie uzależniona od potrzeb badacza (nie wiem na ile to prawda)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: No właśnie nie wiemy o czym gadamy ;) Tylko jak ująć definicje masy w otwartym obszarze rozumienia tej masy ??

@Mariusz Kajstura: to kolejny argument który utwierdza mnie w przekonaniu o niskiej jakości całego artykułu i braku umiejętności wykorzystania wiedzy przez autora w sposób prawidłowy z założeniem, że tą wiedze posiada

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Wiedza teoretyczna wiarą jest wypełniana ;) Oczywiście można się skupić na współzależności energii potencjalnej do energii kinetycznej , czyli masę definiować jako energię potencjalną ?? Tylko jak to wyznaczyć skoro nie ma obiektu odniesienia ?? Kilogram na ziemi jest inny niż Kilogram na księżycu :(

@Mariusz Kajstura: Nie wiem na ile zagłębiałeś się w cały artykuł, ale zauważ, że tam jest wszystko tak pomieszane, by dopasować opracowane teorie/badania/fakty do założeń autora. Jeśli czytałeś mój komentarz powyżej, będziesz wiedział o czym piszę.

Jeśli CHOĆ RAZ ktokolwiek przeczytał i trochę pomyślał nad pracą Einsteina, już rozdziale dotyczącym zależności masy od energii zda sobie sprawę, że ten artykuł to nic innego jak naciąganie/przeinaczanie faktów sprawdzonych/zbadanych.

@Mariusz Kajstura: jeśli tak podchodzisz do kwestii "Kilogram na ziemi jest inny niż Kilogram na księżycu" masy - jako wielkość mierzona kilogramami, wzór na jej obliczenie wynika ze stosunku grawitacji do prędkości światła i chyba jeszcze jakiś składnik tutaj jest - ale dokładnie nie pamiętam.

Inaczej rzecz się ma w próżni, w próżni wirtualnej, w cieczach, gazach itp. Inaczej do obiektów makro i inaczej do obiektów mikro - dlatego brak tu precyzji

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Grawitacja to współzależność mas, jak więc wyznaczyć na tej podstawie stałą jednostkę energii potencjalnej która będzie bezwzględna i obowiązywać w całym wszechświecie ??

@Mariusz Kajstura: jest to niemożliwe - nad tym pracował też Einstein w odwołaniu do pracy Newtona. Newton też tego próbował

@Mariusz Kajstura: odnośnie "masy relatywistycznej" oznaczającą całkowitą energię obiektu - aby ja obliczyć mamy wzór Mr = Er/c^2

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Pozostanie jeszcze ustalenie stałej prędkości światła, jeśli okazuje się że na prędkość tą oddziałuje grawitacja której nie brano pod uwagę w obliczeniach ... co wpływa na jakość dokonanych do tej pory obliczeń, które teraz będzie trzeba zweryfikować ...

@Mariusz Kajstura: trudno mówić o jakości obliczeń oraz ich wiarygodności jeśli faktycznie przy ich dokonywaniu nie jest brana pod uwagę - grawitacja, ośrodek rozchodzenia się światła oraz miejsce samego obserwatora/badacza.

Jeżeli te czynniki nie są uwzględnione, to możemy co najwyżej chyba mówić o pseudo nauce/pseudo badaniach

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Nauka ma uczyć pokory nie arogancji ;) ... jako ludzie polecieliśmy do przodu ze swoimi teoriami nie weryfikując ich na bieżąco tylko wierząc jeden drugiemu, w ten sposób powstało wiele prac naukowych które nadają się do kosza :( , chcieliśmy przyspieszyć więc przyspieszyliśmy tylko czy we właściwym kierunku ??

@Mariusz Kajstura: za to chyba wiem skąd się biorą te głupoty:
http://tech.wp.pl/kat,130036,t(...)sc.html

Pomiń fakt, że autor materiału z linku traktuje to jako najnowsze rewelacje.
Ale jeśli tak wielki portal wzbudza taką sensacje w tak nieprzem

...  wyświetl więcej

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Mamy dowód na to że ślepy ślepego prowadza :D
Niestety nie uczą w szkołach tego czym Nauka jest naprawdę tylko uczą bezkrytycznie teorii znajdujących się w Bibliotekach, podpierając to swym wątpliwym autorytetem że to jest prawda ..., w taki świat sobie zbudowaliśmy oparty na ślepej wierze :( Dlaczego tak popularne są nauki teoretyczne ??

@Mariusz Kajstura: to prawda :-)
Najgorsze jest to, że ludzie to czytają bez namysłu i ślepo wierzą nie zgłębiając tematu. Brak zgłębiania tematu przez sięganie do źródeł może być wieloma czynnikami powodowane ale najpoważniejszym jest chyba poziom skomplikowania tematu co raczej wielu zniechęci do dalszego poszerzania wiedzy i pozyskiwania informacji

@Mariusz Kajstura: "...w taki świat sobie zbudowaliśmy oparty na ślepej wierze :( " - najprostszy przykład - większość ludzi (i do tej pory w szkołach tak uczą) wierzy, że to, iż Ziemia i inne planety znajdują się na takich a nie innych orbitach to kwestia tylko i wyłącznie grawitacji. Nie wspominają o zakrzywieniu czasoprzestrzeni co odkrył i udowodnił Einstein a potem wielu innych badaczy. A to ...  wyświetl więcej

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Myślę że to wszechogarniająca bufonada wygenerowała ludzi teoretyków którzy nie maja odwagi usiąść i sprawdzić swoich teorii i szukają naiwnych którzy zaryzykują za nich to z jednej strony, a z drugiej to konsumenci wierzący w te teorie ..., prawdziwych poszukiwaczy wiedzy jest nie wielu, bo wygodniej siedzieć w bezpiecznym domku za biurkiem :(

@Mariusz Kajstura: To już nawet nie o to chodzi - chodzi o brak umiejętności czy chęci sięgania po prace autorów, którzy jednak coś sprawdzili i udowodnili. Naukowcy budujący swoje teorie na zasadzie wzorów i obliczeń też nie wszystko są w stanie sprawdzić praktycznie, ale też wtedy nie traktują takich teorii za pewnik - ot różnica między badaczem i dociekliwością, a wygodnictwem i klepaniem bezmyślnym

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Sama metodologia pomiarowa ma gigantyczne znaczenie w opisach rzeczywistości ..., no ale cóż począć skoro jest większy głód na zysk niż na prawdę ??

@Mariusz Kajstura: wystarczyłoby dokładniej nauczać w szkole i wyedukować samych nauczycieli to w końcu oni mają zaszczepić chęć posiadania wiedzy w młodym człowieku.

Nie wiem jak wyglądała Twoja nauka w szkole, ale gdy przerabialiśmy na fizyce optykę, było mnóstwo ogólników, ale jak ciekawa stałaby się fizyka, gdyby na zajęcia o optyce nauczycielka przyniosła różne soczewki i pozwalała je

...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: W każdym bądź razie ten autor ma wiele artykułów od których można się intelektualnie pochorować - (nie) zachęcam do lektury :-)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Ja jestem samoukiem, a w szkole fizyki nas uczył polonista ..., któremu musiałem pomagać w prezentowaniu podstawowych doświadczeń, bo mylił połączenia szeregowe z równoległymi ... taka kadra :( To była niezwykle niezręczne sytuacje w których przychodziło uczniowi weryfikować wiedzę nauczyciela, nic fajnego :(

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Ja swój pierwszy miernik zbudowałem na oporniku potencjometrze i ustroju z termopary pełne wychylenie 480mV, to była chyba 6 klasa podstawówki, ten ustrój dostałem od pracowników hartowni resorów do której zabrał mnie starszy Przyjaciel :)

@Mariusz Kajstura: nic fajnego dla ucznia czy nauczyciela? :-)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Dla obu, z tym że ja byłem bardziej bezbronny :( Ja jako dziecko nie miałem przygotowania pedagogicznego i wyrażałem swoje opinie wprost, co wkurzało mojego nauczyciela, potem to odreagowywał, takie życie ...

@Mariusz Kajstura: nauczyciele generalnie nie lubią gdy uczeń ich poprawia

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Nie umiałem zachowywać milczenia, też musiałem za to potem płacić :(

@Mariusz Kajstura: mimo wszystko warto swój rozum zachować. Sam nie lubię jak ktoś mi ciemnotę wciska.

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: widać zachowałeś swoja normalność, mimo wszystko ;) Ja byłem i jestem ciekawski taki kornik ;)

@Mariusz Kajstura: łatwo nie było a "normalność" jest pojęciem względnym :-)))

Tak jeszcze do artykułu - kiedyś pojawiła się rewelacja dotycząca odkrycia w CERN cząstki poruszającej się szybciej niż światło. Okazało się, że kabel z kamery śledzącej tor cząstki był poluzowany :-)

Ciekawe co "poluzowało" się przy klepaniu tego artykułu? :-)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Nie ma powodu krytykować artykuł, Autor napisał tak jak to rozumie, nie dając autorowi prawa do nieścisłości odbieramy to prawo sobie ..., można wskazać dostrzeżone nieścisłości i zostawić to decyzji autora czy chce je skorygować czy wyjaśnić; co również jest kwestią wyboru :), a czytelnik niech sam zdecyduje na ile wiary w to włoży ;)

@Mariusz Kajstura: masz w pełni rację, jednak boli mnie bardzo fakt, że brak poprawności, zwany inaczej błędami może być powielane przez czytelników za co autor już odpowiedzialności nie poniesie. Jeśli przeczytasz inne artykuły Autora, zauważysz, że osoba ta kreuje się na wszechwiedzącą podając mylące informacje.

Ale zgadzam się z Tobą w pełni

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: ... no cóż mamy dowód na nieporządne działanie trendu ctrl+c i ctrl+v z pominięciem szarych komórek :) Trzeba uważać ktoś to może przeczytać :D

@Mariusz Kajstura: mnie przede wszystkim zastanawia to, dlaczego Autor w taki właśnie sposób to opisuje. Samo przedstawienie zagadnienia opisywanego wymaga wiedzy na temat praw Newtona i Einsteina, ale za każdym razem gdy zapoznajemy się z tymi prawami i czytamy komentarze innych badaczy i naukowców (chyba, że sami do tego dojdziemy) jasno wynika, że taki sposób myślenia jaki zaprezentował autor b ...  wyświetl więcej

  nse,  01/04/2015

Fizyka Klasyczna wynika z Fizyki Kwantowej nie odwrotnie ... nie da się tłumaczyć zjawisk kwantowych Fizyką Klasyczną pomimo że fizyka klasyczna jest bardziej intuicyjna :) Foton nie posiada masy bezwładnej, ale ma swoją energię którą da się przeliczyć na masę, a może się mylę ?? Proste pytanie ile warzy 1m^3 pola magnetycznego ??

@Mariusz Kajstura: Myślę, że się mylisz i sam tą pomyłkę sobie wyjaśniłeś zadając ostatnie pytanie :-)

Energia i masa są tożsame ale energia nie jest masą - masa posiada energię, ale energia nie posiada masy. Ile waży promień światła? :-)))
Nie czułem się jakoś szczególnie przytłoczony "dźwigając" na barkach światło dzienne :-)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: ..., a może mylimy energię z siłą ?? Nie jestem pewny kiedyś chyba było takie doświadczenie gdzie strumień światła poruszał takim śmigiełkiem umieszczonym w próżniowej bańce szklanej przypominasz sobie coś takiego ?

@Mariusz Kajstura: nie, ale miałem inne doświadczenia w tym zakresie. Pamiętaj też, że emisja strumienia światła (pola elektromagnetycznego) powoduje wzrost temperatury, a ten może oddziaływać z obiektem na który jest kierowany. Także nie jestem pewien czy w tym sensie słowo energia i siła nie mogłyby być używane zamiennie.

Gdy silną wiązkę lasera kierujesz na obiekt, możesz wypalić w nim

...  wyświetl więcej

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: mi bardziej chodzi o coś w rodzaju wiatraka gdzie pędzący wiatr porusza młynem, przeważanie energii jednej w drugą, ... eeee to też do bani ;)

@Mariusz Kajstura: nie ma co kombinować :-)

Odpowiedni strumień światła skoncentrowany w wiązce lasera może wywierać ciśnienie tym samym oddziałując na obiekt. Natomiast nawet w tym przypadku trudno mówić, że strumień światła posiada czy też energia jaka została wyemitowana posiada masę :-)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: ... inaczej cała galaktyka porusza się w jednym kierunku, jednak jej pojedyncze elementy poruszają się wzg lentem siebie w sposób pseudo chaotyczny względem ruchu galaktyki, widząc lecącą piłkę widzimy ruch tej piłki natomiast nie widzimy ruchu cząstek elementarnych wchodzących w skład tej piłki która obserwujemy ... ?? Tu mi chodzi o zobrazowanie różnic pomiędzy fizyką klasyczną , a kwantową ...

@Mariusz Kajstura: no ale to oczywiste - nawet popijając kawę nie widzisz cząstek wchodzących w skład płynu czy kubka a same cząsteczki poruszają się w sposób (jak to trafnie określiłeś) pseudo chaotyczny.

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM:" Natomiast nawet w tym przypadku trudno mówić, że strumień światła posiada czy też energia jaka została wyemitowana posiada masę :-) " Dopóki masa nie zostanie zdefiniowana na potrzeby fizyki kwantowej, to gadamy o niczym ;)

@Mariusz Kajstura: tym samym artykuł jest o niczym? :-)

@Mariusz Kajstura: tak właśnie przyszło mi do głowy - pisząc takie pierdoły wystarczy się zastanowić, jak bardzo światło właśnie nam ciąży! ile ważymy nocą gdy śpimy lub znajdujemy się w zaciemnionym pomieszczeniu a ile ważymy rano gdy cały ciężar fotonów na nas spada :-) Obliczając różnicę, możemy na większa skalę stwierdzić ile światło waży :-)

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę też inne czynniki, ale jeśli ktoś by się mądry za to zabrał pewnie by też uwzględnił te inne wypadkowe

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Na to wygląda no chyba że pojawią się tęższe umysły i zdefiniują masę w kontekście kwantowym ??

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: "tak właśnie przyszło mi do głowy - pisząc takie pierdoły wystarczy się zastanowić, jak bardzo światło właśnie nam ciąży! ile ważymy nocą gdy śpimy lub znajdujemy się w zaciemnionym pomieszczeniu a ile ważymy rano gdy cały ciężar fotonów na nas spada :-) Obliczając różnicę, możemy na większa skalę stwierdzić ile światło waży :-) "
Prawdopodobnie tak subtelnej różnicy będzie ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: łoo aż nie umiem sobie wyobrazić o ile kilogramów Ziemia stałaby się lżejsza! Jednak wydaje mi się, że nie trzeba od razu na szalkę kłaść całej Ziemi - łatwiej wykaraskać olbrzymią płaską płytę i ważyć ją podczas padania fotonów i podczas nie padania fotonów - czyli w nocy i za dnia

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Spróbuj sobie wyobrazić złożoność wzoru obliczeniowego :D

Ale .... no przecież!!!!

Rano tak ciężko wstać nie dlatego, że jesteśmy niewyspani, jeszcze senni czy nie chce nam się iść do roboty!

TO FOTONY NAS PRZYTŁACZAJĄ! :-)))

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: ... :D i to może być słuszny wniosek ;)

@Mariusz Kajstura: wszak z rana chcąc się podnieść, dźwigamy nie tylko naszą masę właściwą ale także dodatkowo masę zmasowanego ataku fotonów na nasze jeszcze leżące poranne "zwłoki" :-)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: ... to zależy foton fotonowi nie równy, no bo jak świeci słoneczko to jakoś tak lżej niż jak świeci żarówka ??

@Mariusz Kajstura: jesteś bardzo niekonsekwentną osobą muszę Ci powiedzieć - sam "odbierasz mi prawo" do krytyki materiału dając szansę wolnej interpretacji autora, po czym sam twierdzisz bardzo sugestywnie, że "artykuł jest o niczym", po czym dokładasz do pieca, każąc wytężać umysł przez "produkowanie" wzorów na obliczanie masy fotonów, jednocześnie nie wierząc w to, że takowa masa w ogóle istnieje :-D

@Mariusz Kajstura: hm z żarówki fotony więcej by ważyły? :-)
W końcu człowiek nie jest w stanie metodami własnymi stworzyć fotonu doskonałego jaki występuje w naturze (w ramach emisji ze Słońca) :-)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Jeszcze troszkę to jakiś genialny umysł każe nam wstawać po ciemku, skoro nam fotony przeszkadzają :D

@Mariusz Kajstura: ciekaw jestem, czy sam Autor zaczyna śmiać się z tego co napisał na podstawie naszych rozważań? Oby szybko doszedł do prawidłowych wniosków :-)

@Mariusz Kajstura: pomyśl tylko jak lekkie pióro będzie, którym piszesz w notesie, gdy będziesz miał to robić w całkowitej ciemności, z jaką łatwością w całkowitej ciemności podniesiesz kubek kawy i co nie jedna Pani pomyśli dochodząc do wniosku, że w ciemności mniej waży :-))) (przepraszam Panie)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: ..., a ile mężów będzie zadowolonych kiedy sobie uświadomi że nie musi wywalać tyle kasy na kosmetyki dla swoich ukochanych :))))) jaki wtedy ciężar spadnie ??

@Mariusz Kajstura: również transport na tym skorzysta a my przy okazji kupując tańsze bilety - podróże nocą staną się tańsze ze względu na ogólnie mniejszy ciężar zarówno pasażera jak i pojazdu a tym samym mniejsze zużycie paliwa :-)

To też tłumaczy, dlaczego sową - tym wielkim ciężkim i ospałym za dnia ptakom - łatwiej poluje się w nocy! :-)))

Generalnie posiadanie masy przez fotony ma całe mnóstwo korzyści!

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: " ciekaw jestem, czy sam Autor zaczyna śmiać się z tego co napisał na podstawie naszych rozważań?" ... może się śmiać, albo szukać haków na których nas powiesi ??

@Mariusz Kajstura: to wyjaśnia jeszcze inną niezmiernie ważną rzecz - mianowicie wiemy już, dlaczego pracując przed komputerem, tak bardzo głowa "leci nam" do tyłu celem jej oparcia i położenia potylicą prostopadle do podłoża :-)

@Mariusz Kajstura: z tymi hakami nie jestem pewny - zbyt wiele rażących niedociągnięć z jego strony. Przecież sam te niedociągnięcia dostrzegasz :-)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: może się poprawi ??

@Mariusz Kajstura: oby po ciemku, co lżej się będzie pracować :-)

  nse,  01/04/2015

Po co się męczyć zgaśmy światło :)))))

@Mariusz Kajstura: trochę w temacie trochę nie w temacie ale ...
nie miałbyś ochoty rozważyć tego? :-)
http://eiba.pl/4

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Muszę tymczasowo opuści naszą piaskownicę ;) Nie wiem czy zauważyłeś ale wzór E = mc^2 nie opisuje głoszonej definicji przy założeniu c jako stałej ?? to tak na marginesie ;) inne pytanko w temacie
ile jest potrzebne energii by ciało o masie 1 Kg uzyskało prędkość 5m/s przy prędkości początkowej 0m/s, a ile energii by z prędkości 100m/s uzyskało105m/s ?? coś z tą definicją n ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: hm a tą energię w dżulach czy kaloriach mam podać? :-)))

Tak poważnie - naprawdę nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Chyba trochę mało danych co? Mam zadawać pytania, które by pomogły w tych obliczeniach? :-D

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Chodzi o odpowiedź czy ciało o masie jednego kg potrzebuje takiej samej energii by przyspieszyć o 5m/s bez względu na prędkość początkową, moim zdaniem źle dobrany wzór do definicji ..., czyli logika tekstu niezgodna z logiką wzoru ??

@Mariusz Kajstura: na papierze wszystko się zgadza i niby jest ok, ale Autor jest zwolennikiem praktycznych zastosowań więc:

- trzeba wziąć pod uwagę środowisko w jakim ma się poruszać ciało
- trzeba wziąć pod uwagę opór powietrza/atmosfery (czy czego tam kto chce)
- trzeba wziąć pod uwagę miejsce przeprowadzania obserwacji przez badacza jeśli mowa o prędkościach podświetlnych

tyle mi przychodzi do głowy na ten moment, nie wiem czy jest sens wymyślać więcej?

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: ... trzeba zapytać ile czasu trzeba czekać by świecąca latarka ruszyła z miejsca ?? :)

@Mariusz Kajstura: ale nie odpowiesz tak po prostu na to pytanie. Jeśli chcesz to obliczyć proszę bardzo ale przy zastosowaniach praktycznych musisz brać wiele czynników i uwarunkowań pośrednich.

Teoretycznie wydawałoby się bardziej logiczne, że ilość energii potrzebna do przyspieszenia ciała z prędkości początkowej do 5 m/s będzie mniejsza niż przy rozpędzeniu z prędkości początkowej 100

...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: ot sedno całego eksperymentu :-D

Czekam aż ktoś wpadnie na wniosek iż
"przeprowadzając badanie dotyczące prędkości z jaką porusza się latarka po równi pochyłej, wyraźnie widać, że w momencie zapalenia latarki, prędkość x wzrosła o p" to jakaś paranoja :-)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Masz racje, tylko tu to już nawet w teorii się to sypie ... to co napisane jest wewnętrznie sprzeczne ..., choć mogę się mylić ;)

@Mariusz Kajstura: Generalnie latarka włączona trzymana w ręku i skierowana ku płaszczyźnie w dół powinna być lżejsza, niż latarka skierowana ku płaszczyźnie w górę lub latarka wyłączona :-)

Inaczej - latarka o mocy X powinna zacząć latać przy skierowaniu strumienia świetlnego w dół w stronę podłoża

@Mariusz Kajstura: wejdę dziś do domu po pracy, ściągnę linkę podtrzymującą lampę na suficie bo generalnie sama powinna się unosić. Muszę tylko "reflektory" lampy odpowiednio skalibrować, by cała lampa gdzieś na boki mi nie latała a "zawisła" nieruchomo pod sufitem.

Jutro dam znać jak powiódł się eksperyment :-)

  nse,  01/04/2015

@SZKOLENIA.COM: no dobra dalej się nabijamy z krasomówczej teorii, która już wewnętrznie się sypie. Mam tylko nadzieje ze to Autora tekstu do czegoś zmobilizuje , moją intencją nie było zniechęcenie do pisania tylko zachęcenie do myślenia nad tym co pisze :) Lepiej jedno spójne zdanie niż tysiące niespójnych ;)

@Mariusz Kajstura: mnie zmobilizowało do powtórzenia podstawowych zasad i zależności fizycznych i za to Autorowi dziękuję! :-)

  nse,  01/04/2015

Proste logiczne rozważania, czy dowolna skończona liczba podniesiona do dowolnie skończonej potęgi, jest w stanie dać liczbę nieskończoną, a może jednak niewyobrażalnie wielką ?? To że jakaś liczba nie mieści się w komputerach nie jest dowodem na nieskończoność tej liczby, więc czym jest nieskończoność ??

@Mariusz Kajstura: Nieskończoność jest liczbą/wartością, której nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić - ilość zer za jedynką można pisać od urodzenia do końca życia przez wszystkie pokolenia i i tak nie dojdziesz do końca - to jest nieskończoność :-)

Jest to zupełnie coś innego niż liczba skończona, niewyobrażalnie duża, którą zawsze możesz zapisać w wersji skróconej jako 10 do potęgi.

Trzeba też pamiętać, że liczyć można powyżej zera i poniżej zera

  nse,  04/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Dla przykładu jeszcze jedno zabawne pytanie Jaką liczbę da 1/0 ??

@Mariusz Kajstura: Nigdy nie dzieliłem przez 0 bo zawsze uświadamiali mnie, że nie można dzielić przez "0" :-)))

Co ciekawe, gdy w windowsowskim kalkulatorze wpisuję dowolną liczbę i chcę dzielić przez "0" do wyskakuje komunikat "nie można dzielić przez "0" :-)

  tiga,  01/04/2015

Jak ma sie wasz dialog w komentarzach do powyzszego artykulu? Moze tak pogadacie sobie na osobnosci, bo zrobil sie smietnik wypelniony jednolinijkowymi postami...

@tiga: przeczytaj proszę raz jeszcze artykuł, postaraj się go zrozumieć, jeśli się nie uda, przeczytaj go raz jeszcze i rób to tak długo aż zrozumiesz. Jeśli zrozumiesz artykuł, przeczytaj nasze komentarze i też postaraj się je zrozumieć.

To jedyna droga do tego, by dowiedzieć się jak mają się komentarze do artykułuDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska