Login lub e-mail Hasło   

Wielka tajemnica spowiedzi

Spowiedź uszna jest wyrazem duchowego ubezwłasnowolnienia się na własną prośbę. Ta postawa jest na rękę kościołowi, ale nie społeczeństwu.
Wyświetlenia: 5.778 Zamieszczono 06/04/2010
Elżbieta pochodzi z przedwojennej, arystokratycznej rodziny, która mocno była związana z kościołem powszechnym. Pewnego dnia tuż po wojnie poszła do spowiedzi. Nie uzyskała rozgrzeszenia. W tym samym czasie w drugim końcu kościoła jej mąż spowiadał się dokładnie z tego samego. Rozgrzeszenie otrzymał. W późniejszym czasie studiując psychologię Elżbieta wymyślała sobie różne grzechy, zwykle seksualne, i chodziła do różnych księży spowiadać się w celu zaobserwowania ich reakcji. „Starsi byli życzliwi jak ojcowie, więc odpuszczali. Młodsi chcieli znać dużo pikantnych szczegółów, więc drążyli. Czasami odpuszczali, czasami nie.” – sprawozdaje. Zerwała swoje więzi z kościołem. 

Idea spowiedzi usznej pojawiła się około IV-V wieku n.e. w środowiskach monastycznych, początkowo w formie zwierzania się przełożonemu zakonu ze swych duchowych zmagań. Grzegorz VII (1073-85), sam zakonnik, próbował wprowadzić ją do kościoła, gdy stał się papieżem. Oficjalny nakaz spowiedzi usznej został wydany dopiero przez czwarty sobór laterański w roku 1215. 
Spowiedź uszna przez wieki podtrzymywała „rząd dusz”, była narzędziem w umacnianiu państwa kościelnego dając wgląd w życie wszystkich warstw społecznych. Pozwalała badać nastroje bez utrzymywania szpiegów czy wywiadowców, a gdy pokutę można było zastąpić sumą pieniędzy spowiedź stała się źródłem pokaźnych zysków dla kościoła.

Według katechizmu katolickiego kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem, a ludźmi. Okazuje się jednak, że pośredników jest znacznie więcej. Wymieniani są w formule spowiedzi powszechnej podczas mszy: „Spowiadam się Bogu wszechmogącemu, Najświętszej Maryi zawsze Dziewicy, świętemu Michałowi Archaniołowi, świętemu Janowi Chrzcicielowi, świętym Apostołom Piotrowi i Pawłowi, wszystkim Świętym … .” Słowa te mocno kontrastują z nauczeniem Biblii, gdzie jest napisane: „ Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.”

Na usprawiedliwienie instytucji spowiedzi tradycyjnie powołuje się na przeinterpretowany fragment, w którym Jezus daje apostołom klucze do otwierania nieba. Apostołowie jednak dobrze rozumieli co ich nauczyciel miał na myśli. Kiedy Szymon z Samarii popełnił grzech, apostoł Piotr zamiast go wyspowiadać, powiedział, żeby się udał z grzechami bezpośrednio do Boga: "Odwróć się od swojej nieprawości i proś Pana, czy nie mógłby ci być odpuszczony zamysł serca twego" Dz.8,22.

Wyznawanie grzechów w religii chrześcijańskiej jest sprawą kluczową, ale nie należy go wiązać ze spowiedzią w konfesjonale. Apostoł Jan mówi, że Bóg przebacza wszystkie grzechy wyznane szczerze w osobistej modlitwie. „ Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości.” 1 Jan. 1:9

Kościół ma stworzoną przez siebie listę grzechów dotyczących nieposłuszeństwa względem nauk płynących z Watykanu. Za jej sprawą próbuje kontrolować uległość swoich wiernych. Ludzie się boją braku przebaczenia, gdyż wiąże się on z niemożnością brania udziału w komunii, przystąpienia do ślubu czy ochrzczenia dziecka. Wynik jest taki, że ludzie masowo łamią nauki kościoła, ale tego nie wyznają, gdyż to jedyny sposób, aby pozostać w strukturach. Jednak właśnie w tej nieugiętej chęci trwania wyraża się główne zwycięstwo kościoła powszechnego.

Maciej Strzyżewski


 
 
 
Polecana literatura dotycząca tematu:
"Kościół Dogmatów i Tradycji", Jan Grodzicki, ChIW „Znaki Czasu”
"Apokalipsa", Jonatan Dunkel, Wyd. „Orion Plus”

Podobne artykuły


17
komentarze: 93 | wyświetlenia: 2222
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1126
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1072
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 801
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 561
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 625
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 684
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 989
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 649
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 496
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 510
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nie znam dokładnie katechizmu KK, ale w kościele mówiło się: "Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i wam bracia i siostry...." podpiero w dalszej części jest prośba o wstawienniczą modlitwę Marii i świętych.
Moje pytanie: czy spowiedź powszechna posiada dwie wersje jak np. credo?

Z oficjalnej treści mszy świętej:
Spowiadam się Bogu wszechmogącemu, Najświętszej Maryi zawsze Dziewicy, świętemu Michałowi Archaniołowi, świętemu Janowi Chrzcicielowi, świętym Apostołom Piotrowi i Pawłowi, wszystkim Świętym i tobie, Ojcze, żem zgrzeszył bardzo myślą, mową i uczynkiem: (Uderzyć się trzykroć w piersi mówiąc) moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświ ...  wyświetl więcej

Confiteor - Spowiedź powszechna ...( troszkę inaczej )
Spowiadam się Bogu wszechmogącemu,błogosławionej Maryi zawsze Dziewicy,błogosławionemu Michałowi Archaniołowi,błogosławionemu Janowi Chrzcicielowi,świętym Apostołom Piotrowi i Pawłowi,wszystkim Świętym i wam bracia,że bardzo zgrzeszyłem,myślą mową i uczynkiem,moja wina, moja wina,moja bardzo wielka wina,Przeto błagam błogosławioną Maryj ...  wyświetl więcej

Spowiedź kiedyś była powszechna a teraz w budkach.

....> ......Bóg przebacza wszystkie grzechy wyznane szczerze w osobistej modlitwie.....< ....i dlatego zastanawiam się dlaczego u nas nie ma jeszcze w kościołach spowiedzi powszechnej ?

Kolejny artykuł stawiający w świetle odwieczne kłamstwa i niebiblijne nauki, nie mające nic wspólnego z Ewangelią. Wyszczekanie grzechów w konfesjonale i ,,pokuta" nie mają dla Boga znaczenia żadnego, jeśli nie poparte są szczerym żalem za wyrządzone zło... Nie pozostaje nic innego, jak zagłosować :)

Ewangelie nie są jedynymi księgami świętymi uznanymi przez kościół. A cytatów przytoczonych w tym artykule nie nazwałbym 'niebiblijnymi' gdyż właśnie z tamtąd pochodzą a wskazują one bezpośrednio na niezgodność teorii z praktyką. Niestety wiele zmian wprowadzonych w funkcjonowaniu kościoła w czasach średniowiecza naruszało nauki Chystusa i przykazania biblijne a ponieważ weszły w naszą tradycję ostały się do dziś.

O zdradzie tajemnicy spowiedzi,o wykorzystywaniu jej do szantażu itp-to nie raczycie beknąć słówka mości panowie?Poczytajcie"Spowiedź" moją i inne wypociny w tym temacie, to zrozumiecie zażalenie.Reszta ok!

  Kitek,  06/04/2010

Mój znajomy był po wojnie ministrantem i czasem zbierał pewne datki składane w kościele. Pewnego razu wziął sobie z tych różnych datków parę groszy, które leżały na dnie koszyczka. W następnym tygodniu postanowił się z tego grzesznego czynu wyspowiadać i wyznał to podczas spowiedzi. Od tamtej pory nigdy już nie zbierał żadnych datków niezależnie od tego jaki ksiądz odprawiał mszę. Oto tajemnica sp ...  wyświetl więcej

  WebCM  (www),  09/04/2010

Powód jest banalny: pasterze mają większą kontrolę nad owcami i mogą ich przy okazji pouczyć, jak się poprawić. Księża potem wyznają na religii, które grzechy ich zainteresowały najbardziej, które powtarzają się najczęściej - po prostu mają statystyki, które czasami warto znać. To jeszcze nie jest złamanie tajemnicy, ale do tego już blisko.

Oparcie sakramentu w Biblii? Dość naciągane: "Któ

...  wyświetl więcej

„Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego.” JAK. 5,16
Już widzę realizację (i jej skutki) pierwszych słów powyższego polecenia we współczesnych polskich kościołach. Tzn. nie tylko w KK, żeby było jasne!. Zaraz po mszy, nabożeństwie czy spotkaniu nabożni "chrześcijanie" rozgrzewaliby druty telefon ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska