Login lub e-mail Hasło   

Twój Szczęśliwy "Joker(ek)"

W obecnym Zarządzie Totalizatora Sportowego są prawdziwi specjaliści od przerabiania już prowadzonych gier na "nowe". Ostatnio "Twój Szczęśliwy Numerek" został "Jokerem".
Wyświetlenia: 2.680 Zamieszczono 09/04/2010

Żeby nie być gołosłownym zacznę od krótkiego przeglądu "nowych" gier obecnego Zarządu Spółki, urzędującego od roku 2007.
I tak sztandarowe "LOTTO" - to poczciwy "Duży Lotek", w którym najważniejszą zauważalną zmianą była zmiana ceny zakładów, ponieważ procentowa zmiana podziału kwoty przeznaczonej w każdej edycji na wygrane pomiędzy poszczególne stopnie wygranych jest praktycznie niezauważalna dla graczy. No jest jeszcze wprowadzona gwarantowana pula 2 milionów złotych na "szóstki" w edycjach bez kumulacji, ale z powodu małej liczby zakładów zawieranych w takich edycjach i w związku z tym niewielu trafień - rzadko wypłacana. Zmiany ceny zakładów i podziału procentowego pomiędzy stopnie wygranych już w tej grze poprzednio były, ale tylko obecny Zarząd wpadł w związku z tym na pomysł zmiany nazwy.

Dalej: "MINI LOTTO" - to najzwyczajniejszy "Express Lotek" - zmieniła się wyłącznie nazwa. No i kolejna gra: "MULTI-MULTI" - to po prostu "Multi Lotek" połączony ze swoją wcześniejszą "nakładką" "Multi Lotkiem Plus". Jedyną istotną zmianą jest wprowadzony do tej "nowej" gry "bonus", czyli dodatkowa premia za trafienie 10 liczb z 10 typowanych, bo wprowadzone także dwa losowania dziennie nic w konstrukcji gry nie zmieniają - nie zmieniły także nic w ilości zawieranych zakładów, a więc w obrotach w tej grze.

Wreszcie teraz, od 9 kwietnia, mamy kolejną "nową" grę: "Jokera", bliźniaczo podobnego do zlikwidowanego "Twojego Szczęśliwego Numerka" - czyli rzec można: "TWOJEGO SZCZĘŚLIWEGO JOKER(KA)".

Porównajmy obie gry (na podstawie regulaminów):

"TSN" kontra "JOKER" "Twój Szczęśliwy Numerek" "Joker"
Cena zakładu2,50 zł.2,50 zł.
Dni losowań poniedziałek, środa, piątekponiedziałek, środa, piątek
Konstrukcja gry: ilość zbiorów dwa, pierwszy 36, drugi 45 liczbdwa, pierwszy 36, drugi 50 liczb
Konstrukcja gry: typowanie pierwszy zbiór: 1 liczba
drugi zbiór 4 liczby
pierwszy zbiór: 1 liczba
drugi zbiór 4 liczby
Konstrukcja gry: stopnie wygranych siedemsiedem
I stopień - trafienia
prawdopodobieństwo
1 z 36 i 4 z 45
1 do 5.363.520
1 z 36 i 4 z 50
1 do 8.290.800
II stopień - trafienia
prawdopodobieństwo
0 z 36 i 4 z 45
1 do 148.995
0 z 36 i 4 z 50
1 do 236.880
III stopień - trafienia
prawdopodobieństwo
1 z 36 i 3 z 45
1 do 32.706
1 z 36 i 3 z 50
1 do 45.059
IV stopień - trafienia
prawdopodobieństwo
1 z 36 i 2 z 45
1 do 1.090
1 z 36 i 2 z 50
1 do 1.335
V stopień - trafienia
prawdopodobieństwo
0 z 36 i 3 z 45
1 do 909
0 z 36 i 3 z 50
1 do 1.287
VI stopień - trafienia
prawdopodobieństwo
1 z 36 i 1 z 45
1 do 126
1 z 36 i 1 z 50
1 do 137
VII stopień - trafienia
prawdopodobieństwo
1 z 36 i 0 z 45
1 do 36
1 z 36 i 0 z 50
1 do 51
Podział procentowy
kwoty na wygrane:

I stopień
II stopień
III stopień
IV stopień
V stopień
VI stopień
VII stopień
kwota=50 % sumy
stawek, z czego:
30%
8%
8%
10%
10%
15%
19%
kwota=50 % sumy
stawek, z czego:
34%
6%
7%
procent zmienny
procent zmienny
procent zmienny
procent zmienny
Swoboda typowania Dowolnie w obu zbiorach Dowolnie tylko w pierwszym
zbiorze, w drugim doloso-
wywanie przez lottomat 4 liczb
Wysokość wygranych Zmienna dla wszystkich stopni
w zależności od ilości zakładów
z trafnym typowaniem
Zmienna dla stopni I do VI
w zależności od ilości zakładów
z trafnym typowaniem i stała
dla stopnia VII - 10 złotych
Kumulacja puli głównej wygranej TakTak

Jedną, ważną zmianą w konstrukcji gry jest więc tylko powiększenie drugiego zbioru liczb z 45 do 50, przez co maleje prawdopodobieństwo wygranych wszystkich stopni - będzie po prostu trudniej trafić. Ponieważ trudniej - to Zarząd Totalizatora liczy też, że proporcjonalnie, kwotowo, motywująco więcej - w reklamie jest mowa nawet o milionach (ale już bez dodatkowej informacji, że jeżeli będą takie wygrane, to raczej rzadko). Temu też służy powiększenie nieco procentowego "przydziału" na wygrane I stopnia z 30 do 34 procent. Pozostałe zmiany są raczej kosmetyczne: np. stała wysokość wygranych VII stopnia, czyli za trafienie samego "jokera" (przedtem: "numerka") - 10 złotych, to nieco zaniżona średnia dotychczasowych wygranych tego stopnia w "Numerku". Druga z kosmetycznych zmian - to powrót do korzeni: starsi gracze zapewne pamiętają, że na samym początku "Numerka" też nie było można samodzielnie typować 4 liczb z drugiego zbioru 45 liczb. Teraz nie można samodzielnie typować tych 4 liczb ze drugiego zbioru 50 liczb - losuje je lottomat. Brak możliwości tego samodzielnego typowania poważnie zaważył na powstaniu złej opinii o "Numerku" - nie sądzę, że tym razem z "Jokerem" będzie inaczej.

Nadzieję Zarządu Spółki na to, że totolotkowa klientela da się nabrać na "nowość" "Jokera" i zacznie grać najlepiej wyraża blankiet gry, na którym jest tylko 36 liczb, z których można skreślić nawet wszystkie 36 - ale uwaga: skreślenie każdej, to zawarcie kolejnego, bynajmniej nie taniego zakładu (2,50 zł.) i za kupon z wszystkimi skreślonymi liczbami, czyli zawartymi 36 zakładami zapłacimy równo 90 złotych, z gwarancją wygranej w wysokości złotych 10. Może pierwszy raz ktoś się na to nabierze, ale na dłuższą metę nadzieje Zarządu Spółki na taką grę raczej się nie spełnią. Także siedem stopni wygranych, których kwalifikację trudno spamiętać zmniejsza atrakcyjność gry (w "Numerku" najpierw było też siedem stopni, zmniejszonych po jakimś czasie do pięciu i niedawno znowu zmienionych na siedem - wszystkie te zmiany nie miały większego wpływu na ilość zawieranych zakładów, bo gra nie miała już dobrej opinii).

Jak ocenić tą przemianę "Numerka" w "Joker(ka)"? Akurat w tej grze sama zmiana nazwy, dość idiotycznie wymyślonej w latach dziewięćdziesiątych za prezesury Sławomira Sykuckiego (który ma na koncie także pierwszą, zupełnie inną, ale kompletnie nieudaną wersję "Jokera") jest korzystna - kobietom źle się kojarzyła i niechętnie w "Numerka" grały. Jednak pozostałe komponenty gry, przeniesione żywcem z "Numerka" nie gwarantują sukcesu - warto przypomnieć, że maksymalne, roczne, dotychczasowe obroty w tej grze to raptem nieco ponad 54 miliony złotych w roku 2009, czyli tyle, ile w Dużym Lotku (przepraszam: teraz LOTTO!) w 10-14 dni. I pewnie niewiele (poza początkowym "badaniem" gry przez graczy) w tym względzie się zmieni. Jeżeli nawet motywująca pula na główną wygraną będzie rosła nieco szybciej, niż dotychczas i to spowoduje nawet procentowo duży wzrost obrotów w tej "nowej" grze - to w porównaniu z innymi grami i całością obrotów Spółki kwota obrotów "Jokera" będzie zapewne nadal niewielka.

Po co zatem ta zmiana nazwy gry, ale też wcześniejsze, opisane na początku? No cóż Zarząd Spółki musi się jakoś wykazać przed Radą Nadzorczą i nadzorującym ministrem nowymi grami, bo obroty Spółki w roku 2009 spadały i spadły, np. w sztandarowym "LOTTO" aż o 13, a ogólne, wg informacji samej Spółki o 5 procent. To był zapewne szok po gwałtownych, chociaż dość przypadkowych (tu odsyłam do mojego serwisu www.gnglotto.webpark.pl w którym jest odpowiednia analiza) wzrostach obrotów w latach 2007 i 2008. Najwyraźniej jednak ani Rada Nadzorcza, ani minister nadzorujący (jak to polityk - nie specjalnie znający się na tym) zbyt wiele nie wymagają, i zadawalają się w zupełności informacjami Zarządu - nie o rzeczywiście nowych, ale o "nowych" grach, stwarzających wrażenie wielkiej aktywności tegoż Zarządu na tym polu - taki PR na użytek władz nadrzędnych, zamiast faktycznych, rzeczywistych zmian. O tym, że chodzi tylko o takie właśnie mydlenie oczu, a nie o rzeczywiste zdobycie nowej klienteli świadczy też sposób wprowadzania tej "nowej" gry na rynek: po cichu, bez specjalnej reklamy poza punktami przyjmowania zakładów.

A jaki jest szerszy wymiar tej sprawy? A no taki, że z tym Zarządem Spółki my, gracze jesteśmy skazani na takie właśnie "nowości", nie pogramy np. w gry permutacyjne, ani w liczbowe zakłady wzajemne. A w te gry, które są, gramy też coraz mniej chętnie, ponieważ biorąc pod uwagę nie tylko wysokość głównej wygranej (uznawaną przez Zarząd Spółki za jedyny czynnik motywujący), ale też nasze szanse w grze (prawdopodobieństwo i częstotliwość trafiania) i przede wszystkim cenę zakładów - oceniamy te gry jako coraz mniej atrakcyjne. Zatem coraz mniej chętnie płacimy ten nasz dobrowolny, ale ważny dla budżetu Państwa "podatek od nadziei" (w cenie zakładów m.in.: podatek od gier, "dopłata" na sport i kulturę, dywidenda skarbu Państwa), ponieważ przy traktowaniu nas, graczy wyłącznie jak dojne krowy staje się on w coraz większym stopniu "podatkiem od głupoty".

Krzysztof Płocharz

Więcej o Totalizatorze Sportowym i grach liczbowych w serwisie
http://www.gnglotto.webpark.pl

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 684
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 724
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 909
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 462
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 764
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 683
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 750
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 456
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 718
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 619
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 472
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 423
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 507
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 514
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 462
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska