JustPaste.it

Leonardo Da Vinci - Ciekawostki

Na wstępie zaznaczam, iż nie jest to żadna notka biograficzna o życiu Leonarda Da Vinci. Chciałbym natomiast napisać nieco o jego wielu ciekawostkach dotyczących jego życia.

Na wstępie zaznaczam, iż nie jest to żadna notka biograficzna o życiu Leonarda Da Vinci. Chciałbym natomiast napisać nieco o jego wielu ciekawostkach dotyczących jego życia.

 

Leonardo Da Vinci

1. Leonardo Da Vinci żył w XV. Wyprzedził jednak swoją epokę o ok. 400 lat.

- Ponad 40 lat PRZED URODZENIEM M. KOPERNIKA ! zanotował "Słońce się nie porusza"

- 60 lat przed Galileuszem (twórcą pierwszego teleskopu) twierdził, iż za pomocą "wielkiego szkła powiększającego" da się badać powierzchnie księżyca oraz innych ciał niebieskich.

- 200 lat przed Newtonem - wyprzedając teorie grawitacji napisał "ciężar, który nie znajduje oporu , spadnie w dół najkrótszą drogą". W innym miejscu dodał, że "cała Ziemia musiała przybrać kształt kuli".

- 400 lat przed Darwinem - zaliczył człowieka do tej samej kategorii co małpy.

2. Leonardo był wegetarianinem, co było dość niespotykane w XV wieku. Kochał zwierzęta do tego stopnia, że czasem kupował na targu zwierzę w klatce, po to tylko, żeby je potem wypuścić na wolność.

3. Oprócz tego, że był wielce utalentowany i po prostu genialny, Leonardo da Vinci podobno był również niezwykle przystojnym mężczyzną o wspaniałym głosie.

4. Potrafił żonglować. Nauczył się tego by ćwiczyć mózg.

5. Leonardo nie tylko komponował, grał i śpiewał, ale także lubił gdy mu akompaniowano przy malowaniu

6. Leonardo miał w sumie 17 przyrodnich braci i sióstr z małżeństw swoich rodziców. Sam był jedynym wspólnym dzieckiem Ser Piero da Vinci i Cateriny.

7. Jego iloraz inteligencji szacowany jest w zakresie 200 - 250.

8. Jego prace naukowe daleko wyprzedzały wyobraźnie współczesnych ludzi i uczonych (np. zaprojektował machinę latającą na 400 lat przed pierwszym samolotem, ponownie wyprzedzając swoją epokę)

9. Leonardo pomimo swoich olbrzymich zalet, wspaniałego głosu oraz ogromnej urody niezbyt dobrze radził sobie jeśli chodzi o kontakty z innymi ludźmi.

10. Nie sposób krótko wymienić wszystkich jego pomysłów. Leonardo zajmował się prądami morskimi, obmyślił urządzenia do mierzenia siły wiatru i prędkości statków, badał lot ptaków, wśród jego szkiców jest szkic pra-samolotu. Zapoczątkował rozwiązywanie najprostszych zagadnień  statycznych, takich jak znajdowanie wypadkowej kilku sił czy rozkładanie danej siły na siły składowe. Wprowadził koncepcje momentu statycznego. Zastanawiał się nad pracą belek zginanych, rozporem łuków, teorią równi pochyłej.

11. Geniusz ten uważał, że nauka powinna być służebnicą nauki. Dlatego poznając naturę szukał sposobów praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Wśród jego projektów można wymienić: łódź podwodną, śmigłowiec, maszyny łatające, spadochron, strój płetwonurka, projekt czołgu napędzanego ludzkimi mięśniami, rozmaite koparki, dźwigi i całą masę innych urządzeń i budowli jak choćby kamiennego mostu łukowego o rozpiętości 600 metrów.

12. Malarz ten przeprowadził wiele sekcji na zwłokach wykopanych z cmentarzy. Dzięki nim bliżej poznał działanie ludzkiego organizmu i prawdopodobnie odkrył krążenie krwi, nie ogłosił jednak swojej teorii, ponieważ za "zbezczeszczenie" zwłok trafił by na stos.

13. Leonardo przekładając na dzisiejsze profesje był: architektem, filozofem, muzykiem, poetą, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, fizykiem, anatomem, wynalazcą i geologiem.

14. Mona Liza nie jest ani kobietą, ani mężczyzną. Niesie subtelny przekaz androgeniczności. Świadczy o tym sam tytuł dzieła. Jest on bowiem anagramem imion egipskich bogów płodności. Amona i Izydy (Izis) nazywanej niegdyś L’Iza. AMON L’IZA

15. Ostatnia Wieczerza wcale nie przedstawia 13 mężczyzn (12 apostołów apostołów i Jezusa). Po prawej stronie Jezusa siedzi nie kto inny niż Maria Magdalena, która najprawdopodobniej była... jego żoną. Na tym samym malowidle Leonardo przedstawił rękę trzymającą nóż, która nie należy do nikogo. Do tej kompozycji artysta nie mógł znaleźć typu ludzkiego tak nikczemnego i tak zbrodniczego, żeby mógł przypominać Judasza. Przeor klasztoru Santa Maria delle Grazie myślał, że Leonardo kpi sobie z niego i najzwyczajniej nie chce mu się pracować, więc poszedł do księcia na skargę. Da Vinci wyjaśnił mu, że do jego pracy należą także długie godziny spędzone na poszukiwaniu typu o którym wspomniałam wcześniej, bo na fresku Judasz jeszcze nie miał twarzy. W przypływie dość zgryźliwego humoru stwierdził, że rozwiązał problem i Judaszowi nadał rysy przeora.

16. Leonardo da Vinci należał do zakonu Syjonu (Preieur de Sion) – tajnego stowarzyszenia działającego Europie, założonego w 1099. W 1975 w Bibliotece Narodowej w Paryżu odkryto zwoje pergaminu, Les Dossier Secrets, ujawniające tożsamość wielu członków Zakonu, m. in. sir Isaaca Newtona, Botticellego, Victora Hugo oraz samego Leonarda.

17. W swoich notatnikach i kodeksach pisał od prawej do lewej strony czyli w lustrzanym odbiciu.
 

Oto Najsłynniejsze Obrazy Leonarda:

* Zwiastowanie (Uffzi, Florencja)
* Portret kobiety – Pani z Lichtenstein (National Galery of Art., Waszyngton)
* Madonna z kwiatem – Madonna Benois (Ermitaż, Petersburg)
* Madonna z goździkiem (Alte Pina kotek, Monachium)
* Pokłon Trzech Króli (Uffzi, Florencja)
* Święty Hieronim (Pinacoteca Vaticana, Rzym)
* Madonna wśród skał (Luwr, Paryż; inna wersja National Galery, Londyn)
* Madonna karmiąca dzieciątko – Madonna Litta (Ermitaż, Petersburg)
* Ostatnia Wieczerza (Refektarz klasztoru Santa Maria delle Grazie, Mediolan)
* Dama z gronostajem (Zbiory Czartoryskich, Muzeum Narodowe, Kraków)
* Gioconda – Mona Liza (Luwr, Paryż)
* Święta Anna Samotrzecia (Luwr, Paryż)
* Św. Jan Chrzciciel (Luwr, Paryż)