Login lub e-mail Hasło   

Leonardo Da Vinci - Ciekawostki

Na wstępie zaznaczam, iż nie jest to żadna notka biograficzna o życiu Leonarda Da Vinci. Chciałbym natomiast napisać nieco o jego wielu ciekawostkach dotyczących jego życia.
Wyświetlenia: 111.937 Zamieszczono 15/04/2010

Leonardo Da Vinci

1. Leonardo Da Vinci żył w XV. Wyprzedził jednak swoją epokę o ok. 400 lat.

- Ponad 40 lat PRZED URODZENIEM M. KOPERNIKA ! zanotował "Słońce się nie porusza"

- 60 lat przed Galileuszem (twórcą pierwszego teleskopu) twierdził, iż za pomocą "wielkiego szkła powiększającego" da się badać powierzchnie księżyca oraz innych ciał niebieskich.

- 200 lat przed Newtonem - wyprzedając teorie grawitacji napisał "ciężar, który nie znajduje oporu , spadnie w dół najkrótszą drogą". W innym miejscu dodał, że "cała Ziemia musiała przybrać kształt kuli".

- 400 lat przed Darwinem - zaliczył człowieka do tej samej kategorii co małpy.

2. Leonardo był wegetarianinem, co było dość niespotykane w XV wieku. Kochał zwierzęta do tego stopnia, że czasem kupował na targu zwierzę w klatce, po to tylko, żeby je potem wypuścić na wolność.

3. Oprócz tego, że był wielce utalentowany i po prostu genialny, Leonardo da Vinci podobno był również niezwykle przystojnym mężczyzną o wspaniałym głosie.

4. Potrafił żonglować. Nauczył się tego by ćwiczyć mózg.

5. Leonardo nie tylko komponował, grał i śpiewał, ale także lubił gdy mu akompaniowano przy malowaniu

6. Leonardo miał w sumie 17 przyrodnich braci i sióstr z małżeństw swoich rodziców. Sam był jedynym wspólnym dzieckiem Ser Piero da Vinci i Cateriny.

7. Jego iloraz inteligencji szacowany jest w zakresie 200 - 250.

8. Jego prace naukowe daleko wyprzedzały wyobraźnie współczesnych ludzi i uczonych (np. zaprojektował machinę latającą na 400 lat przed pierwszym samolotem, ponownie wyprzedzając swoją epokę)

9. Leonardo pomimo swoich olbrzymich zalet, wspaniałego głosu oraz ogromnej urody niezbyt dobrze radził sobie jeśli chodzi o kontakty z innymi ludźmi.

10. Nie sposób krótko wymienić wszystkich jego pomysłów. Leonardo zajmował się prądami morskimi, obmyślił urządzenia do mierzenia siły wiatru i prędkości statków, badał lot ptaków, wśród jego szkiców jest szkic pra-samolotu. Zapoczątkował rozwiązywanie najprostszych zagadnień  statycznych, takich jak znajdowanie wypadkowej kilku sił czy rozkładanie danej siły na siły składowe. Wprowadził koncepcje momentu statycznego. Zastanawiał się nad pracą belek zginanych, rozporem łuków, teorią równi pochyłej.

11. Geniusz ten uważał, że nauka powinna być służebnicą nauki. Dlatego poznając naturę szukał sposobów praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Wśród jego projektów można wymienić: łódź podwodną, śmigłowiec, maszyny łatające, spadochron, strój płetwonurka, projekt czołgu napędzanego ludzkimi mięśniami, rozmaite koparki, dźwigi i całą masę innych urządzeń i budowli jak choćby kamiennego mostu łukowego o rozpiętości 600 metrów.

12. Malarz ten przeprowadził wiele sekcji na zwłokach wykopanych z cmentarzy. Dzięki nim bliżej poznał działanie ludzkiego organizmu i prawdopodobnie odkrył krążenie krwi, nie ogłosił jednak swojej teorii, ponieważ za "zbezczeszczenie" zwłok trafił by na stos.

13. Leonardo przekładając na dzisiejsze profesje był: architektem, filozofem, muzykiem, poetą, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, fizykiem, anatomem, wynalazcą i geologiem.

14. Mona Liza nie jest ani kobietą, ani mężczyzną. Niesie subtelny przekaz androgeniczności. Świadczy o tym sam tytuł dzieła. Jest on bowiem anagramem imion egipskich bogów płodności. Amona i Izydy (Izis) nazywanej niegdyś L’Iza. AMON L’IZA

15. Ostatnia Wieczerza wcale nie przedstawia 13 mężczyzn (12 apostołów apostołów i Jezusa). Po prawej stronie Jezusa siedzi nie kto inny niż Maria Magdalena, która najprawdopodobniej była... jego żoną. Na tym samym malowidle Leonardo przedstawił rękę trzymającą nóż, która nie należy do nikogo. Do tej kompozycji artysta nie mógł znaleźć typu ludzkiego tak nikczemnego i tak zbrodniczego, żeby mógł przypominać Judasza. Przeor klasztoru Santa Maria delle Grazie myślał, że Leonardo kpi sobie z niego i najzwyczajniej nie chce mu się pracować, więc poszedł do księcia na skargę. Da Vinci wyjaśnił mu, że do jego pracy należą także długie godziny spędzone na poszukiwaniu typu o którym wspomniałam wcześniej, bo na fresku Judasz jeszcze nie miał twarzy. W przypływie dość zgryźliwego humoru stwierdził, że rozwiązał problem i Judaszowi nadał rysy przeora.

16. Leonardo da Vinci należał do zakonu Syjonu (Preieur de Sion) – tajnego stowarzyszenia działającego Europie, założonego w 1099. W 1975 w Bibliotece Narodowej w Paryżu odkryto zwoje pergaminu, Les Dossier Secrets, ujawniające tożsamość wielu członków Zakonu, m. in. sir Isaaca Newtona, Botticellego, Victora Hugo oraz samego Leonarda.

17. W swoich notatnikach i kodeksach pisał od prawej do lewej strony czyli w lustrzanym odbiciu.
 

Oto Najsłynniejsze Obrazy Leonarda:

* Zwiastowanie (Uffzi, Florencja)
* Portret kobiety – Pani z Lichtenstein (National Galery of Art., Waszyngton)
* Madonna z kwiatem – Madonna Benois (Ermitaż, Petersburg)
* Madonna z goździkiem (Alte Pina kotek, Monachium)
* Pokłon Trzech Króli (Uffzi, Florencja)
* Święty Hieronim (Pinacoteca Vaticana, Rzym)
* Madonna wśród skał (Luwr, Paryż; inna wersja National Galery, Londyn)
* Madonna karmiąca dzieciątko – Madonna Litta (Ermitaż, Petersburg)
* Ostatnia Wieczerza (Refektarz klasztoru Santa Maria delle Grazie, Mediolan)
* Dama z gronostajem (Zbiory Czartoryskich, Muzeum Narodowe, Kraków)
* Gioconda – Mona Liza (Luwr, Paryż)
* Święta Anna Samotrzecia (Luwr, Paryż)
* Św. Jan Chrzciciel (Luwr, Paryż)

Podobne artykuły


19
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5399
15
komentarze: 8 | wyświetlenia: 18042
30
komentarze: 17 | wyświetlenia: 82587
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 29992
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 25840
22
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49570
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3362
12
komentarze: 7 | wyświetlenia: 25943
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4921
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2832
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142079
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 169524
41
komentarze: 13 | wyświetlenia: 35235
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49707
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje"Geniusz ten uważał, że nauka powinna być służebnicą nauki."

Trochę więcej staranności w pisaniu i formułowaniu myśli.

"11. Geniusz ten uważał, że nauka powinna być służebnicą nauki. Dlatego poznając naturę(...)"
- chyba powinno być: "służebnicą natury"...

Artykuł bardzo mi się podobał,choć w jednym punkcie ja również byłabym ostrożna:
"16. Leonardo da Vinci należał do zakonu Syjonu (Preieur de Sion)"
-ten fakt nie został do końca naukowo potwierdzony...A szkoda!

...  wyświetl więcej

Bardzo ciekawy tekst

  Nunak,  16/04/2010

Wiele ciekawych informacji.

W zacytowanym przez Pana Zbysława fragmencie zamiast nauka powinien chyba znaleźć się wyraz natura.

Gdzie znalazłeś informację, że da Vinci należał do Zakonu Syjonu, skoro to że taka organizacja istnieje też nie zostało potwierdzone (chyba, że mowa o instytucji zarejestrowanej w 1956, co niestety wyklucza członkostwo Leonarda). Interpretacja "Ostatniej W

...  wyświetl więcej

  Kitek,  16/04/2010

„Leonardo pomimo swoich olbrzymich zalet, wspaniałego głosu oraz ogromnej urody niezbyt dobrze radził sobie jeśli chodzi o kontakty z innymi ludźmi”. To jest chyba problemem wszystkich ludzi. Czym wyższa inteligencja, tym trudniej przystosować się do otaczających nas warunków. Jednak wielu twierdzi inaczej. Wynikałoby z tego, że inteligencje są różne.
“W przypływie dość zgryźliwego humoru s ...  wyświetl więcej

Dobry artykuł na piątkowy wieczór. Po całym tygodniu nauki nie miał bym ochoty czytać trudnego tekstu. Na ratunek przychodzi autor. Wielkie dzięki. Chętnie poczytał bym więcej ciekawostek na temat nauki. Pozdrawiam.

bardzo ciekawe, Leonardo da Vinci jest moim ulubionym twórcą, mam wspaniały album z jego pracami i jego osoba ciągle nie przestaje mnie fascynować

oczywiste jest, że geniusz nie bardzo radził sobie w kontaktach z innymi ludźmi, był zbyt mądry

Rozumiem, że to zabrzmi jakbym miał znacznie przerośnięte ego, ale czasem mam wrażenie że jestem do niego podobny. Jak miałem 11 lat wpadłem na koncepcję życia wiecznego która polegała na pobraniu komórki od zmarłego i wszczepieniu jej kobiecie (czyli prosta wersja klonowania). Jedynym problemem był fakt, że dusza ludzka po wstąpieniu do nieba nie może z niego powrócić do tak odrodzonego ciała. Gd ...  wyświetl więcej

  w84u6  (www),  20/04/2010

"Jak miałem 11 lat wpadłem na koncepcję życia wiecznego która polegała na pobraniu komórki od zmarłego i wszczepieniu jej kobiecie (czyli prosta wersja klonowania)." nic by z tego nie powstało, na pewno nie klon, Najwyżej miejscowy stan zapalny ;)

  Max King,  23/04/2010

Wiem. Teraz wiem. -.- Wtedy naturalnie nie wiedziałem, jakie mogłem mieć pojęcie o klonowaniu?

"Geniusz ten uważał, że nauka powinna być służebnicą nauki."

Chapeau bas przed geniuszem. Zwykły człowiek by na to nie wpadł.

" Mona Liza nie jest ani kobietą, ani mężczyzną. Niesie subtelny przekaz androgeniczności. Świadczy o tym sam tytuł dzieła. Jest on bowiem anagramem imion egipskich bogów płodności. Amona i Izydy (Izis) nazywanej niegdyś L’Iza. AMON L’IZA"

Bzdura, Giocondę zaczęto nazywać Mona Liza dopiero w XIX w.
Ach te naciągane rewelacje z 'Kodu Da Vinci'...

  juicypen  (www),  01/08/2010

Wiele interesujących informacji, których nie znajdziemy w słownikach biograficznych.

Niesamowity człowiek..

Mimo wszystkich zalet jakie posiadał Leonardo da Vinci we wszystkich książkach, które można spotkać na jego temat, autorzy twierdzą uparcie, że nie kończył zaczętych dzieł. Wiele prac po prostu nie zostało ukończonych przez jego ciągłe poszukiwania doskonałości.

Ostatnie ciekawostki sprawiają wrażenie, jakoby nawiązywały do "Kodu Leonarda da Vinci"... Ale pewnie to ja sobie coś zmyśliłam ;). Jakkolwiek jednak artykuł jest ciekawy i wart polecenia.
Pozdrawiam

Ciekawy artykuł... a o Leonardzie i zakonie Syjonu pisał również David Icke, który jest na liście pisarzy "niewygodnych"...

  dnavyk  (www),  16/02/2011

Podobno Leonardo spał łącznie 2 godziny dziennie, bo wykorzystywał sen polifazowy i robił sobie co 4 godziny drzemki po 15 minut. ( http://eiba.pl/310m )

dzięki na info, właśnie piszę wypracowanie o nim, także na pewno coś się przyda.

  krix  (www),  25/10/2011

Warto było przeczytać. Większości tych ciekawostek nie znałem.Niewielu było takich geniuszy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska