JustPaste.it

Człowiek - rodzaje. Przyszłość

Na świecie jest 6,5 mld osób. Jednak między niektórymi zachodzą podobieństwa, które pozwalają na określenie pewnych typów ludzkich. Oto niektóre z nich.

Na świecie jest 6,5 mld osób. Jednak między niektórymi zachodzą podobieństwa, które pozwalają na określenie pewnych typów ludzkich. Oto niektóre z nich.

 

 

 

Kierując się pozytywistycznymi poglądami mówiącymi o tym, że człowieka w społeczeństwie obowiązują te same biologiczne zasady co inne organizmy chciałbym dziś dokonać podziału i opisu różnych typowych jednostek ludzkich. Jest to jedynie moje własne spojrzenie na otaczający mnie świat i nie każdy musi się z nim zgadzać.

 Szarak

 Użyta przeze mnie nazwa tego rodzaju człowieka daje do zrozumienia, że chodzi o typowego osobnika ludzkiego, który żyje zgodnie z tym, co przekazuje mu środowisko. Nie wyróżnia się z tłumu ani pod względem materialnym, ani pod względem duchowym, intelektualnym. Jego głównymi potrzebami jest utrzymanie aktualnej pozycji w społeczeństwie, zaspokojenie fizjonomii oraz posiadanie średnich warunków życia. Na codzień zmaga się z brakiem wystarczającej ilości pieniądza, zwykle krytykując przy tym rządy polityczne w swoim kraju. Jego życiowa droga jest następująca: przejść przez edukację bez większych problemów, zdobyć zawód, iść do pracy, założyć rodzinę, wychować dzieci i dalej pracować, aż do wieku poprodukcyjnego, a następnie opiekować się wnukami i czekać na śmierć. W czasie tej wędrówki mogą przytoczyć się inne wydarzenia, ale w tym typie człowieka nie mają one większego wpływu na styl życia i osobowość danej jednostki.

 Ambitny indywidualista

Jest to osoba dla której nie ma rzeczy niemożliwych, dla której wszystko jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko tego naprawdę chcieć. Przeważnie to osoba posiadająca wysoki poziom inteligencji wrodzonej. Posiada własną opinię i nie ulega wpływom większości. Jest człowiekiem świadomym swojej wartości, najczęściej wcześnie wyznacza sobie cel, który i tak póżniej osiągnie. Edukacja nie jest dla niego problemem, przechodzi przez wiek szkolny bez kłopotów, przemierzając w tym czasie drogę do swojego wcześniej postawionego życiowego celu. Jego problemy mogą zostać niezrozumiane przez społeczeństwo, ale mimo to zwykle cieszy się w innych dużym szacunkiem i każdy liczy się z jego zdaniem. Jeśli chodzi o życie wewnętrzne jest to osoba, która potrafi zapanować nad swoimi emocjami. Uczucia, często skrajne, nie są dla niego niczym nowatorskim.

 Obibok

 W telewizji mamy jeden przykład takiego typu człowieka. Motto jego życia to: "Robić coś żeby się nie narobić a zarobić". Owszem, Ferdynant Kiepski to właśnie obibok. Ten rodzaj ludzkiego bytu uważa się za pępek świata, najlepiej żeby był kimś na kształt faraona. Mogłby wówczas cały swój czas przeznaczyć na hedonizm. Oczywiście tylko on miałby ciągle wolne od pracy i obowiązków, innych ludzi ustanowiłby swoimi niewolnikami. Mimo wszystko, jest to najzwyczajniej osoba o niemałym poziomie inteligencji, po prostu jest z niej jeden wielki leń.

Materialista

Uważa, że wszystko można przeliczyć na pieniądze, które są najważniejsze na Ziemi. Cały okres szkolny spędza na zakuwaniu, by dostać jak najlepsze oceny, uważając, że tak trzeba. Póżniej liczy na zdobycie pracy w której może zarobić jak najwięcej. Młodość poświęca na na dojście do tego celu, tracąc beztroskie lata swojego życia. Tradycja, patriotyzm, czy nawet miłość są dla niego drugorzędną kategorią. Na pierwszym miejscu stawiają siebie, oczywiście z duża gotówką w kieszeni. Mimo wszystkich wad to człowiek pracowity, ale nadmiernie zapracowany. Często można utożsamić typ tej osobowości z yuppie.

 Opisująć dane powyżej typy osobowości starałem podać te najczęściej spotykane. Zdaję sobie sprawę z tego, że to tylko schematy i wiele osób jest im przeciwnym. Wiem również, że jeden typ osobowości może mieszać się z drugim. Chciałem jednak przedstawić ciekawy pogląd powstały w epoce pozytywizmu i jego praktycyzm w długiej perspektywie. Pozytywiści zauważyli podobieństwo rozwoju społeczeństwa do specjacji, czyli do tworzenia nowych gatunków wśród ziemskich organizmów. Specjacja mówi o tym, że u dwóch przedstawicieli danego gatunku mogą wystąpić wyjątkowo skrajne cechy, które sprawiają, że mogą w przyszłości powstać dwa różne gatunki. Zakładając, że Darwin miał rację i człowiek jest bardziej rozwiniętą małpą, powstałą w wyniku ewolucji, można spekulować czy osoba o wyjątkowych, nowatorskich cechach w przyszłości może przeobrazić się w kogoś kogo na tym świecie jeszcze nie było, tworząc przy tym zupełnie nowy gatunek.