Login lub e-mail Hasło   

Usterka na sarkofagu? A głowa Orła?

Słowniki naszego języka sugerują...
Wyświetlenia: 6.092 Zamieszczono 17/04/2010

Na Wawelu 18 kwietnia 2010 wielka żałobna uroczystość - tu spoczną na wieki doczesne szczątki naszego Prezydenta i Jego Małżonki. Na czołowej płycie z onyksu umieszczono nazwiska drogich nam osób; napisy głoszą: Lech Aleksander Kaczyński oraz Maria Helena Mackiewicz Kaczyńska.

Zapowiedź pogrzebu 18 kwietnia 2010 (ilustrację zamieszczono w przededniu uroczystości)

 

Okazuje się jednak, że nasze słowniki sugerują pisownię z dywizem, jeśli są dwa nazwiska, zatem powinno być -

Maria Helena Mackiewicz-Kaczyńska, choć teoretycznie możliwe są także: z Mackiewiczów Kaczyńska lub Kaczyńska z d. Mackiewicz.

Co do braku dywizu - niby niewiele, ale Twórczyni ogólnopolskiego Dyktanda uznałaby to jednak za błąd. Przecież podobnie piszemy Maria Skłodowska-Curie, nie zaś Maria Skłodowska Curie (choć niektórzy pisują odwrotnie a błędnie, czyli Maria Curie-Skłodowska, także w wersji bez dywizu).

Są głosy, że jednak poprawnie napisano (bez dywizu), bowiem Pani Prezydentowa nie używała swojego panieńskiego nazwiska. Gdyby uznać to wyjaśnienie, to mielibyśmy dwie zasady ortograficzne (z dywizem albo bez niego - w zależności od stopnia używalności), zaś słowniki znają wersję z dywizem. Ponadto - nasza noblistka także nie używała swojego panieńskiego nazwiska, a jednak musimy pisać Maria Skłodowska-Curie, choć jest wiele przykładów błędnej pisowni (tak bez dywizu, jak z przestawionymi nazwiskami).

Ponadto i przy okazji - 17 kwietnia, w Warszawie, godło naszego Orła leżało na trumnie z ciałem Pana Prezydenta chyba jednak odwrotnie, bowiem Orzeł miał głowę zwróconą w lewo, zaś powinien mieć w prawo. Czyżby wizerunek (z angielska imaż) Orła wyszyto opacznie? A może położono odwrotnie, jednak nie dostrzeżono różnicy pomiędzy stroną właściwą od odwrotnej?

Błędne ułożenie głowy Orła

Ignorancja, czy drwina?!

Prawidłowe ułożenie głowy Orła - ktoś pomyślał i poprawił...

Oczywiście, to są tematy całkowicie trzeciorzędne, jednak każdy odpowiedzialny człowiek powinien w swoim fachu dbać tak o sprawy ważne, jak też o drobiazgi, niezależnie, czy jest saperem, pilotem, architektem, organizatorem. Można byłoby o tym napisać za parę dni, ale jeśli to przeczyta osoba wpływowa (pierwsza edycja tego tekstu - 17 kwietnia), to może jeszcze zdąży poprawić błąd (przed jutrzejszymi uroczystościami na Wawelu - 18 kwietnia), czyli poleci spację zapełnić dywizem i odwróci Orła.

Jeśli kogokolwiek uraziłem w tragiczne dla Polski dni, to oczywiście przepraszam, bowiem są ważniejsze sprawy. A może się mylę i wszystko jest dobrze...

Z pewnością planowane są emisje okolicznościowych znaczków pocztowych oraz monet i medali - niech projektanci częściej zaglądają do słowników - ich również obowiązują zasady językowe.

PS Nazajutrz, czyli 18 kwietnia 2010, w drodze z Warszawy na krakowski Wawel, Orzeł na trumnie z ciałem Pana Prezydenta RP leżał na właściwej stronie i patrzył godnie w swoją prawą stronę. Pomiędzy nazwiskami Pani Prezydentowej na sarkofagu nie było dywizu, ale na trumiennym kartuszu... był. Należy poprawić błąd, bowiem dociekliwa młodzież będzie odwiedzać Wawel i może zadać kłopotliwe pytanie swoim nauczycielom...

Na kartuszu jest dywiz, choć tu niezbyt widoczny

Usterka - brak dywizu; kropeczki mogły być przy datach

 

Lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej  nie dość, że ma nazwiska odwrócone (co wyjaśniane jest historycznymi perturbacjami), to na swej stronie http://www.umcs.lublin.pl nie ma dywizu w logu uczelni... Ale rok 1944 to wielce znamienny czas dla naszej historii i pewnie wówczas nie zwracano uwagi na takie subtelności, jednak dzisiaj mamy więcej wykształconych ludzi, niż wówczas...

 

 


Oto przykłady poprawnej pisowni nazwisk naszej wielkiej Rodaczki, choć bywają kłopoty z polskimi czcionkami...

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1282
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1060
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 500
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 878
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 654
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 822
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 584
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 858
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 581
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 529
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 371
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 384
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 416
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 255
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 853
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nie myli się Pan. Ręce opadają:-/

  ,  18/04/2010

Na potwierdzenie podaję link do jednolitego tekstu ustawy o godle... http://www.abc.com.pl/serwis/d(...)000.htm (art. 2. 1. wspomnianej ustawy)
, gdzie w załączniku nr 1 znajduje się wzór godła Rzeczypospolitej Polskiej.

  ykes,  18/04/2010

Można powiedzieć, że to ostatnia wpadka jaka pośrednio przydarzyła się prezydentowi.

A czy Maria Kaczyńska pv Mackiewicz byłoby poprawnie?

Dzisiaj poprawiono Orła - patrzy w swoją prawą stronę (wczoraj patrzył w lewą). Jak można było się tak pomylić?! Taka prosta a fundamentalna sprawa! Wczoraj, kiedy to spostrzegłem, to aż musiałem sięgnąć do pierwszej lepszej monety, aby się upewnić. Tamtejszy osiołek nie miał wątpliwości? Narzucił gobelin bez zastanowienia? A może był pewien, że dobrze kładzie? Skandal? Pacan czy sabotażysta? Aż s ...  wyświetl więcej

Z tą odwróconą głową orła musiało się poniekąd stać zadość tradycji. Prezydentowi za życia zdarzyło się podczas jakiegoś meczu reprezentacji trzymać szalik z napisem "Polska" odwrotnie. Ot taki psikus losu.

Fakt. Do istniejącej listy i to zostanie dopisane. Mógłby Bóg choć tu nad Nim czuwać, skoro zagapił się 10 kwietnia...

  feniks57,  21/04/2010

Jeżeli się mylę to mnie poprawcie, ale wydaje mi się, że popełniono dwa błędy. Orzeł " patrzy " w lewą stronę a i głowę ma w " nogach " trumny. Nie powinno godło leżeć odwrotnie tak jak na zdjęciu poniżej?

Fakt - cenna uwaga! I spostrzegawczość! Z tego wynika, że Orła obrócono o 180 stopni w osi poprzecznej do trumny. Ciekawe, kto konkretnie odpowiada za to? No bo jeśli kierowca się pomyli, to media o tym mówią, ale kiedy ważniak od sztandarów, flag i proporców (były już tego typu pomyłki), to ogólnie o tym piszą, ale nie wskazują konkretnej osoby (mogliby podać tylko inicjały). Gdyby podali poprzednio, to może teraz by się ponownie nie pomylono.

  feniks57,  21/04/2010

To są symbole narodowe i takie błędy nie mają prawa się zdarzać. Ciekawe jaki by się zrobił szum gdyby np. Godło w ważnej instytucji państwowej ktoś zawiesił do góry nogami? Bo dla mnie na trumnie tak to właśnie wygląda. Ale może się tylko czepiam?

Nasz były prezydent miał od zawsze pecha i niech mi ktoś powie, że pech nie istnieje

pech nie istnieje

wiem :)

Nic nie rozumiecie. Odwrócenie głowy Orła na Trumnie Prezydenta było jak najbardziej celowe! To piękny wyraz hołdu dla Prezydenta, który, jak pamiętamy, znajdował szczególne upodobanie w podróżowaniu prezydencką limuzyną z odwróconą polską flagą do góry nogami. Prosty, ale serdeczny gest pamięci i tak go odebrałem. Ratujmy pamięć o Nim! Ludzie tak szybko zapominają...

Ale raz Orzeł patrzył w lewo, raz w prawo. To Orzeł, nie zaś wiatrak! Ludzie zbyt szybko odchodzą, ale nie nasz Orzeł! A Prezydenta uhonorowano przecież Wawelem.

  ixz,  25/04/2010

Jak dla mnie marne czepianie się. Żadna z tych spraw opisanych w temacie nie ma dla mnie większego znaczenia. Po prostu to już nie kojarzy mi się z symboliką, a z pozerstwem - takie czepianie się szczegółów.

Jedne są lepsze, inne gorsze. Każdy może znaleźć coś ciekawego - a to o dupczeniu, a to o błędach. Źle byłoby, gdyby było tylko o d. albo tylko o b.
No nie każdy pisze tak dobre artykuły jak Waszmość.

Wczoraj widziałem w gazecie, że na sarkofagu dodano poziomą kreseczkę (dywiz).Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska