Login lub e-mail Hasło   

Rosja jakiej nie znacie

"Rosja jest jedynym imperium, jakie przetrwało w Europie. To fakt warty zastanowienia" - pisał 8 marca tego roku na łamach "Forum" francuski publicysta, Christian Makarian.
Wyświetlenia: 10.890 Zamieszczono 20/04/2010
Rosja to państwo dziwne, co najmniej niesymetryczne. Nazwa "Rosja" powstała w XV w. Określenie to upowszechniło się w Rosji dopiero w XVIII w. Ojczyzna Dostojewskiego i Tołstoja poprzecinana jest aż 11 strefami czasowymi! Gdy Rosjanie na jednym końcu kładą się spać, na drugim jedzą już śniadanie. Sama Moskwa podzielona została na 2 strefy czasowe. Dzisiejsza Rosja składa się z bagatela: 46 obwodów, 21 republik, 9 krajów, 2 miast wydzielonych (Moskwa i Sankt Petersburg) i z jednego Żydowskiego Obwodu Autonomicznego.Uniwesytet Moskiewski

1/9 lądu należy do Rosji

To największe państwo świata. Rosja zajmuje w przybliżeniu 1/9 powierzchni wszystkich lądów. Azjatycko-europejski olbrzym jest większy od Europy z niemal pięćdziesięcioma państwami. Co więcej, 1/3 powierzchni Rosji, która leży w Europie jest większa niż wszystkie pozostałe państwa europejskie razem wzięte. W tej europejskiej części Rosji zamieszkuje aż 80 proc. wszystkich rosyjskich obywateli. Produktem krajowym brutto na jednego mieszkańca nieznacznie ustępują Polsce.
 

Rosyjskie rekordy

Moskwa to największe europejskie miasto. Ponad 10 mln mieszkańców czyni je (po Szanghaju, Bombaju i Buenos Aires) czwartym miastem świata. Oprócz największego miasta, Rosja posiada także najdłuższą rzekę Europy - Wołgę i najwyższy budynek w całej Europie - Ostankino. Ta imponująca moskiewska wieża telewizyjna ma ponad 500 m wysokości. Plasuje ją to na 2. miejscu najwyższych budowli świata. Z kolei Jezioro Bajkał to najgłębsze jezioro nie tylko Europy, ale i świata. W Rosji żyje ponad 140 mln ludzi. Jednak jej gęstość zaludnienia jest 15 razy mniejsza niż gęstości zaludnienia Polski! Kolejnym paradoksem wydaje się fakt, że choć Rosja jest 118 razy większa od Bangladeszu, żyje w niej mniej osób.

Ermitaż - budynek muzeum w Sankt Petersburgu nocą

Perła północy

Według UNESCO Sankt Petersburg jest 8. najatrakcyjniejszym turystycznie miastem świata. W 2003 roku miasto to odwiedziło 3,12 mln turystów. Na skutek braku promocji, zyski z turystki stanowią tylko 9 proc. rocznych dochodów miasta. Na świecie zaledwie 15 proc. ludzi wie o istnieniu Sankt Petersburgu i jego walorach turystycznych, jak choćby o Twierdzy Pietropawłowskiej, czy jednym z 3 największych muzeów świata - Ermitażu. Niewiele ludzi wie także, że trzecim co do wielkości rosyjskim miastem (po Moskwie i Sankt Petersburgu) jest Nowosybirsk. Miasto to powstało dopiero w 1893 roku, jako osada na trasie nowo zbudowanej Kolei Transsyberyjskiej.
 

Holenderska flaga inspiracją dla rosyjskiej

Według legendy, rosyjska flaga zawdzięcza swoje pochodzenie fladze holenderskiej. Czerwony poziomy pasek powędrował z góry na sam dół i w ten sposób, przebywający w 1699 roku w Holandii Piotr I wymyślił flagę dla ówczesnej floty rosyjskiej. Flaga ta stała się następnie flagą całej Rosji. Trójkolorowe barwy znikły na rzecz czerwieni w latach 1918-1991. W 1991 roku powróciła biel, symbolizująca kolor konia św. Grzegorza, niebieski - kolor jego płaszcza i czerwony, jako tło herbu Moskwy. Największe metro świata. Moskiewskie metro przewozi dziennie 9 mln pasażerów. To więcej niż łączny dzienny obrót metra nowojorskiego i tokijskiego. Wynik ten, czyni z metra moskiewskiego największe metro świata. Długość jego wszystkich 12 linii to niemal 300 km.

Marsylianka hymnem Rosji

Język rosyjski to 5. język świata. Posługuje się nim 280 mln ludzi. Co ciekawe, w pierwszych miesiącach po rewolucji lutowej w 1917 roku, hymnem Rosji była francuska Marsylianka. Portal Odnoklassniki.ru, to odpowiednik polskiej Naszej-klasy.pl. Rosjanie posiadają także swoje Demotywatory. Wiele z nich, po przetłumaczeniu, trafia na polską wersję portalu.

Chleb wyglądający jak ucho

W Rosji nie słodzi się herbaty cukrem. Tradycyjna herbata z samowara słodzona jest konfiturą. Jeśli to nie wystarcza, bierze się gródki cukru do ust i popija gorącym naparem. Nazwa "pierogi" pochodzi od "pielan", co oznacza "chleb wyglądający jak ucho". Pierogi to wynalazek ludu Komi.

Polska obojętna

W czerwcu 2005 roku przeprowadzono wśród Rosjan ankietę, w której badano ich stosunek do innych państw. Okazało się, że za największych przyjaciół Rosjanie uznają Białoruś, Niemcy i Kazachstan, a za wrogów: Łotwę, Litwę i Gruzję. Polska nie cieszyła się zainteresowaniem ani jako przyjaciel, ani jako wróg. Według statystyk z 2002 roku, najliczniejsze mniejszości narodowe w Rosji to: Tatarzy (ok. 5,5 mln) i Ukraińcy (ok. 3 mln). Wiele grup etnicznych jest praktycznie na wymarciu. Z badań wynika, że w Rosji żyje zaledwie 4 Kereków, 5 Kajtagców i 6 Czamałałów, a liczebność wielu innych grup nie przekracza 20 osób.
 
 
 

40% spirytusu i 60% wody

Stereotyp Rosjanina-pijaka potwierdzają statystyki. Przeciętny Rosjanin wypija średnio 40 litrów czystego spirytusu rocznie. To właśnie Mendelejew, rosyjski naukowiec i twórca układu okresowego opracował najlepsze proporcje dla wódki: 40 proc. spirytusu i 60 proc. wody.

Gdy słyszymy "Rosja", myślimy: wódka, Moskwa, Lenin, Stalin, Kreml, komunizm, matrioszki. Dziś Rosja zmienia się na naszych oczach. Mimo że rosyjskie książki wciąż głoszą prawdę o nazistowskiej zbrodni w Katyniu, prezydent Dmitrij Miedwiediew przyznaje otwarcie, że oprawcami byli sowieci, a zbrodniarzem - Stalin. Społeczeństwo rosyjskie stoi przed szansą otwarcia się na świat. Stania się społeczeństwem świadomym. Mimo naszej fascynacji Ameryką i Zachodem, bliżej nam mentalnością do Rosjan. Wystarczy spojrzeć z jakim sentymentem słuchamy Katyuszy, czy Bielyje Rozy. Rosja i Polska są jak dwie butelki wody. Tym samym wypełnione, choć nasza niestety bez gazu.
 
 
 
 
 
 
 
Źródła:
Wyniki spisu powszechnego z 2002 roku (perepis2002.ru), strona demoscope.ru, Unido
www.pl.wikipedia.org/wiki/Rosja
www.rosjapl.info/rosja/ciekawostki.php
www.hiker.com.pl/rosja_ciekawostki.php
www.rosyjski.perevod.pl/ciekawostki-z-rosji
www.www.polska.ru/rsjn/ciekawy/rosja.html

Podobne artykuły


24
komentarze: 20 | wyświetlenia: 8485
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 65757
18
komentarze: 3 | wyświetlenia: 9943
386
komentarze: 337 | wyświetlenia: 416876
43
komentarze: 22 | wyświetlenia: 23314
32
komentarze: 51 | wyświetlenia: 9311
20
komentarze: 11 | wyświetlenia: 11371
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 169764
34
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4327
32
komentarze: 51 | wyświetlenia: 6847
30
komentarze: 17 | wyświetlenia: 82747
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5794
25
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4751
21
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2000
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14097
 
Autor
ArtykułW tej - dość rozsądnej - propagandzie przydałaby się także prawidłowa transkrypcja językowa: nie "Katyusza" czy "Bielyje Rozy", lecz zwyczajnie Katiusza i Biełyje rozy.

Skoro autor z taką sympatią podkreśla wspólne korzenie - konsekwencja nie zawadzi.

mamy kurs na wschód, to widać słychać i czuć... jedno o nich da się z całą pewnością powiedzieć.... p.s. pod artykułem... mają bardzo sprawne służby wszelakie, taka tradycja...

Proszę jaśniej,konkretniej rozwinąć swoje sformułowanie "dość rozsądnej-propagandzie"Panie Stanisławie nie neguję troski o poprawną polszczyznę i szanuję uwagi w tym zakresie.Sam popełniam mnóstwo byków.Ale intuicja podpowiada mi,ze tu nie chodzi tylko o byki. Z poważaniem.

Artykuł ciekawie sformułowany,daje dużo do myślenia.Mnie się podoba.Pozdrawiam

Bardzo ciekawy artykuł.

Moim zdaniem bliżej nam Polakom do Rosji niż do USA, choć zbyt wielu ludzi ma w sobie jeszcze rany jakie zadali nam komuniści i ciężko jest patrzeć na wschód z nadzieją.

Uważam jednak, że powinniśmy zacieśniać stosunki z Rosją, bo ma ona dla nas o wiele więcej do zaoferowania niż "przyjaciele" zza oceanu.
pozdrawiam

Zacieśnianie stosunków z dużym bratem jest bardzo owocne, co widać po losach narodów, które już się zacieśniły (to był sarkazm)

  dzepson,  23/04/2010

Nareszcie ktoś się z sensem wypowiedział na temat stosunków Polska-Rosja. USA jest daleko i ma na głęboko w dupie. NIechęć do Rosji jest efektem polityki hist(e)orycznej PIS i AWS. Od USA nie dostaliśmy NIC!!! bo dla nich jesteśmy tym ,czym dla nas jest Martynika. Jestem w stanie założyć się z każdym o wszystko, że gdyby dzisiaj Polska została zaatakowana przez np. Rosję- Usa i całe NATO nie ruszy ...  wyświetl więcej

  pirx,  23/04/2010

Armia radziecka z tobą od dziecka ;)

Nie rozumiem @pirx co chcesz przez to powiedzieć.

  ,  24/04/2010

A moim zdaniem, mówiąc słowami Żyrinowskiego "Polska (władza, zachowuje się) jak prostytutka, biega od jednego do drugiego". Przykro mi to pisać, ale w ostatnich tygodniach jego słowa się sprawdziły. Najpierw byliśmy proamerykańscy, teraz robimy się prorosyjscy.
Nikt nigdy z tego powodu tak naprawdę nie będzie nas szanował i traktował poważnie.

A może należy powiedzieć ,że pokorne cielę dwie matki ssie ,od jednych surowce a od drugich ofset i inwestycje.

  oculus,  23/04/2010

Genetycznie to Rosjanie są nam najbliżsi:http://i44.tinypic.com/2jdi1jm.jpg

  mARK m,  03/05/2010

'No my że bratia slawianie, ta sama krow' - jak mówią Rosjanie. A że u nas tylu rusofobów, więc prawdziwa słowiańska więź ością w gardle wielu stoi.

  pirx,  24/04/2010

@Włóczykij, Już wyjaśniam .http://www.tekstowo.pl/piosenk(...)ka.html Jest to wers z piosenki grupy Big Cyc ;) Wpadło mi w ucho (ten wers piosenki) i jakoś tak skomponował mi się z poglądami dzepsona na Rosję i jej interwencje w obronie sojuszników .

  pirx,  24/04/2010

@dzepson, I może dwa słowa wyjaśnienia z mojej strony, mojego stosunku do Rosji . Ja też kiedyś myślałem że to nasz największy przyjaciel . Też wierzyłem w socjalizm . Ja jestem z tego straconego już chyba (przynajmniej w dużym stopniu) pokolenia, któremu znaczną część młodości przyszło spędzić w PRL . Mam ogromny sentyment do tego czasu . Wiem jednak , jak wygląda socjalizm i rosyjska przyjaźń w ...  wyświetl więcej

Oczywiście przyjaźń przyjaźnią, ale KAŻDE państwo dba i będzie dbać o swoje i tylko swoje interesy. Co najwyżej przy okazji może pomóc innemu krajowi jeśli ma w tym interes bez względu na czcze gatki polityków.

"...czcze gatki polityków. "

Gatki, to inaczej gacie. A rozmówki to gadki.

Racja drogi Panie, mój błąd.

Wszystkim zainteresowanym problematyka rosyjska polecam powyzszy artykul.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska