JustPaste.it

Relacje Międzyludzkie – Aktywne słuchanie

Słucham

Słuchanie polega na skupieniu uwagi tak,  aby zrozumieć,   jak czuje się nasz rozmówca, w jaki sposób postrzega swój świat. Oznacza wyzbycie się swoich uprzedzeń i przekonań, żeby patrzeć oczyma drugiej osoby.

Słuchanie  to  uwaga,   jaką poświęcamy partnerowi,  aby go  zrozumieć i za sprawą swojej odpowiedzi, potwierdzić to zrozumienie.

Pokazuj, że słuchasz. Twój „język ciała” musi pokazywać, że słuchasz: utrzymuj kontakt wzrokowy z partnerem, niech Twoja twarz i ciało będą skierowane,  a nawet  lekko pochylone w jego stronę (nie bądź odwrócona bokiem czy plecami), zachowuj wyraz uwagi i skupienia na  twarzy.  Nie zajmuj  się w  tym czasie  innymi  czynnościami   (nie czytaj, nie oglądaj TV, nie patrz w okno, nie wychodź do innego pomieszczenia itp.).

Musisz skoncentrować się na partnerze  i wiadomościach,  które zamierza Ci  przekazać.  Kiedy rozmawiasz ze swoim mężczyzną,  bądź z nim całą sobą.  Spróbuj  zatracić się w danej  chwili.  W ten sposób dajesz sygnał, że interesuje Cię i temat i sam rozmówca.

Jeśli rozmowa jest ważna, przerwij to, co w danej chwili robiłaś i zacznij naprawdę słuchać.

Nie dopuszczaj do tego, aby Twoje myśli i uwaga błądziły bez celu.

Nieraz jest tak, że nie jesteśmy skoncentrowani na słuchaniu tego, co partner chce nam powiedzieć. A koncentrujemy się na tym, jak wygląda,  albo na  jakimś szczególe  jego wypowiedzi  wyrwanym z kontekstu, który z czymś się nam po prostu skojarzył.

Partner na pewno będzie usatysfakcjonowany tym,  że został wysłuchany. Aby go w pełni zrozumieć, wsłuchaj się w jego sposób widzenia, w jego potrzeby i jego ograniczenia.

Słyszę

Słuchasz  i  potwierdzasz odbiór.  Niech on wie,  że próbujesz zrozumieć jego odczucia. Przyjmuj mimikę adekwatną do tego, co usłyszałaś. Potakujesz głową, mówisz np. „co ty powiesz!”, „ależ skąd”, „rozumiem”. Zachowania niewerbalne (tj. mimika, gesty) mają ogromne znaczenie w procesie słuchania.

Prowadzisz – czyli świadomie sterujesz rozmową

Prosisz partnera o więcej dodatkowych informacji, o pogłębienie tematu i szersze jego omówienie.
Pozwoli Ci to na lepsze zrozumienie tego, co już zostało powiedziane.
Stosuj takie zwroty, jak:
Powiedz więcej szczegółów,
Kiedy to było?,
I co się wtedy stało?,
Czy możesz powiedzieć coś więcej o tym?
Stosuj też trafne wtrącenia. Przy pomocy pytań i wtrąceń kierunkujesz wypowiedź partnera, gdy jest chaotyczna i niezrozumiała. Pokazujesz, że jesteś zainteresowana tym, co słyszysz i przez to zwiększasz motywację mężczyzny.

Sprawdzasz zrozumienie

Sprawdzasz, czy prawidłowo odebrałaś i zrozumiałaś sens przekazywanej   informacji.  Powtarzasz własnymi słowami   istotne treści  albo fragment informacji, konfrontując ją z mówiącym:

Z tego, co powiedziałeś, zrozumiałam, że…

Popraw mnie, jeśli się mylę, ale usłyszałam, że…
Rozumiem, że chodzi Ci o…
Miałeś na myśli…
Rozumiem, że według Ciebie…
Jesteś zdania, że…
Chcesz powiedzieć, że…

W ten sposób sprawdzisz  intencje partnera  i  znaczenie otrzymanej informacji.

Jeśli  nie   jesteś   pewna,   czy  wszystko   dobrze   rozumiesz  –  poproś o sprecyzowanie wypowiedzi!

Nie zakładaj z góry, że to, co usłyszałaś, było tym, co rzeczywiście zostało powiedziane i co Twój partner miał na myśli.

Dobrze   zrozumieć  partnera   to  znaczy  wiedzieć,   co miał  na  myśli i trafnie domyślać się tego, co chciał Ci przekazać. Zdarza się tak, że ludzie błędnie odczytują treść rozmowy i przypisują nadawcom takie intencje, których oni nie mieli.

Nie  interpretuj  słów  inaczej,  niż są one rozumiane przez partnera. Pamiętaj, aby nie osądzać tego, co usłyszałaś, dopóki dokładnie tego nie zrozumiesz.

Nie zakładaj „w ciemno”, że Twoje skojarzenia są w pełni trafne i zgodne z intencjami partnera.

Takie sprawdzenie intencji partnera jest szczególnie przydatne, gdy wypowiedź partnera jest chaotyczna, niejasna lub zbyt długa. Nie tylko porządkuje  treść  jego wypowiedzi,  ale pozwala na opanowanie emocji.

Informuj  partnera,   jak rozumiesz  jego odczucia  lub  intencje,  mów
o tym, jakie według Ciebie przeżywa uczucia, np.:
Mam wrażenie, że jesteś zadowolony.
Czuję, że bardzo się tym przejmujesz.
Wygląda na to, że cię rozzłościłam.

Sprawdzam zrozumienie intencji

Daję partnerowi wyraźną informację zwrotną potwierdzającą odbiór i zrozumienie tego,  co do mnie powiedział,  bo aktywne słuchanie –to nie tylko uważne słuchanie, ale także przemyślenie i przekazanie odpowiedzi, czyli informacji o tym, jaka jest reakcja na zachowania drugiego człowieka.

Gdy udzielasz informacji zwrotnej, pamiętaj, abyś mówiła:o  konkretnych zachowaniach  partnera (które dadzą się zmienić),o swoich uczuciach i emocjach, które dotyczą tych zachowań,wprost do partnera (nie zaś o nim).
Efektywna   informacja   zwrotna  powinna  być   raczej  opisowa,  a nie
oceniająca.Wartość informacji zwrotnej polega na tym, że indywidualnych emocji nie da się zakwestionować. Informacja o moich emocjach jest informacją o pewnych zjawiskach, rozgrywających się w mojej świadomości.  Uczucia nie poddają się ocenom ani kwalifikacjom. Są takie, jakie są. Stanowią część Ciebie i właśnie dlatego powinnaś je wypo-
wiedzieć.Poniżej przedstawiam przykład informacji zwrotnej.

Właściwe   przekazanie   informacji   zwrotnej   umożliwia   rozwijanie umiejętności komunikowania się i powoduje, że stajemy się bardziej świadomi swoich zachowań.

Gdy słuchasz swego partnera, nie myśl w trakcie o tym, co mu odpowiesz, gdy skończy mówić. Nie redaguj swojej odpowiedzi w trakcie wysłuchiwania partnera. Bądź skoncentrowana na tym, co on aktualnie mówi. Nie przypisuj dodatkowych znaczeń słowom użytym przez partnera. Nie dopuszczaj także do tego, aby Twoje serce rządziło rozumem i na odwrót.

Staraj  się zapamiętać wszystko,  co powiedział  rozmówca,  aby móc potem wszystko odtworzyć.

Pamiętaj również, aby przyjmować wszystko to,  co Twój partner Ci przekazuje.  Nie osądzaj,  bo może Ci   to przeszkodzić w usłyszeniu przekazywanej   informacji.  Akceptacja nie oznacza,   że musisz  zgadzać się z tym, co powiedział Twój mężczyzna. Będzie to raczej oznaczało, że rozumiesz, że to, co on mówi i co czuje. Prawdziwe słuchanie jest próbą zrozumienia odczuć partnera z jego perspektywy.

Na końcu pamiętaj, aby go dowartościować i uznać jego wysiłek, np.:

Jestem ci wdzięczna, że zwróciłeś mi na to uwagę.

Dziękuję, że byłeś skłonny porozmawiać o tym ze mną.
Doceniam twoją chęć rozwiązania naszego problemu.
Ważne jest też podsumowanie, w którym należy przedstawić podstawowe fakty, myśli i wszystkie ustalenia.Aktywne słuchanie jest skutecznym narzędziem pomagającym otwo-
rzyć się partnerowi i ujawnić jego pragnienia i prawdziwe uczucia.
Podsumuję ten rozdział zasłyszanym kiedyś stwierdzeniem:

Bóg dał nam dwoje uszu i tylko jedne usta, a to znaczy, że powinniśmy słuchać dwa razy tyle, ile mówimy. Gdyby tego nie chciał, dałby nam podwójne usta i tylko jedno ucho.

Relacje Międzyludzkie

 

Autor: Dominika Kukuła

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne