Login lub e-mail Hasło   

Za kilka, kilkanaście i klikadziesiąt lat

Artykuł o przyszłości napisany w 2007 roku. Aktualny jeszcze, choć niektóre rzeczy już się spełniają
Wyświetlenia: 899 Zamieszczono 23/04/2010

No cóż,  przyszłość przewiduje się najczęściej z obserwacji opartej na obecnych trendach rozwoju technologii  czy na wnikliwym wpatrywaniu się w teraźniejszość, która wskazuje przewidywany bieg wydarzeń.

Fantazjować czy umieszczać swoje marzenia dotyczące przyszłości też można, co niekiedy sprawdza sie bardziej niż wnikliwy, ale przecież także wyobrażony obraz przyszłości wg naukowców.

W przyszłości prawdopodobnie, co jednak juz teraz jest przewidywane, rozwiniete technicznie państwa mogą i to w łatwy sposób pogrążyć sie w chaosie, przez "zamknięte koło" zależności. Już teraz możemy sobie wyobrazić, co może spowodować awaria elektryki, brak paliwa czy zniszczenie systemu komputerowego, mającego coraz większy wpływ na wszystko. Może okazać sie to największa słabością, o czym będziemy mogli się przekonać w różnych "lokalnych" tego typu zdarzeń, zdarzających się już obecnie

Z dalszym rozwojem techniki życie ludzkie "będzie" lepsze, wygodniejsze, ciekawsze.  Ktoś powie, że i szczęśliwsze. A jak będzie? Pojęcie szczęścia w tych kategoriach nie istnieje, a nieszczęścia i owszem. Można przypuszczać, że nadejdzie punkt kulminacyjny zmian społecznych państwa rozwiniętego. 

Wzrost depresji, wtórny analfabetyzm, zwiększona podatność na manipulacje masami ludzkimi.

 Od dawna już można zauważyć zmiany społeczne, powstawanie społeczeństwa informatycznego, naznaczonego komercjalizmem, rozrzutnym trybem życia, pogorszeniem się więzi międzyludzkich. Ustrój demokratyczny, zasady kapitalistyczne sprzyjają bogaceniu społeczeństwa, które niesie ze sobą patrzenie na świat w sposób egoistyczny.

Demokracja jednak, oparta na wolności kulturowej przyczyni się do dalszego rozwoju i powstawaniu różnych grup kulturowych, mających własną wizje na świat.

 Internet w znaczny sposób rozwinie wymianę informacyjną miedzy różnymi grupami ludzi. Wolny przepływ informacji zmniejszy odległości między wszystkimi ludźmi na świecie w stopniu jeszcze większym.

Zmieni się także charakter społeczeństwa, kobiety będą mięć coraz większa rolę w życiu publicznym, media osiągną jeszcze większe wpływy, władza nad informacją będzie silniejsza od armii.  Społeczeństwo wysoko rozwinete etapami będzie zmieniało swoją strukturę stając sie mniej produkcyjne. Procesy zmiany społeczeństwa juz dzisiaj są ważnym zagadnieniem socjologii.

Powstaną nowe gospodarcze i militarne potęgi, Azja przejmie wiodącą role w rozwoju technologicznym.

Nową rolę polityczną odegrają korporacje światowe, oraz na pewno masowe manifestacje odśrodkowe przeciwne globalizacji. Teorie spiskowe związane z uciskiem rządowym odegrają jeszcze większą role w kształtowaniu opinii publicznej.

Nierozwiązane problemy religijne, etniczne, ekonomiczne w Afryce, Azji, Ameryce doprowadza do lokalnych konfliktów, posiadanie broni atomowej przez nieodpowiednie państwa będzie mogło wywołać nieprzewidywane skutki. Ważne będzie także postępowanie światowych mocarstw.

Prawdopodobnie zwiększy sie różnica miedzy bogatymi i biednymi. Zagrożeniem dla państw wysokorozwiniętych będzie koło zależności.

Zmiany klimatyczne będą głównym tematem forów światowych.

Przyszłość przyniesie nowe problemy, które wraz z starymi nie będą mogły być rozwiązane.

Zmiany kulturowe będą również powszechniejsze. Magiel kultur, wytworów ludzkich, rozwiniecie "medialnego życia" może spowodować zagubienie się w informacji, w postawach. Obserwujemy to dzisiaj, choć istnieje to już długo. Ludzie szukają oparcia, wizji na świat. Można napisać tu o aspektach psychologicznych, kulturowych filozoficznych itp.

Jeśli chodzi o mnie to dla mnie przyszłość, będzie miała związek z refleksja nad przeszłością bliską i odległą.

Najbardziej będzie mnie interesował aspekt społeczny, kulturalny, normy wartości i patrzenie na świat.

W dążeniu do przewidywania istnieje jednak pewna doza naiwności, gdyż źródło zmian istnieje zawsze(sam człowiek), powstają tylko nowe wytwory (techniczne, kulturowe) , które jak sobie to uświadomimy nie są najważniejszą czy najbardziej fascynującą rzeczą do poznania czy wyobrażenia.

Podobne artykuły


45
komentarze: 12 | wyświetlenia: 42436
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 33961
13
komentarze: 14 | wyświetlenia: 7914
88
komentarze: 53 | wyświetlenia: 47565
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3830
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 170977
59
komentarze: 26 | wyświetlenia: 14839
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 8662
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4906
44
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6439
34
komentarze: 26 | wyświetlenia: 4048
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15505
27
komentarze: 19 | wyświetlenia: 5056
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  boskaagatka  (www),  25/04/2010

to nie jest Nauka, nie wiem dlaczego ten artykuł znalazł się w tym dziale.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska