Login lub e-mail Hasło   

Karta kredytowa za granicą

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.nakredyt.pl
Dowiedz się jakie mechanizmy stosują banki, aby przeliczyć zagraniczne transakcje wykonane kartą kredytową
Wyświetlenia: 1.334 Zamieszczono 26/04/2010

Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim okres sezonowych wyjazdów urlopowych.  Wielu z nas zdecyduje się w tym roku wyjechać za granicę – w ciepłych krajach pogoda jest niemal gwarantowana, a ceny usług turystycznych w wielu przypadkach zbliżone są do oferty w polskich kurortach.

Coraz częściej, w trakcie wyjazdów zagranicznych decydujemy się  korzystać  z kart kredytowych.  Zalet takiego rozwiązania jest co najmniej kilka:

  1. Bezpieczeństwo środków finansowych. Nie musimy zabierać ze sobą portfela wypchanego pieniędzmi,  nie jesteśmy także zmuszani do kreatywnego ukrywania naszych zapasów finansowych w trakcie wyjścia np. na plażę.
  2. Szybki dostęp do pieniędzy. Liczba punktów akceptujących karty płatnicze dawno już przekroczyła niezbędne minimum. Zawsze też możemy skorzystać z „awaryjnej” opcji wypłaty gotówki z bankomatu.
  3. Łatwy dostęp do środków w razie nieprzewidzianych wcześniej kosztów. Może to być dodatkowa wycieczka fakultatywna, ale także mniej przyjemny wydatek jak np. wizyta u dentysty.
  4. Brak konieczności korzystania z lokalnych kantorów wymiany walut.

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej poza granicami kraju, warto zorientować się jakie są koszty takiej usługi oraz co zrobić aby koszty te ograniczyć do niezbędnego minimum.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na sposób rozliczania płatności naszą kartą przez bank, który ją wydał. Operacja ta przeprowadzana jest zawsze w dwóch krokach.  Pierwszym etapem jest  przeliczenie kwoty transakcji z waluty danego kraju  (w jakiej nastąpił zakup) na tzw. walutę rozliczeniową – euro lub dolara amerykańskiego. Następnie, w drugim etapie operacji następuje przeliczenie z waluty rozliczeniowej na nasze rodzime złotówki.

Jak widać – właściwy wybór karty pod kątem miejsca wyjazdu może obniżyć koszt transakcji wynikający z konieczności przeliczenia naszych wydatków  na walutę rozliczeniową (w przypadku wyjazdu do krajów strefy euro powinniśmy wybrać kartę rozliczaną w EUR, a np. w przypadku wyjazdu do USA właściwym wyborem powinna być karta pozliczana w USD) .  Oszczędzamy w ten sposób na niekorzystnych dla nas kursach zakupu waluty rozliczeniowej.

Również w przypadku wyjazdu do krajów gdzie walutą  lokalną nie jest ani euro ani dolar amerykański, dobrze jest wybierać korzystniejsze kursy rozliczeniowe. I tak -  wyjeżdżając do Australii,  Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej i Afryki wschodniej powinniśmy wybierać karty rozliczane w USD, natomiast Karty rozliczane w EUR korzystniej będzie wybierać w przypadku podróży po Europie, ale także krajach Afryki Zachodniej.

Przed dokonaniem wyboru karty kredytowej dobrze jest także sprawdzić jakie kursy stosują poszczególne, rodzime banki  w trakcie przeliczania w waluty rozliczeniowej na złotówki. Okazuje się, że kursy te (kurs sprzedaży) ustalane są przez każdy bank indywidualnie – dlatego też warto dowiedzieć się czy są to jakieś stałe mechanizmy i w miarę możliwości porównać je ze sobą. Pewne światło na sprawę rzuci na pewno proste porównanie tabel kupna-sprzedaży walut w poszczególnych bankach na ten sam dzień.

Nie wolno także zapomnieć o sprawdzeniu czy za takie transakcje bank pobiera jakieś dodatkowe opłaty. Zazwyczaj prowizja za taką usługę może wynieść od 0% do 3% transakcji. Porównanie wartości prowizji  wraz z oceną atrakcyjności mechanizmów kursowych pozwoli nam wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję i w pełni cieszyć się wakacyjnym wyjazdem.

www.nakredyt.pl

Podobne artykuły


83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 74948
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648657
45
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5395
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15338
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 45020
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40693
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13256
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53492
24
komentarze: 41 | wyświetlenia: 15223
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 27987
19
komentarze: 4 | wyświetlenia: 53747
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3953
18
komentarze: 87 | wyświetlenia: 6017
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

W sumie nic nowego, ale tekst na pewno się przyda.
Znajomość tego mechanizmu i świadomość kosztu może sprawi, że urlopowicz dobrze się zastanowi zanim zapłaci kartą... ale też może nie będzie woził ze sobą gotówki tylko odpowiednią kartę.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska