Login lub e-mail Hasło   

Ptaki żyjące w miastach

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://wiedzanieboli.blogspot.com/2010/0(...)sz.html
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele dzikich ptaków żyje w bezpośredniej bliskości człowieka. Zobacz, ile gatunków możesz zaobserwować z okna wielkomiejskiego bloku!
Wyświetlenia: 42.612 Zamieszczono 29/04/2010
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele dzikich ptaków żyje w bezpośredniej bliskości człowieka. W polskich miastach codzienną walkę o przetrwanie toczą nie tylko gołębie czy wróble. Zobacz, ile gatunków możesz zaobserwować z okna wielkomiejskiego bloku!


Ten sympatyczny ptaszek, którego widzisz na zdjęciu powyżej to bynajmniej nie wróbel zwyczajny, ale podobny do niego mazurek (nazywany też wróblem polnym), ptak z rodziny wróbli. Występuje przede wszystkim na terenach wiejskich, na polach, w sadach, ale często zamieszkuje też zadrzewione obszary miejskie, np. parki. Od wróbla zwyczajnego różni go ubarwienie – brązowa „czapeczka” na głowie i białe plamki na policzkach.


A oto i krewniak mazurka – wróbel zwyczajny (wróbel domowy). Znamy je doskonale, ponieważ są ptakami od dawna żyjącymi wśród ludzi. Bytują w kępach krzewów w licznych koloniach. Mają bardzo towarzyskie usposobienie, często żerują z innymi ptakami, np. gołębiami. Niestety populacja wróbli systematycznie spada. Ich wrogiem są ocieplenia budynków, które likwidują szczeliny będące miejscem budowania gniazd, mniejszy dostęp do pokarmu (resztek żywności) i ekspansja ptaków krukowatych, żywiących się jajami i pisklętami. Wróbel to jeden z najsympatyczniejszych miejskich ptaków, szkoda, że coraz rzadszy...


Ten śliczny żółtawy ptak, przypominający nieco kanarka – to dzwoniec zwyczajny (samiec). Spotkasz go w parkach i na obrzeżach lasów. Dzwoniec ma charakterystyczny donośny „dzwoniący” głos.


Jeśli jesteśmy przy śpiewakach, należy wspomnieć o kosie. Samiec ma bardzo charakterystyczny wygląd – całkowicie czarna pokrywa piór i jaskrawo pomarańczowym dziobem. Choć kos jest gatunkiem wędrownym, to ten żyjący w mieście nie odlatuje na zimę. Kosy pięknie śpiewają, posłuchaj.


Szpak zwyczajny to ptak z jednej strony pożyteczny (zjada owady i ich larwy, będące szkodnikami roślin), z drugiej zmora sadowników, ponieważ uwielbia owoce (np. czereśnie). Co ciekawe, jest całkowicie odporny na alkohol powstający w wyniku fermentacji owoców – w przeciwieństwie do innych ptaków posiada enzym błyskawicznie rozkładający alkohol. Szpaki są podobne do kosów, ale charakteryzują się połyskliwymi piórami z białymi cętkami.


Gołąb miejski – najpopularniejszy w miastach ptak – to ptak wywodzący się od gołębia skalnego, pierwotnie zamieszkującego skaliste wybrzeża i góry. Żyje masowo wśród ludzi – łatwo się oswaja, bywa natrętny przy zdobywaniu pożywienia. Nadmiar gołębi powoduje szybkie rozprzestrzenianie się chorób, a także brudzenie budynków (w tym zabytkowych) kałem. Przez wielu bywa nazywany „skrzydlatym szczurem”.


A oto niepozorny kolega gołębia – sierpówka (synogarlica turecka). Ptak z rodziny gołębiowatych, żeruje często w towarzystwie gołębia miejskiego, ale jest bardziej nieufny, trudniejszy w obserwacji. Żywi się ziarnami i resztkami pożywienia.


Gołąb grzywacz to największy w Polsce przedstawiciel gołębiowatych, waży ok. 0,5 kg. Jego naturalnym środowiskiem są rzadkie lasy liściaste, jednak od kilku lat coraz częściej pojawia się w miastach, nie tylko na obrzeżach, ale i w centrach. Co ciekawe, jest to ptak łowny i niepodlegający ścisłej ochronie.


Sikora bogatka to największa z europejskich sikor. Ma charakterystyczne żółte upierzenie z czarnym pasem przebiegającym od głowy przez cały brzuch. Żywi się owadami i nasionami roślin oleistych (np. słonecznika). W zimie bywa karmiona słoniną.


Jerzyk to ptak podobny do jaskółki, jednak w przeciwieństwie do niej żyjący w miastach. Buduje gniazda w szczelinach murów, pod dachami wysokich budowli. Większość życia wpędza w locie, w powietrzu się odżywia, pije krople wody, zbiera materiał na gniazdo, a nawet kopuluje. Jest bardzo szybki, może osiągnąć prędkość nawet do 200 km/h! Niestety, coraz trudniej mu znaleźć miejsca do budowy gniazd, dlatego populacja jerzyków w miastach stale się zmniejsza.


Jemiołuszka to ptak, którego spotykamy w miastach jesienią i w zimie. Przylatuje do nas z północnego-wschodu, gdzie latem zamieszkuje lasotundrę i tajgę. Charakteryzuje się pięknym kolorowym upierzeniem i zwracającym uwagę czubem. W zimowych warunkach żywi się jagodami pozostającymi na drzewach jemioły, jarzębiny, głogu.

Pora na liczną grupę krukowatych, które doskonale przystosowały się do życia obok ludzi i zaczynają wypierać słabsze gatunki.


Sroka zwyczajna to ptak inteligentny i towarzyski. Bywa agresywna w stosunku do innych ptaków, ma awanturnicze usposobienie, a jej głos jest wyjątkowo nieprzyjemny. Jest wszystkożerna, nie pogardzi nawet padliną. Obecnie obserwuje się ekspansję tego gatunku w miastach, wcześniej występowała głównie na terenach wiejskich i nadrzecznych. Nie migruje.


Gawron – ptak o czarnym, metalicznie połyskującym upierzeniu. Bywa mylony z krukiem, ale jest od niego znacznie mniejszy. To ptak bardzo inteligentny, świetnie przystosowujący się do warunków. Żywi się praktycznie wszystkim, również odpadkami i padliną.


Kawka uznawana jest za jednego z najbardziej pojętnych ptaków, bywa oswajana i trzymana w klatkach. Jej znakiem rozpoznawczym jest biała tęczówka oka, która wyraźnie odcina się od ciemnego upierzenia. Kawki tworzą ściśle zhierarchizowane grupy. Żywią się praktycznie wszystkim, polują na gryzonie i pisklęta.


Innym krukowatym, który przystosował się do warunków miejskich, jest wrona. Jest łatwo rozpoznawalna ze względu na brudnobiałe elementy upierzenia. Jak wszystkie krukowate jest ptakiem o silnych więziach społecznych i dużej inteligencji. Wszystkożerna.

Warto wspomnieć o naturalnych wrogach mniejszych ptaków, które również osiedlają się w pobliżu siedzib ludzkich. Wśród nich jest gatunek sowy – puszczyk, zamieszkujący parki i obrzeża lasów. Poluje na gryzonie, owady i ptaki, a także żaby i ryby. Prawdziwym miejskim łowcą jest pustułka, ptak z rodziny sokołowatych, który poluje na małe ptaki, m.in. wróble, a gnieździ się w wysokich budynkach, np. wieżach, dzwonnicach.


W miastach często znajdują się zbiorniki wodne lub rzeki. W ich obrębie możemy spotkać ptaki wodne, jak kaczki, łyski czy łabędzie. Do miast wprowadzają się też mewy śmieszki (zdjęcie powyżej), które w ogromnych stadach szukają pożywienia na wysypiskach śmieci, ale czasem zapuszczają się do centrów miast w poszukiwaniu odpadków.

Jak widzisz, obok ciebie żyje mnóstwo ciekawych ptaków. Teraz wiesz jak je rozpoznać, więc zacznij je obserwować i poznawać ich zwyczaje – naprawdę warto! Może uda ci się zrobić świetne zdjęcie lub nakręcić pasjonujący film przyrodniczy?

Zdjęcia z zasobów Wikipedii (CC 3.0)
Autorzy zdjęć: Andreas Trepte (mazurek, dzwoniec), Adam Kumiszcza (wróbel), User:SonNy cZ (kos), Philip Heron (szpak), Bronisław Wesołowski (gołąb), Horia Varlan (sierpówka), John Willis (grzywacz), Sławomir Staszczuk (bogatka), Klaus Roggel (jerzyk), Randen Pederson (jemiołuszka), Benutzer123 (sroka), AndronovIN (gawron), Darkone (kawka), Marek Szczepanek (wrona), Diliff (śmieszka).

Autor: Wiedza Nie Boli. Przedruk dokonany w uzgodnieniu z autorem.

Źródło: http://wiedzanieboli.blogspot.com

Podobne artykuły


37
komentarze: 49 | wyświetlenia: 2559
28
komentarze: 8 | wyświetlenia: 21243
26
komentarze: 42 | wyświetlenia: 4779
20
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3782
19
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3510
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4569
17
komentarze: 20 | wyświetlenia: 2708
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6617
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1429
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4933
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2383
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 35876
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1287
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1064
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2105
 
Autor
Dodał do zasobów: Przedruki za zgodą
ArtykułWspaniały artykuł, mnie codziennie rano budzą synogarlice i jeszcze jakiś rodzaj niezwykle pięknie śpiewających ptaków, ale nie wyśledziłam, nawet jeśli zwlokę się z wyrka o szarówce, i tak nie zobaczę w gęstwinie. Ostatnio faktycznie duże krukowate i kawki dominują wokół śmietnika namiętnie rozsypując zawartość plastikowych torebek... są wszędzie, szkoda małych świergotków.

  Hamilton,  04/05/2010

Brawo. Nie jestem orłem ornitologi, a tu mogłem tak wiele się dowiedzieć. Kosów ci u nas dostatek, a sikorki już tradycyjnie korzystają ze stołówki na moim balkonie.

  Kitek,  04/05/2010

Latem, w mojej młodości budziły mnie wczas rano wróble, już około godz. 4 awanturujące się za oknem. Nie zwracały uwagi na wczesną porę. Kiedyś w lesie słuchałem jak śpiewały na zmianę dwa te same ptaszki. Śpiewały ładnie. Potem dołączył do nich trzeci tego samego gatunku. Fałszował znakomicie – jakby nigdy nie chodził do żadnej szkoły śpiewu.
Dużo ptaków ginie bezpowrotnie. Ptaki wędrowne, ...  wyświetl więcej

Widziałem, jak łapane w rozpinanych między drzewami siatkach na południu Włoch nasze migrujące ptaszki były żywcem "sprawiane" na parze - jako ważny składnik tradycyjnej pizzy.

  Mat87,  10/05/2010

Praktycznie te same ptaki widuje u siebie w mieście.
Artykuł nasuwa jeszcze ciekawszy temat przystosowania się dzikich ptaków do warunków miejskiego życia.
Kiedyś dziwiłem się, dlaczego kawki zrzucają z sygnalizacji ulicznej czy latarni twarde orzeczy, skoro i tak ich nie rozbiją. Okazało się że motywuje je do tego ruch samochodów, które ułatwiają im robotę i rozłupują te orzechy. ...  wyświetl więcej

  red  (www),  15/05/2010

Wspaniale napisane, świetnie zdjęcia.
Znam te ptaki z mego osiedla, sroki skrzeczą rano tak, że w sypialni muszę zamknąć okno. Podobny harmider robią nad ranem wróble. A i tak nie zamieniłabym mego osiedla na inne. I ptaki mają w tym swój duży udział.

  W kubek  (www),  02/10/2010

Co do jerzyków, to najbardziej szkodzi im nieodpowiedzialne docieplanie bloków. Robi się to w czasie gniazdowania, zastawiając ptakom dostęp i strasząc je. Nawet po telefonach do odpowiednich organizacji niewiele faktycznie da się osiągnąć.
W lecie znalazłam takie przerażone pisklę - z pasożytem, głodne, tylko czekające na koty i psy. Nie było możliwości zwrócenia go rodzicom. Zabrałam do d ...  wyświetl więcej

  Bar_ka  (www),  04/05/2012

Rozpoczął się okres intensywnego "świergolenia". Koło 4 nad ranem za oknem rejwach, budzą.
http://www.youtube.com/watch?v(...)en&NR=1

Ale wróbli mało jest, prawie wcale... za to strasznie dużo kwiczołów i zięb, które tu zostały pominięte :)
Na balkonie w budce mam pierwszy tegoroczny lęg sikorek, nie wiem czy młode już nie wyleciały. Cudnie piszczały jeszcze tydzień temu, teraz nie wiem bo chłodniej i nie chce mi się podsłuchiwać.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska