Login lub e-mail Hasło   

Jan Pospieszalski na tropie

Komentarz po dokumencie "Solidarni 2010"
Wyświetlenia: 1.503 Zamieszczono 30/04/2010

W kilka dni po smoleńskiej katastrofie naczelny dziennikarz IV RP Jan Pospieszalski postanowił dać upust własnym fobiom i podejrzeniom. W jego programie „Warto rozmawiać” wraz ze swoimi gośćmi nie szczędził słów pogardy dla PO, Rosji i wszelkiej maści „obcych” doszukując się potwierdzenia spiskowej teorii dziejów.

Aż ciężko uwierzyć , że narodowe pojednanie, które miało trwać trochę dłużej niż kilka dni prysło tak szybko. Jan Pospieszalski wraz z innymi prawicowymi publicystami odmawiał współczucia i żalu tym, którzy składali hołd tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, jakoby Ci, którzy nie głosowali na Lecha Kaczyńskiego nie mogli teraz zabrać w całej tej sprawie głosu.

Goście programu Andrzej Gwiazda oraz prof. Zdzisław Krasnodębski całkiem serio debatowali o możliwym rosyjskim zamachu. Te niedorzeczne przypuszczenia podgrzewane były przez słowa ludzi skupionych pod Pałacem prezydenckim, niektóre z nich były po prostu ohydne, jakby z innej bajki. Łatwo się domyśleć, że będą to wyborca Jarosława Kaczyńskiego.

Aby pokazać, że poglądy Pospieszalskiego nie są w odosobnieniu wypytał on tych najbardziej krewkich co sądzą o śmierci prezydenta, bo śmierć innych już ich tak nie elektryzowała. Powstał materiał pt. „ Solidarni 2010”, w domyśle „My kontra oni” czyli kochający Lecha Kaczyńskiego za życia i po śmierci przeciw tym, którzy złożyli mu hołd, ale w domyśle była to tylko zagrywka.

Komentarze ludzi były bardzo niesprawiedliwe, przypuszczenia i dywagacje bez żadnego prostującego komentarza dały obraz Polski, która szczerze wierzy, że był to zamach, a media- zwłaszcza Gazeta Wyborcza- w połączeniu z politykami PO zaszczuły prezydenta, który był jedynym „prawdziwym patriotą”. Rozśmieszył mnie zwłaszcza jeden z komentarzy pewnego Pana, który stwierdził, że śmierć Lecha Kaczyńskiego przypomina mu…śmierć prezydenta Narutowicza! Bez komentarza…

Oto garść niektórych „mądrości” – „Moim zdaniem był to zamach. Zabito prezydenta i elitę kraju”, „Nie powinniśmy wierzyć Rosjanom na słowo”, „Media i telewizja przygotowują społeczeństwo mentalnie do ferowania wyroków”, „Media go zaszczuły. Te krokodyle łzy, które teraz wylewają niektórzy dziennikarze, są dla mnie żałosne”, „Daliśmy się w ostatnich latach zmanipulować. Władza powinna należeć do suwerennego narodu, a została przekazana mafijnym układom medialno-biznesowym. Pieniądze nasze, które wszyscy ciężko zarabiamy, dajemy ludziom, którzy nami manipulują. Gdybyśmy nie kupowali gazety, nie będę wymieniał nazwy, to nie mieliby pieniędzy, żeby nas skłócać, manipulować nami. Obudźmy się!”, „Tusk ma krew na rękach. Sprzedajne media zafałszowały obraz wspaniałego prezydenta. Ogromna część narodu dzięki żałobie wraca z emigracji wewnętrznej. Prawdziwi Polacy przyszli pod Pałac i teraz powinni wybrać w wyborach swoich prawdziwych przedstawicieli”. Jedną z osób w reportażu Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego znalazł się…aktor, czyżby zbieg okoliczności?. Cóż za pobłażliwa i merytoryczna dyskusja prawda? W wszystko to w imię narodowego pojednania, jakie zafundował nam czołowy katolicki publicysta.

Programy jakie prowadził red. Pospieszalski po katastrofie prezydenckiego samolotu były do siebie podobne- solidarnie próbowano „odfałszować” obraz prezydenta, domagając się z góry przyznania się do winy Rosjan, a mediom dostało się za „ataki” na Lecha Kaczyńskiego. A czy za życia prezydent potrafił zjednoczyć Polaków? Sondaże mówiły jasno i dobitnie, że nie potrafił łączyć Polaków. Czekałem , aż ktoś przypomni jak o. Tadeusz Rydzyk wypowiadał się o prezydenckiej parze- „ Prezydentowa to czarownica, która powinna się poddać eutanazji, a prezydent to oszust ulegający lobby żydowskiemu" - to fragmenty wykładu o. Tadeusza Rydzyka, które przytaczał tygodnik "Wprost”. O tych słowach nikt nie wspomniał. Okazuje się, że tylko „prawdziwi Polacy” mogą obrażać i lżyć z prezydenta i jego małżonki, pozostałym zabroniono.

Żałoba i zgoda narodowa trwały naprawdę krótko. Przerwana jak zwykle przez tych, którzy doszukują się spisku i próbują urzeczywistnić swoje racje. Jan Pospieszalski przekroczył po raz kolejny normy dziennikarstwa, nie potrafił zjednoczyć Polaków w tej dramatycznej sytuacji. Wybrał wojnę i konflikt. Dlatego nie warto z nim rozmawiać.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1253
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1083
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 529
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 658
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1033
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 704
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 345
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 744
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 685
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 734
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 590
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Film bardzo tendencyjny. Zamysł autorów czytelny, zmanipulowany i obraźliwy. Wszystko utrzymane w tonie " Na kolana łajdacy ". PoPIS dupowłazów. Jednomyślność Polaków jak w komunistycznym Froncie Jedności Narodu.

  ,  30/04/2010

Tak w wielkim skrócie - powodem odrzucenia jest trzeci akapit.

Uważasz, że to Rosjanie dokonali zamachu ? Tak w wielkim skrócie uważam, że formułowanie oskarżeń bez dowodów, bez względu na to kogo dotyczą, nawet wrogów jest podłością.

  ,  01/05/2010

Na pewno nie wykluczam takiej możliwości i w przeciwieństwie do autora artykułu nie uznał bym tych rozważań za całkowicie niedorzeczne. Do tego to populistyczne narodowe pojednanie wylansowane w mediach przez rosyjskie i prorosyjskie media. To tylko wg mnie zwykła przykrywka do atakowania osób o odmiennych poglądach. Bo kto ma inne zdanie ten od razu zostaje wrogiem „narodowego pojednania”.
...  wyświetl więcej

[...] Wykluczanie wszelkich racjonalnych (prawdopodobnych) możliwości przyczyn katastrofy, wg mnie świadczy o braku obiektywności w tej sprawie, czy jak - posługując się twoimi słowami -zwykłej podłości, wynikającej ze złej woli w dochodzeniu prawdy....

Przeanalizujmy twój przykład. Ginie bliska mi osoba. Zaczyna się śledztwo i ja na samym jego początku, nie znając jego wyników rzucam pode

...  wyświetl więcej

Dlatego krew mnie zalewa kiedy ciągle słyszę o winie pilota. Dokładnie na tej zasadzie: "Jeszcze nic nie wiemy na pewno, ale...". Wyrok już zapadł.

Tego typu wyroki ferują właśnie tacy jak Pospieszalski, Rydzyk , viverti i inni. Jestem przekonany, że po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności żadnego z nich nie będzie stać na najmniejsze słowo przepraszam.

Drogi Hamiltonie. To oczywiste, że Rydzyk nie przeprosi za diabła... Ups. Ale wydaje mi się, że viverti bardzo chciałby się mylić. A jeśli się myli-przeprosi:-)

?

? nagły cud politycznego nawrócenia Polaków :
http://eiba.pl/2p6h
"Solidarni 2010" - to jest właśnie przykład filmu robionego na zamówienie polityczne. Wróżę mu karierę na większości wydziałów dziennikarskich.

  ,  01/05/2010

@Hamilton Starszy
Podaj mi choć jedno stwierdzenie w którym napisałem, że to Rosjanie spowodowali katastrofę.
Rozumiesz i potrafisz rozróżnić pojęcia "racjonalne", "możliwości" od "ferowanie wyroków", czyli orzekania, twierdzenia, oceny czegoś (poparte dowodami)?
Cofnij się do komentarza Grzegorza Mniejszego, bo cały czas o tym samym piszę, czyli "Jeszcze nic nie wiemy na pewn ...  wyświetl więcej

  ,  01/05/2010

@Grzegorz Mniejszy
Z czym niby miałbym się mylić i za co przepraszać skoro przyjmuję kilka możliwych wersji z których każda może się okazać prawdziwa lub fałszywa?
Czekam na konkretne fakty, poparte dowodami, a dopóki ich niema, dopóty nie odrzucam żadnej z możliwych wersji tej katastrofy.

  Hamilton,  01/05/2010

Piszesz : [...] Wykluczanie wszelkich racjonalnych (prawdopodobnych) możliwości przyczyn katastrofy, wg mnie świadczy o braku obiektywności w tej sprawie, czy jak - posługując się twoimi słowami -zwykłej podłości, wynikającej ze złej woli w dochodzeniu prawdy....

"Żadna z założonych wersji śledczych nie została w sposób procesowy zweryfikowana negatywnie. Żadna też nie zyskała statusu wers

...  wyświetl więcej

@ viverti Sorki. Może nieudolnie, ale chciałem wykazać, że ojciec Tadeusz reprezentuje inną mentalność niż Ty. Wszak ojciec MAYBAYCH Tadeusz NIE MOŻE się mylić. Przenigdy! A kto temu przeczy ten jest ruski sprzedawczyk...

P.Rydzyk nie mylił się też w latach 1985-1995 i dlatego jest jednym z bogatszych ludzi.Szacunek i przebaczenie może uzyskać ,gdyż skrucha nawet na łożu śmierci jest ważna,ale żeby zyskał szacunek na ziemi ,musiałby rozdać wszystko ubogim,a sam jeżdzić na osiołku i w sandałach .

  ,  03/05/2010

@Hamilton Starszy
Nie tylko tobie polecam Hamiltonie, ale i pozostałym eiobowiczom: Noam Chomsky i media
http://www.youtube.com/watch?v(...)next=16

Żeby myśleć ,że Rosjanie spowodowali katastrofę ,potrzebny jest rozum na poziomie rybki akwariowej .Incydent Gruziński był w porównaniu z tym jak nic nie znacząca strzelanina.

  ,  01/05/2010

A jeżeli okaże się, że Rosjanie w jakimś stopniu przyczynili się do tej katastrofy to na jakim poziomie będzie wtedy twój rozum? ;)

Gdyby to była wina Rosjan ,to sądząc po stanie pogotowia sił zbrojnych raczej nie byłoby nikogo kto mógłby teraz dyskutować.Ale kamienie już by ostygły.

  ,  01/05/2010

Warto przyjrzeć się szerzej polityce Rosyjskiej http://www.stosunkimiedzynarod(...)osunkow
I poszukać informacji na temat polityki energetycznej prowadzonej przez Rosję w ostatnich tygodniach, miesiącach, (zwłaszcza na własnym podwórku).

Taka rzecz jak "niezależne dziennikarstwo" najzwyczajniej nie istnieje. I to nie tylko w Polsce. Film obejrzałem i nie wpłynął on w żaden sposób na zmianę moich poglądów. Mam ten komfort, że polską politykę obserwuję z daleka. W sensie metaforycznym i dosłownym. Nie biorę udziału w wyborach nie dlatego,że nie chcę korzystać z dobrodziejstw demokracji, tylko dlatego, że w Polsce nie ma partii polit ...  wyświetl więcej

Oceniono ' obiektywizm " Pospieszalskiego http://wyborcza.pl/1,75478,784(...)1721542

  SADIDA,  05/05/2010

wyborcza i obiektywizm ????????????????????????

Oceniono tfurczą " obiektywność " Pospieszalskiego :
http://wyborcza.pl/1,75478,784(...)1721542

Można się zgodzić co do komentarzy. One zawsze i wszędzie są subiektywne, ale akt oceny Pospieszalskiego przez Radę Etyki Mediów jest faktem. Jak nie potrafisz rozróżnić informacji od komentarza to twój problem.

  ulmed,  06/05/2010

Mam pytanie; co to takiego obiektywizm?
Coś mi się wydaje, że obiektywne to jest tylko to, co ja myślę??!
Jeśli się z tym nie zgadzam to, to nie może być nijak obiektywne!
Jeśli uważam, że coś nie jest obiektywne to będę pluł i obrażał.
Nie można mieć innego zdania niż ja.
Koniec

Jeśli w " dokumencie " jakim podobno jest " Solidarni 2010 " wszystkie głosy są tak bardzo jednomyślnie, a prowadzący dwoi się i troi zadając pytania sugerujące odpowiedź to co to ma wspólnego z dokumentem.
Można nakręcić materiał filmowy, w którym wszyscy popierają na stanowisko Leppera. Można. Tylko jak to się ma do rzeczywistości. Ten " dokument " to właśnie dowód na to, że wpierw postawiono określoną tezę polityczną, a potem biegano z kamerą i szukano jej uzasadnienia.

Zamiast Pospieszlakiego tematem powinna się zająć Drzyzga :)

Obiektywizm podobno nie istnieje, zawsze w osądach jest ciut subiektywizmu, ale Pan Pospieszalski jako gospodarz programu publicystycznego przekroczył wszelkie dopuszczalne normy subiektywizmu i dobrego smaku. Mam dreszcze, kiedy słyszę te proPISowskie pogadanki pod szyldem "Warto rozmawiać". Pewnie, że warto rozmawiać, ale czy można nazwać rozmową moherową pogadankę w ściśle wyselekcjonowanym tow ...  wyświetl więcej

A może iść za pomysłem WO i zmienić tytuł na "Warto odszczekiwać"?
http://wo.blox.pl/2009/11/Wart(...)ac.html

Gdyby Pan Pospieszalski musiał odszczekać cały ten prawicowo-kłamliwy bełkot, program z pewnością przekroczyłby czas antenowy. Może lepiej "Warto obrażać" ;)

Miałem sen. W śnie tym widziałem, jak energiczny młody prawnik, na zwołanej specjalnie w tym celu konferencji prasowej, staje i oznajmia obywatelom "Już nikt nigdy przez tego pana obrażony nie będzie", i macha triumfalnie świstkiem papieru, niczym premier Chamberlain. :)

  dzepson,  06/05/2010

.. a potem wyjmuje dyktafon i bredzi coś o stolarce pogrzebowej...

... a potem wyjmuje Iphona i pokazuje zdjęcie sarkofagu zrobione ukradkiem przez partyjnego kolegę :)

A na koniec Pospieszalski wzywa Wildsteina i Ziemkiewicza i morphują w Prawicowopropagozorda:)

@darkwater
Mam nadzieję, ze to nie sen tylko flashforward ;)

Ty się Rafała Aleksandra nie czepiaj, jako mały chłopiec "skarby stolinów" czytałem z przyjemnością. :)
Ja widzę to tak że wzywa Wolskiego i Mularczyka, ale w co morfują, tego moja wyobraźnia nie potrafi już zwizualizować.

tylko cortex cerebri czytałem... ale fakt, że kiedyś dostał 3 Zajdle nie czyni go dobrym człowiekiem

A tak z ciekawości, Nobel czyni? A może Templeton? Pulitzer?

źle się wyraziłem... Zeimkiewicz przeszedł na ciemna stronę mocy i nawet fakt, że kiedyś był niezłym literatem nie sprawi, że będę mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że to dobry człek jest.

Po prostu nie czytałeś "Żywej gotówki". Gdybyś czytał, wiedziałbyś że pana redachtora pieniądze zawsze lubiły, jak widać z wzajemnością. :)

fakt, nie czytałem... i raczej nie przeczytam w najbliższym czasie, bo nie mogę nic kupić, aż nie przeczytam wszystkiego, co zacząłem... btw kto to popełnił?

No przecież przywołany Rafał Aleksander. Można doszukiwać się wątków autobiograficznych.

To dość krótkie opowiadanie, do znalezienia w sieci. Pamiętaj, ściągnięcie w celach naukowych i/lub edukacyjnych wciąż jest jak najbardziej legalne. :)

A co jeśli moher stanie się modny i wylansuje go np. Armanii ?;-) ...nie wiem, na ile Pospieszalski próbował w filmie manipulować a na ile po prostu były takie nastroje, niemniej warto się zainteresować choćby zamachami na samoloty ...po II wojnie światowej ...czyt. możliwości meaconingu od lat 80-tych. Naszym relacjom z Rosją, polityce globalnej etc. Dopiero wówczas masz szansę cokolwiek mówić o ...  wyświetl więcej

.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska