Login lub e-mail Hasło   

Popraw sobie nastrój w 5 minut

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/popraw-sobie-nastroj-w-5-minut/
Nie musisz pokonać czarnego szlaku turystycznego w Tatrach aby poczuć się lepiej. Nie musisz również kupować drogiego wyjazdu do SPA by poprawić sobie nastrój i samoocenę.
Wyświetlenia: 2.031 Zamieszczono 05/05/2010

(C) Mulitiwitamina fotolog.plCo roku letni sezon turystyczny w Polsce otwiera długi weekend majowy. Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, zarówno fizyczne i psychiczne. Niestety ciągle ponad połowa Polaków przyznaje się do braku aktywności fizycznej.

Jo Barton and Jules Pretty z Uniwersytetu w Essex przeprowadzili metaanalizę 10 badań wykazując, że wyjście z domu i ruch poprawiają nastrój i samoocenę. Jazda na rowerze, spacer, ogrodnictwo, wędkarstwo, żeglarstwo, jazda konna, a nawet prace rolnicze. Te i inne formy aktywności w różnych miejscach, ale zawsze na świeżym powietrzu analizowano, pod kątem poprawy nastroju i samooceny osób w różnym wieku oraz kondycji psychicznej.  

Czas

Już 5 min na świeżym powietrzu poprawia nastrój i podwyższa samoocenę. Spędzenie całego dnia na łonie natury poprawia samopoczucie bardziej, niż godzinny spacer. Głównie ze względu na ilość i różnorodność zajęć wykonywanych w ciągu całego dnia w porównaniu do jednej godziny.  

Intensywność

Nastrój poprawia się tak samo przy intensywnych i lekkich czynnościach. Jednak im bardziej intensywne zajęcia tym mniejsza poprawa samooceny. Wynika z tego, że wędkowanie poprawi nastrój podobnie do biegania po plaży, jednak samoocena wzrośnie bardziej po wyprawie na ryby.  

Otoczenie

Każda forma aktywnego wypoczynku poprawia nastrój i samoocenę, jednak najlepiej jeśli spędza się czas w pobliżu wody, wtedy zmiany są najbardziej odczuwane. Wycieczka rowerowa za miasto nad jezioro lub rzekę będzie idealnym sposobem na poprawę nastroju.

Płeć

Obie płci odczuwają podobną poprawę nastroju i wzrost samooceny wynikające z aktywności poza domem. Jednak mężczyznom dzięki przebywaniu na świeżym powietrzu nastrój polepsza się nieco bardziej niż kobietom. Panowie nie będą mieli zatem wymówki by zostać w domu przed telewizorem.

Wiek

Im jesteśmy starsi tym mniejsze korzyści dla naszej samooceny płyną ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. W przypadku nastroju, osoby w średnim wieku odczuwają największą poprawę. W analizowanych badaniach najmniejsze zmiany odczuwali ludzie po 70-ce. Według autorów, samopoczucie najstarszych badanych było na tyle dobre, że nie było możliwości na poprawę.  

Psychika

W przypadku osób z chorobami psychicznymi zaobserwowano największy wzrost samooceny spośród wszystkich badanych. Oznacza to, że aktywność fizyczna na łonie natury oprócz relaksu daje również inne korzyści. Umożliwienie pacjentom ośrodków terapeutycznych spędzania czasu na zajęciach takich jak ogrodnictwo może znacząco pomóc w ich rekonwalescencji.

Nie musisz pokonać czarnego szlaku turystycznego w Tatrach aby poczuć się lepiej. Nie musisz również kupować drogiego wyjazdu do SPA by poprawić sobie nastrój i samoocenę. Okazuje się, że wyjazd na działkę lub rowerowa wycieczka za miasto wystarczy by zauważyć poprawę.

 Więcej informacji: Barton, J., Pretty, J., (in press) What is the Best Dose of Nature and Green Exercise for Improving Mental Health? A Multi-Study Analysis. Environ. Sci. Technol

 
 
Copyright © badania.net 2010.

Podobne artykuły


23
komentarze: 15 | wyświetlenia: 6441
110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160490
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 51368
42
komentarze: 63 | wyświetlenia: 42377
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19827
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 25810
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 73109
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 371176
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1305516
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 28855
12
komentarze: 11 | wyświetlenia: 70276
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 69136
7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2583
 
Autor
Artykuł  ,  05/05/2010

Dwa razy ( i to bardzo wolno) przeczytałem artykuł i nie znalazłem mojej ulubionej aktywności poprawiającej nastrój, samoocenę, przyczyniającej się do wzrostu PKB, realizującą politykę prorodzinną...
Gdzie jest SEX, ja się pytam? ;))) (oczywiście poza nazwą miasta w którym położony jest wspomniany Uniwersytet)
Kategorycznie żądam uzupełnienia badań o wymienioną wyżej aktywność i w na ...  wyświetl więcej

  boskaagatka  (www),  05/05/2010

Artykuł dotyczy aktywności na świeżym powietrzu ;) cięzko pewne zdobyć grupę badanych do oceny nastroju przed i po sexie na dworze ;p Wchodzi tutaj w grę jeszcze konflikt z prawem, bo chyba nie można publicznie :D

"Panowie nie będą mieli zatem wymówki by zostać w domu przed telewizorem."

:-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska