Login lub e-mail Hasło   

Czy wiesz, co zrobić aby Twój mózg działał sprawniej?

Czy wiesz co zrobić, aby Twój mózg działał sprawniej?
Wyświetlenia: 2.108 Zamieszczono 13/05/2010

Czy wiesz co zrobić, aby Twój mózg działał sprawniej? Nie mówię tutaj o różnorodnych technikach, które pozwalają na zapamiętywanie większej ilości materiału, szybsze czytanie, ale o sposobach, które sprawią, że Twój mózg będzie w lepszej kondycji. Po co masz czekać, aż kondycja Twojego mózgu zacznie się pogarszać? Lepiej zadbać o niego i czerpać satysfakcję z efektów.

Według dr Juliana Whitakera, bardzo ważne jest to, abyś zrozumiał, że niektóre zmiany w funkcjonowaniu mózgu wpływają na zdolność wykonywania zawodu, zajmowania się tym, co Cię interesuje, lub też po prostu budowania własnych aktywów. Mogą także przeszkodzić w angażowaniu się w życie towarzyskie, nawiązywania nowych kontaktów. Jeśli jednak zadbasz o kondycję mózgu, możesz zachować sprawność umysłu a nawet poprawić efektywność swojej pracy.

Może pomyślisz, że bez sensu jest pisać o poprawianiu stanu swojego umysłu, jeśli ma się 20-30 lat. Myślę jednak, że warto byś miał tą wiedzę i stosował ją w każdym wieku. Bowiem jeśli stan Twojego umysłu będzie bardzo dobry, będziesz miał energię i motywację do rozwoju.

Co sprawia że Twój mózg działa?

Na funkcjonowanie mózgu mają wpływ różne hormony. Dzięki nim dochodzi do niezliczonych reakcji, w wyniku których neurony komunikują się. Według naukowców estrogen, testosteron oraz DHEA są hormonami, które oprócz regulowania czynności rozmnażania, zaliczają się także do neuroprzekaźników.

Mają bardzo duży wpływ na nastrój oraz funkcje umysłowe. Aby zachować sprawność umysłu, powinieneś dostarczać do mózgu antyutleniacze. Znajdują się one w pokarmie, występują także w formie suplementów diety.
Dobra dieta powinna być bogata w witaminy A, C i E, beta karoten, kwas limonowy oraz selen. Bardzo skutecznym suplementem dla mózgu jest miłorząb.

Ziele miłorzębu zawiera związki zwane flawonoidami, które nie pozwalają działać wolnym rodnikom. Dzięki przyjmowaniu miłorzębu, poprawisz krążenie oraz dystrybucję tlenu i składników odżywczych w organizmie. Badania dowiodły, że miłorząb może znacznie poprawić ludzką pamięć, nawet u tych osób, które po części ją straciły.

Nie pozwól stresowi opanować swojego umysłu.

Stres bardzo szkodzi umysłowi. Jest on także czynnikiem przedwczesnego starzenia się mózgu. Kiedy stale jesteś narażony na psychiczne lub fizyczne napięcie, w Twoim organizmie dochodzi do takich reakcji fizjologicznych, które można porównać z decyzją „walcz lub uciekaj” w sytuacji uznawanej za niebezpieczną.

Zostają wtedy uwolnione hormony stresu, które docierają do tkanek mózgu i sygnalizują mu niebezpieczeństwo. Organizm nie może radzić sobie cały czas z tak wielkim pobudzeniem. Powoduje to przecież drażliwość, nieumiejętność zapanowania nad sobą, bezsenność a także inne objawy, które sprawiają że czujemy się coraz gorzej. Dodatkowo, jak wykazały badania, przedłużające się stany napięć przyspieszają starzenie się mózgu i uszkadzają partie odpowiedzialne za pamięć oraz uczenie się.

Co możesz zrobić, żeby stres w takim stopniu nie opanował Twojego organizmu? Już za kilka dni na moim blogu pojawi się garść porad, dzięki którym skutecznie opanujesz swój stres i będziesz mógł poprawić swoją koncentrację podczas nauki lub pracy.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Władysław Ochojski
Szkolenia i Coaching Szybkiej Nauki
twojgeniusz.wordpress.com

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1076
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1023
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 901
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 477
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1000
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1596
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 527
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142800
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245101
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 114107
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122857
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska