JustPaste.it

Kameleony społeczne

Kameleony społeczne, czym się charakteryzują

Kameleony społeczne, czym się charakteryzują

 

O tym jak rozpoznać kameleona i czym się charakteryzuje.

 

Po ostatnich obserwacjach stwierdziłem, że takich ludzi jest pełno, nie ważne czy jesteś w gimnazjum czy pracujesz czy też może nim jesteś. Zaciekawiło mnie pewne zjawisko, jak niektórzy ludzie z łatwością zachowują się w określony sposób tylko po to aby być lubianym – poprzez określone zachowania i zdolności interpersonalne typu stwarzanie obrazu na temat samego siebie w umysłach innych po tylko, że by mnie kochali i czuł się akceptowanym. Ostatnio na dużej imprezie z okazji urodzin w klubie obserwowałem grupę kilku żywiołowo rozmawiających  dziewczyn, a że siedziałem blisko wiec bez trudu usłyszałem ich rozmowę. Jedna z nich opowiadała historie o solenizantce jaka to jest zarozumiała, lubi tylko imprezować jak bardzo jej nie lubi nie ośmieszając jej wyśmiewać etc. Pomyślałem ot zwykłe plotkowanie i tak zaraz ide na parkiet niech dalej sobie narzekają, lecz po chwili zdarzyła się ciekawa sytuacja. Do loży podeszła omawiana wcześniej solenizantka i ta, dziewczyna, która jeszcze przed chwilą tak z niej kpiła w sekundzie się zmieniała. Wstała i wyściskała solenizantkę, mówiąc: „kochanie moje  wszystkiego najlepszego jak dawno się nie widzieliśmy?” Myślę sobie – aha! – kolejny kameleon społeczny. To tylko przykład, bo z pewnością spotkałeś się z podobnymi sytuacjami. 

Kim jest Kameleon społeczny?

Nazwa kameleon wiąże się z dostosowaniem w tym wypadku do innych tak aby w ich oczach być lubianym  czy szanowanym.

To osoba np. taka jak w moim przykładzie, które są swoistymi aktorami zmieniającymi swą rolę w zależności od sytuacji. Osoba z przykładu powyżej chciała podnieść swój dowód społeczny poprzez to, że jest znajomą solenizantki, która organizowała ta imprezę. A będąc w towarzystwie koleżanek podnosiła swoją wartość poprzez obniżenie wartości solenizantki. Te zabiegi mają są związane z potrzeba akceptacji i bycia kochanym a także lękiem przed odrzuceniem.

Kameleon społeczny stara się robić dobre wrażenie na wszystkich, mówi się o nich, że to mistrzowie dobrego wrażenia. I znowu ma to związek z kompetencjami społecznymi i inteligencja emocjonalną. Występuje w tej sytuacji konflikt pomiędzy własnymi odczuciami oraz brak właściwego rozpoznawania własnych odczuć.

“Boże, chroń mnie przed fałszywymi przyjaciółmi, bo z wrogami już sobie poradzę”

Taki osoby często są samotne, czego na pewno nie powiedziałbyś widząc je np. na imprezie przecież wydają się znać wszystkich na tej imprezie i świetnie się bawiąc –być może to tylko maska. Często bywa tak, że mimo wywierania świetnego wrażenia na wszystkich tak jak już wspominałem tylko z nielicznymi osobami łączy je bliskie związki (wszystko czyli nic w tym przypadku).

Takie zachowanie ma też związek z niską samooceną czy też nie posiadaniu własnego mocnego charakter, przez co występuje swego rodzaju sprzeczność pomiędzy tym co naprawdę czuje a tym co wyraża, elastycznie dostosowując się do wszystkich i nie mając skrupułów mówieniem jednego robieniem innego a wszystko po to by zyskać aprobatę. Omówione kompetencje przydają się w polityce, dyplomacji czy tę handlu.

Bądź  wiernym samym sobie bez oszukiwania od początku a dopiero potem możesz kształtować inne kompetencje socjalne nie tracą swojej unikalnej tożsamości. Nie mówię Ci teraz, że masz być nieufny i podejrzliwy do każdego kogo spotkasz, miej oczy otwarte, obserwuj i baw się.

 

 

Źródło: Paweł Kapała