Login lub e-mail Hasło   

Czy można głupiego zastąpić mądrym?

Głupota to mądrość głupców. Oni innej nie znają.
Wyświetlenia: 2.928 Zamieszczono 28/05/2010

 Czy można głupiego zastąpić mądrym?

Właściwie to na głupiego nie ma sposobu. Można co najwyżej naśladować tego faceta ze starożytności. Mam na myśli tego, co stanął przed głupim problemem i nie potrafił go rozwiązać. Facio użył miecza. Miecze były wtedy w powszechnym użyciu. Obecnie samo znalezienie miecza byłoby problemem. Co prawda, też głupim, bo miecz można zastąpić na przykład siekierą. O siekierę łatwiej.

Czy moja rada jest taka, żeby na głupiego wystartować z siekierą? Nie całkiem. To by wprawdzie załatwiło sprawę radykalnie, ale na miejscu głupiego powstałby wakat. Wakat pod groźbą siekiery byłoby trudno wypełnić. Teraz jasne? Nawet największy głupiec by się nie zgodził, co dopiero mądry.

Problem jest cholernie filozoficzny.

Powiem od razu: tego, o co naprawdę chodzi, nie można załatwić w żaden żywy sposób. Żeby głupich na stanowiskach zastąpili mądrzy. Szczególnie wtedy, gdy głupich usunie się za pomocą siekiery, co zaznaczyłem wyżej.

Zacznijmy od tego, że na stanowiska pchają się tylko głupcy, właśnie przez głupotę. Bo głupota to mądrość głupców. Oni innej nie znają. Zaś mądrzy, przez swoją mądrość, nie pchają się wcale. Głupcy w swej głupocie nie widzą na tych stanowiskach żadnych problemów, natomiast mądrzy widzą same problemy. Tak już jest na tym świecie, nie ma na to rady. No nie ma i już.

Jest jeszcze gorzej. Jest tak, że mądry nie chce mieć niczego wspólnego z głupim. Kiedy głupi obejmie jakieś stanowisko, mądry nawet doradzać mu nie chce. Oczywiście ma rację, bo czy głupi posłucha mądrej rady? On by przestał wtedy być głupim, co by mu wcale się nie opłaciło. Zamiast krakać pośród wron, zaśpiewałby jak słowik. No, ile by przeżył? Sekundę albo dwie. Głupi swój rozumek ma.

Kiedy głupi urzędas każe małolatowi spłacić długi umarłego tatusia, nie widzi w tym problemu, głupoty zaś wcale. Powiada, że wiek małolata nie ma nic do rzeczy. Do jakiej rzeczy, nie powiada. Pisze urzędowy nakaz do kogoś, kto według normalnych zasad nie jest jeszcze zdolny do czynności prawnych. Ale może mieć zdolność do płacenia. Deskorolką albo misiem pluszowym. Najwyżej się rozpłacze. Za siekierę nie złapie.

Stara prawda mówi, że władza rzuca się na mózg bardziej niż kiepska gorzałka. Czy potrafi ktoś pić i nie być pijanym? Nie ma takiego zwierzęcia. Gdyby było, musiałoby mieć dwie głowy. Wtedy jedna by mogła być trzeźwa. Piszę wyraźnie: zwierzę, nie ptak. Broń Boże zaś kaczka z dwiema głowami.

Ale do rzeczy. Nie tej urzędowej, tyczącej małolata. Chodzi o sposób na głupiego. Zacząłem stwierdzeniem, że nie ma sposobu. To nie do końca prawda.

Lekarstwem na głupiego nie może być mądry. Przeciwnie, w zetknięciu z mądrym głupota się wzmaga. Szczytuje po prostu. Na głupiego istnieje tylko jeden sposób: inteligent.

W tym miejscu zaśmieje się właśnie głupi, bo nic nie rozumie. Dla niego inteligent znaczy to samo, co mądry. Poniektóry owszem, ale to jednak różnica. Inteligent, szczególnie bardzo wykształcony, szczególnie taki, co ma ze trzy doktoraty, właśnie dojrzał do tego, żeby ulepszyć świat. Wszystko ma już dokładnie obmyślone.

Na tym cała rzecz polega. Inteligent wszystko ma obmyślone, ale nic nie zdziałane. Bo inteligent to człowiek myślący. Każcie mu wbić gwoździa, zaraz wpadnie w panikę. Ale wam świetnie doradzi, jak tego gwoździa wbić. Natomiast wskazać miejsca, gdzie ma być wbity – tego już nie potrafi. We własnych racjach i radach się zagubi. Każdą z tych rad i racji musi dokładnie przemyśleć, i to we wszystkich wariantach. Inteligent nigdy by nie zawiązał krawata, gdyby się zastanowił nad tym, który krawat pasuje do której marynarki. Gdyby nie żona, w ogóle z domu by nie wylazł.

To jest najpoważniejszy argument za inteligentami. Głupiec potrafi narobić tyle głupich rzeczy, że człowiek wpada w rozpacz i za łeb się chwyta. Przy inteligencie każdy by się chwytał za coś pożytecznego, byłoby bowiem wiadome, że jak się nie zrobi samemu, to nikt niczego nie zrobi. Inteligent może nic nie robić, głupstw zaś nie robi na pewno.

Ale na każde głupstwo coś mądrego doradzi.


Nawiążę jeszcze do tych mądrych. Bo ja osobiście jestem za głupimi. Powtórzę, co każdy wie, że gdyby nie było głupich, mądrzy nie wiedzieliby o własnej mądrości, bo niby skąd. Powstałby ogromny bałagan we wszystkich dziedzinach. Strach pomyśleć, że wszystko byłoby jednakowo mądre. Byłyby dwa wyjścia: albo byśmy poumierali z nudów, albo byśmy z tej mądrości zgłupieli. Wtedy znowu byłoby normalnie.

Napisałem, że mądry przez swoją mądrość nie pcha się na żadne stanowisko, bo widzi na tym stanowisku same problemy. Napisałem to delikatnie. Prawda jest taka, że mądry za nic nie da się na stanowisku usadzić. Będzie się bronił rękami, nogami i tym, co jeszcze mu pozostało. Będzie warczał i gryzł, kwiczał i kopał, w końcu zacznie błagać o litość. Rzecz jasna, przekonywać go do objęcia stanowiska nikt nawet nie spróbuje, bo jak przekonać mądrego do głupiej sprawy?

Wyobraźcie sobie na przykład, jak im tam, bilbordy, na których zamiast głupich napisów, którym ludzie wierzą, pojawią się mądre napisy, których nikt nie potraktuje poważnie. Rzeczy mądrych nigdy nikt nie traktuje poważnie. Więc zamiast: "Głosujcie na mnie, ja Wam zapewnię szczęście!" pojawią się napisy: "Ludzie, litości! Ja nie chcę być wybranym! Stracę szczęście własne i wam też go nie zapewnię!"

Kiedy się nad tym zastanowić, okaże się, że głupi kłamie, mądry prawdę mówi, co dla nas na jedno wychodzi. Nie będziemy szczęśliwi. Ale kiedy wybierzemy głupiego, przynajmniej on będzie szczęśliwy. W drugim wypadku naprawdę nikt.

Dlatego jestem za głupimi, choć wybieranie głupich jest z natury głupie. Ale wybierać mądrych to zupełna klęska.

 

PS. 1.06.2010. Słuchajcie, spełniło się! W Islandii wybrali mądrych!

Zobaczycie, co się teraz zacznie...

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1413
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 845
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 887
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 747
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 838
13
komentarze: 75 | wyświetlenia: 1165
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 792
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 832
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 965
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 627
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 658
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 699
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mojra  (www),  28/05/2010

Toż to czystej wody wyborczy spam. Głupcy z zawiści zostana w domu a mohery podreptają do urn .

  ykes,  28/05/2010

Powiedziała mojra, której nick wziął się od bogiń losu.
Mi artykuł bardzo się podoba, lubię takie dywagacje. Nie wiem tylko, dlaczego autor tak uparcie pisze pogrubioną czcionką, moje oczy jakoś za tym nie przepadają.
"Inteligent wszystko ma obmyślone, ale nic nie zdziałane. (...) Każcie mu wbić gwoździa, zaraz wpadnie w panikę." - czy to oznacza, że inteligent to teoretyk, a głupi to praktyk? ;) +1

Nie oznacza. Między teoretykiem a praktykiem jest całkiem inna różnica, którą wyjaśniłem we wcześniejszym felietoniku o Ukach i Nieukach.

  ykes,  28/05/2010

Dziękuję. Znajdę i doczytam.

  dnavyk  (www),  28/05/2010

Dlatego u nas dżentelmeni nie powinni dywagować o polityce. Nie mnie osądzać jak jest gdzieś poza naszym pięknym krajem, pewnie i nie mnie osądzać co jest i u nas, niemniej jednak coraz częściej wydaje mi się, że sam fakt obecności w "życiu publicznym" źle świadczy o tych tam obecnych. Chcemy wybierać ludzi z zasadami (choćby i innymi niż nasze, ale jednak), ale czy ktokolwiek kto jakieś zasady ma ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  28/05/2010

Wszystkich polityków bez wzgledu na opcję łączy pajęczyna biznesu. Przykładem jest Eureko, założone i sfinansowane przez SLD/UW, pobłazliwie potraktowane przez PiS i wynagrodzone przez PO .

  ulmed,  01/06/2010

Obyśmy, my głupi,okazali się na tyle mądrzy, aby wybrać mądrzejszego, od nas, przewodnika stada. Może niech nie będzie za mądry, bo ... Będzie jak zwykle; zły pieniądz wypiera dobry pieniądz.
Bardzo lubię gierki słowne, pięknie pisane.

Tam gdzie byla glupota powinna byc madrosc. Wiec dlaczego tak nie jest?

  ulmed,  16/06/2010

Zły pieniądz wypiera dobry! Kiedyś było złoto, teraz papierki. W demokracji jest podobnie, nie wybieramy mądrych, bo sami nie jesteśmy mądrzy. Szkoda, bo stado powinno mieć mądrego, przebiegłego, przewidującego przewodnika.

  AnnWol  (www),  23/06/2010

A jak zdaniem Autora odróżnić głupiego od mądrego?

Cytat: "Poznać głupiego po aucie jego". Między innymi.

  AnnWol  (www),  24/06/2010

Nie przekonał mnie Pan tym cytatem. Ja nie mam auta, cytat do mnie nie pasuje. Czy zdaniem Pana jestem mądra czy głupia?

A tyle nawypisywałem wezwań do myślenia!

Są auta, które świadczą o głupocie i są świadczące o mądrości. Brak auta świadczy o mądrości absolutnej.

  AnnWol  (www),  25/06/2010

Jestem myśląca i dlatego upierdliwa, ale proszę o Pańskie definicje: głupiego i mądrego. Jak jest z tym problem, to nie ma sprawy :-)

Brawo! Odpowiadam, że przede wszystkim: jeśli jest z tym problem, to właśnie jest sprawa.

Głupiec najczęściej prezentuje się sam, więc nie ma problemu.
Mądrego najczęściej trzeba prezentować - więc jest mały kłopot, choć problemu także brak.
Poza tym głupiec żyje z głupoty. Zresztą mądry też, z tego samego.

Wszystkie dowody publiczne głupoty są wyłącznie pośrednie. Be

...  wyświetl więcej

Tak a propos, kobieto myśląca, czy "Wolska" nie należy już pisać "Polska"? Zdaje się, że po wyborach może to nawet być obowiązkowe.

  AnnWol  (www),  26/06/2010

Kurczę - muszę zatem poważnie zastanowić się nad zmianą nazwiska :-)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska