Login lub e-mail Hasło   

Gdańsk - Bursztynowy Port Korony

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://polecanenoclegi.pl
Gdańsk to piękne stare miasto. Jedno z najstarszych miast w Polsce. Miasto bursztynowych szlaków starożytnych, którzy już od najdawniejszych czasów przybywali tutaj w poszukiwaniu
Wyświetlenia: 3.673 Zamieszczono 29/05/2010

 

  Gdańsk to piękne stare miasto. Jedno z najstarszych miast w Polsce. Miasto bursztynowych szlaków starożytnych, którzy już od najdawniejszych czasów przybywali tutaj w poszukiwaniu tego Bałtyckiego złota.


 Gdańsk to miasto portowe, które zachwyca przybywających tu turystów pięknem, ale i niesamowitym bogactwem zabytków oraz historią, która rozgrywała się na tych ziemiach.


 Warto przybyć do Gdańska na weekend, wczasy czy wakacje z rodziną, ukochaną osobą, bądź samemu. Warto poznać to piękne miasto i jego historię - dziedzictwo naszych przodków!

 

 

Aktywny Wypoczynek
 Piękną trasą spacerową i zarazem reprezentacyjną ulicą Gdańska jest ulica Długa. Razem z Długim Targiem tworzy tzw. Drogę Królewską zwaną również Traktem Królewskim. Budowle znajdujące się tam niejednokrotnie pochodzą jeszcze z okresu średniowiecza, a stojące przy ulicy Długiej kamieniczki wspaniale reprezentują świetność architektury Gdańskiej oraz niezwykłe bogactwo mieszkańców Gdańska z tamtego okresu.


 Kamieniczki zdobione są pięknymi płaskorzeźbami, attykami i herbami zamieszkujących w nich niegdyś rodów. Znakomitym przykładem mieszczańskiego życia jest słynny Dom Uphagena, w którym obecnie mieści się Muzeum Domu Mieszczańskiego.
 Te wspaniałe zabytki i bogactwa są pozostałością z czasów, kiedy to ulicę Długą zamieszkiwali najwyżsi dostojnicy królewscy i najbogatsi kupcy, dzięki czemu będąc na tej ulicy mamy możliwość podziwiania najszlachetniejszych pozostałości tychże minionych czasów.


 Wyróżnianymi przez turystów są równie piękne kamieniczki: Dom Ferberów, Dom Schumannów, Kamienica Czirenbergów oraz Lwi Zamek.


 Podczas spaceru ulicą Długą spotykamy dwie Bramy - Bramę Królewską oraz Bramę Zieloną.
 Wydarzeniem niewątpliwie o wielkiej skali jest odbywający się od kilku lat w Gdańsku Jarmark Świętego Dominika, gdzie można znaleźć niezwykłe rzeczy, dzieła artystów, skosztować wspaniałych regionalnych potraw, zapoznać się z międzynarodową społecznością, wysłuchać koncertów ...


 Jarmark Dominikański porównywany jest z największymi imprezami plenerowymi w Europie - w 2007 roku na Jarmark przybyło około 8,5 mln osób!


 Właśnie w Gdańsku swoją kontynuację ma Festiwal Gwiazd oraz Promenada Gwiazd, na pięknej wysepce Ołowiance, koło Filharmonii Bałtyckiej.


 Będąc w Gdańsku, koniecznie trzeba zobaczyć Panienkę z Okienka, której postać nawiązuje do pięknej powieści Jadwigi Łuszczykowskiej - Deodymy, która tęsknie wpatrując się w morze, wypatruje swojego marynarza ...


 Turystów przybywających do Gdańska zachwyca plaża w Brzeźnie. W miejscu tym można opalać się, leżąc na złocistym piasku, czy też spacerować po morskim brzegu, wdychając wspaniałe, morskie powietrze!
 W centrum Starego Gdańska można spotkać się pozostałościami Fortów Napoleońskich, fortyfikacji pozostałych jeszcze z czasów przemarszów tego wielkiego francuskiego przywódcy! Pobyt w tym miejscu sprawi, że na chwilę poczujemy ten wspaniały klimat i przeniesiemy się w przeszłość ...


 Na Placu Solidarności w Gdańsku stoi pomnik, upamiętniający ofiary Grudnia'70. Są to trzy, wysokie na ponad 40 m krzyże ustawione na planie trójkąta. Piękne miejsce, a jego wspaniała symbolika zachęca do zadumy ...
 Gdańsk to miasto, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. To właśnie na Westerplatte - Gdańskim półwyspie, znajdującym się przy ujściu Martwej Wisły, padły pierwsze strzały niemieckiego pancernika. Westerplatte to symbol odwagi Polskich żołnierzy, broniących naszej ojczyzny.


 Dziś na Westerplatte znajduje się ok. 25 metrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża stojący na 20 metrowym kopcu. Pomnik ten przypomina wbity w ziemię, wyszczerbiony bagnet.
 Po wojnie zachowały się na Westerplatte Warownia nr 1, budynek dawnej elektrowni oraz ruiny budynku koszar.
 To właśnie w Warowni powstała ekspozycja ukazująca dawne dzieje Westerplatte. Dziś przed jej wejściem ustawione są dwa oryginalne pociski z pancernika „Schlezwig-Holstein” o wadze 330 kg każdy!


 Niedaleko Westerplatte znajduje się unikalny zabytek sztuki fortyfikacyjnej - Twierdza Wisłoujście. Niegdyś było to miejsce bardzo istotne ze względów strategicznych, doceniane już na początku XIV wieku. Miejsce to jest udostępnione do zwiedzania.
 Pięknym punktem widokowym jest wzgórze Pachołek w Gdańsku - Oliwie, na którym znajduje się wieża widokowa, a na jej szczycie rozpościera się przez nami cudowny widok na panoramę miasta i Zatokę Gdańską.


 Niedaleko Dworca Głównego PKP znajduje się Góra Gradowa, zwana również Grodziskiem lub Fortem Grodzisko. Jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych zakochanych par. Może ze względu na piękny widok, roztaczający się ze szczytu Góry?
 W samym centrum Gdańska, otoczona wodami Motławy, znajduje się Wyspa Spichrzów, powstała w XVI wieku po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Na początku była to dzielnica przemysłowa z licznymi spichrzami, jednak została ona zniszczona przez maszerującą tutaj w 1945 roku Armię Czerwoną.


 Gdańsk jest miastem pełnym atrakcji!
 W Gdańsku - Oliwie znajduje się wspaniałe ZOO, gdzie na obszarze około 120 hektarów, znalazły swój dom i schronienie zwierzęta z całego świata! Zwierzęta zamieszkujące ZOO mają wspaniałe warunki do życia, dbających o nie opiekunów oraz wielkie grono podkarmiających je wbrew wszelkim zakazom wielbicieli ;-)


 Warto również zajrzeć do Ogrodu Botanicznego w Gdańsku - Oliwie, gdzie możemy zobaczyć bardzo rzadką roślinność. Piękny park jest miejscem bardzo często obieranym miejscem zaślubin młodych par! ...


 Miejscem wartym odwiedzenia jest Gdański Port - jeden z czterech portów w Polsce o dużym znaczeniu dla gospodarki krajowej. Jest to port handlowy, w którym został utworzony na powierzchni 33,5 ha Wolny Obszar Celny. Gdański port ma połączenia promowe z wieloma państwami. Warto również popłynąć w podróż tramwajem wodnym do jednej z naszych pięknych, Polskich miejscowości turystycznych.

 

Muzea i Atrakcje Turystyczne
 Podczas spaceru po Starym Mieście, warto przejść się, aby zobaczyć Dwór Artusa, który niegdyś był miejscem spotkań kupców Gdańskich oraz ośrodkiem życia towarzyskiego. Wydawane tam były wspaniałe uczty, wieczory uświetniane były występami artystycznymi.


 Przed wejściem do Dworu Artusa ma miejsce piękna fontanna Neptuna. Ciekawostką jest fakt, że rzeźba Neptuna pochodzi z 1615 roku! Przetrwała do naszych czasów, aby dziś móc dumnie reprezentować swoje miasto.


 W Ratuszu Głównym znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk - wspaniała budowla Ratusza pochodzi z okresu wczesnego średniowiecza, gdzie już wtedy była siedzibą władz Gdańska. Ratusz usytuowany był w najbardziej reprezentacyjnym punkcie, dlatego też musiał zachwycać swym pięknem i bogatą formą.


 Obecnie w Ratuszu znajdują się wystawy z Dziejów Gdańska, z którego wieży roztacza się panorama na Stare Miasto, a wspaniałe dzwony sprawiają, że klimat tego miejsca jest naprawdę wyjątkowy!


 Gdy przybędzie się do Starego Miasta w Gdańsku, nie sposób nie zauważyć pięknego, olbrzymiego kościoła - Bazyliki Mariackiej - jednego z największych ceglanych kościołów architektury gotyckiej na świecie. Niezwykle bogata historia tego kościoła, piękne zdobienia, rzeźby oraz wspaniały klimat sprawiają, że zwiedzanie tego miejsca z pewnością będzie wspaniałą atrakcją!


 W Gdańsku Oliwie znajduje się Archikatedra oliwska, słynąca przede wszystkim ze wspaniałych organów. To właśnie w tym kościele odbywają się latem słynne na cały świat koncerty organowe!


 Wnętrze katedry jest niezwykle bogate, możemy tam podziwiać jedne z najpiękniejszych dzieł malarstwa, architektury i rzeźby z różnych epok! Sama katedra jest niezwykłym dziełem architektury!


 Do katedry przylega budynek klasztorny, w którym ma miejsce Muzeum Diecezjalne zawierające dzieła złotnictwa i malarstwa.
 Warto również zajrzeć do powstałego w XVII wieku Pałacu Opatów w Oliwie.W ty pięknym pałacu obecnie mieści się oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Znajduje się tam również Galeria Promocyjna, w której prezentowane są prace młodych twórców.


 Podczas pobytu w Gdańsku warto zobaczyć pochodzącą z XVI wieku Kuźnię. Opiekę nad nią przejęło Muzeum Techniki w Warszawie. Odbudowana i zrekonstruowana kuźnia dziś jest wspaniałą atrakcją turystyczną Gdańska.


 Przy Targu Węglowym w Gdańsku znajduje się Wielka Zbrojownia, zwana również arsenałem. Budowla ta pochodzi z początków XVII wieku! Obecnie ma tam miejsce pasaż handlowy, a na piętrze mieści się Akademia Sztuk Pięknych.
 Na placu Obrońców Poczty Polskiej znajduje się Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Mieści się ono w historycznym gmachu Urzędu Pocztowego nr 1, który został zaatakowany przez Niemcy równocześnie z atakiem na Westerplatte. Placówka ta łączyła Wolne Miasto Gdańsk z Polską.


 Wzdłuż Motławy prowadzi tak zwane Długie Pobrzeże - piękny bulwar spacerowy, niedaleko którego znajduje się Gdański Żuraw.


 W Gdańsku znajdował się w czasach średniowiecza największy dźwig portowy w Europie. Gdański Żuraw - jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów tego miasta - dziś pełni funkcję muzeum, a wystawy znajdujące się tam, znakomicie ilustrują działalność Gdańskiego portu oraz rozwój przemysłu na Motławie.


 Warto zajrzeć do samego "serca" Żurawia, aby zobaczyć, jak działały ówczesne dźwigi portowe. W pobliskich budynkach znajdują się wystawy łodzi żaglowych i wiosłowych z całego świata!


 Warto również zobaczyć latarnię Nowy Port - jest to jedna z najpiękniejszych latarni na Polskim Wybrzeżu. Mierzy ona 27 metrów wysokości, roztacza się z niej wspaniały widok na Port Gdański, Westerplatte i Zatokę Gdańską. Ma tam miejsce wystawa latarnictwa morskiego.


 W 2000 roku powstało w Gdańsku Muzeum Bursztynu, mieszczące się w tak zwanym Gdańskim Barbakanie. Znajdują się tam wspaniałe kolekcje bursztynu, zwanego jantarem bądź bałtyckim złotem. Można tam zobaczyć ekspozycje rzemiosła bursztynowego od najdawniejszych czasów, aż do dziś.

 

Przewodnik po Gdańsku pochodzi ze strony  PolecaneNoclegi.pl

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 721
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 784
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1082
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 799
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 882
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 550
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1109
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 636
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1154
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 627
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1184
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 557
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 853
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 714
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 363
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Tomasz Het  (www),  30/05/2010

Gdańsk też traci charakter dawnego miasta na rzecz nowoczesności niestety.

Dokładnie, często niestety z dawnym stylem wygrywa nowoczesność

fajnie że napisałas o gdańsku, własnie niedawno przyjechałam tu na studia i byłam ciekawa co można tu zobaczyć:)

Motylku, artykuły i komentarze do nich pisze się nieco inaczej, niżeli esemesy.

W takim razie jak, jesli zechce Pan poświęcic czas na oświecenie mojej jakże skromnej osoby. Pozdrawiam serdecznie

Właśnie tak.

  dnavyk  (www),  31/05/2010

Zawsze zachwycała mnie w Gdańsku starówka, jest taka przestronna, szerokie ulice, knajpki - dla mnie super.

  Gamka  (www),  26/08/2010

Właśnie wróciłam do... ..zauroczona magią pięknego Gdańska i całego Wybrzeża.
Jest tam jakaś magia, której nie da się opisać, to trzeba przeżyć :)))) pospacerować uroczymi uliczkami Gdańska i poczuć ten klimat... byłam krótko ale wrócę do Gdańska jeszcze nie raz ...... Pozdrawiam. GamkaDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska