Login lub e-mail Hasło   

Starsi ludzie a poziom kultury osobistej

Wiele osób robi wszystko aby wizerunek ludzi starszych był kojarzony tylko i wyłącznie z doświadczeniem łagodnością czy życzliwością. Do tego dochodzi szacunek do histori...
Wyświetlenia: 9.966 Zamieszczono 30/05/2010

Wiele osób robi wszystko aby wizerunek ludzi starszych był kojarzony tylko i wyłącznie z doświadczeniem łagodnością czy życzliwością. Do tego dochodzi szacunek do historii którą przeszły te osoby oraz życiowej mądrości. Wtłacza nam się do świadomości iż należy szanować starszych okazywać szacunek oraz zawsze ustępować miejsca w środku masowej komunikacji. Kiedy tylko odważysz się głośno skrytykować jakiegoś starszego człowieka natychmiast jesteś upominany/a, że też masz napewno dziadków w tym wieku i nie masz do nich szacunku. Nie liczy się to że akurat rodzice Twoich rodziców są wykształconymi inteligentnymi i miłymi ludźmi w odróżnieniu od krytykowanego niedomytego tetryka, który właśnie wpycha się w kolejkę w sklepie mięsnym. Kolejnym ulubionym argumentem jest to że rodzice Cię nie wychowali więc zarówno Ty jak i oni jesteście zwyczajnymi chamami – ileż w tym finezji i manipulacji.

Przejdźmy jednak do meritum artykułu – znakomita większość ludzi starszych sprawia iż jesteśmy bardzo zadowoleni kiedy już nie musimy mieć z nimi do czynienia.

Wielokrotnie byłem świadkiem kiedy wiele osób w wieku +60 wszczynało karczemne awantury w tramwaju o ustąpienie im miejsca przez pięcioletnie dziecko będące pod opieką matki lub innych młodych ludzi. To co najbardziej charakterystyczne ludzi starszych cechuje pewna solidarność i kiedy jedna kobieta dochodzi do wniosku iż to ona powinna siedzieć a nie np. zmęczony ciężką pracą na budowie młody człowiek do kłótni dołącza się multum osób twierdzących iż jeszcze siedzący człowiek jest nieczułym na trudy starości chamem. Niestety jest to bardzo skuteczna metoda pomimo tego iż:

  • kupując bilet masz takie samo prawo do zajęcia miejsca siedzącego jak każdy inny

  • ustępowanie miejsca jest dobrym zwyczajem a nie obowiązkiem

  • każdy człowiek jest równy a ludzie starsi nie mają wcale dodatkowych praw

  • staruszek awanturujący się o miejsce jeszcze przed chwilą biegł sprintem do tramwaju

Poza tymi najbardziej podstawowymi faktami, czy to nie jest dziwne że jeżeli Ci ludzie są tak bardzo niepełnosprawni zmęczeni to najczęściej jeżdżą na zakupy na bazar oddalony średnio o 25 kilometrów od miejsca zamieszkania? uważam iż w 99% przypadków nakaz zwolnienia miejsca (bo jak to inaczej nazwać) jest nieuzasadniony i manipulacyjny, dlatego ustępuję tylko tym którzy rzeczywiście potrzebują usiąść.

Następna irytująca rzecz w ludziach starszych to .... przechodzenie na czerwonym świetle przez najbardziej ruchliwą ulicę w mieście tuż przed kolumną aut rozpędzonych do 80 – 90 km/h. Sam nie lubię stać bez powodu na czerwonym świetle ale przechodzenie przez jezdnię w pewnych okolicznościach nie jest nawet niebezpiecznym sportem ekstremalnym, tylko skrajnym idiotyzmem ... natomiast nie wiem jak taką samą sytuację nazwać kiedy bohaterką jest ponad siedemdziesięcioletnia kobieta poruszająca się za pomocą kul dla osób niepełnosprawnych.

Kolejną plagą są starsi ludzie, którzy chcą sobie pogadać ze sprzedawcą kiosku o życiu blokując tym samym możliwość kupna biletu czy gazety na ok. pół godziny. Może ktoś powiedzieć że to mały problem bo kiosków dużo niemniej jednak czasem człowiek bardzo się spieszy na uczelnię czy do pracy a tu starsza pani kupująca przez bardzo długi czas ... „Nasz Dziennik”.

Kolejnym problemem jest brak higieny u sporej części ludzi starszych. Całkiem możliwe że już bardziej zajmują ich sprawy wyższe jak np. Msze św. Audycje w „Radiu Maryja” lub poprostu głośne krytykowanie ludzi nieustępujących miejsca w autobusie niemniej jednak dawanie świadectwa swojej obecności często bardzo mocnymi sygnałami zapachowymi jest niedopuszczalne i karygodne. Tutaj aby być uczciwym należy wspomnieć że ten zarzut dotyczy niemal każdej grupy wiekowej. Ludzie starsi mają o tyle „przechlapane” iż ich zapach potu jest bardzo charakterystyczny i nieprzyjemny.

Aby być sprawiedliwym na końcu muszę wspomnieć także o ludziach starszych, którzy są bardzo sympatyczni, nie narzekają na wszystko na co się da nawet jeśli to nie ma sensu, cieszą się życiem, porozmawiają o czymś ciekawym, zarażą swoim poczuciem humoru czy doradzą jakieś sensowne wyjście z danej sytuacji. Jest wiele takich osób ale niestety ciągle są mniejszością w swojej grupie wiekowej.

Pamiętajmy tym iż nie każdy starzec jest mądry czy życzliwy – tak naprawdę człowiek jest tą samą osobą przez całe życie i jeśli w młodości był kryminalistą, głupcem czy awanturnikiem wraz z przekroczeniem pewnego wieku nic się nie zmieni. Dlatego szanujmy ludzi starszych za to co osiągnęli w życiu a nie a to że są starsi. Ich wiek nie jest żadnym osiągnięciem każdy z nas kiedyś będzie miał 70 lat. Dlatego ustępując kiedyś miejsca osobie starszej zastanów się co Cię skłoniło do takiego zachowania - uległość pewnemu wzorcowi kulturowemu czy chęć pomocy osobie potrzebującej.

Podobne artykuły


13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1430
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1628
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 733
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1214
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 944
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1339
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1375
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1621
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1124
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 554
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 458
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

>...tak naprawdę człowiek jest tą samą osobą przez całe życie i jeśli w młodości był kryminalistą, głupcem czy awanturnikiem wraz z przekroczeniem pewnego wieku nic się nie zmieni.<
Za to zdanie, jeśli kiedykolwiek się spotkamy in real, masz u mnie najlepsze piwo jakie będzie dostępne w okolicy. :)

To zdanie to nietrafione uogólnienie. Osobą [w sensie: ciałem] może i jest się tą samą przez całe życie, ale każda osoba ma swój charakter, który [w zależności od poziomu świadomości] może kształtować ma miliony sposobów. Jeżeli osoba kurczowo utożsamia się z własnymi poglądami, wtedy na "starość" sztywnieje, stając się zatwardziałym, ztetryczałym grzybem i chyba w takich przypadkach nie wiele da się zrobić. Inni wędrują przez życie otwarci na nowe idee, lubią zmiany i wyzwania.

Nie sądzisz że skoro ktoś "w młodości był kryminalistą, głupcem czy awanturnikiem", to stanowczo nie pasuje do wizerunku człowieka otwartego i skłonnego do zmian?

  Jacek W.,  09/08/2010

Najlepsze jest to że cześć takich dziadków wysyła młodych na wojnę którą sami zaczeli.

  pirx,  30/05/2010

Ja osobiście mam uraz do opisanych w artykule osób. Znam to. Dość często mnie to dotyka. Nie ma chyba na to rady.

  swistak  (www),  30/05/2010

Oczywiście w swoim niepowtarzalnym łosiowym stylu, mylisz termin "utylizacja" z "eksterminacja". Utylizacją staruszków to zajmowała się fabryka w "Zielonej pożywce". :)

  swistak  (www),  30/05/2010

Eksterminacją zajmuje się służba zdrowia .

Znów pieprzysz od rzeczy, uważaj, eksterminatorzy-utylizatorzy tylko czekają na okazję i pretekst. ;)

  swistak  (www),  30/05/2010

Ty za to masz idealną interpunkcję do pełnienia roli prawicowego głuptaska. :)

  swistak  (www),  30/05/2010

>Jak to nazwać?<
Ja nazywam to "zwiększeniem średniej długości życia". Jeszcze 50 czy 100 lat temu, ci ludzie już by po prostu nie żyli, bez tych wszystkich recept i tabletek. To czy nieżycie jest lepsze czy gorsze od życia "na tabletkach" niech każdy oceni sobie sam.

@Ivi
Zdaję sobie sprawę że kiedyś będę stary, jeśli jednak mam zostać kimś takim jak osoby opisane w artykule, mam szczera nadzieje że nie doczekam.

  Ivi,  30/05/2010

@ Drogi Piotrze
Ja natomiast chciałabym żyć jak najdłużej. Wiesz "młodzi" ludzie też nie posiadają samych zalet, dlaczegoż więc nie tolerować tych starszych. Młodym tez bardzo wiele można zarzucić, brak higieny również.

@Droga Ivi
Ale tak się zabawnie składa, że nie rozmawiamy o Złych Ludziach Tak Ogólnie, tylko o tym że wraz z wiekiem człowiek nie staje się, niestety, kimś lepszym. :)
I tak to niestety wygląda, że broda nie czyni mędrcem, a siwe włosy pogodną i życzliwą babcią czy dziadkiem.

  Ivi,  30/05/2010

@Piotrek
No ok nie stają się kimś lepszym. Nasi rodzice tez się kiedyś zestarzeją i tez będą mieli swoje "gorsze strony" mogą być zrzędliwi, wredni itd. Czy jeśli się tak stanie ograniczysz z nimi kontakt ? I czy będziesz zadowolony gdy ktoś będzie traktował ich jako "gorszą" cześć społeczeństwa, której szacunek się nie należy?

Ivi, chyba się nie rozumiemy. Ja wiem że szansa na to że moi rodzice z wiekiem staną się Ludźmi Doskonałymi jest praktycznie zerowa. Ale skoro nie mam żadnych większych zastrzeżeń do nich teraz, to za jakiś czas będzie tak samo, lub odrobinę gorzej. Jeśli natomiast znam obecnie czterdziestoletnią jędzę, to szansa że za 20-30 lat stanie się ona babuszką jak z bajki jest ... niewielka, right?

  Ivi,  30/05/2010

No tak. Ale np wytykanie ludziom starym braku higieny, czy tez możliwości siedzenia w autobusie uważam za grubo przesadzone( mam na myśli art). Człowiek starszy to tez człowiek.

Ale kiedy widzisz taką przykładową babcię, która ledwie stoi i koniecznie musi usiąść w autobusie, a z wózkiem po markecie zapiernicza jak piętnastolatka, taranując wszystko po drodze, to jednak zyskujesz nieco inne spojrzenie na sprawę. :)

  Ivi,  30/05/2010

Turbo babcia. Zakupy motywuja kobietę:D

Ivi
On nic nie rozumie. Zapewne, kiedy się zestarzeje będzie zrzędnym okropnym staruchem czepiającym się wszystkiego, widzącym tylko siebie i mającym zawsze rację, podobnie jak większość komentujących tutaj. Wierzcie mi, tacy będziecie, nic się nie zmienicie. Będziecie walczyć z nieokrzesaną młodością wymachując laseczką, a za wami będzie się ciągnął smród gaci... nawet nie wiecie, jak tru ...  wyświetl więcej

@skrzydlate
Wiesz, jakoś nie bardzo wierzę w prorokowaną przez ciebie nieuchronność. Znam kilka starszych osób (65+), które nijak nie pasują do wizerunku zrzędliwego śmierdziela i pieniacza. Masz jakieś osobiste uwagi pod moim adresem, że wieszczysz mi aż tak ponurą przyszłość, Kasandro? :)

  Ivi,  31/05/2010

Prawda jest taka, że nie tak dawno przez jakiś czas środowisko starszych ludzi było mi dość bliskie. Osoby, z którymi miałam do czynienia to np byłe tancerki, lekarki, panowie, którzy byli na stanowiskach, ale także gospodynie domowe, które swój czas poświeciły wychowywaniu dzieci. na starość rodziny umieściły ich w zakładzie dla osób starszych. Jedne to zrobiły ze względu na chorobę i możliwość l ...  wyświetl więcej

darkwate

Ludzie się nie zmieniają, nie powiesz mi, że promieniejesz miłością bliźniego i wyrozumiałością, ty i inni? Myślisz, że się zmienisz? Nie, będziesz dyskutował tak jak teraz, tyle że już nie bardzo będziesz wiedział, po co i o czym, i na dodatek będziesz miał zawsze rację, no to będą mieli ludzie ubaw ;)

Mogłabym opowiedzieć wam różne ciekawe rzeczy o starości, wiem bardzo

...  wyświetl więcej

  Bar_ka  (www),  31/05/2010

Podpisuję się pod komentarzem skrzydlate czterema kończynami.

@skrzydlate
Ja ci piszę wyraźnie, że znam osobiście niejedną osobę niepasującą do tego schematu, a ty mnie usiłujesz przekonać że jest inaczej. Czytałaś mój poprzedni komentarz?

nie, wcale nie usiłuję cię przekonać, że jest inaczej, powiem więcej - jest całkiem możliwe, że znasz masę cierpliwych, otwartych i sympatycznych osób w starszym wieku :).. tylko że ja napisałam coś jeszcze, co ci cały czas uparcie umyka.. i zapewne będzie umykać przez najbliższe 60 lat :-)))))

Rozumiem że ty mnie do tej grupy przyszłych pogodnych staruszków nie zaliczasz, z grubsza rozumiem też dlaczego. Ale cóż, pozwolę sobie nie zgodzić się z twoją opinią, Kasandro. :)

BTW. Nie spodziewam się pożyć jeszcze 60 lat, ale kto wie... :)

  Jacek W.,  09/08/2010

Oj może się doczekasz - ale się nie martw spekulacje nie zawsze się sprawdzą a prawdy nigdy w 100% nie będziemy pewni nie?

  Jacek W.,  10/08/2010

To było na temat "Oj może się doczekasz - ale się nie martw spekulacje nie zawsze się sprawdzą a prawdy nigdy w 100% nie będziemy pewni nie?" twojej pogodności nie długiego życia jak by co.

Jedyna mądra wypowiedz na temat tego artykułu!

Miło się czyta, że są ludzie o ludzkich postawach i wyrozumiałości dla ułomności innych. Oczywiście temat higieny starszych ludzi jest dość skomplikowany. Nigdy do końca nie wiadomo, czy starsza "pachnąca" osoba nie może, czy nie chce "pachnieć". Myślę, że większość nie chce, a zwłaszcza jeśli chodzi o starych, napastliwych, żeby nie powiedzieć zawodowych chamów. Na moje oko; jeśli ktoś ma na tyle ...  wyświetl więcej

  Bar_ka  (www),  30/05/2010

Mam wrażenie, że autor artykułu mocno przesadził, nie jest tak źle ze " staruszkami". Wpychanie w kolejkę w sklepie mięsnym - nie zauważyłam, a śmiem twierdzić, że znacznie częściej w takich sklepach bywam niż autor. Brak higieny? Częściej widuję zaniedbanych młodych niż staruszków. Pani o kulach na pasach to norma , czy można to uogólniać na staruszków ? Czy to ważne dlaczego ustępuję miejsca sta ...  wyświetl więcej

Bardzo mądra odpowiedz,a student filozof,cyniczny i nieobiektywny ma pogląd

Cóż, mam własne doświadczenia ... mam rodzinę... właśnie odprowadzam tatę.

Powiem krótko: schyłek życia bywa trudny, inaczej pracuje ciało, mózg, wszystko powoli się psuje i traci sprawność. Nie każdy do końca jest sprawny fizycznie i umysłowo. Czy tak trudno potraktować ich jak dzieci? Podobnie jak dzieci są słabi, nieporadni, nie zawsze są w stanie wszystko w porę zauważyć, nie "ogarniaj

...  wyświetl więcej

@skrzydlate. Ja również mam doświadczenie w obcowaniu ze starszymi ludźmi. Moi dziadkowie, gdy zniedołężnieli, przenieśli się do domu moich rodziców. Mogłam obserwować cały proces ich starzenia, od momentu ich przejścia na emeryturę, aż do śmierci. Z dorosłych silnych ludzi zmieniali się w zdziecinniałych staruszków. Teraz obserwuję jak szybko starzeją się moi rodzice.Mam dokładnie takie same odcz ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  02/06/2010

Obawiam się że traktowanie ludzi starszych jak dzieci byłoby poniżające i niedopuszczalne w stosunku do wielu starszych osób, które mimo wieku zachowują zdrowy rozsądek i świeżość umysłu. NIe chodziło mi o pogrążenie wszystkich starszych osób tylko tych naprawdę uciążliwych przez różne swoje widzi-mi-się.

Co do mycia jest to tylko i wyłącznie dobra wola i kwestia chęci osoby starszej lub j

...  wyświetl więcej

Wojciech Mika
O czym ty piszesz? Może przeczytaj dokładnie treść artykułu i komentarze. Przecież rozmawiamy o dysfunkcjach.

@ Wojciech Mika.Zgadza się, ale zdaje mi się, że artykuł jest o tych bez zdrowego rozsądku, świeżości umysłu i czystej bielizny. I ponieważ moja bacia na starość śmierdziała, bo miała problemy zdrowotne, wisiała godzinę na płocie z sąsiadką dyskutując o swojej wątrobie, oraz marudziła, bo łamało ją w "biedrze", to też sie do tej grupy zaliczała, a ja tę babcię kochałam, więc i stanęłam w obronie s ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  02/06/2010

@skrzydlate: Wydaje mi się że próbujesz teraz uogólnić w drugą stronę i przypisać wszystkim staruszkom nieporadność i inne dysfunkcje aby sfalsyfikować treść tego artykułu. A chodziło mi w nim o ludzi nadużywających pewnych grzeczności. W takim przypadku jaki przytoczyłaś i tak nie ma miejsca na dyskusje o ustępowaniu miejsca więc raczej ten wątek był nie na temat. . A co do treści artykułu jako a ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  02/06/2010

@Jaszczurka.
Raczej mi chodziło o ludzi, którzy z lenistwa się nie myją bo trudno mieć pretensje do samotnej kobiety z niesprawną ręką z emeryturą 600 pln. Równierz nie mieszajmy tu niesprawności psychicznej i fizycznej. Ludzie wykłócający się o wolne miejsce w tramwaju doskonale wiedzą czego chcą . Ludzie opisani przez Was natomiast najczęściej nie upomną się o miejsce, nie szturchną nawet ...  wyświetl więcej

@Wojciech Mika. Skrzydlate próbuje to tłumaczyć już kilkukrotnie i nikt nie rozumie, że my właśnie w obronie tych złych staruchów ( te z dysfunkcjami na ciele i umyśle), a nie tych dobrych, bo my ich kochamy tak, jak się kocha niegrzeczne dzieci. Są niegrzeczne, ale według nas, takie jest prawo starości. Przepraszam skrzydlate za wypowiadanie sie w Twoim imieniu, ale tym razem mamy chyba wspólne zdanie.

@Wojciech Mika. A jak rozróżniasz na ulicy tę staruszkę która nie może się myć, od tej która śmierdzi bo lubi?
Niepełnosprawność fizyczna z niepełnosprawnością psychiczną na starość najczęściej idą w parze, więc trudno je rozdzielać w tym wieku.

  kev  (www),  02/06/2010

Jeżeli taka pani jest w stanie przebiec przez dwa czerwone światła aby zdążyć na autobus, przebiec przez długość pojazdu aby zdążyć przed innym człowiekiem już siadającym i wtedy czuć bardzo niemiły zapach coś każe mi sądzić że .... ta pani umyć też by się potrafiła :)
hmmm odróżnić zdrowego awanturnika od niezdrowego hmmm tutaj już łatwiej sie pomylić -można niechcący pominąć symboliczny 1 ...  wyświetl więcej

Nie zauważam specjalnej różnicy w statystykach przebiegajacych gimnazjalistów na czerwonym świetle, dzieci pchających się rowerkami pod samochód, śmierdzących 'szanel numer 5' wypacykowanych pięknych pań; wykłócających się przez pół godziny czterdziestoletek w supermarkecie, bo się sól sypie z woreczka, czy złośliwych troli na forum, od statystyk nieprzyzwoitych zachowań złych staruchów. Człowiek ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  03/06/2010

Jeżeli się pozwala dziecku rzucać w siebie zabawkami to z wiekiem będzie coraz gorzej - jeśli mu to wejdzie w nawyk 50 lat później ktoś inny może przez to niedopatrzenie wychowawcze oberwać laską bo nie uszanował majestatu starości. Mnie chodzi tylko o to że każdy jest równy i ma takie same prawa. NIe dzielmy ludzi na równych i równiejszych wobec kultury osobistej. Nikt nie będzie przeprowadzał na ...  wyświetl więcej

A te panie co jak biegną to śmierdza, to powiem, że starość ma brzydki pot, część z nich nosi kupki w takich plastikowych torebkach, a jeszcze inne nie wstrzymują moczu. Czasami zdarza się to wszystko na raz i jeszcze się chce siku tak, że przy czekaniu na następny tramwaj trzeba będzie narobić w gacie. No i listonosz będzie o 13.00 po południu, a następny autobus nie zdąży i staruszka nie pogada ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  03/06/2010

widzę że idealnie odchodzimy od sedna tematu aby obalić tezę tego tematu :) Na szczęście większość starszych ludzi nie jest w aż tak opłakanym stanie. Wielu ludzi potrafi utrzymać higienę i błagam nie róbmy z seniorów ludzi totalnie niezaradnych. Takimi obrazami tylko zniechęcamy młodzież do konaktu ze starszymi. Wydaje mi się że broniąc tych ludzi w ten sposób wyrządzasz im tylko krzywdę. To są n ...  wyświetl więcej

1.My nie rozmawiamy o błyszczących poczuciem humoru, czystych i pachnących staruszkach, bo nie ich dotyczył artykuł. Zatem ja nie odbiegam od tematu. Rozmawiamy o staruszkach z artykułu - tych złych i tego się trzymam.
2.Wiekszość ludzi stojących nad grobem w wieku starczym jest w opłakanym stanie, nawet jeśli biegną, to raczej nie grzeszą ani urodą, ani sprawnością fizyczną, ani entuzjazme ...  wyświetl więcej

Wojciech Mika
Nadużywanie czyjejś grzeczności uważasz za zdrowie i normalne zachowanie? Dla mnie to jest toksyczne i dowodzi pewnych braków.

  kev  (www),  03/06/2010

1 Patrząc behawioralnie - nie potrafią się zachować w miejscu publicznym co jest produktem końcowym procesu wychowawczego zaczętego np 60 lat dawniej
2. NIe rozmawiamy o urodzie tylko o kulturze więc to do mnie nie trafia
3. Artykuł jest o tych którzy są niekulturalni zarówno utrzymujących jak i nieutrzymujących moczu, z delirium, kulami lub bez - nie ważne o wszystkich którym brak p ...  wyświetl więcej

Wiesz, nie miałeś chyba do czynienia z człowiekiem, który posunął się w latach i stracił pion, wiesz mi, nie wszystko zależy od wychowania (nawiasem mówiąc mam wiele pozytywnych myśli o starej i niemodnej dziś kindersztubie, szkoda, że zanikła). Widziałam niejedną taką sytuację. To są bardzo, bardzo trudne sprawy. Ktoś, kto tego nie widział z bliska i nie przeżył - nie wie. Nie wiem, ile masz lat, ...  wyświetl więcej

Jestem w stanie wiele zrozumieć, ale z jednym się nie mogę zgodzić - chamstwo i uzurpatorski stosunek do otoczenia nie przychodzi wraz z wiekiem. Człowiek starszy może być mniej sprawny i ja to rozumiem - chętnie ustąpię komuś takiemu miejsca w tramwaju. Może być mniej elokwentny z racji wieku i to też rozumiem - nas demencja starcza również może dopaść kiedyś. Może pachnieć nie najładniej - z wie ...  wyświetl więcej

Masz rację, tym niemniej....jeśli widzę i okropnego bachora, takiego, że nóż się w kieszeni otwiera na sam widok, myślę sobie tak: każdemu inteligentnemu i żywemu dzieciakowi zdarzy się wszystko, bo ma intensywną potrzebę penetrowania świata. No problem.
Podobnie - moim zdaniem - jest ze staruszkami... to co potrafią wymyślić, czasami przechodzi ludzkie pojęcie... mam na to tylko pobłażliwy ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  04/06/2010

re Skrzydlate:
Muszę CIę załamać ale także mam dziadków, znam wielu ludzi starszych, kilka razy miałem okazję pomagać starszym ludziom w domu opieki społęcznej ... i jedyne co mnie odrzuca w ludziach to hipokryzja i chamstwo a nie małoestetyczny wygląd czy niemiły zapach. O hipokryzji i braku kultury był ten artykuł a nie o zaniedbanych ludziach. Bardzo mi przykro że nie mogąc zrozumieć iż ...  wyświetl więcej

Musisz?
Załamać?
Mnie?
To spróbuj wreszcie! ;)

Wiesz, dyskutować nie będę, bo i po co, jeśli napisałeś ten artykuł, to i tak nie zrozumiesz... chciałam się tylko wypowiedzieć, dla równowagi, poruszyłeś mocno moje uczucia. Podobnie jak mpj powiem, syty głodnego nie zrozumie. Może sobie to kiedyś przypomnisz, może nie? Nie zrozumiałeś mnie, a tego nie można wytłumaczyć o

...  wyświetl więcej

  kev  (www),  09/06/2010

Szacunek powinno się mieć do każdej żywej istoty a nie do procesu rozkładu. Są pewne niepodważalne prawa
i ochodzi mi o ich obronę - kiedy prowadzisz auto nawet jeżeli to jest 30 letni rupieć to też musisz respektować znaki stopu i czerwone światła. I jak najbrdziej powinno się o tym rzeczowo a nie emocjonalnie mówić . NO ale jak mam CIę do czegoś przekonać dowodami jeżli pewne poglądy przy ...  wyświetl więcej

Tak masz rację,ale student filozof,ma uczucia litości w nosie,mknie po tytuł magistra,doktora docenta,aż zestarzeje się i będzie tak samo śmierdział,jak starzy samotni i opuszczeni przez dzieci s staruszkowie na dworcu kolejowym lub przytułku dla bezdomnych.On tego nie rozumie.Rozum przychodzi w miarę doświadczenia,a nie fakultetu

  pirx,  30/05/2010

Wydaje mi się, że autor opisał istniejące zjawisko. Osobiście ja nazywam ten typ "babsztylem", choć(rzadziej) podobne zachowania wykazują i mężczyźni. Jest to roszczeniowa postawa osoby wiekowej, która uważa, ze z racji wieku należą jej się przywileje i głośno, bezczelnie się ich domaga. Ja głównie spotykam takie u medyka. Taka "osobniczka", gdy zobaczy młodego człowieka w kolejce, jeszcze dobrze ...  wyświetl więcej

  Ivi,  30/05/2010

Ja ustępuje miejsca i jakoś w niczym mi to nie przeszkadza. Korona mi z głowy nie spadnie. Po drugie ludzie starsi coś już w życiu przeżyli, maja różne schorzenia nóg i czasem naprawdę szlag jasny mnie trafia jak widzę że taka osoba stoi podczas gdy piętnastoletnia niunia sobie siedzi. Po drugie miejmy świadomość że tez młodzi wiecznie nie będziemy............

Wstawiłem cytat Osho do artykułu o Osho, ale chyba bardziej pasuje do twojego:

"Między dojrzałością a starością jest ogromna różnica, a ludzie mimo to wciąż je ze sobą mylą. Myślą, że starzeć oznacza stawać się dojrzałym. A przecież proces starzenia ma związek jedynie z ciałem. Każdy się starzeje, każdy będzie stary, co jednak nie oznacza, że stanie się dojrzały. Dojrzałość to rozwój twoje

...  wyświetl więcej

Zgrabny cytacik, do tematu pasuje idealnie. Zwłaszcza że tłumaczy to, ze zrozumieniem czego czytający ten art wydają się mieć najwięcej problemów.

  Firstborn  (www),  30/05/2010

Dla mnie nie istnieje coś takiego, jak szacunek z powodu wieku lub pozycji. Mogę szanować kogoś tylko za jego pozytywne dokonania. Zresztą, gdy robimy to ze względu na wiek czy piastowane stanowisko, szacunek taki jest w pewnym sensie wymuszony, a to już trochę przypomina terror. Masz mój głos :)

  mpj,  31/05/2010

Moim zdaniem znajdzie tutaj zastosowanie stare jak świat powiedzenie: "Syty głodnego nie zrozumie";))) Sam jestem w wieku powiedzmy "mocno zaawansowanym" lecz w większości podzielam odczucia, czy też przemyślenia autora opracowania. Z drugiej strony wiem, też pewnie z racji tego wieku, że to tylko pozory:))) Zaczynam rozumieć, że ból nóg młodego człowieka zmęczonego pracą na budowie to nie to samo ...  wyświetl więcej

Brawo,podzielam twój głos.Autor znacznie przesolił;A skurwieli w żadnym wieku nie brakuje.Jakiego mnie wychowawszy takiego mnie masz.W Sparcie starych rzucano w przepaść,hitleryzm ,zbzikowanych do obozu i gazu walił,a młodzi Polacy wyrzucają do domów starców,ogródków działkowych,a nawet zamykają w chlewie.Punkt widzenia,zależny od doświadczenia.Autor ma taki pogląd i jeśli go będzie rozwijać w tym ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  31/05/2010

Muszę w końcu zabrać głos :)
- Mianowicie nie jestem osobą, która widząc staruszka w tramwaju ostentacyjnie rozkładam gazetę choćby "do góry nogami". Jeżeli tylko nie jestem totalnie zmęczony (co nieczęsto się zdarza) ,to wręcz staram się dawać dobry przykład innym - ustępując. Niemniej jednak w żaden sposób nie daje się wykorzystywać bo kultura osobista nie jest wcale tożsama z łatwowierno ...  wyświetl więcej

Generalnie zwykle ustępuję miejsca. Denerwują mnie tylko agresywne uzurpatorki w podeszłym wieku, które krzykiem, ostentacyjnym sapaniem tuż nad uchem i mało delikatnym "niby-niechcącym" naparzaniem torbą w siedzącego delikwenta wymuszają na pasażerach ustępowanie miejsca. Zapominają o tym, że ja nie muszę tego robić - ja mogę to zrobić. Młody człowiek też może być zmęczony, chory, może źle się cz ...  wyświetl więcej

świetny artykuł! gratuluję pomysłu

Ale niektóre komentarze poniewierają. Żal.

  pirx,  31/05/2010

Uważam, że twierdzenie, że ludzie się nie zmieniają jest nie do końca prawdziwe. Zmieniamy się. Głównie na gorsze, ale się zmieniamy.
@ skrzydlate "Mogłabym opowiedzieć wam różne ciekawe rzeczy o starości, wiem bardzo dobrze o czym jest ten artykuł...." Zamieniam się w słuch. Lubię zajmujące historie. Zwłaszcza takie prosto z życia. Może malutki artykulik na temat? Skrzydlate, jeśli nie fem ...  wyświetl więcej

dla ciebie mogę tylko po-feminizować, czuję, że bardzo, ale to bardzo tego potrzebujesz :))))

a o sprawach osobistych pisać nie będę, już raz próbowałam i nie zostało to uszanowane, nie chce rzucać delikatnych tematów na pożarcie, napisałam wyraźnie, że odprowadzam tatę... dokładnie należy powiedzieć - odprowadzam go na tamten świat i więcej nie będzie.. musi wystarczyć to co piszę - stary

...  wyświetl więcej

Masz rację

pomyłka

@Wojciech Mika"Jeżeli się pozwala dziecku rzucać w siebie zabawkami to z wiekiem będzie coraz gorzej ".
ALe rozumiesz różnicę pomiędzy dzieckiem, które rzuci w ciebie zabawką, a dorosłym, który to zrobi?
Rozumiesz, że dzieci mogą to traktować jak zabawę, bo nie rozumieją co robią, a dorosły rozumie?
Idąc dalej, rozumiesz, że staruszka na emeryturze, nie rozumie, że w sklepie s ...  wyświetl więcej

Słuszne spostrzeżenia,gratuluję

  pirx,  03/06/2010

Jest przyjęte, że słabszych się chroni, ułatwia im życie. Wypada ustąpić miejsca kobiecie, kobiecie w ciąży, starcowi, staruszce, ogólnie osobie słabszej. Powiedziałbym, ze nasza kultura nawet tego wymaga, zwłaszcza od mężczyzn. I nikt tego nie kwestionuje.
Autor zauważa jedynie, że istnieje grupa ludzi WYMUSZAJĄCYCH kurtuazyjne zachowanie. Co u NIEKTÓRYCH, w NIEKTÓRYCH SYTUACJACH, budzi pe ...  wyświetl więcej

  erwude,  07/06/2010

A ja życzę autorowi artykułu i jemu podobnym, młodym - obecnie, pięknym - a jakże, bogatym - często bogactwem swoich rodziców, mądrym - mądrością książkową, szkolną, uczelnianą* (* niepotrzebne skreślić), żeby nie dożyli czasów, kiedy starsi ludzie staną się wrzodem na dupie społeczeństwa do tego stopnia, że ich eliminacja stanie się sprawą powszechną i pożądaną, a jedynym problemem pozostanie kwestia, kiedy i jak tego dokonać.

  kev  (www),  09/06/2010

Dziękuję za fatygę ale nie wybieram się jeszcze na tamtą stronę nadzbyt szybko :) Bogaty z domu tez nie jestem bo inaczej nie kwapiłbym się do korzystania z autobusu. Myślę żę na starość zachowując się kulturalnie i oraz zabezpieczając sobie samodzilenie (bez udziału zus) przyszłość finansową nie powinienem aż tak bardzo denerwować innych :)

Brawo!

.. zawsz e jest skutek i przyczyna.. Nasze wykreowane (pewnie przez PZPR) ) wzorce socjalne świadomie odbierały całymi latami społeczeństwu polskiemu poczucie szacunku i godności społecznej na rzecz indywidualnych interesów Partii - według zasady, że bliższa koszula ciału.
Paradoksem jest tylko to, że zgodnie z demograficznymi wyliczeniami niedługo cały naród będzie stary.
Może dlate ...  wyświetl więcej

Bardzo mi się podoba ten artykuł. Starsi ludzie z tego co zauważyłam uważają, że należy im się bezwzględny szacunek od młodszych z racji tego, że są od nich starsi. Ale sami "zapominają" okazywać szacunek młodym. Zresztą, na szacunek trzeba sobie zapracować, a nie tylko go wymagać.
Jest taka jedna zasada - Nie ważne kto kim dla mnie jest, ważne jakim jest CZŁOWIEKIEM. Czy po prostu jest w p ...  wyświetl więcej

  Menoff,  10/06/2010

Tak trudno ustąpić to miejsce w autobusie czy tramwaju :) ?
Jeśli staruszek ładnie mnie poprosi to ustąpię, jeśli jednak wyleci na mnie z pyskiem to niech mnie nawet zlinczują w tym tramwaju - nie ustąpię. Chociaż zazwyczaj ustępuję sam.
Gdy jadę tramwajem lub autobusem zazwyczaj nie zajmuję miejsca siedzącego, nie wiem czemu, ale chociażby cały autobus był pusty to i tak wolę sobie ...  wyświetl więcej

Młodzi nigdy nie rozumieli starych,az sami zestarzeli się i zaczęli narzekać na młodzież.Chciałbym twoją opinie usłyszec za 70 lat

Ważny i potrzebny artykuł. Myślę, że idealnie pasuje tu przysłowie "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Generalnie zgadzam się z tezą, że chamami są w starości ci, co zawsze nimi byli. W starszym wieku jedynie lepiej to widać. Inteligentny w miarę cham, za młodu znacznie się kamufluje i wiele rzeczy robi na zasadzie "nie chcem ale muszem", Gdy znajdzie się w wieku, czy sytuacj ...  wyświetl więcej

Jaka ja jestem szczęśliwa, że już nie muszę oglądać tych obrazków z artykułu. Że nie stoję w kilometrowych kolejkach po chleb w osiedlowym sklepiku a przede mną babcie, które wiecznie nie mogą się zdecydować czego chcą, bo ta bułka za słabo wypieczona, a ta za mocno, a ta za bardzo krzywa w lewo. Że nikt nade mną nie steka w pojazdach komunikacji miejskiej i nie strzela mi w twarz bufem zgniłej my ...  wyświetl więcej

  Areva,  14/10/2011

Najgorsze są to osoby w przedziale wielowym 50-60 (hardkorzy do 70) lat. Starsze zazwyczaj są raczej miłe uprzejmne (decydujące jest życie wybranym części geograficznym- w doświadczeniu np podlasie), tylko dlatego że kulturowo gdzie były wychowane za młodości (kobiety) były zahukiwane kulturowo przez społeczeństwo. Te upierdliwe i beszczelne to zazwyczaj ,,panusie" albo typowe ,,moherowe berety", ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska