Login lub e-mail Hasło   

Zakopane - Miasto Gór i Oscypka ;-)

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://polecanenoclegi.pl
Zakopane znane jest ze swojego wspaniałego góralskiego folkloru, sztuki i kultury ludowej i pięknych góralskich opowieści, a także wesołych anegdot i historyjek o bacy.
Wyświetlenia: 2.597 Zamieszczono 31/05/2010

Zakopane to piękne miasto, przez wielu nazywane zimową stolicą Polski! Jednakże zarówno latem jak i zimą w Zakopanem czeka na turystów mnóstwo atrakcji! Już w XIX wieku Zakopane słyneło ze swoich wyjątkowych właściwości klimatycznych i uzdrowiskowych i właśnie w tym okresie nastąpił rozkwit Zakopanego jako miejscowości turystycznej.


 Zakopane znane jest ze swojego wspaniałego góralskiego folkloru, sztuki i kultury ludowej i pięknych góralskich opowieści, a także wesołych anegdot i historyjek o bacy.


 Warto przyjechać do Zakopanego na weekend, urlop czy wakacje z rodziną, ukochaną osobą, bądź samemu, aby móc poznać ten wspaniały góralski folklor, wypocząć w niezwykle malowniczym miejscu i zakochać się w pięknie Polskich gór!

 

Aktywny Wypoczynek
 W Zakopanem czeka na turystów mnóstwo tras rowerowych i spacerowych, a także szlaków prowadzących po przepięknych stokach gór, gdzie z dala od hałasów wielkiego miasta, można cieszyć się piękną okolicą i wspaniałym widokiem!


 Krupówki to jedno z tych miejsc, które podczas pobytu w Zakopanem trzeba odwiedzić. Jest to zamknięty dla ruchu samochodowego, ponad kilometrowy deptak, na którym znajdują się restauracje, sklepiki z pamiątkami, regionalnymi wyrobami z drewna, owczymi skórami oraz prawdziwymi zakopiańskimi oscypkami! Możemy tam spotkać również wielu wspaniałych, ludowych artystów. To miejsce ma niesamowity klimat! Na zmęczonych zwiedzaniem turystów czekają na Krupówkach piękne dorożki!


 Zakopiańskimi Krupówkami dojdziemy do placu pod Gubałówką, gdzie znajduje się kolejka torowo - linowa, którą dojedziemy na sam szczyt Gubałówki, z którego roztacza się cudowny widok na miasto i wspaniałą panoramę Tatr! Amatorzy pieszych wędrówek mogą wejść na Gubałówkę specjalnym szlakiem.


 Drewniane góralskie domki doskonale prezentują się na tle górującego nad miastem Giewontu. Góra ta (a właściwie składające się na masyw Giewontu trzy szczyty) ma dosyć osobliwy kształt - gdy się dobrze przyjrzeć, przypomina ona leżącego na plecach rycerza.


 Nie na darmo Zakopane nieoficjalnie nazywane jest zimową stolicą Polski! Tutaj w sezonie zimowym czekają na narciarzy pięknie ośnieżone stoki oraz wyciągi narciarskie.


 Kasprowy Wierch to chyba najbardziej znana narciarzom góra w Polsce! Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a 30 metrów niżej, gdzie można się dostać kolejką linową, są restauracje i tarasy widokowe.
 Na północnym stoku góry Krokiew, znajduje się pięknie ulokowana skocznia narciarska, w pobliżu której czekają na turystów atrakcje takie jak park linowy, quady, a zimą - wyciąg narciarski.


 Zakopane to wspaniałe miejsce na zimowe szaleństwa!


 Wspaniałą atrakcja dla amatorów zimowego szaleństwa będzie z całą pewnością kulig w saniach powożonych przez konie, a po powrocie łyk wspaniałej, rozgrzewającej herbaty!


 Dla amatorów mocniejszych wrażeń ciekawą propozycją może być podróż po Zakopiańskich lasach skuterem śnieżnym. Niezapomniane emocje gwarantowane!

 

Muzea i Atrakcje Turystyczne
 Będąc w Zakopanem warto pójść górskim szlakiem do Morskiego Oka - jest to największe jezioro w Tatrach, malowniczo ukryte wśród skał. Chociaż ścieżka prowadząca tam jest dość długa (8,5 km), wysiłek zostanie wynagrodzony niezapomnianym widokiem!


 W Zakopanem funkcjonuje wiele muzeów, miejsc w których można zapoznać się z piękną kulturą regionalną.
 Jednym z takich miejsc jest Muzeum Tatrzańskie, funkcjonujące już od 1888 roku! Turystów zachwycają piękne wnętrza stylizowane na styl ludowy, regionalne stroje i bogate zbiory sztuki ludowej tego regionu.

Pięknym miejscem jest willa "Koliba" zbudowana przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie jest to Muzeum Stylu Zakopiańskiego, w którym znajduje się znakomita kolekcja portretów namalowanych przez syna Witkiewicza, znanego wszystkim chyba bardziej jako Witkacy.


 Warto zajrzeć również do Galerii Władysława Hasiora - znakomitego artysty powojennej Polski, który większość swego życia poświęcił właśnie Zakopanemu.


 W Zakopanem znajduje się willa "Atma", będąca niegdyś domem Karola Szymanowskiego, wspaniałego polskiego kompozytora. Artysta zainspirowany był Podhalem, można doszukać się w jego muzyce wielu motywów folklorystycznych.
 W Zakopanem znajduje się również Muzeum Kornela Makuszyńskiego - wspaniałego pisarza dziecięcego, filantropa i publicysty przedwojennego. Osiedlił się on w Zakopanem w willi "Opolanka", gdzie mieszkał z żoną przez wiele lat.

Przewodnik po Zakopanem pochodzi ze strony PolecaneNoclegi.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2186
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 894
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1556
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1325
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 470
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 973
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1017
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 732
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 733
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1035
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 487
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 606
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1007
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 552
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 552
 
Autor
Artykuł  dnavyk  (www),  31/05/2010

Oczywiście najlepiej wybrać się poza sezonem, o ile ma się taka możliwość. Bo nie każdy lubi przepychać się przez tłum turystów

Przeludnienie i oklepanie jest już duże tej miejscowości

Proponuję zmianę nazwy miasta z Zakopane, na Zadeptane

I krupówki - najsłynniejszy targ tandety w Polsce.

Zakopane jest piękne...ale poza sezonem.

Zakopane - raj na ziemi dla każdego, kto kocha piękne tatrzańskie widoki :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska