Login lub e-mail Hasło   

Energooszczędne kobiety

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/energooszczedne-kobiety/
Kobiety są rozrzutne? Nieprawda. Kobiety są energooszczędne.
Wyświetlenia: 1.793 Zamieszczono 03/06/2010

(C) www.flickr.com by Aleksandr SlyadneyCałkowite zużycie energii w gospodarstwie domowym jest sumą bezpośredniej i pośredniej energii, która musi zostać dostarczona aby wszystko funkcjonowało jak należy. Energia pośrednia to ta, która potrzebna jest do wytworzenia różnego rodzaju dóbr i usług w przemyśle, transporcie i sprzedaży w odpowiedzi na potrzeby konsumentów. Bezpośrednią energią jest elektryczność, paliwa samochodowe czy gaz.

Aby ocenić energetyczne koszty prowadzenia gospodarstwa domowego należy szczegółowo przeanalizować domowe wydatki, nabywane produkty i usługi oraz ich zapotrzebowanie na energię. Ritta Räty oraz Annika Carlsson-Kanyama dokonały tego dzięki szczegółowym danym statystycznym zebranym w 4 europejskich państwach. Pod lupą znalazły się gospodarstwa domowe prowadzone przez samotnych mężczyzn oraz samotne kobiety w Niemczech, Grecji, Norwegii oraz Szwecji.

Zebrane zostały dane na temat 10 aspektów życia singla:

- jedzenie

- restauracje, alkohol, tytoń

- higiena

- ubrania i obuwie

- usługi związane z prowadzeniem domu (np. ubezpieczenie, opieka nad dziećmi itd.)

- koszty utrzymania gospodarstwa domowego (czynsz, elektryczność, kredyt)

- transport (z wyjątkiem wycieczek wakacyjnych)

- kultura i wypoczynek (książki, TV, sprzęt sportowy itd.)

- zdrowie (np. lekarstwa)

- wyposażenie domu

W obrębie każdej kategorii oceniono zużycie energii poszczególnych produktów czy usług analizując ich cykl życia (ang. life cycle). Ocena cyklu życia np. produktów spożywczych polega na szczegółowym prześledzeniu losów produktu od momentu uprawy lub hodowli do pojawienia się gotowego posiłku na talerzu. W zależności od potrzeb bierze się pod uwagę również to co dzieje się z produktem po wyrzuceniu go na śmietnik.

Wykorzystując Energy Analysis Program (hybrydowa metoda obliczania zużycia energii na przestrzeni cyklu życia produktu lub usługi) oceniono jakie jest całkowite zużycie energii w gospodarstwach domowych prowadzonych przez kobiety i mężczyzn. We wszystkich krajach panowie prowadzili tryb życia znacznie bardziej energochłonny niż panie. Roczne zużycie energii w męskich gospodarstwach domowych było wyższe o 8% w Niemczech, 39% w Grecji, 6% w Norwegii oraz 22% w Szwecji.

Autorki sugerują, że taki stan rzeczy związany jest głównie z różnicami w żywieniu oraz transporcie. Wcześniejsze badania wskazują, że nakłady energetyczne na potrzeby żywieniowe panów są od 14-21% wyższe niż dla pań. Wynika to głównie z ilości spożywanego przez mężczyzn mięsa, które jest jednym z bardziej wymagających energetycznie produktów. Dodatkowo kobiety jedzą więcej roślin (owoce czy warzywa), które wymagają mniejszych nakładów energii niż mięso. Różnice te często tłumaczone są większym rozeznaniem kobiet w zakresie dostępnych produktów oraz „dbaniem o linię”.

W zakresie transportu panie również są zdecydowanie bardziej ekologiczne. Z reguły jeżdżą autami o niskim spalaniu, pokonując krótsze dystanse, częściej niż panowie zabierają się ze znajomymi lub korzystają z komunikacji miejskiej. Skutkuje to oczywiście zdecydowanie mniejszym zużyciem energii poświęcanej na rzecz transportu.

Co więcej, okazało się, że mężczyźni częściej niż kobiety decydują się na posiłki „na mieście” zakrapiane alkoholem w kłębach tytoniowego dymu. Ich wydatki na te trzy przyjemności były dużo wyższe, podobnie jak zużycie energii na ten cel – o minimum 20% większe niż u kobiet.

Zdefiniowanie różnic w całkowitym zużyciu energii kobiet i mężczyzn ma szczególne znaczenie w obliczu planów Komisji Europejskiej na obniżenie zużycia energii w krajach Wspólnoty o 20% do roku 2020. Dzięki danym zebranym przez Rätty i Carlsson-Kanyame wiadomo do kogo i w jakim kontekście powinny być skierowane kampanie społeczne.

Więcej informacji:
Räty, R., Carlsson-Kanyama, A., Energy consumption by gender in some European countries, Energy Policy, 38 (2010) 646-649 Szczegółowy raport dostępny jest TUTAJ
Copyright © badania.net 2010.

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1146
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1113
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1020
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 613
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1104
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 621
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1695
6
komentarze: 5 | wyświetlenia: 255
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 284
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 171
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142882
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245464
 
Autor
Artykuł  swistak  (www),  03/06/2010

Gdyby tak jeszcze do kobiety dodawano pilota z funkcją wyłączania fonii !

  dnavyk  (www),  03/06/2010

hmm... a zużycie energii na suszarki do włosów, prostownice, lokówki, telefon itp. itd? a wydatki na fryzjera, kosmetyczkę, spa? nie jestem do końca przekonany, że panowie więcej wydają na alkohol i fajki niż panie na siebie...

  Badania.net  (www),  03/06/2010

Rzeczywiście może to wzbudzać podejrzenia. Jednak przeanalizowano wydatki naprawdę szczegółowo. Możesz zobaczyć w oryginalnym raporcie jak rozkładały się różnice w poszczególnych dziedzinach życia. (str. 18).

Stosowanie suszarek, prostownic i lokówek jest wliczane w zużycie energii elektrycznej. Weź pod uwagę, że panowie również używają telefonów, a zamiast lokówki np. maszynki do golenia.

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska