Login lub e-mail Hasło   

Nałogowy wysiłek

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/nalogowy-wysilek/
Czy wiedzieliście, że wysiłek fizyczny może uzależniać?
Wyświetlenia: 4.628 Zamieszczono 04/06/2010

(C) www.flickr.com by Mike BairdWyniki badań nad myszami dowodzą, że można uzależnić się od wysiłku fizycznego tak samo silnie jak od narkotyków.

Wyniki eksperymentów opublikowanych w przeglądzie Behavioral Neuroscience, przekonują, że myszy pozbawione kołowrotka, zapewniającego im codzienną dawkę ruchu, doświadczają podobnego „zespołu abstynencyjnego” jak te, którym odstawiano narkotyki.

Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin - Madison, dowodzą, że obszar w mózgu, który odpowiada również za inne silne pragnienia, takie jak jedzenie, seks czy narkotyki, uaktywnia się właśnie w chwili, gdy pozbawimy myszy możliwości codziennej przebieżki. Badacze obserwowali zmiany w aktywności mózgu dwóch grup gryzoni: typowych myszy laboratoryjnych i szczególnej odmiany, charakteryzującej się dużym przywiązaniem do spontanicznego korzystania z karuzeli.

Przez sześć dni badacze pozwalali obu grupom dowolnie biegać po kołowrotku. Siódmego dnia, połowie obserwowanych zwierzątek zabrano przyrządy do ćwiczeń. Jak się okazało, aktywność mózgu w 16 z 25 obserwowanych obszarów, była większa u zwierzątek, które zostały pozbawione możliwości wysiłku. Pobudzenie było jeszcze wyższe u myszek, które biegały dużo i często.

Im większy średni dystans treningu zanotowały gryzonie w czasie obserwacji i częściej spontanicznie korzystały z kołowrotka, tym większą potrzebę wysiłku odczuwały zwierzęta. - Myszy długodystansowe wykazywały szczególnie wysokie pobudzenie w specyficznych obszarach mózgu, te same obszary uaktywniają się, gdy zabierzemy gryzoniom dzienną dawkę nikotyny, alkoholu, morfiny czy kokainy - tłumaczy doktor Justin Rhodes, współautor badania. Nie wiadomo jeszcze, czy podobny mechanizm znajdzie potwierdzenie u ludzi.

Więcej informacji: Rhodes J.S., Garland T., Jr., Gammie S.C. (2003). Patterns of brain activity associated with variation in voluntary wheel-running behavior. Behavioral Neuroscience, 117, 1243-1256.
 
Copyright © badania.net 2010.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 476
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1137
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 267
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 667
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 305
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2460
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1029
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141773
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239717
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111142
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122168
 
Autor
ArtykułTo ciekawe, zauważyłam to u siebie odkąd mam rower.

  dnavyk  (www),  04/06/2010

a jak długo wcześniej myszy przyzwyczajano do wysiłku? nie jest to tak jak z każdym innym nawykiem, że po iluś tam dniach rodzi się rodzaj uzależnienia? u ludzi podobno po 30 dniach mniej więcej można w sobie wyrobić dowolny nawyk.

  Badania.net  (www),  04/06/2010

W przypadku myszy wybrano oba rodzaje: typowe oraz przyzwyczajone do korzystania z kołowrotka:) Rzeczywiście tak jak piszesz każda czynność, która powtarzana jest w równych odstępach czasowych może przerodzić się w nawyk. Związane jest to mechanizmem warunkowania oraz mózgowym układem nagrody. Jeśli jakaś czynność podnosi poziom dopaminy w mózgu, szybko możemy nauczyć się, że jej powtarzanie związane jest z przyjemnością. W tym momencie droga do nawyku lub uzależnienia jest krótka:)

  mojra  (www),  05/06/2010

Podobnie jest z seksem. Moim zdaniem działa to w obie strony. Lenistwo też uzależnia !

  Badania.net  (www),  05/06/2010

Lenistwo uzależnia pewnie jeszcze mocniej, bo dla niektórych jest największą przyjemnością;)

Jedno z najzdrowszych uzależnień. Jeśli o syndrom odstawienia chodzi, to u ludzi chyba jest podobnie, u mnie przynajmniej. 2-3 razy w tyg. "idę pofikać nóżkami", jeśli się zdarzy, że choć jeden raz mi wypadnie, czuję, że czegoś mi brak, rozpiera mnie energia i nie wiem, gdzie ją spożytkować ;)

  ,  05/06/2010

Nie wiem czy istnieją jakieś badania na ten temat, ale artykuł w pewnej mierze potwierdzał by moje spostrzeżenia związane z "odstawieniem" sportu przez sportowców i następnie łatwością wpadania przez nich w alkoholizm, uzależnienie od narkotyków lub innych używek. Przykładów ze świata sportu jest mnóstwo. Również we własnym środowisku znajdą się osoby odznaczające np. w młodości większą aktywności ...  wyświetl więcej

Ciekawe zagadnienie. Jeśli znajdziemy związane z nim badania, a wyniki okażą się interesujące, na pewno je opiszemy:)

  Bob R  (www),  07/06/2010

Wychodzi na to, że uzależnić można się od wszystkiego. A swoją drogą to niektórym przydało by się tak uzależnić od wysiłku fizycznego na kilka tygodni, mnie zresztą też ;)

  bremes,  07/06/2010

Psychicznie można się uzależnić od wszystkiego. Warto byłoby też wspomnieć o tzw."euforii biegacza" która jest związana z długotrwałym wysiłkiem. Gdzieś czytałem, że euforia biegacza jest jednym z głównych powodów uprawiania sportów długodystansowych.

wysiłek fizyczny znakomicie wspiera odstawianie nałogów

  Elba,  09/06/2010

Bieganie może być formą dynamicznej medytacji pod warunkiem, że bieg jest naturalny i spontaniczny. Biegnie się do momentu, aż znika biegacz i zostaje tylko samo biegnięcie. Odczuwa się wtedy jedność ciała, umysłu i duszy zwaną doświadczaniem Boga lub euforią.
Rankiem zacznij bieganie od połowy kilometra, zwiększaj systematycznie dystans by dojść do pięciu kilometrów. W biegu używaj całego ...  wyświetl więcej

A podobno - mój syn gdzieś wyczytał - człowiek powinien raz dziennie tak się zmęczyć, żeby nie móc słowa z siebie wydobyć ... a ja gdzieś wyczytałam (serio nie pamiętam gdzie, to było dawno) wersję z porządnym uruchomieniem przepony, jak - to już inna sprawa (głęboki śmiech, płacz, krzyk, wysiłek). Wszystko to dla zdrowia.

  Poliman  (www),  14/07/2010

człowiek potrzebuje wysiłku fizycznego, nasz obecny sposób życia trochę to wypaczył. Więc wypada sie tylko cieszyć z takiego nałogu:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska