Login lub e-mail Hasło   

Jakie cechy powinien posiadać dobry menadżer?

Przedsiębiorstwa powstają, rosną wolniej lub szybciej bądź też upadają nie w zależności od rynków i technologii, które posiadają, ale od ludzi, którzy w przedsiębiorstwie pracują.
Wyświetlenia: 33.999 Zamieszczono 12/06/2010

Wstęp

Przedsiębiorstwa powstają, rosną wolniej lub szybciej bądź też upadają nie w zależności od rynków i technologii, które posiadają, ale od ludzi, którzy w przedsiębiorstwie pracują. To od nich zależy jakość obsługi klientów, stopień wykorzystania aktywów, trafne bądź błędne decyzje operacyjne i strategiczne. Od nich zależy, czy firma jest atrakcyjnym pracodawcą i stwarza możliwości rozwoju, czy jest w stanie reprodukować zasoby, w tym wiedzę i kompetencje, na następne lata wyzwań.

W tym procesie szczególną rolę odgrywają menedżerowie wyższego i średniego szczebla, bo to oni tworzą wzorce zachowań i są odpowiedzialni za powstanie kultury wewnętrznej przedsiębiorstwa.

Cechy dobrego menadżera

W ramach programu „Talent Club” przeprowadzono ankietę wśród 525 pracowników, w której pytano o cechy, jakie posiadają najlepsi menadżerowie.  Uzyskano następujące wyniki:

Źródło: http://gazetapraca.pl, „Cechy menedżerów”

Ponad 87% respondentów badania wskazało, że najważniejszą i zarazem niezbędną cechą dobrego menedżera jest umiejętność zarządzania ludźmi. Wśród pożądanych cech menedżerów respondenci wskazali również zdolności interpersonalne (ponad 76% odpowiedzi), kreatywność (prawie 70% odpowiedzi) oraz elastyczność w podejściu do rozwiązywania problemów (66% odpowiedzi respondentów). Dobry menedżer musi być także gotowy do podejmowania ryzyka w biznesie (prawie 55% respondentów) oraz mieć odpowiednie doświadczenie zawodowe - taką odpowiedź wskazało 54% osób.

Jakie są więc cechy dobrego menadżera?

Charakter

Siła charakteru jest to podstawowa cecha, jakiej należy szukać u jakiegokolwiek przywódcy lub potencjalnego przywódcy. Cechy składające się na właściwy charakter to m.in.: uczciwość, integralność, samodyscyplina, chęć do uczenia się, niezawodność, wytrwałość, sumienność i hołdowanie etyce pracy. Słowa człowieka o właściwym charakterze zgadzają się z jego czynami. Cieszy się on opinią osoby solidnej. Jego zachowanie jest prostolinijne i otwarte. O tym czy ktoś potrafi przewodzić innym, można w dużej mierze wywnioskować z tego jak kieruje on własnym życiem. Dodatkowe informacje można czerpać z obserwacji jego stosunków z innymi ludźmi.

Wpływ

Przywództwo to wpływ. Każdy lider odznacza się dwiema następującymi cechami: zmierza w jakimś kierunku i potrafi skłonić innych, by szli razem z nim. Ważna jest także jakość wpływu, czyli jego poziom, grupa na którą lider wywiera wpływ a także to kto na danego lidera wpływ wywiera.

Pozytywna postawa

Człowiek o pozytywnej postawie, pozytywnym nastawieniu wykorzystuje możliwości, potrafi dojść tam gdzie nikt inny nie dociera, dokonuje rzeczy, których inni nie potrafią dokonać. Kiedy mamy właściwą postawę nie tylko przyszłość wygląda jasno, ale i teraźniejszość wydaje się przyjemniejsza.

Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi

Umiejętność ta polega między innymi na szczerej trosce o innych, zdolności rozumienia ludzi oraz przywiązywaniu największej wagi do dobrych kontaktów międzyludzkich. Nasze zachowanie wobec innych warunkuje zachowanie innych wobec nas.

Pewność siebie

Ludzie nie pójdą za przywódcą, który nie jest pewien siebie. Ludzi w naturalny sposób przyciągają ludzie pewni siebie. Pewność siebie jest charakterystyczna dla ludzi z pozytywnym nastawieniem. Pewność siebie dodaje sił. Dobry przywódca potrafi sprawić, by jego ludzie byli go pewni. Wielki przywódca potrafi sprawić, by jego ludzie byli pewni siebie.

Samodyscyplina

Wybitnych liderów zawsze cechuje samodyscyplina. Zarówno emocjonalna jak i ta związana z czasem. Osoby zdyscyplinowane mają świadomość, że ponoszą odpowiedzialność za swoje reakcje emocjonalne. Nieustannie się rozwijają, ciągle dążą do doskonałości i intensywnie wykorzystują własny czas. Liderzy posiadający samodyscyplinę charakteryzują się głównie trzema cechami: wyznaczają sobie konkretne, krótko- i długoterminowe cele; mają plan osiągania tych celów; mają wolę, która dopinguje ich do kontynuowania wysiłków, aby te cele osiągnąć.

Umiejętność skutecznego porozumiewania się

Lubienie ludzi to początek umiejętności skutecznego porozumiewania się. Dobra komunikacja to wzajemne pozytywne oddziaływanie na siebie. Szczere zainteresowanie rozmówcą. Umiejętność koncentrowania się na rozmówcy. Umiejętność porozumiewania się z każdym człowiekiem. Kontakt wzrokowy z rozmówcą. Serdeczny uśmiech.

Niezadowolenie ze status quo

Przywódcy widzą to, co jest, ale, co ważniejsze, mają wizję tego, co mogłoby być. Nigdy nie są zadowoleni z rzeczy takich, jakimi one są. Niezadowolenie ze status quo nie oznacza negacji albo narzekania, łączy się bardziej z pragnieniem odmiany i podejmowaniem ryzyka. Osoba, która broni się przed zaryzykowaniem zmiany, nie rozwija się.

 

Zakończenie

Jeżeli sprawujesz pieczę nad ludźmi i pragniesz kształtować przyszłych liderów, masz obowiązek: cenić ich, za to kim są; wierzyć, że chcą dać z siebie wszystko; chwalić ich osiągnięcia i jako ich przywódca zgadzać się ponosić za nich odpowiedzialność.

Najważniejszym Twoim zadaniem jest pozyskiwanie i utrzymywanie przy sobie wartościowych ludzi. Ludzie, jeśli mają przywódcę, który dostrzega ich wartości, mogą się rozwijać, doskonalić i zwiększać swą efektywność.

Jeśli chcesz odnosić sukcesy jako lider, musisz wychować innych liderów. Stworzyć zespół. Skala sukcesu lidera zależy od ludzi z jego najbliższego otoczenia, dlatego powinieneś znaleźć najlepszych ludzi, jakich zdołasz, a następnie uczynić z nich najlepszych przywódców, jakimi potrafią być.

Podobne artykuły


29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13166
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18742
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9694
12
komentarze: 16 | wyświetlenia: 14661
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6483
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 6595
34
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5806
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2292
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2007
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 79807
7
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4173
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 8205
 
Autor
ArtykułPopieram słowo "menadżer", choć widzę w tekstach cytowanych niniejszego artykułu "menedżer" (i tak wolą słowniki). Dylematy...

Dobrze napisane, punkty lecąDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska