Login lub e-mail Hasło   

Czym jest Industriada?

Coraz więcej pojawia się w języku polskim słów nowych - neologizmów, które nazywają otaczające nas zjawiska, przedmioty, uczucia. Nie zawsze od razu wiadomo co faktycznie nazywają…
Wyświetlenia: 926 Zamieszczono 14/06/2010

Język odzwierciedla nasz świat. Istnieją teorie w językoznawstwie, które głoszą, że istnieje tylko to, co jest nazwane. Nie trzeba się z tym zgadzać, jednak warto zauważyć jak rozwój techniki, kultury, społeczeństwa - ogólnie świata - wpływa na to, w jaki sposób się komunikujemy.

Prawie codziennie pojawiają się nowe wydarzenia kulturowe, społeczne, artystyczne, które trzeba nazwać. O ile nazwa „Noc Muzeów” nie kryje w sobie tajemnic, to dla niektórych Polaków określenie „flash mob”, a nawet „happening” może być niejasne. Ciężko znaleźć w języku polskim odpowiednie zmienniki dla tych terminów. „Flash mob” można dosłownie tłumaczyć jako „błyskawiczny tłum”. Polega na tym, że niespodziewanie w miejscu publicznym pojawia się „sztuczny tłum”, który podejmuje akcję zaskakującą przypadkowego świadka, np. akcja w Nowym Jorku, która polegała na znieruchomieniu tłumu na stacji Grand Central („Frozen Grand Central”). Próba znalezienia polskiego słowa na tego typu wydarzenia jest problematyczna i w tych wypadkach najlepsze wydaje się skorzystanie z zapożyczeń z języków obcych.

Ciekawym sposobem wzbogacania słownictwa są neologizmy słowotwórcze. Jest to o tyle dobry sposób tworzenia nowych wyrazów, gdyż odsyła do znanych już w języku polskim słów. Ostatnio natrafiłam na nazwę Industriada. Pierwsze skojarzenia odsyłają do przemysłu i jakiegoś festiwalu/święta (podobnie jak Olimpiada jest świętem sportowców). Są to o tyle trafne konotacje, ponieważ Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. Pojawienie się tzw. turystyki industrialnej spowodowało, że województwo śląskie stało się atrakcyjne nie tylko z powodu kuchni regionalnej. Rewolucja przemysłowa zmieniła Śląskie i nadała mu niepowtarzalny charakter. Stworzenie samochodowego szlaku turystycznego pozwala na odwiedzenie najciekawszych „pereł techniki”, które w minionych wiekach były świadkami rewolucji przemysłowej. W tym roku udział w niej weźmie 40 zabytków techniki i miejsc związanych z przemysłową tradycją regionu. Organizatorzy chcą, aby Industriada była imprezą cykliczną (tu odnajdujemy kolejne powiązania z Olimpiadą, co uzasadnia odpowiednią nazwę dla tej imprezy).

Neologizmy dosyć szybko wchodzą do naszego języka. Chyba nikt z nas jako słowa nowego nie postrzega dziś frytkownicy czy reklamówki. Jednak jak pisze Hanna Jadacka w „Nowym słowniku poprawnej polszczyzny” (hasło: neologizmy) nie wszystkie wchodzą na stałe do danego języka. Niektóre z nich są tylko przejściową modą. Mam nadzieję, że jednak słowo Industiada nie zniknie z naszego słownika, a kryjące się pod tą nazwą wydarzenie na długo będzie jedną z atrakcji województwa śląskiego.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1211
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1021
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1095
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 768
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1896
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 582
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1041
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 548
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 554
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 897
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 682
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska