Login lub e-mail Hasło   

Startuj w biznesie z inkubatorem!

Młodym ludziom – absolwentom wyższych uczelni brakuje umiejętności praktycznych do założenia własnej firmy. Z pomocą przychodzą stowarzyszenia zwane inkubatorami przedsiębiorczości.
Wyświetlenia: 811 Zamieszczono 14/06/2010

 

Po wejściu Polski do UE w 2004 r. przed naszym krajem otworzyły się szerokie możliwości dla przedsiębiorców związane m. in. z wprowadzeniem czterech swobód gospodarczych w ramach Jednolitego Rynku Europejskiego. Za ich sprawą miało dojść do  usprawnienia działania polskiej gospodarki i przyspieszenia harmonizacji przepisów dotyczących m.in. zakładania własnej działalności gospodarczej. Niestety, procedura zakładania własnego przedsiębiorstwa nadal istotnie różni się w wielu krajach Unii Europejskiej, wpływając tym samym na motywację młodych ludzi, pragnących rozwinąć własny biznes.


W polskim prawodawstwie, mimo przyjęcia w 2007 r. tzw. Pakietu Kluski, zapewniającego przewidziane skrócenie czasu zakładania działalności gospodarczej do 3 dni, rejestracja firmy nadal nie należy do prostych zadań. Według corocznego rankingu  przygotowywanego przez specjalistów Banku Światowego (www.doingbusiness.org), Polska w 2009 r. uplasowała się dopiero na 72 miejscu wśród krajów, w których można  w łatwy i prosty sposób założyć działalność gospodarczą.


Te wszystkie fakty, paradoksalnie doprowadziły jednak do wzrostu w ostatnim czasie w Polsce, zainteresowania przedsiębiorczością akademicką na uczelniach, w środowisku gospodarczym oraz wśród władz publicznych. Działające przy uczelniach tzw. inkubatory przedsiębiorczości są bowiem traktowane  jako dobry impuls do walki z bezrobociem wśród absolwentów szkół wyższych, sposobem dostosowywania się do współczesnych trendów rozwojowych czy instrumentem współpracy nauki i gospodarki. Pierwszym tego typu polskim ośrodkiem było założone w 1990 r. Wielkopolskie Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Poznaniu, które powstało dzięki zaangażowaniu Politechniki Poznańskiej i Akademii Ekonomicznej.


Inkubatory przedsiębiorczości to wyodrębnione organizacyjnie i oparte na nieruchomości ośrodki łączące ofertę lokalową z usługami wspierającymi rozwój małych firm – a w szczególności firm dopiero powstających z inicjatywy absolwentów szkół wyższych. Usługi świadczone przez inkubatory przedsiębiorczości zawierają się w dwóch kategoriach:

  • tzw. preinkubacji, czyli objęcia młodego przedsiębiorcy „okresem ochronnym”, podczas którego preinkubowany koncentruje się na  prowadzeniu interesów, natomiast kwestie księgowości i rachunkowości tj. faktury, umowy, rachunki wystawiane są przez Preinkubator na podstawie umowy zawartej między tymi dwoma podmiotami. Dzięki temu młody przedsiębiorca dysponuje własną nazwą usługi/projektu/działalności, a na fakturach widnieje ich wystawca - Preinkubator -z dopiskiem w postaci nazwy usługi/ działalności/projektu preinkubowanego,
  •  usług wspierających biznes, tj. doradztwa finansowego, marketingowego, prawnego, organizacyjnego i technologicznego, w tym również pomoc w pozyskiwaniu środków z funduszy unijnych.

Popularyzacja przedsiębiorczości akademickiej w Europie staje się rentowną inwestycją w przyszłość gospodarki, jednak skala tego zjawiska jest nadal niewystarczająca w obliczu problemów jakie napotykają przedsiębiorczy i młodzi ludzie na swojej drodze do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Wynika to między innymi z braku świadomości znaczenia współpracy uczelni wyższych z innymi podmiotami gospodarczymi oraz niedookreślenia zasad takiej współpracy. Jak jednak widać, powstaje coraz więcej inicjatyw mających na celu ułatwić dostęp młodych ludzi do rynku pracy.

 

www.doradca-ue.pl

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 450
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 939
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72264
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647759
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14934
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21415
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40364
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17309
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13044
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53139
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22464
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17996
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23041
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Fajny pomysł te inkubatory. Nie wiedziałam o tym wcześniej.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska