Login lub e-mail Hasło   

Inteligencja emocjonalna na co dzień

Co to jest, gdzie można nabyć, kiedy stosować?
Wyświetlenia: 989 Zamieszczono 15/06/2010

Inteligencja ogólnie rzecz ujmując, to umiejętność odnalezienia się człowieka w konkretnej sytuacji. Nie jest to moim zdaniem tożsame z kulturą osobistą czy wykształceniem. Przecież wiele negatywnych osobowości/postaci, to też ludzie inteligentni, np. przestępcy.

Przedmiotem mojego zainteresowania jest człowiek, który potrafi swoje emocje wykorzystać w dobrym celu - z pożytkiem dla siebie i otoczenia, w którym się znajduje (trochę na zasadzie "pomóż sobie, daj światu odpocząć").

Jest to szereg cech charakteru człowieka, które pomagają m.in. prawidłowo radzić sobie ze stresem, przystosować się do konkretnej sytuacji, spojrzeć na sprawę okiem drugiego człowieka.

Tego nie ma w programie nauczania: od przedszkolaka aż do magistra. Dlatego wg mnie jednoznacznie wykształcenie akademickie nie  uprawnia, a podstawowe nie dyskryminuje - do zaszufladkowania człowieka do jakiejś konkretnej kategorii (dobry/zły, mądry/głupi). Umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami (własnymi i innych ludzi) maluszek nabywa już w domu rodzinnym - to najlepszy posag jaki najbliżsi mogą dać dziecku. Od każdej reguły jest wyjątek: jeżeli ktoś nie miał tyle szczęścia, by taki "posag" otrzymać, ale chce się tego nauczyć na dowolnym etapie życiowej drogi - znajdzie wiedzę na ten temat bez problemu.

Jeżeli kogoś tytuł artykułu zachęcił do przeczytania całego tekstu, to na bank jest człowiekiem, który czerpie radość z życia zamiast biernie oczekiwać na przysłowiową mannę z nieba. Zdarzają się przecież sytuacje w życiu od nas niezależne (skrajnym przykładem jest śmierć bliskiej osoby), na które nie mamy żadnego wpływu - musimy je zwyczajnie zaakceptować, bo życie toczy się dalej. Mamy przecież wpływ na swoje dobre samopoczucie nie pozwalając na to, by ktoś inny swoim negatywnym zachowaniem czy słowami zagrał na naszych emocjach/uczuciach.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1251
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1036
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1122
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 799
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 760
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1910
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 594
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1054
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 556
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 565
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 909
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Na ten artykuł Aniu powiem tak: "Nie jest ważne w życiu to co się nam przydarza, ale to JAK NA TO ZAREAGUJEMY"
Spróbuję zgadnąć studiujesz filozofię? Ciekawe jest to co piszesz. Pozdrawiam

  AnnWol  (www),  15/08/2010

Interesuję się mi.in. filozofią na własny użytek :)
Dzięki za sympatyczny komentarz. Odwzajemniam pozdrowienia.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska