JustPaste.it

Czy Intel dokona przełomu na rynku inteligentnych domów?

Na początku bieżącego roku Intel zaprezentował system Intel Home Dashboard Concept.

Na początku bieżącego roku Intel zaprezentował system Intel Home Dashboard Concept.

 

Zestaw urządzeń służy przede wszystkim do zarządzania zasobami energetycznymi budynku, jednak zastosowanie 32-bitowego mikroprocesora Intel® Atom™ Z530 sprawia, że ma on wszystkie funkcjonalności komputera i staje się domowym centrum zarządzania.


Home Dashboard Concept składa się z jednostki centralnej mogącej się komunikować z różnego rodzaju urządzeniami peryferyjnymi z wykorzystaniem protokołu ZigBee. Urządzenia peryferyjne mogą przekazywać dane (temperatura, wilgotność itp), a także sterować załączaniem innych urządzeń.
W pamięci jednostki centralnej można zapisać programy sterujące włączaniem domowych systemów. Urządzenie potrafi również brać pod uwagę czynniki zewnętrzne przy tworzeniu projekcji zużycia energii. Połączenie z serwisem pogodowym oraz czujnikami temperatury zewnętrznej pozwala przewidywać bilans cieplny pomieszczeń.


Home Dashboard Concept poprzez WiFi jest podłączone do Internetu, co umożliwia ciągłą aktualizację wybranych informacji, istotnych dla właścicieli domu (połączenia komunikacyjne, natężenie ruchu ulicznego, ostrzeżenia meteorologiczne), a także zewnętrze sterowanie systemem.


Możliwy jest nadzór nad systemem alarmowym i systemem monitoringu. Interfejs programowania API (ang. Application Programming Interface) - pozwala na rozbudowę systemu o aplikacje przygotowane dla wybranych użytkowników i szybsze rozwijanie możliwości systemu.


Zaangażowanie Intela w systemy sterowania inteligentnych domów może stać się przełomem we wdrażaniu tych systemów ze względu na możliwości opracowania przez potentata dedykowanych mikroprocesorów, obniżkę kosztów urządzeń, a także lobbing w standaryzacji. Obecnie na rynku jest dostępnych tysiące rozwiązań, które nie zyskują popularności ze względu na brak kompatybilności z innymi urządzeniami i wysoką cenę. Panel obsługowy został wykonany wg najnowszych trendów wzornictwa przemysłowego, a menu jest bardzo przejrzyste i intuicyjne. Można się o tym przekonać oglądając krótką prezentację producenta.

45c5e7c4408cb43fbd6da17701b9b77a.jpg

Intel® Intelligent Home Energy Management Proof of Concept

 

Zintegrowane systemy budynków inteligentnych, tzw. BMS (z ang. building management system), posiadają wiele możliwości. Polem działania tego systemu jest integracja, kontrola, monitorowanie, optymalizacja i raportowanie takich elementów jak:
  • sieć teleinformatyczna,
  • sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, w zależności od stanu obecności osób w pomieszczeniach, oraz ruchu, w oparciu o natężenie światła itp.,
  • sterowanie ogrzewaniem osobnych pomieszczeń,
  • sterowanie wentylacją, klimatyzacją i filtracją w oparciu o parametry jakości powietrza, tj. zawartość dwutlenku węgla i wilgotność,
  • nadzór nad systemem komunikacji: windy, schody ruchome,
  • system alarmowy i monitoring,
  • system przeciwpożarowy,
  • system kontroli dostępu,
  • system zasilania UPS,
  • system pogodowy,
  • obsługa urządzeń audio-video i innych codziennego użytku,
  • system sterowania oddymianiem pożarowym, sterowanie i monitorowanie klap przeciwpożarowych.

Wymienione systemy pracujące niezależnie pochłaniają znaczną ilość energii oraz wymagają kosztownej obsługi. Według szacunków niezależnych instytucji i firm, które zainwestowały w tego typu systemy, zużycie mediów spadło o ok. 30% a oszczędność energii szacowana jest na poziomie 50%. Oprócz oszczędności wynikających ze zmniejszonego zużycia energii, wody, energii elektrycznej, system jest bardziej niezawodny niż człowiek. Dodatkowo administracja budynku może składać się z mniejszej ilości pracowników.