Login lub e-mail Hasło   

Anatomia Człowieka Cz I

Wielu z Was zapewne już zapoznało się mniej więcej z anatomią człowieka w szkole. Tutaj możecie utrwalić wiadomości ale oczywiście dowiecie się wiele więcej! Zapraszam.
Wyświetlenia: 9.813 Zamieszczono 15/06/2010
Zgłoszony przez 5 użytkowników jako niskiej jakości

Budowa człowieka ciekawi na pewno każdego. Artykuł powstał specjalnie dla miłośników anatomi ale nie tylko. Oto przedstawiam Wam złożoną budowę naszego organizmu, ciekawostki i wiele innych.

 

Powyższy rysunek przedstawia ogólny układ szkieletowy człowieka. Składa się on z 206 kości. Dzieli się na szkielet osiowy czyli:

a) czaszkę


Powyżej mamy bardzo dokładnie opisaną całą budowę czaszki. Jestem pewien że niektóre nazwy są dla Was nowe. Czaszka człowieka nie rozwija się tylko podczas płodu ale także przez 5 do 7 kolejnych lat życia. UWAŻAJCIE! Szczęka dolna, czyli ta ruchoma przy nadmiernym ruchu jest skłonna do wypadnięcia ze swoich "śrub". Zdarza się to bardzo rzadko ale jest możliwe.

b) kręgosłup


 

Jak wiemy kręgosłup to podpora całego układu szkieletowego i ochrona dla rdzenia. Posiada 33 do 34 kręgów. Dzieli się na część szyjną, piersiową, lędzwiową, krzyżową oraz guziczną która według niektórych źródeł zanika u rasy ludzkiej. Każdemu znane są choroby kręgosłupa. Lecz nie zdajecie sobie sprawy jak jego skrzywienie może być niebezpieczne! Wiele razy zdarzyło się tak że przy ciągłym skrzywieniu do przodu nagle kręgosłup zatrzymał się. Po prostu osoby te nie potrafiły już poruszać się jak inni a jeden gwałtowniejszy ruch spowodowałby zerwanie rdzenia. Uważajcie na swój kręgosłup. Nawet nie wiadomo kiedy a jeden z dysków może się wysunąć podczas nadmiernego wysiłku.

c) klatka piersiowa

Składa się z 12 par żeber, mostka i 12 kręgów piersiowych. Pełni ważną funkcję w oddychaniu rozszerzając się wraz z płucami. Nie próbujcie nigdy naciskać na chrząstki klatki piersiowej gdyż może to być fatalne w skutkach. Jeśli czujecie jakikolwiek ból powtarzający się na co dzień lub kilka razy dziennie niezwłocznie zgłoście się do lekarza.

... oraz na szkielet kończyn którego postanowiłem nie opisywać.

To był ogólny wstęp do mojego ciągu artykułów poświęconych anatomi. Będą pojawiały się ciekawostki, choroby i wiele wiele innych. Zapraszam i liczę na dobre oceny. Na koniec wkleję zdjęcie które z pozoru wyda się śmieszne ale ten człowiek jest bardzo śmiertelnie chory...

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1613
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 919
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1194
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 772
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 466
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1038
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 792
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 588
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 738
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 726
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 510
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 998
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1126
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jeżeli się podoba to prosiłbym o głosy:)

  Gamka  (www),  15/06/2010

Anonim_ ! - daj sobie spokój to jest jakaś paranoja !!! a nie artykuł !
Przestudiuj trochę dłużej to o czym chcesz napisać ! weź atlas anatomiczny do rączki (jeżeli go masz) i poczytaj !

no, miłośnicy anatomii raczej zachwyceni nie będą

"Na koniec wkleję zdjęcie które z pozoru wyda się śmieszne ale ten człowiek jest bardzo śmiertelnie chory..." Bardzo wyszukana ciekawostka. Powiedz mi Anonimie, czy pisząc o anatomii zastanawiałeś się kiedyś nad sensem stopniowania śmiertelności choroby? ;-)

  boskaagatka  (www),  16/06/2010

Tekst o wszystkim i o niczymDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska