JustPaste.it

O karmieniu piersią...

Czy na pewno wiesz wszystko o karmieniu piersią? Może sam znasz jakieś fakty i mity na temat?

Czy na pewno wiesz wszystko o karmieniu piersią? Może sam znasz jakieś fakty i mity na temat?

 

Czy można być na diecie w trakcie karmienia piersią? Należy jeść rośliny strączkowe, ostre jedzenie i kawę? Matki często napotykają na różnego rodzaju zalecenia, dotyczące ich diety podczas karmienia. Niestety, są one często nieprawidłowe! Poznajcie mity na temat karmienia piersią.

Mit 1. Przy komponowaniu diety dla karmiącej matki, należy uwzględnić większe zapotrzebowanie energetyczne organizmu matki. Liczba przyjmowanych kalorii powinna dużo wyższa i odchudzanie nie będzie skuteczne: Nieprawda!  Przypomina to podejście do odżywiania w trakcie ciąży, kiedy kobieta uważa, że powinna jeść za dwoje. Matka na pewno może łączyć karmienie piersią z utratą wagi, tak długo, jak długo robi to stopniowo (do pół kg na tydzień - to naprawdę wolne tempo, gdyż bezpieczna utrata tkanki tłuszczowej u dorosłej osoby to 1 kg na tydzień) i nie przed upływem 6 tygodni od porodu. W rzeczywistości, badania pokazują, że karmienie piersią może nawet pomóc w odchudzaniu. Wydaje się, że tkanka tłuszczowa, które zostały zgromadzone w czasie ciąży jest w rzeczywistości wykorzystywany do karmienia piersią. Tak naprawdę największą przeszkadzajką w dojściu do wagi sprzed porodu jest niższa aktywność fizyczna (nie chodzimy już na ulubione zajęcia fitness z braku czasu), ale przecież od czegoś jest partner. Może zaopiekować się dzieckiem przez 2 godziny, kiedy matka będzie się relaksować w saunie lub biegać na bieżni.

 Mit 2. Matki powinny włączyć tylko zdrową żywność do diety podczas karmienia piersią. Częściowo prawda. Wiele kobiet obawia się, że jeśli na kilka dni przejdzie na trochę uboższe menu, spowoduje to pogorszenie składu ich mleka, a zatem lepiej jest dla dziecka, gdy odżywiają się ściśle wg diety. Ale prawdą jest taka, że nawet jeśli skład mleka matki nie jest doskonały, to nadal składa się z unikatowych składników odżywczych, niezbędnych jej dziecku.

Jednak należy pamiętać, że brak B12, A, D i witaminy B6 przez dłuższy czas zaszkodzi składowi mleka, w tym przypadku powinna pojawić się suplementacja lub należy uzupełnić dietę o produkty, które zawierają w składzie te witaminy. W każdym razie, lepiej jest wzbogacić dietę matki, niż inwestować w syntetyczne witaminy, zwłaszcza, że przyswajalność witamin w pożywieniu jest wielokrotnie wyższa niż w kapsułkach.

 Mit 3. Nie wolno spożywać roślin strączkowych. W większości przypadków fałsz! Panuje powszechne przekonanie, że spożywanie przez mamę chleba, humusu, soczewicy itp. produktów może spowodować, że karmione piersią dziecko będzie miało gazy.

Rośliny strączkowe mogą powodować gazy u dziecka, ponieważ składają się z pewnego rodzaju cukru, który jest trudny do strawienia przez układ pokarmowy. Niestrawiony dostaje się do jelita grubego i tam jest rozkładany przez bakterie, co może powodować ten przykry dla dziecka efekt. Jednak malec nie jestem nimi karmiony bezpośrednio. Mleko matki, które otrzymuje jest przefiltrowane i wolne od wszelkich kłopotliwych dla dziecka składników.

Mit 4. Karmiąca piersią kobieta nie powinna pić kawy. Dozwolone, ale z umiarem! Wynika to z faktu, że kofeina utrzymuje się w krwi dziecka przez wiele godzin, co może powodować, że dziecko jest niespokojne i ma kłopoty ze snem. To nie znaczy, że trzeba rezygnować kategorycznie z ulubionej filiżanki porannej kawy, ale lepiej jest pić ją tuż po karmieniu piersią, aby poziom kofeiny we krwi matki zmniejszył się do następnego karmienia.

Mit 5. Pikantne jedzenie jest niewskazane. Nie do końca! Chociaż prawdą jest, że pikantne jedzenie i czosnek zmieniają smak i zapach mleka, niekoniecznie oznacza to zagrożenie dla dziecka. Badania pokazują, że dzieci zareagowały na mleko matki dokładnie tak samo, kiedy zażyła ona kapsułki z czosnkiem, jak przed zażyciem suplementu.

 Mit 6. Kobieta karmiąca piersią powinna pić mleko, żeby miała więcej wartościowego mleka Fałsz! A czy krowa pije mleko, żeby wyprodukować własne?

Mit 7. Jeśli jesteś wegetarianką, nie powinnaś karmić piersią. Znów błąd! U weganek i wegetarianek może być problem np. z niedoborem witaminy B12 i dlatego powinny zwrócić szczególną uwagę na uwagę na uzupełnienie tych niedoborów przy budowie diety. Jednak przy właściwej suplementacji nie ma żadnego z tym problemu.

 Zapraszam do dyskusji na dzięcięce tematy na forum www.mamoadlaczego.pl

Licencja: Creative Commons