Login lub e-mail Hasło   

W lewym narożniku kredyt, w prawym debet, sędziuje prepaid...

Noszenie gotówki nie zawsze jest wygodne. Sięgamy więc w sklepie lub przy kasie w kinie po znak naszych czasów. Kartę płatniczą. Ale czy jesteśmy pewni, że wybraliśmy właściwą?
Wyświetlenia: 930 Zamieszczono 16/06/2010

Większość ludzi posiada lub przynajmniej słyszała o kartach kredytowych. Karty kredytowe są to małe, prostokątne kawałki plastiku, które można wykorzystać do zakupu produktów w sklepach oraz w Internecie, można za ich pomocą wybrać również gotówkę w bankomacie (tego nie polecam). Jak żaden inny przedmiot, karta kredytowa może być Twoim przyjacielem lub najgorszym koszmarem, z którego bardzo trudno i długo się człowiek budzi. Wszystkie z wielu różnych rodzajów kart kredytowych mają bardzo konkretne i indywidualne warunki kredytu, które określają dzień regulowania płatności, odsetki naliczone za okres korzystania z kredytu, opłaty za nieterminowe spłacenie karty lub brak wpłaty minimalnej raty.

Karty kredytowe, w ciągu kilkudziesięciu lat, stały się preferowaną metodą płatności dla osób fizycznych, ponieważ są one łatwe w obsłudze, wygodne, stosunkowo proste do uzyskania, konsumenci mogą sobie pozwolić na zakupy normalnie poza ich zasięgiem. W większości przypadków, karty kredytowe są prawdziwym błogosławieństwem dla gospodarki, gdyż wzmacniają popyt wewnętrzny i wydatki konsumentów, tym samym przyczyniając się do wzrostu produkcji w rożnych jej gałęziach i pośrednio wzrostu PKB.

Jednak nieumiejętne korzystanie z karty kredytowej i zakupy za jej pomocą przekraczające możliwość spłaty zadłużenie w okresie bez-odsetkowym to prosta droga do pętli zadłużenia, którą za usłużną pomocą banku, sami sobie zarzucamy na szyję. Ile razy w miesiącu dzwoni do Was przedstawiciel Waszego banku, lub konkurencyjnego ze wspaniałą ofertą specjalnie i tylko dla Was? Po minucie rozmowy okazuje się, że proponuje Wam kartę kredytową z wysokim limitem, którą dostaniecie bez żadnych zaświadczeń, bo jesteście super klientem banku i macie nienaganną historię kredytową. Jedyne co musicie zrobić, to powiedzieć TAK! Najczęściej zgoda to koniec tej nienagannej historii kredytowej i początek Waszego zniewolenia finansowego na dłuższy okres. Wiem, co piszę, bo z zadłużenia na ostatniej karcie kredytowej, jaką posiadałem, wychodziłem ponad 2 lata. Teraz nie mam żadnej i jestem wolny.

Dobrą alternatywą dla osób, które mają jakieś złe kredyty lub nie chcą obciążać się brzemieniem karty kredytowej, a nosić gotówki nie chcą, są karty prepaid. To po prostu elektroniczne portmonetki. Zasadniczo idea karty prepaid polega na załadowaniu takiej karty określoną przez właściciela ilością gotówki z konta, z którym karta jest powiązana. Nie musimy nosić gotówki, wygodnie płacimy kartą i robimy to tylko do kwoty, którą sami sobie ograniczyliśmy. Nie ma więc ryzyka przekroczenia salda na koncie i uruchomienia debetu.

Posiadacz konta, z którą karta prepaid jest powiązana, może dodać pieniądze do karty w każdym czasie, środki mogą być automatycznie przesyłane z innego wyodrębnionego rachunku na kartę według harmonogramu i w ściśle określonych kwotach. Karty te wydaje się za niewielką opłatą. Zwykle transakcje bezgotówkowe nimi dokonywane są bezpłatne.

Głównymi adresatami i potencjalnymi posiadaczami kart tego typu są właściciele kart kredytowych, którzy mają problem ze spłacaniem ich i mają złe długi, młodzi ludzie, którzy nie posiadali do tej pory rachunku w banku i karty (karta prepaid jest świetnym i bezpiecznym sposobem, aby nauczyć młodego człowieka odpowiedzialnego zarządzania swoimi finansami), rodzice, którzy chcą dać dziecku na wyjazd kartę zamiast gotówki ze względów bezpieczeństwa.

Karty debetowe są podobne do kart prepaid za wyjątkiem tego, że są one zwykle wydawane do podstawowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Jeżeli masz przyznany debet w rachunku bieżącym, a Twoje własne środki się skończyły, korzystając z karty debetowej uruchamiasz debet i naliczasz sobie odsetki o jego wykorzystanej części, więc rób z niej uważny i świadomy użytek.

Przed podjęciem decyzji o posiadaniu zwykłej karty kredytowej, karty prepaid lub karty debetowej, warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje dostępne za pośrednictwem Internetu i porównaj oferty wszystkich banków. Dzisiaj informacja o tym jest dostępna w sieci dla każdego. Wystarczy 20 minut czasu przed monitorem, które mogą uchronić Cię przed finansowym problemem na lata.

Więcej o finansach na www.finanse.serwis24online.pl

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1213
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73668
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648287
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15177
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21626
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40556
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17481
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13166
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53359
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22723
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18192
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23320
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  AnnWol  (www),  16/06/2010

Artykuł na dobrym poziomie - wszystko jest dla ludzi (plastikowy pieniądz też), tylko nie wszyscy potrafią w granicach rozsądku korzystać z oferowanych możliwości ;)

Dziękuję za dobre słowo :)). Z finansami mam na co dzień do czynienia, miałem przez nie również kłopoty i wiem, że umiejętne wykorzystanie pewnych mechanizmów może przynieść wymierne korzyści. Sam nie mam na tyle dyscypliny, aby w długim terminie korzystać z kart kredytowych bez przekraczania okresu spłaty, więc po prostu się ich pozbyłem. Jeśli chcę coś kupić, wolę się nie zadłużać, a zaoszczędzi ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska