JustPaste.it

Praca zagranicą - porady, cz. 1

Wybierasz się do pracy zagranicą? To świetnie! Przeczytaj ten artykuł, być może znajdziesz dla siebie dobre wskazówki, a być może będą one pomocne dla Twoich znajomych.

Wybierasz się do pracy zagranicą? To świetnie! Przeczytaj ten artykuł, być może znajdziesz dla siebie dobre wskazówki, a być może będą one pomocne dla Twoich znajomych.

 

Stare hasło: wszędzie dobrze - w domu najlepiej! - jest sprawdzonym hasłem. Ale czasy coraz bardziej się zmieniają i trzeba wychodzić naprzeciw różnym potrzebom.

Wiele osób pracuje w kraju, jednak część osób próbuje znaleźć pracę poza granicami Polski.

Jak to zrobić ? - pyta wiele osób.

Otóż jeżeli chcemy choć trochę dorobić do domowego budżetu należy przede wszystkim zorientować się na temat pracy w danym kraju: w jakich zawodach są największe potrzeby, czas pracy, a także płaca oraz inne przysługujące świadczenia.

Wskazane by było w stopniu podstawowym znać język angielski czy też niemiecki, w przeciwnym przypadku będziemy skazani wyłącznie na polsko języcznego koordynatora w danej firmie. Koordynator ma dość dużo pracy i nie zawsze ma czas aby zając się nami i przekazać wszystkie informacje. A pytań zapewno będzie zapewnie bardzo dużo.

Osoby, które znają język obcy mogą samodzielnie znaleźć pracę w biurach pracy w danym kraju. Np. w Holandii są to biura pracy, gdzie można zarejestrować się w wielu biurach i oczekiwać na telefon od kiedy można rozpocząć pracę. Czasami tę pracę otrzymuje się z "marszu". A więc po wypełnieniu niezbędnej ankiety urzędnik proponuje rozpoczęcie pracy od zaraz. Wypełniając ankietę w biurze pracy należy również podać w jakich zawodach chcemy podjąć pracę oraz zaznaczyć naszą dyspozycyjność. Warto też poinformować urzędnika, że jesteśmy zainteresowany np. większą lub mniejszą ilośćią godzin pracy. I jeżeli nie mieliśmy szczęścia, aby pracę otrzymać prawie od zaraz, należy po prostu czekać na telefon lub też czas od czasu przypominać się telefonicznie, emailem lub osobiście, jeżeli akurat przebywamy w tym czasie w tym kraju.

Jeżeli jednak nie znamy na dobrze języka aby swobodnie porozumieć się, to jesteśmy uzależnieni od biura pracy, które oferują pracę w różnych sektorach. Biura pracy aktualnie jest bardzo dużo, tak więc nie ma potrzeby wymieniania tych biur.

Jeżeli już rozoczęliśmy pracę u danego pracodawcy, przed rozpoczęciem pracy zapoznajmy się z umową o pracę, warunkach pracy i płacy. Należy dokładnie przeczytać umowę o pracę i w przypadku niezrozumienia danego punktu, należy zapytać o jego dokładne znaczenie. W umowie o pracę powinno być również zagadnienie odnośnie wypowiedzenia umowy z każdej strony, a więc ze strony pracodawcy oraz Twojej strony, a także powinna być informacja na temat chorobowego. Pamiętajmy iż umowa o pracę powinna być dwujęzyczna. Podpisujesz umowę jeżeli wszystkie punkty tej umowy są dla nas zrozumiałe. Należy przestrzec również o tym, aby nie podejmować pracy, jeżeli nie będzie wcześniej ustalonych i podpisanej umowy o pracy. Dlaczego? Należy przeszukać niektóre forum poświęcone pracy, a sprawa stanie się jasna i klarowna.

Bardzo istotnym elementem zatrudnienia zagranicą jest posiadanie lokum mieszkaniowego. Wiele pracodawców, zwlaszcza zatrudniających Polaków oferuje hotele, mieszkania, campingi itp. Należy oczywiście sprawdzić jak faktycznie wygląda sprawa wynajmu mieszkania/pokoju, jakie są warunki, jakie są z tym związane opłaty, aby później nie być zaskoczonym. Na zdjęciach wszystkie mieszkania wyglądają bardzo ładnie, ale w rzeczywistości wygląda to róznie.

Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielny wynajem pokoju/mieszkania u pośredników mieszkaniowych, od osób prywatnych czy też nawet od osób które oferują wynajem mieszkań na czas pracy lub też określony. Wówczas nie jest się zależnym od mieszkania jakie oferuje dany pracodawca i w przypadku niezadowolenia z pracy czy też znalezienia w międzyczasie korzystniejszej oferty pracy, zawsze można zrezygnować z danej pracy, oczywiście po wypowiedzeniu pracy w ustawowym okresie pracy. A na tę informacje należy zwrócić uwagę właśnie w umowie o pracę.

Jeżeli już mamy gdzie mieszkać i mamy pracę, wskazane by było zakupić polisę ubezpieczeniową. W Holandii, polisa ubezpieczeniowa jest obowiązkowa dla każdej osoby podejmującej pracę. Dodatkowym atutem jest iż mając wykupioną polisę ubezpieczeniową można otrzymać dodatek do świadczeń zdrowotnych, który nazywa się Zorgtoeslag. Ubezpieczenie jest bardzo istotne, gdyż w przypadku zachorowania czy też wypadku, brak polisy ubezpieczeniowej powoduje fakt, iż za leczenie czy też udzielenie pomocy należy zapłacić. Jeden dzień pobytu w szpitalu w Holandii to kwota około 1000 euro lub więcej, w zależności jakie zastosowano leczenie, czynności pomocnicze, a więc badanie, prześwietlenie itp.

Kolejną ważna czynnością będzie założenie konta bankowego. Jednak niektórzy pracodawcy dokonują wypłaty na polskie konto bankowe, więc w tym przypadku należy zapytać pracodawcy, czy będzie wystarczający numer konta bankowego w Polsce. Jeżeli nie, to należy oczywiście założyć konto bankowe w danym kraju. Z tym wiążą się również dodatkowe koszty za utrzymanie konta bankowego, nie są one zbyt wysokie, ale w naszym budżecie należy również wziąć tę sprawę pod uwagę.

Ciąg dalszy nastąpi

Kancelaria Podatkowa BEAN

 

 

Źródło: http://www.kancelariabean.com