Login lub e-mail Hasło   

Myśl pozytywnie :)

Czy za pomocą sposobu, w jaki mówisz możesz zmienić swoje myślenie?
Wyświetlenia: 961 Zamieszczono 17/06/2010

Nieprzypadkowo Jeffers Susan, autorka książki Nie bój się bać, użyła określenia „język siły i lęku”. Słowa mają ogromną moc, słowem można zabić, zranić, albo wzmocnić, dodać skrzydeł. Kontrolując słownictwo, możemy przy okazji poszerzyć swoją strefę komfortu. [1]

Zmiana języka cierpienia na język lęku może oddziaływać na samopoczucie oraz samoocenę. Poniżej przedstawiam wzorce języka siły[2]:

ð  Nie chcę – to, czy daną czynność wykonasz, zależy wyłącznie od samej / samego Ciebie. Możesz coś zrobić, lub nie, wybór należy tylko do Ciebie. Ty, Twoje wartości i priorytety określają, co jest dla Ciebie ważne.

ð  Mogę – sygnalizujesz możliwość wyboru, który należy do Ciebie. Unikasz poczucia winy, że nie spełniasz jakiś powinności. Masz władzę nad tym, co robisz, jesteś zależny od siebie, nie innych.

ð  Jestem w pełni odpowiedzialny – to pojęcie daje siłę, daje poczucie kontroli nad sobą, swoim działaniem, całym życiem. Jeśli coś nie wyszło, jest to lekcją i będąc odpowiedzialnym – wyciągasz wnioski.

ð  Mam szansę – nowe zadanie jest wyzwaniem, któremu łatwiej podołać. Pozwala optymistycznie patrzeć na świat, zmienia perspektywę z trudności (problem) na rozwój

ð  Życie jest przygodą – do nowych zadań, wyzwań, trudności podchodzimy z optymizmem, uśmiechem. Towarzyszy nam swoboda, uśmiech, zadowolenie.

ð  Wiem – wyraża pewność siebie, przekonanie.

ð  Następnym razem – to zupełna odwrotność. To JA jestem odpowiedzialny za to, co się ze mną dzieje. Słowa te jednocześnie sugerują, że wyciągam wnioski z lekcji, bo „następnym razem” postąpię inaczej.

ð  Wierzę, że sobie poradzę – to kipiąca z tych słów wiara w swoje własne siły, która zachęca do starań.

ð  Trzeba wyciągnąć wnioski na przyszłość – to możliwość rozwoju, doskonalenia, uczenia się na swoich własnych lekcjach.

Język siły nie jest jedynym, który może pozytywnie oddziaływać na naszą świadomość oraz samoocenę. Punktem wyjścia do pozytywnych zmian może być zasłyszane przeze mnie stwierdzenie jednego z trenerów: „My Anglicy nie mamy wad. Mamy zalety i strefy rozwoju.” Spoglądając na swoje życie, wyzwania i trudności w ten sposób nagle zmienia się pogląd na samego siebie. Walka staje się przygodą, problem zmienia z zagrożenia w szansę… Zrzucamy z siebie lęk przed porażką, odrzuceniem i stajemy się autorami swojego życia.[1] - Jeffers Susan, Nie bój się bać, Wydawnictwo Akuracik, Warszawa, 1999

[2] - Jeffers Susan, Nie bój się bać, Wydawnictwo Akuracik, Warszawa, 1999

Podobne artykuły


17
komentarze: 107 | wyświetlenia: 2249
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1133
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1074
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 574
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 804
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 501
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 687
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 629
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 651
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 994
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 512
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

człowiek to złożona maszyna

  boskaagatka  (www),  17/06/2010

Strasznie modny ten coaching. Wszędzie tylko coache (nie ma na to polskiej nazwy???), którzy dają rady innym ludziom jak żyć jak być szczęśliwym itd, do tego za pieniądze, sprzedając najoczywistrze oczywistości świata. Zastanawia mnie tylko jak to jest możliwe, że coache, którzy zarabiają na dawaniu rad jak żyć dają je tutaj za free? Misja społeczna? ;)

  ,  17/06/2010

Dariusz po prostu subtelnie się reklamuje :)
Niech się skończą pieniążki na projekty unijne to i moda na kołków przeminie ;)

  swistak  (www),  17/06/2010

Nie chcem ale muszem .. cyt z klasyka

Witam boskaagatko:)
Polska nazwa jest, ale to tylko odpowiednik: trener rozwoju osobistego.
Zastanawiam się, w którym miejscu artykułu znalazłaś radę? Co z treści poruszyło Cię do tego stopnia, że wyraziłaś opinię na temat coachów? Ja swoje zdanie buduję na własnym doświadczeniu i daleki jestem od ocen. Coaching nie jest dawaniem rad- jeśli miałaś okazję spotkać kogoś, kto uważa się ...  wyświetl więcej

;)

  AnnWol  (www),  21/06/2010

Posiada Pan ogromną siłą rzeczy wiedzę, ale sam Pan sobie zaszkodził podając adres strony www do swojej firmy. Postąpił Pan rzetelnie, ale klientów nie przybędzie ... , efekt odwrotny od zamierzonego ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska