Login lub e-mail Hasło   

Manipulacja czy perswazja

Wpływanie na zachowanie drugiego człowieka. Czy w każdym wypadku jest to świadome i przyzwoite działanie?
Wyświetlenia: 4.554 Zamieszczono 19/06/2010

Manipulacja z definicji, to celowe (a więc świadome, podstępne) wpływanie na umysł drugiego człowieka dla osiągnięcia zamierzonego celu. Mnie się kojarzy jak operacja na żywym organizmie, tu: umyśle, który nie jest do końca tego świadomy. Jest to proces długofalowy poprzez wmawianie w formie monologu określonej grupie ludzi (za ich przyzwoleniem), że  np. 2+2 = 5, białe nie jest białe itd - tak długo aż szanowne audytorium w to uwierzy. Udaje się to znakomicie wszelkiej maści ideologom i sektom: historia zna takie przypadki, a i na naszym polskim podwórku dzieje się to aktualnie. Uważam to za zbrodnię przeciwko ludzkości, rodzaj przemocy emocjonalnej  (trudno to jednak udowodnić w przeciwieństwie do przemocy fizycznej). Większość adresatów takiej manipulacji jest wg mnie stracona bezpowrotnie :(

Perswazja (nie mylić z perwersją) natomiast, to próba przekonania drugiego człowieka do swoich metod, racji, opinii, sposobu rozumowania. Tutaj możliwy jest dialog, dyskusja, ścieranie się poglądów. Ta forma komunikacji międzyludzkiej prowadzi do określonego celu: z reguły wymiernego, np. zwiększenia sprzedaży produktu czy usługi. Wpływ na drugiego człowieka jest w tym wypadku moim zdaniem krótkotrwały, a często jednorazowy - czyli nie szkodzi. Wielu z nas (ja też) uległo nieraz takiej perswazji. Jest wiele publikacji na temat stosowania technik NLP (neuro-lingwistyczne programowanie). Stosowanie świadomie i w dobrej wierze takich technik nie jest moim zdaniem nagannym zachowaniem.

W dobie natłoku różnych informacji, którymi jesteśmy zewsząd bombardowani przydatne okazuje się prawidłowe odczytywanie intencji autorów tychże informacji.

PS. Wszelkie podobieństwo do znanych osób i sytuacji jest przypadkowe ;-)

Podobne artykuły


39
komentarze: 16 | wyświetlenia: 5884
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3290
48
komentarze: 21 | wyświetlenia: 43292
42
komentarze: 25 | wyświetlenia: 5677
36
komentarze: 21 | wyświetlenia: 8082
33
komentarze: 22 | wyświetlenia: 9329
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9432
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 6640
25
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6488
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9550
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 5295
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nie wiem co chciała Pani przekazać. Zarówno manipulacja jak i perswazja mają za cel zmienić wolną wolę drugiej osoby. Czytając artykuł wyczuwałam różnicę jakby pomiędzy bronią masowego rażenia a pojedynczym pistoletem. Wystarczy zobaczyć system szkolnictwa, szczególnie podstawowego czy też potworki w postaci korporacji.
Nie mam kłopotów z czytaniem ze zrozumieniem ... wszystko się zgadza... ...  wyświetl więcej

  AnnWol  (www),  19/06/2010

Dzięki za głos. Bardzo dobre porównanie: manipulacji - do broni MASOWEGO rażenia, perswazji - do pojedynczego pistoletu. O co chodzi? - często ważniejsze jest to, co ... pomiędzy wierszami ;)
Też pozdrawiam

  Elba,  24/06/2010

Człowiek ma rozum i wolną wolę. Oznacza to, że nikt inny nie może za niego niczego chcieć. Nie może też czyjegoś aktu woli zastąpić swoim nawet gdy bardzo chce, abym ktoś chciał tego, czego on chce.
Mogę przecież nie chcieć tego, czego oni ode mnie chcą. Jako osoba, jestem i powinnam być samodzielna w swoich poczynaniach. Na tym założeniu powinny opierać się prawidłowe i zdrowe relacje międzyludzkie.

  xagog,  04/08/2010

Polecam książkę, autorstwa dwójki psychologów - A. Pratkanisa i E. Aronsona, "Wiek propagandy". Porusza m.in ten temat, tj. jak odróżnić perswazję od manipulacji i czym obie różnią się od siebie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska