Login lub e-mail Hasło   

Opanuj egzaminacyjny niepokój

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/opanuj-egzaminacyjny-niepokoj/
Sprawdź jak poprawić skuteczność na egzaminie.
Wyświetlenia: 1.054 Zamieszczono 19/06/2010

www.flickr by Xin Li 88Spocone ręce, przyspieszone bicie serca i supeł skręcający żołądek. Każdy kto choć raz występował publicznie lub pisał „egzamin swojego życia”, wie jak nieprzyjemne jest to uczucie. Jednak czy wzmożone pobudzenie rzeczywiście działa na naszą niekorzyść? Eksperyment dr Jamiesona z Uniwersytetu Harwardzkiego i jego współpracowników pokazuje, że zależy to od sposobu jego interpretacji.

W psychologii pojęcie pobudzenia nie jest do końca jasne. Okazuje się, że w raz z nim występuje cały wachlarz stanów emocjonalnych, poznawczych i motywacyjnych. Mało tego, nie zawsze musi oznaczać zagrożenie lub niepokój, gdyż może wskazywać na przygotowywanie organizmu do zmierzenia się z wyzwaniem. W tym wypadku nasz organizm po prostu mobilizuje zapasy aby sprostać stawianym mu wymaganiom.

Do udziału w eksperymencie zaproszono 60 studentów, którzy mieli zamiar przystąpić do egzaminu GRE (Graduate Record Examination). Jest to komercyjny test, który musi zdać każdy uczeń pragnąc podjąć studia magisterskie lub doktoranckie na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Badanie zostało podzielone na dwa etapy: laboratoryjny i naturalny.

Pierwszy z nich odbył się 3 miesiące przed właściwym egzaminem. Najpierw pobrano od uczestników próbki śliny, ponieważ fizjologiczne pobudzenie związane jest z większą odpowiedzią układu współczulnego (układ sympatyczny). Wzmożoną aktywność układu można mierzyć dzięki poziomowi katecholamin w organizmie, które związane są z dwoma różnymi stanami motywacyjnymi: ucieczki i wyzwania. Przy czym reakcja wyzwania prowadzi do większej aktywności układu współczulnego oraz charakteryzuje się lepszym wykonaniem zadań. Pierwsze próbki śliny pozwoliły ustalić wyjściowy poziom katecholamin w organizmie uczestników.

Po pobraniu próbek badani wracali do laboratorium, gdzie mieli przystąpić do testu GRE. Przed zapoznaniem się z zadaniami jeszcze raz pobrano ślinę uczestników, którzy dwie godziny przed testem poproszeni byli o nie picie kawy oraz unikanie wzmożonego wysiłku.

Wszystkie osoby razem z testem otrzymały informację, że uczucie niepokoju jest normalnym zjawiskiem podczas jego rozwiązania. Jednak grupa eksperymentalna dodatkowo dowiadywała się, że według badań pobudzenie nie tylko nie zagraża wykonaniu zadania, ale okazuje się wręcz pomocne. Jeśli więc uczestnik poczuje wzmożony niepokój, po prostu powinien przypomnieć sobie, że pobudzenie działa na jego korzyść. Po tym wprowadzeniu uczestnicy przystępowali do rozwiązania testu. Na koniec jeszcze raz pobierano od badanych próbki śliny.

Zgodnie z założeniami dr Jamiesona uczestnicy z grupy eksperymentalnej zdobyli średnio 55 punktów więcej niż osoby z grupywww.flickr.com A Mulligan kontrolnej, jednak tylko w przypadku części matematycznej. Różnice punktowe z części werbalnej nie były istotne. Porównując próbki śliny przed egzaminem i po, wykryto istotny wzrost katecholamin w grupie eksperymentalnej w porównaniu do kontrolnej. Oznacza to, że manipulacja sposobem interpretacji pobudzenia rzeczywiście doprowadziła do stanu, w którym organizm uczestników został przygotowany na wyzwanie.

Ciekawsze wyniki uzyskano 3 miesiące później gdy do badaczy zgłosiło się w sumie 28 z 60 osób, które później wzięły udział w rzeczywistym teście GRE. Okazało się, że manipulacja, jakiej poddano osoby z grupy eksperymentalnej nadal się utrzymywała. Osoby te wypadły średnio o 65 punktów lepiej z sekcji matematycznej niż grupa kontrolna. Mało tego, uważały że pobudzenie okazało się pomocne, odczuwały mniejszy niepokój i były bardziej pewne siebie.

Najnowsze badania pokazują, że umiejętność ponownej oceny pobudzenia usprawnia funkcje wykonawcze umysłu, które odpowiedzialne są najbardziej świadome i inteligentne reakcje organizmu (Johns, 2008). Jest to prawdopodobne wyjaśnienie dlaczego reinterpretacja pobudzenia wpłynęła tylko na osiągnięcia z matematyki – tłumaczy Jamieson. Zadania werbalne wymagają użycia przede wszystkim pamięci długotrwałej, odpowiedzialnej za przypominanie. Inaczej jest z zadaniami matematycznymi. Ich rozwiązywanie aktywuje dużą pulę zasobów wykonawczych potrzebnych do liczenia informacji – podsumowuje badacz.

Jak widać, oceny pobudzenia mogą być elastyczne. Dodatkowo odpowiednia jego interpretacja może wpływać na nasze emocje, reakcje fizjologiczne, a nawet zachowanie. Przy następnym poważnym egzaminie przypomnicie sobie wyniki badania Jamiesona. Możliwe, że będziecie mogli wpłynąć na wynik, odpowiednio interpretując sygnały płynące z ciała i kontrolując własny niepokój.

Więcej informacji:

Jamieson JP, Mendes WB, Blackstock E, & Schmader T (2010). Turning the knots in your stomach into bows: Reappraising arousal improves performance on the GRE. Journal of experimental social psychology, 46 (1), 208-212 PMID: 20161454

Podobne artykuły


21
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1626
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 786
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 722
9
komentarze: 21 | wyświetlenia: 922
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 845
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11166
36
komentarze: 10 | wyświetlenia: 93239
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2743
55
komentarze: 15 | wyświetlenia: 40212
41
komentarze: 25 | wyświetlenia: 5224
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 103361
16
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1616
 
Autor
ArtykułEgzaminów co prawda zdawac już nie muszę, ale może się przydać w innych stresujących sytuacjach :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska