Login lub e-mail Hasło   

Czy to Firefox jest tak wolny czy Chrome tak szybki?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://eprzegladarki.pl/artykuly/42-arty(...)ki.html
Od wielu lat użytkownicy Firefoksa narzekają, że przeglądarka uruchamia się strasznie wolno, zwłaszcza z dodatkowymi rozszerzeniami. Jest to na pewno jeden z powodów prze...
Wyświetlenia: 1.609 Zamieszczono 21/06/2010

Od wielu lat użytkownicy Firefoksa narzekają, że przeglądarka uruchamia się strasznie wolno, zwłaszcza z dodatkowymi rozszerzeniami. Jest to na pewno jeden z powodów przesiadki użytkowników na szybkiego i lekkiego Chrome. Ale czy na pewno przeglądarka od Google jest tak szybka podczas uruchamiania, a Firefox wolny? Czy to tylko iluzja?

Stażysta pracujący w Mozilli, John Wayne Hill, opublikował na swoim blogu wpis, w którym analizuje szybkość procesu uruchamiania obu przeglądarek. Wyniki jego obserwacji są dość ciekawe.

Według Hilla problem prędkości Firefoksa leży w tym, że Chrome robi wszystko jednocześnie, tj. naraz renderowane jest okno i interfejs, a następnie witryna startowa. Firefox natomiast każdą sekwencje uruchamiania wykonuje po kolei. Najpierw okno, następnie po stworzeniu okna programu, "rysowany" jest interfejs, a na końcu, gdy już wszystko zostanie wykonane, otwiera się strona startowa.

Kolejną iluzja szybkości Chrome, zdaniem Hilla, jest ikona ilustrująca postęp wczytania strony, tzw. spinner, który w Chrome kręci się szybciej niż w Firefoksie, i to wystarcza aby użytkownik iluzorycznie odczuł, że przeglądarka Google pracuje szybciej.

Inny "trick" szybkości Chrome to czas kiedy wyświetlany jest tytuł strony www. W Google Chrome tytuł pojawia się dopiero po ukończeniu wczytywania całej witryny, a w Firefoksie tuż po jej otworzeniu, i użytkownik musi czekać aż strona załaduje się do końca.

Jak przyspieszyć proces uruchamiana przeglądarki od Mozilli? Hill twierdzi, że wystarczy skopiować od Chrome jednoczesne renderowanie okna i interfejsu przeglądarki, zmienić rozmiar i przyspieszyć animacje spinnera, aktualizacje ładować po zamknięciu przeglądarki, oraz, jak w Chrome, wyświetlać tytuł strony www dopiero po jej całkowitym załadowaniu.

Oczywiście testy wykonane przez Hilla są dosyć "amatorskie" co nie znaczy, że w kilku przypadkach nie ma on racji co szybkości obu przeglądarek. Głównym problemem Firefoksa pozostaje jednak nadal silnik. Gecko nie jest już tak nowatorski i szybki jak w przypadku choćby nowego silnika Safari 5 - Nitro. Podobne obserwacje co Hill może przeprowadzić każdy z nas, kto posiada obie przeglądarki i przekonać się na własne oczy o szybkości tych przeglądarek.

Porównanie prędkości:

Firefox z rozszerzeniami vs "czysty" Firefox

 

Czyste instalacje Firefoksa i Chrome

 

Firefox z rozszerzeniami vs Chrome z rozszerzeniami

 

Tekst pochodzi ze strony eprzegladarki.pl

Podobne artykuły


50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64071
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 32921
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65463
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19843
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19791
23
komentarze: 1 | wyświetlenia: 79991
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13242
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 8945
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9378
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55398
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2432
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 80027
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 10843
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7411
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ykes,  22/06/2010

I oryginalny autor nie został wskazany. "Fiasco" ;)

Dlatego google chrome wygrywa

Nie zawsze.W moim przypadku "chrome" w ogóle nie chodził.A mozilla się sprawdza.Widocznie jestem wyjątkiem.Ale każdy - stosownie do potrzeb.W końcu mamy prawo wyboru!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska