JustPaste.it

Dlaczego potrzebujemy suplementów diety?

0dafdaef096e90d19f970edacfa30740.jpg

Wiele osób myśli, że wystarczy zdrowo się odżywiać, a żadna suplementacja nie będzie potrzebna. Jakiś czas temu też tak myślałam, ale gdy zapoznałam się z naukowymi faktami- zmieniłam zdanie.

Niestety w wyniku krzyżówek genetycznych, nawożenia sztucznymi nawozami owoce i warzywa zawierają o wiele mniejszą ilość witamin niż jeszcze 30 lat temu. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zawartość witaminy C np. w pomidorach zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent. Pomarańcze z dużych plantacji kupowane w marketach często zawierają minimalne ilości tej witaminy. Dodatkowo w każdym warzywie i owocu jest ok. 60-80% mniej witamin niż 30 lat temu.

                Po wprowadzeniu sztucznego nawożenia ziemia została wyjałowiona. Na niektórych terenach w ogóle ziemia jest pozbawiona niektórych składników, np. w województwie małopolskim notuje się totalny brak selenu. Należy zdawać sobie sprawę, iż dochody plantatora czy sprzedawcy w żaden sposób nie zależą od zawartości składników odżywczych w owocach i warzywach, dlatego ich działania są ukierunkowane wyłącznie na ilość sprzedanych produktów. Bardzo często warzywa smażymy, gotujemy i w ten sposób wytracamy jeszcze dodatkowo cenne witaminy (w procesie mycia i gotowania może ich ubyć nawet 90%) , a mrożone warzywa, owoce na ogół zawierają do 50% mniej witaminy C niż świeże.

Powstaje pytanie: ile zostaje witamin w owocach i warzywach?

  76de2672971d780573721f9287ddefdf.jpgNiestety niewiele. Na skutek procesów przetwórczych tracą one znaczne ilości mikro i makro elementów odżywczych i witamin. W związku z tym nawet odżywiając się dobrze ciągle mamy braki witamin i składników odżywczych. 

A kto z nas odżywia się w pełni zdrowo?

W Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie sformułowano zasady zdrowego żywienia. Między innymi zalecają one dbanie o różnorodność posiłków, spożywanie produktów zbożowych, mlecznych oraz codziennej dużej porcji warzyw i owoców. Faktycznie od lat propaguje się akcję”5D”, czyli spożywanie 5 razy dziennie owoców i warzyw.

 

Jednak patrząc na samych Amerykanów tylko 9-17% stosuje się do tego zalecenia. Około 80 % Amerykanów i 75% Brytyjczyków spożywa zbyt mało owoców i warzyw, nie lepiej jest w Polsce. Z badania przeprowadzonego przez firmę badawczą IQS and QUANT Group na potrzeby kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku" wynika, że Polacy wciąż spożywają za mało warzyw i owoców, czyli jedynie 7% spożywa codziennie zalecane 5 porcji.

Ilość ta oczywiście nie jest wystarczająca, aby zapewnić minimalną ochronę przeciw chorobom nowotworowym. Typowa dieta Polaków nie pokrywa w pełni zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne. Spożycie soli, cukrów i tłuszczów zwierzęcych przekracza normy, co powoduje niedobory wapnia, magnezu, potasu, witamin B1, B2, B6, C i D. W badaniach diet młodzieży stwierdzono znaczne niedobory witamin C, E oraz z grupy B. W żywieniu dzieci stwierdza się niedobory jodu, żelaza i witaminy A.

 a04cdd943c614fd893967f89eb6c1d71.jpgPerfekcyjnie zbilansowana dieta jest wyjątkowo trudna do zrealizowania, a wysoki stopień przemysłowego przetworzenia żywności sprawia, że zawiera ona mało oryginalnych składników odżywczych.
W celu zmniejszenia ryzyka niedoborów, które mogą spowodować powstawanie chorób, warto sięgnąć po suplementy diety. Ich rola jest coraz lepiej rozumiana i doceniana na całym świecie.