Login lub e-mail Hasło   

Czy USA staną się krajem Latynosów?

Napływ imigrantów, fakt że Latynosi statystycznie posiadają najwięcej dzieci z mniejszości sprawia że niedługo hiszpański może stać się językiem oficjalnym w Stanach Zjednoczonych
Wyświetlenia: 1.987 Zamieszczono 29/06/2010

Już niedługo mieszkańca Stanów Zjednoczonych będziemy wyobrażać sobie jako smagłego, długowłosego Banderasa przygryzającego Tortillę, a nie jako teksańskiego kowboja.

Może jest to wizja odrobinę zbyt przerysowana, liczby z badań statystycznych wskazują jednak, że jest to bardzo prawdopodobna możliwość. W tym momencie 45,5 miliona osób zamieszkałych w USA jest pochodzenia Latynoskiego – stanowią oni już 15,5% populacji Stanów Zjednoczonych. Dodajmy do tego nielegalnych imigrantów liczba ta osiągnie wartość 50 milionów. Co więcej, tempo wzrostu ludności wynosi 28.7% -cztery razy szybciej niż średnia krajowa. Socjolodzy przewidują, że w USA w 2050 r liczba osób pochodzenia Latynoskiego będzie większa niż 100 milionów osób.

Nie można zapominać o nieprzerwanym dopływie imigrantów do Stanów Zjednoczonych. Rząd tego kraju próbuje zahamować ich przypływ – ciągłe techniczne polepszanie granicy z Meksykiem, czy zaostrzone prawo antyimigracyjne w stanie Arizona. Jednak jest to walka z wiatrakami. Ciągle trwa nieprzerwany strumień ludzi z krajów Ameryki Południowej i Meksyku. Wyruszają w poszukiwaniu lepszego życia, uciekając od biedy, bezrobocia, slumsów, rządzonych przez narkotykowych baronów, i rządowego chaosu.

Wspomnijmy jeszcze, że język hiszpański jest najpopularniejszym językiem obcym w  szkołach. Ponad 6 milionów uczniów w USA uczy się hiszpańskiego.

Widzimy, więc że USA zmieniają się nie do poznania..

Takim znakiem czasu są transmisje wydarzeń sportowych – coraz częściej nadawane są dwie wersje komentarza: angielska oraz w języku hiszpańskim. Powstaje coraz więcej stacji radiowych i telewizyjnych nadających całkowicie w języku hiszpańskim.

Pamiętajmy także, że ludność hiszpańskojęzyczna nie jest rozmieszczona równomiernie w stanie Nowy Meksyk Latynosi stanowią ponad 44% ludności. Niektóre dzielnice w Los Angeles są całkowicie wypełnione imigrantami z ameryki południowej jak np.: East Los Angeles gdzie około 90% ludności to imigranci z Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

Paradoksem jest, że językiem międzynarodowym staje się angielski, którym możemy się posłużyć w każdym, nawet najbardziej oddalonym zakątku świata, a USA stają się coraz bardziej hiszpańskojęzyczne.

Coraz łatwiej żyć w USA nie znając języka angielskiego. Mieszkaniec latynoskiej dzielnicy potrzebuje tylko znać hiszpański, posługuje się nim przecież w domu w rozmowie z rodziną; w pracy korzysta z hiszpańskiego,  kupuje w sklepie, gdzie sprzedawca też zna tylko ten język; ogląda tylko stacje nadające w języku hiszpańskim.

Więc może wybierając się na wycieczkę do USA warto zacząć się uczyć języka hiszpańskiego, niedługo trudno będzie się nam porozumieć, gdy znamy tylko język angielski.

Podobne artykuły


47
komentarze: 32 | wyświetlenia: 148560
33
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26794
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6481
28
komentarze: 37 | wyświetlenia: 62560
24
komentarze: 5 | wyświetlenia: 20512
23
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4221
21
komentarze: 2 | wyświetlenia: 3911
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66442
20
komentarze: 5 | wyświetlenia: 55621
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 16986
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21694
17
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2099
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  lilith123  (www),  29/06/2010

"warto zacząć się uczyć języka hiszpańskiego, niedługo trudno będzie się nam porozumieć, gdy znamy tylko język hiszpański." może jednak na końcu miał być angielski?
"z krajów Ameryki Południowej i Meksyki" - ciekawa odmiana:)
Ogólnie temat artykułu bardzo ciekawy.

Etam raczej tam rasizm który jest wielki nie pozwoli na to

  Kitek,  29/06/2010

Rasizm nie jest walką z tanią siłą roboczą a tylko sposobem spostrzegana innych ludzi obok pracy. Jednak język rozwija się mimo tego. Niektóre prowincja, a szczególnie Ontario w Kanadzie już są czarne. Za kilkanaście lat czarnych będzie więcej niż białych. Królują Hindusi z Pendżabu – Sikhowie. Żadne państwo na świecie nie buduje swojej ekonomicznej potęgi bez imigrantów. Tego wymaga globalizacja.

  mojra  (www),  30/06/2010

Brazylia nie narzeka na Latynosów a to też Ameryka !

Tak .Przewiduje się, że do roku 2050 język hiszpański będzie pierwszym językiem Stanów Zjednoczonych. https://123tlumacz.pl/jezyki-a(...)ki-usa/Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska