Login lub e-mail Hasło   

Jak ekonomicznie organizować szkolenia w firmie

Szkolenia możemy organizować na wiele różnych sposobów.
Wyświetlenia: 856 Zamieszczono 30/06/2010

Ważne jest to, aby sposób dobrać należycie do zapotrzebowań danej firmy. Podczas szkoleń powinny zostać ukazane tematy, które bardzo przystępnie obrazują podstawy organizacji szkoleń firmowych. Powinny pokazać jak ogromną rolę może odegrać dział personalny we wspieraniu rozwoju pracownika, oraz przekazać informację jak szkolenia przekształcić w element systemu motywacyjnego i narzędzie kształtowania zasobów ludzkich.

Uczestnik szkolenia powinien nauczyć się jak przedstawiać w sposób prosty cele strategiczne i możliwości szkoleniowe danej firmy, jak rozpoznawać i analizować potrzeby szkoleniowe w danym zakładzie pracy. Taką osobę uczy się jak opracowywać wewnętrzne procedury potrzeb szkoleniowych. Dostaje on narzędzia badające poziom potrzeb organizacyjnych i analizujące ich wyniki. Uczy się go jak przeprowadzać wywiady, konstruować ankiety, kwestionariusze, prowadzić wywiady grupowe, analizować prace, obserwować, wprowadzać testy. Wszystko to w oparciu o najnowsze trendy i zapotrzebowanie rynkowe.

Pracownik biorący udział w szkoleniu uczy się konstruowania planów szkoleniowych danej firmy zgodne z normami jakości. Ważnym elementem pozyskanym podczas szkolenia powinno być nabycie umiejętności prowadzenia kursów w zakładzie pracy. Człowiek, który weźmie w takim szkoleniu udział na pewno będzie potrafił budować zarówno krótko, jak i długoterminowe plany szkoleniowe dla firm. Opanuje on dokumentację i przepisy dotyczące szkoleń, które będą zgodne z ówcześnie panującymi normami.

Każda firma posiada własne finansowe warunki organizacji przedsięwzięć szkoleniowych i edukacyjnych. Analizowane wtedy  jak sprawdzać koszty i konstruować budżety kursów, stawiać parametry dotyczące szkoleń i rozwoju zawodowego tak zwane matryce. Przedstawia się jak można finansować szkolenia w oparciu o fundusze unijne, przekazuje wiedzę na temat zasady współpracy z instytucjami, organizacjami szkoleniowymi finansowanymi z Unii Europejskiej.

Szkolenie powinno być metodą rozwoju kompetencji pracowników. Są różne rodzaje form szkoleniowych. Do tych głównych należą kursy otwarte i wewnętrzne. Różnią się tym, że otwarte przyjmują różnego typu osoby, a szkolenia wewnętrzne tylko określone grupy osób, najczęściej pracowników danej firmy. Jedną z form szkoleniowych danej firmy jest coaching. Polega on na tym, iż osoba zwana trenerem trenuje wybrane jednostki pod wcześniej ustalonym kątem. Trener przekazuje wiedzę, a także sam ustala formy jej wyegzekwowania. Kolejnymi formami szkoleniowymi są mentoring, doradztwo i facylitacja, które też zostaną szczegółowo omówione na kursie przygotowawczym z ekonomicznej organizacji szkoleń we firmach. Przydatną umiejętnością uzyskaną na kursie będzie zdolność projektowania, a także wdrażania i kontroli ścieżek rozwoju i kariery zawodowej. Ukażemy jak skutecznie motywować i upowszechniać postawy proedukacyjne.

Istotne jest to, iż każdy uczestnik kursu będzie po jego zakończeniu potrafił organizować szkolenia. Będzie on umiał wyłożyć na nich podstawy marketingu szkoleniowego. Sam będzie potrafił dobrać odpowiednie programy, formy, uczestników i trenerów. Jest to bardzo przydatna umiejętność, gdyż wtedy firma zaoszczędzi na przyszłym planowaniu procesów szkoleniowych. Uczestnik kursu nabędzie umiejętność samodzielnego wyboru firmy szkoleniowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ na dzisiejszym rynku jest mnóstwo firm, które oferują szeroką paletę szkoleń. Po ukończeniu kursu kursant będzie wyróżniał się samodzielnością w roli trenera wewnętrznego. Będzie on sam mógł pełnić tą funkcję, także przekazywać innym zdobyte umiejętności w tej dziedzinie. Pracownik posiądzie umiejętność przekazywania wiedzy, a także ukazywania innym jak ją efektywnie przyswajać.

Na forum kursu prezentuje się jak istotną rolę ma nauka w grupach. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, jeśli chodzi o szkolenie w firmie, gdyż osoby w grupie mogą przekazywać sobie nawzajem różnego typu wiedzę, informacje, czy też umiejętności. Zostaną mu zaprezentowane metody pracy z grupami uczącymi się. Samodzielnie będzie mógł układać sesje szkoleniowe. Nauczy się jak bez niczyjej pomocy organizować sobie materialne zaplecze pracy trenera.

Są różnorakie metody szkoleniowe panujące na dzisiejszym rynku. Jedną z nich jest technologia informacyjno - komunikacyjna. Na kursach zostają przedstawione takie zagadnienia, w których pokażemy jak oceniać efektywność prowadzonych szkoleń w danej firmie. Zostaną pokazane sposoby podtrzymywania skutków przeprowadzone szkolenia, a także jak obliczyć zysk z kursu. Wszystkie te umiejętności pozyskasz odbywając kurs ekonomicznej organizacji szkolenia w firmie.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 808
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 748
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 978
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 619
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1000
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142275
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242680
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112399
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122583
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Ewa Matej  (www),  22/10/2013

dla wielu pracowników szkolenia to forma wyrwania się z pracy tak więc jakie jest cel naszego szkolenia - spotkania - wyjazdu - imprezy należy nad tym się zastanowić na samym początku

Najlepiej najpierw wzbudzić w pracownikach chęć i potrzebę odbycia szkolenia, w ten sposób łatwiej zoptymalizować koszta przez dopasowanie w sposób znacznie pełniejszy oferty szkolenia do potrzeb firmy i jej pracowników.

Jeśli ktoś patrzy tylko na koszta - może warto rozważać szkolenia e-learningowe?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska