Login lub e-mail Hasło   

Jak oszczędzić 100 milionów na ekologii

Podczas gdy gigantyczna plama ropy sieje spustoszenie w Zatoce Meksykańskiej, temat ochrony środowiska w przedsiębiorstwach wraca na pierwsze strony gazet.
Wyświetlenia: 845 Zamieszczono 01/07/2010

Jak ugrać 100 mln dolarów na ekologii?

Można! Sieć amerykańskich sklepów detalicznych Dollar General znalazła sposób na ekologię i zyski. Zmiany w przedsiębiorstwie dokonały się przede wszystkim w zużyciu prądu i paliwa. Modyfikacjom uległ system oświetlenia oraz sposób jego zarządzania. Zwiększono też liczbę towarów przypadających na jeden transport. Przedsiębiorstwo podaje, że nowe rozwiązania przyniosły oszczędności na poziomie około 100 milionów dolarów rocznie.

Z kolei w kwaterze głównej jednej z największych instytucji finansowych, JP Morgan w Nowym Jorku, zdecydowano się na zamontowanie specjalnego systemu, który zbiera wodę deszczową z dachu biurowca, a następnie przechowuje ją w specjalnym zbiorniku. Woda ta wykorzystywana jest następnie do spłukiwania toalet w całym budynku. To innowacyjne ekologiczne rozwiązanie pozwoliło firmie zmniejszyć wydatki na wodę o 30% w skali roku.

Złotówki też mogą być zielone

W Polsce na ekologię stawia między innymi Hotel Sheraton w Poznaniu, jeden z najbardziej "zielonych" hoteli w  kraju. Jego goście mają możliwość uczestniczenia w programie "Zielony Pokój", co  w praktyce oznacza, że zmiana pościeli i ręczników odbywa się trochę rzadziej niż zwykle. Ponadto stosowana jest zbiórka materiałów do recyklingu, instalacje oszczędzające zużycie wody, ekologiczne żarówki i przyjazne środowisku detergenty. Kierownictwo hotelu szacuje, że wymienione rozwiązania przyczyniają się do 70 tysięcy złotych oszczędności w skali roku.

Warszawski budynek Deloitte, prawdopodobnie najbardziej energooszczędny biurowiec w kraju, dzięki specjalnie skonstruowanemu systemowi odzyskiwania ciepła, zużywa o 25% mniej energii, niż przewidują krajowe normy budowlane.

Kosztowne eko-oszczędności?

Stosowanie rozwiązań ekologicznych w przedsiębiorstwach nie zawsze jest kwestią ogromnych inwestycji. System zamówień artykułów papierniczych polskiej firmy Biuro Plus - tak zwany LEW (Limitowanie Elektroniczne Wydatków) to prosty przykład eko-oszczędności do zastosowania na dowolnym szczeblu czy etapie rozwoju przedsiębiorstwa. "LEW usprawnia zarządzanie zamówieniami. Szczegółowe raporty i statystyki dają naszym klientom pogląd o zużyciu materiałów. Odpowiednie wykorzystanie tych informacji może w znacznym stopniu ograniczyć na przykład ilość niepotrzebnie zamawianego czy zużywanego papieru" mówi Włodzimierz Leszczyński z krakowskiego oddziału BiuroPlus. "Dzięki Internetowi, systemy takie jak nasz mają szansę zaprocentować nie tylko w ogromnych korporacjach, ale też w mniejszych przedsiębiorstwach wielooddziałowych. Warto w sieci szukać podobnych rozwiązań". 

Źródło: inwestycje.pl

Podobne artykuły


18
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2288
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 979
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1630
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 539
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1002
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 803
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 765
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1077
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 644
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 587
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 582
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 531
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 465
8
komentarze: 101 | wyświetlenia: 579
8
komentarze: 46 | wyświetlenia: 676
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  boskaagatka  (www),  01/07/2010

To mi się podoba! Tak właśnie powinna być promowana ekologia, a nie przez ekokrzykaczy w zielonych swetrach przypiętych do drzewa. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ochrona środowiska to w dużej mierze ekonomia...

  dnavyk  (www),  01/07/2010

Słusznie. I wielu ludzi nie zdaje sobie również sprawy z tego, że "krzykacze w zielonych swetrach" to w dużej mierze polityka. A sami krzykacze nie widzą (lub udają, że nie widzą), że ktoś sobie z nich robi niezły teatrzyk lalkowy.

Ci "krzykacze" często dbają bardziej o siebie niż o środowisko.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska