Login lub e-mail Hasło   

Nasze dzieci będą żyły krócej!

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://fitness.wp.pl/
Obecne pokolenie dzieci może być pierwszym od długiego czasu, w przypadku którego przeciętna długość życia będzie krótsza niż ich rodziców!
Wyświetlenia: 3.720 Zamieszczono 01/07/2010

 

Nasze dzieci będą żyły krócej

Przeciętny młody Polak będzie żył 5 lat krócej niż jego rodzice!

Naukowcy z amerykańskiego National Institutes on Aging alarmują: najwyższy czas zmienić niezdrowe nawyki!
We wszystkich krajach rozwiniętych epidemia otyłości rośnie w zastraszającym tempie. W polu rażenia tej lawiny znajduje się również Polska.

A wszystko z powodu niezdrowego trybu życia.

Wiele z nich zabije alkohol i papierosy.
Obecne pokolenie dzieci może być pierwszym od długiego czasu, w przypadku którego przeciętna długość życia będzie krótsza niż ich rodziców.

Specjaliści twierdzą, że niektóre rodzaje raka czy nadciśnienie coraz częściej dotykają osoby młode. 43 mln przedszkolaków cierpi też na nadwagę.
60 proc. zgonów, które następują obecnie na świecie, jest skutkiem chorób niezakaźnych. 25 proc. z nich można by uniknąć poprzez stosowanie odpowiedniej prewencji

Co roku z powodu chorób niezakaźnych, m.in. schorzeń serca, wylewu krwi do mózgu, cukrzycy, raka i przewlekłych chorób układu oddechowego umiera 35 mln osób. Podstawowe czynniki ryzyka to palenie, picie alkoholu, niewłaściwe odżywianie się i brak wysiłku fizycznego.

 3 kg przybiera rocznie na wadze dziecko, które sięga po jedzenie typu fast food.

Wg danych WHO, w roku 1995 ok. 200 milionów dorosłych i 18 milionów dzieci poniżej piątego roku życia miało nadwagę. W roku 2000 liczba to przekroczyła 300 milionów.Zdaniem ekspertów WHO, zjawisko to nie ogranicza się do krajów uprzemysłowionych. W krajach rozwijających się na nadwagę cierpi ponad 115 milionów ludzi.
 
Badania przeprowadzone w województwie mazowieckim pokazują, że 80 proc. gimnazjalistów z dużych miast sięga regularnie po tego typu żywność.
Hamburgery, pizzę i frytki zdarza się im jeść nawet dwa razy w tygodniu!
Stan zdrowia najmłodszego pokolenia Polaków nie napawa optymizmem. Przeprowadzone w naszym kraju badania pokazują, że 20 proc. dzieci i młodzieży ma bardzo dużą nadwagę, 11 proc. z nich cierpi na nadciśnienie, wielu spośród polskich nastolatków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, co w konsekwencji może prowadzić do miażdżycy i zawałów serca jeszcze przed 35. rokiem życia.

Równie zatrważające są prognozy na przyszłość!

Przypuszcza się, że za 20-30 lat aż 90 proc. obecnych nastolatków będzie cierpiało z powodu chorób krążenia.
Obecnie w Polsce kobiety dożywają średnio 79. roku życia, mężczyźni żyją o 7 lat krócej. Jeśli nic nie zrobimy z trybem życia najmłodszego pokolenia, nie zadbamy o kształtowanie zdrowych nawyków – dziewczynki, które obecnie mają ok. 12 lat i zjadają od 2 do 6 paczek chipsów w tygodniu (a tak jest przypadku ok. 37. procent gimnazjalistów w województwie małopolskim) – dożyją ok. 74 lat, a ich koledzy ze szkolnej ławki – ok. 69 lat.

 Co stanie się z pokoleniem ich dzieci?

Jak rozwija się miażdżyca?

To podstępna choroba, która może zacząć rozwijać się już u małych dzieci i w utajony sposób prowadzić do powstawania stanów zapalnych w naczyniach krwionośnych. Niekorzystne dla naszego organizmu związki chemiczne (które przyjmujemy wraz z pożywieniem) uszkadzają ściany tętnic. Zniszczenia te nasz organizm próbuje naprawić i nasz układ odpornościowy produkuje komórki, które dostają się do warstw naczyń, które położone są głębiej i powodują powstawanie stanów zapalnych. O tego typu stanach zapalnych w organizmie świadczy podwyższony poziom białka C-reaktywnego.

Przeciętna długość życia Polaka wzrastała konsekwentnie od lat 50 XX wieku. W sumie od natury otrzymaliśmy w prezencie dodatkowych 20 lat życia.

Co damy w prezencie naszym dzieciom i wnukom?

„Reader’s Digest” - amerykański miesięcznik, który dociera do 38 mln użytkowników na całym świecie, przeprowadził sondaż, w którym pyta, co przeciętny Polak zrobił w ubiegłym roku dla swojego zdrowia. Jakie są wyniki tych badań?
66 proc. z nas zażywa więcej ruchu, częściej też przyjmujemy witaminy, prawie połowa z nas bardzo chce zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale nikt nie myśli o tym, by zmienić swoją dietę i nawyki żywieniowe na zdrowsze.
Przypuszczalnie większość z nas nie wie nawet, jakie błędy żywieniowe popełnia najczęściej i nieświadomie zaszczepia złe nawyki żywieniowe swoim dzieciom.
Przeciętny hamburger to ok. 300-400 kcal, frytki to jedyne 250kcal, za to paczka chipsów nawet 750 kcal.
Tymczasem średniej wielkości jabłko to ok. 70 kcal i cała masa witamin oraz przeciwutleniaczy, które hamują rozwój miażdżycy.
Marchewka ok. 27 kcal i mnóstwo zdrowego karotenu, a mandarynka tylko ok. 40 kcal.
Przelicznik jest prosty. Zamiast bardzo kalorycznej paczki chipsów, podaj swojemu dziecku pyszną sałatkę owocową i podaruj kilka dodatkowych lat życia i zdrowie.
 W 1977 roku rząd Finlandii objął kraj narodowym programem, który miał pomóc mieszkańcom tego kraju zmienić niezdrowy tryb życia. Kampania rządu zmieniła się w pospolite ruszenie.
W akcję włączyły się nawet szkoły, restauracje i sklepy.
Efekt?   85 proc mniej zgonów z powodu chorób kardiologicznych!
Obecnie z plagą otyłości wśród najmłodszego pokolenia zmagają się wszystkie kraje wysoko rozwinięte.
Wielka Brytania wprowadza właśnie lekcje zdrowego odżywiania w szkołach, w Stanach Zjednoczonych w walkę o dłuższe i zdrowsze życie dla młodego pokolenia Amerykanów włączył się Bill Clinton – niegdyś zagorzały fan hamburgerów, obecnie właściciel aż 5 by-pasów. Tymczasem trzeba niewiele, żeby zatrzymać ten proces.

Jak skomponować zdrową dietę?

Przede wszystkim zadbajmy o to, by w naszym codziennym menu znalazła się odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych omega 3, które znajdują się głównie w rybach morskich, których zjadamy zaledwie 6,5 kg rocznie ( Norwegowie jedzą aż 58 kg, a żyją przeciętnie o 12 lat dłużej niż my!).

Do diety należy wprowadzić również bakterie probiotyczne, które wspomagają procesy trawienne (zawierają je kwaszone ogórki, kapusta a także niektóre jogurty), konieczne jest również dostarczanie organizmowi związków o właściwościach przeciwutleniających, które znajdziemy w owocach i warzywach (w naszym codziennym menu powinny się one znaleźć przynajmniej 5 razy).

Najwyższy czas na zmiany!

 

 

http://fitness.wp.pl/

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1199
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 717
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1352
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1598
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 927
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1315
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1544
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1319
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 402
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1106
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 912
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1207
 
Autor
Dodał do zasobów: Mirka_ B
Artykuł

Powiązane tematy

  kev  (www),  02/07/2010

A wszystko powinno się zacząć od rodziców - moim zdaniem jest to dziwne jeżeli dzieciak codziennie wcina chipsy regularnie pożera duże ilości fast food'ów a wszystko zapija mocno słodzonymi napojami a rodziciele uważają że wszystko jest ok. Szkoła tez powinna promować zdrowe żywienie np na tzw godzinach wychowawczych ale lepiej jest nic nie robić. Stuacja podobna jak z zanikiem czytelnictwa bądź u ...  wyświetl więcej

Tu masz rację.Lecz winnych jest moim zdaniem jeszcze więcej.A możliwości szkoły,jak mnie wiadomo w tym zakresie małe.Ryba psuje się od głowy.,a przykład idzie z góry Popatrz jak żrą biskupi,ministrowie i inni pasożytnicze stwory naszego kraju.....

  Tomasz Het  (www),  02/07/2010

Nie wszystkie dzieci źle się odżywiają. Ale czy będzie ich życie krótsze to wątpię.

  Nunak,  02/07/2010

Ryby morskie zawierają dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ale czy te kwasy nie rozkładają się już w temperaturze powyżej 100°C?
Dobrym źródłem kwasów omega-3 jest olej lniany, ale należy uważać przy jego zakupie. Trzeba zwrócić uwagę na to w jakiej temperaturze był wytłaczany.

Tradycyjnie żywione dzieci (paróweczki, słodkości, dużo węglowodanów, mało surowizn i jarzyn) mają zmiany miażdżycowe w organizmie już jako czterolatki, słuchałam bardzo ciekawego wykładu o żywieniu w Centrum Zdrowia Dziecka.

Artykuł dyskusyjny,ciekawy,ale problem jest i będzie w kraju nie rozwiązany.,chyba,ze któryś z piszących tu zostanie premierem i zmieni to wszystko co śmierdzi i mierzi

Problem może rozwiązać każdy z nas we własnym zakresie, mamy wolny wybór, to my decydujemy, co leży na naszym talerzu, a rynek decyduje o tym, co się produkuje i sprzedaje.

Większość moich starszych znajomych zmieniła obyczaje kulinarne z powodów zdrowotnych, dlaczego obudzili się dopiero teraz?

  Mirka_ B,  03/07/2010

Około 440 tysięcy polskich uczniów (6 proc.) ma nadwagę, a około 290 tysięcy (4 proc.) jest otyłych. To oznacza, że problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej ma co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym! I nie ma czemu się dziwić . My dorośli sami pomagamy naszym dzieciom aby te statystyki były co roku bardziej aktualne i z roku na rok rosły.
Gdy widzę dziecko grube wręcz „utyte” zajadające chips ...  wyświetl więcej

  bremes,  05/07/2010

Na początku polecam film "Grubsi nie głupsi"(po angielsku "Fat Head").
Kwasy Omega 3 są tylko w surowych rybach. Po usmażeniu już nie posiadają twego kwasu. Dużo lepszym źródłem są orzechy włoskie.

Wracając do tego filmu, autor zawarł tam bardzo ważne przesłanie. Problemem nie są same fast foody, tylko ilość jaka jest spożywana. Można jeść codziennie w MCDolandzie i chudnąć! Dużo wi

...  wyświetl więcej

Dziękuję za podpowiedź o filmie, oto link do tej produkcji : http://www.youtube.com/watch?v(...)related
A co do białego chleba i jedzenia zbyt dużej ilości węglowodanów to zgadzam się z Tobą.
Węglowodany są zdrowe dla układu trawiennego, lecz konsekwencje ich nadmiernego spożywania są dla organizmu bardzo niekor ...  wyświetl więcej

Jestem wegetarianką z poważną skłonnością do weganizmu (ortodoksja zawsze słabo mi wychodziła), powiem tak - jeśli kupuję z rozwagą, jedzenie jest znacznie tańsze niż przy jedzeniu mięsa i serów. Wiem, że to jest lekka zmiana tematu, ale chce obalić mity. Kasza, fasolka i marchewka nie są drogie, orzeszki nie wydoją zbytnio portfela - chociaż mam świadomość, ile musi wrzucić na talerz mój syn czy ...  wyświetl więcej

  Poliman  (www),  09/07/2010

Dokładnie, tak jak większość uważam, że w głównej mierze winni takiego stanu rzeczy są rodzice, którzy zachłysnęli sie konsumpcją i uważają, że im więcej kolorowych batoników dziecku kupią, tym są lepsi. Głupota! nigdy w życiu nie kupiłbym swojemu dziecku gazowanego napoju, sam od wielu lat nie piję i teraz wydają mi się słodkie i ohydne. I to nie jest kwestia ceny, jak niektórzy twierdzą. Woda mi ...  wyświetl więcej

Nie na darmo mówi się ze " kopiemy sobie grób nożem i widelcem". Jemy byle co, byle gdzie i byle jak... Myślę, ze to wypływa nie tylko z niewiedzy, ale tez lenistwa. Łatwiej iść do MC czy w Imbis budzie kupić frytki niż ugotować dla rodziny lekkostrawny obiad stojąc przy kuchni 1h albo 2h. Szczególnie jeśli rodzice dużo pracują. Zawsze mnie zadziwiała lekkomyślność niektórych rodziców... Często i gęsto wiedzących co robią nie tak...
Pozdrawiam - Hanuta

Jeżeli chodzi o krótszy wiek życia, to troszkę przesada. W Polsce nie ma takiej "epidemii" otyłości, jak w Ameryce.... Tam dzieci często chodzą do tych Mc'donaldów (bo mają blisko, a w Ameryce owa firma jest rozprzestrzeniona na cały kontynent, więc nawet po szkole sobie może skoczyć po jakiegoś hamburgera), dlatego się dosłownie faszerują tym tłuszczem z fast foodów... Dzieci nie zdają sobie spra ...  wyświetl więcej

Dzieciom i dorosłym brakuje autentycznej miłości, rekompensują to jedzeniem, słodyczami, komputerem, grami, gadżetami, arogancją... itd. ... i chorują.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska