Login lub e-mail Hasło   

Rynsztok

Polacy, w demokratycznych wyborach, wybrali sobie Prezydenta. Pierwszego Obywatela Rzeczpospolitej. Głowę Państwa. Demokracja zaś to ma do siebie, że decyduje większość. I nieza...
Wyświetlenia: 3.207 Zamieszczono 06/07/2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polacy, w demokratycznych wyborach, wybrali sobie Prezydenta. Pierwszego Obywatela Rzeczpospolitej. Głowę Państwa. Demokracja zaś to ma do siebie, że decyduje większość. I niezależnie od poglądów czy sympatii politycznych, wybór został dokonany.

Jeśli zaś chcemy, jako naród, żyć w demokracji, to musimy szanować jej reguły. 

Albo żyć w stanie paranoiczno-schizoidalnym.

Albo zmienić  ustrój.

Albo strzelić sobie w łeb. 

Każdy Prezydent Rzeczpospolitej reprezentuje Naród. Niezależnie od tego, czy się to komuś podoba, czy nie. I niezależnie od tego, czy się komuś ten konkretny Prezydent podoba, czy nie. Każdy z nich bowiem, ma bardzo silny, i w Europie wcale nie powszechny, mandat wynikający z wyboru bezpośredniego. 

Jaruzelski (nie był wybrany w wyborach powszechnych i bezpośrednich), Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski. Każdemu z nich, choć wszyscy są z różnych bajek, należny jest szacunek. Co nie oznacza zakazu krytyki. Ale oznacza zakaz  wyszydzania, poniżania, zniesławiania. I tego zakazu winniśmy, jako naród, strzec jak źrenicy oka. Nawet wbrew sobie. Bo wolność to przede wszystkim odpowiedzialność.

Są granice, których nie wolno przekraczać nigdy i nikomu. Są słowa, zachowania, gesty nie podlegające abolicji i nie znajdujące ani uzasadnienia, ani usprawiedliwienia. Słowa, gesty, zachowania dyskwalifikujące. Wykluczające z życia publicznego ich autorów. Skazujące takiego "polityka" na anatemę. I to nie ze względu na niego, tylko na nas. 

Jeśli będziemy pozwalać na stosowanie, w życiu publicznym, metod walki politycznej opartych na pomówieniach, szyderstwach, kłamstwach, insynuacjach, to nie tylko znajdziemy się na równi pochyłej prowadzącej do moralnego szamba, ale damy dowód, że jesteśmy narodem szumowin.

Szumowin, które mają krew na rękach.


Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1241
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1034
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1115
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 757
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1910
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 591
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1050
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 554
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 561
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 904
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  bremes,  06/07/2010

"Bzdura! To, że kilka milionów głupków wierzy, że jakiś głupek jest mądry, nie znaczy, że ja mam go za to szanować."
Panie Bremes SZACUNEK nie jest bzdurą i powiem więcej należy się każdej żywej istocie, bo wszyscy jesteśmy tylko gośćmi na naszej pięknej planecie i mamy indywidualne doświadczenia. Tylko szanując siebie i innych, choćby głupców w naszej opinii, mamy szansę żyć godnie jako cz ...  wyświetl więcej

  bremes,  06/07/2010

@bremes: "Polaków w Wielkiej Brytanii już nie reprezentuje." jeśli nie zrzekli się obywatelstwa Polskiego to ich również reprezentuje
"Bzdura! To, że kilka milionów głupków wierzy, że jakiś głupek jest mądry, nie znaczy, że ja mam go za to szanować." Te kilka milionów "głupków", jak ich nazywasz, to demokratycza większość, a taki ustrój panuje w naszym kraju, jeżeli CI się to nie podoba zaw ...  wyświetl więcej

"...Nie można żyć jako naród. RP jest państwem pseudodemokratyczny i jej obywatele są zmuszani do życia w takim ustroju. To, że większość tych obywateli wierzy w ten system nie znaczy, że ja mam go szanować..." nikt cię nie zmusza do życia... a sądząc po tym, jakie pierdoły wypisujesz- niewidzialna ręka doboru naturalnego może cię dosięgnąć w każdej chwili

Powiem Ci, że jakoś chyba jestem tępa... wielokrotnie mnie okradano i jakoś szacunku do istoty człowieka nie traciłam jedynie stwierdzałam, że źle czyni i ocenę czynu zostawiałam ludzkiemu wymiarowi sprawiedliwości.
Dalej, do szacunku "zmusić" się nie da... albo masz i używasz szacunek, albo żyjesz w jego przeciwieństwie czyli w pogardzie jaka wieje z Twoich komentarzy. Ech smutny prezentujesz świat a jednak go szanuję, bo jest to Twój wybór.
Z niezmiennym szacunkiem pozdrawiam

  bremes,  06/07/2010

"Te kilka milionów "głupków", jak ich nazywasz, to demokratycza większość, a taki ustrój panuje w naszym kraju, jeżeli CI się to nie podoba zawsze możesz się zrzec obywatelstwa"

No i co z tego, że to demokratyczna większość? A twoja rada jest tak samo użyteczna, jakby człowiekowi w depresji radzić skoczyć z mostu.

"Z tego z mi wiadomo naszustrój spenia wszelkie kryteria ustroju dem

...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  06/07/2010

Intelektualiści ze zdjęcia wybrali sobie prezydenta. Następnym pewnie będzie Palikot.

  boskaagatka  (www),  06/07/2010

Fakty mówią co innego swistaku ;) Więcej osób z wykształceniem wyższym i średnim głosowało na Komorowskiego, a Kaczyńskiego zdecydowanie więcej osób z wykształceniem zawodowym i podstawowym. Ze statystycznego punktu idzenia Twój komentarz jest prawdziwy jedynie gdy panowie na zdjęciu mają wykształcenie min. średnie ;)

a masz może przeciwko temu Pakikotowi jakieś logiczne argumenty czy tak sobie powtarzasz, co w kościele usłyszałeś?

  swistak  (www),  06/07/2010

nie mam, bo na każdej wsi jest jakiś przygłup, to taki polski folklor i koloryt .

  Robert_ja  (www),  06/07/2010

a ja mam nadzieje ze kiedyś tam prezydentem zostanie właśnie taki Palikot, czy ktoś podobny. Może będzie dziwnie, ale na pewno będzie zabawnie :D

  mojra  (www),  06/07/2010

Wykształcenie niewiele ma wspólnego z mądrością i moralnością. O trafnych wyborach wstyd wspomnieć

Masz rację mojra... o tym świadczą zaognione komentarze... ech szkoda, że edukacja kulturalna idzie w tym kierunku... miast filozofii lub socjologii jest obowiązek katechezy... oto nasza demokratyczna praktyka, szkoda gadać

Szacunek,jaki okazywany jest władzy zależny jest od szacunku jaki władza okazuje tym najbardziej nieporadnym,niewykształconym osobom w państwie.

  Darwolf  (www),  07/07/2010

Nie widzę powodu, żeby okazywać szacunek komuś tylko dlatego, że został wybrany przez "większość". Ciekawe, ilu spośród tej "większości" ma choćby elementarną wiedzę na temat polityki i ekonomii, poza serwowaną przez media papką. Jeśli głos takiego, jak na zdjęciu w artykule jest wart tyle samo, co głos profesora uniwersytetu, to nic dziwnego, że mamy takich prezydentów / parlamenty / rządy, jakie ...  wyświetl więcej

  oculus,  10/07/2010

Bardzo dobry komentarz, na szacunek trzeba zapracować, zarówno jeden jak i drugi nie zasługują na szacunek. Jeden nosi pierścień nie ze swoim herbem a drugi udaje kogoś kim nie jest.

  Elba,  07/07/2010

Każdy z nas, kto przeżył reżim komunistyczny, nosi w sobie jego piętno i z całą pewnością rozumie, dlaczego wybieramy, tak jak nam każą. Mózgi mamy sformatowane. Nie umiemy żyć w realnym świecie bez wskazówek, co mamy myśleć, mówić, czynić, bo szybko gubimy się w obecnych realiach. Tak, tak… jesteśmy ubezwłasnowolnionymi sierotami po komunie i trzeba nami miernotami sterować byśmy się nie pogubili w drodze do krainy szczęśliwości. Tylko czy kto wie tak naprawdę, dokąd ta droga prowadzi?

  ulmed,  07/07/2010

To jest bardzo przykre, ale pozwalamy na chamskie zachowania, zarówno w swoim otoczeniu, jak również politykom.
Chamstwo, poniżanie drugiego człowieka to prawie reguła.
Nie ma reakcji od 'góry'. Jeśli tam wolno, to mi też wolno. Powtarzane wielokrotnie kłamstwa stają się 'prawdą objawioną'. Niektóre programy, gazety to chyba w tym celu powstały.
Kto ma dość siły, odwagi, by się sprzeciwić? Spróbuj, do ataku rzuci się cała sfora.

  ulmed,  07/07/2010

Dodam linka, jak rozkwita kultura; http://wiadomosci.gazeta.pl/Wi(...)ia__Cze Zajrzałam na komentarze. Włosy dęba stają.
I jeszcze jedno pan Kutz powiada; 'potrzeba nam więcej Palikotów w polityce' i potwierdza, że jest reżyserem Palikota.

  Elba,  07/07/2010

W rzeczywistości niedźwiedź nie ma nic wspólnego z pluszowym sympatycznym misiem. To tylko propaganda, na którą wielu się nabiera.
W naturalnych warunkach niedźwiedź wygląda zdecydowanie groźniej i w nie daj Boże wpaść w jego łapska.
Idąc do lasu zapomnij o miłym, pluszowym misiu...
Ku przestrodze polecam też bajkę @Roberta Molnára: ...  wyświetl więcej

  Psst,  08/07/2010

Kto ma władzę w mediach, ten jest wygranym. Nie lepszy tylko częstszy.
Nie żyjemy w demokratycznym państwie. Szanowny pan prezydent zawsze ma prawo veta. I to ma być demokracja? Brzuch boli od śmiechu...

Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad, jak mawiał Franklin.
Z tej okazji przypomniał mi się dowcip:
Trzech łysych osiłków mówi do małego, chudego krawaciarza: Przy trzech głosach za i jednym przeciw przegłosowaliśmy, że oddasz nam swój portfel. Nie masz chyba nic przeciwko demokracji?

Cytat: "Trzech łysych osiłków mówi... (...) Nie masz chyba nic przeciwko demokracji?"

Czemu, dlaczego te nasze wyżej popisujące się demokratyczną, humanistyczną miłością Hanusie ani w ząb tego pojąć nie mogą?!

Swoją drogą, cały artykuł jest w ogóle wielkim nieporozumieniem.

  Elba,  12/07/2010

"SZCZUROŁAP" – na polowaniu polecam doskonały film... Cz.1: www.youtube.com/watch i Cz.2: www.youtube.com/watch
Świetna instrukcja jak systematycznie zwalczać opozycję w KAŻDYM kraju...
"Nie każdy może to robić. Musi to być człowiek bez smutku, bez złości, bez lęku... Opanowany... One są za mądre i za inteligentne... A przy tym sprytne i nieufne... By dać się byle komu na byle co... ...  wyświetl więcej

  Elba,  12/07/2010

Coś na wesoło zza wschodniej granicy!
Don't drink georgian wine, drink vodka.
http://www.youtube.com/watch?v(...)related
водка чисти, собака жалко. Жалко что ми не пить твой вино и не умирать от него как орел. эщкебе хачепуреманэ насяника.

Elba.
"...водка чисти, собака жалко. Жалко что..." - Hm. To tak jakby do ruskiego podobne?

Wspaniały,bardzo na czasie,zachwycony jego mądrością jestem.Twoje słowa nie wymagają komentarzy.prawda i tylko prawda,ale Polacy jej nie lobią,kluje w oczy,Wola je wydłubywać innym ,nawet nie winnym w imię swojego Boga,honoru i milosci do ojczyzny.Tak obłudnego narodu drugiego,chyba niema na świecie.Gratuluje pozdrawiam

  katasia,  06/08/2010

"Demokracja to rządy większości, a większość to idioci "Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska