Login lub e-mail Hasło   

"Słowik i Róża" -o tym jak droga jest Miłość !

Miłość jest dziwna, przedziwna.Cenniejsza jest od szmaragdów,droższa od cudnych opali.Nie można jej nabyć za perły i granaty ani też sprzedać ani wymienić na targu na złoto...
Wyświetlenia: 4.564 Zamieszczono 09/07/2010

Słowik i Róża               

- Powiedziała, że będzie ze mną tańczyć, jeśli jej przyniosę czerwoną różę - mówił chłopak - a tu w całym ogrodzie nie ma ani jednej czerwonej róży.

Z gniazdka swojego na dębie słowik usłyszał te słowa i wyjrzał spoza liści zdumiony.
- Ani jednej czerwonej róży w całym ogrodzie! - biadał chłopak, a piękne jego oczy zaszły łzami.
- Ach, od jakichże małych rzeczy zależne jest szczęście ludzkie! Czytałem wszystko, cokolwiek uczeni napisali, przyswoiłem sobie wszystkie tajemnice filozofii, a oto całe moje życie będzie złamane przez brak czerwonej róży.
- Oto nareszcie prawdziwy kochanek - odezwał się słowik.
- Noc po nocy śpiewałem o nim, jakkolwiek go nie znalem; noc po nocy mówiłem o nim gwiazdom, a oto go widzę. Włos ma ciemny jak kwiecie hiacyntu, a usta czerwone jak róża, której pragnie, ale namiętność okryła jego lica bladością kości słoniowej, a troska przyłożyła pieczęć swą na jego czole.
- Książe wydaje bal jutro wieczorem - szeptał chłopak - a moja ukochana też tam będzie. Jeśli jej przyniosę czerwoną różę, będzie ze mną tańczyć aż do świtu. Jeśli jej przyniosę czerwoną różę, będę ją trzymał w swych objęciach, ona oprze główkę na mym ramieniu, a dłoń jej spocznie w mej dłoni. Ale w całym tym ogrodzie nie ma czerwonej róży, wiec będę siedział sam, i ona nie zwróci na mnie uwagi. Przejdzie obok mnie obojętna, i serce mi pęknie z żalu.
- Oto istotnie prawdziwy kochanek - rzekł do siebie słowik. - On przeżywa boleśnie to, o czym ja śpiewam.
Co dla mnie jest radością, jemu sprawia ból. Zaiste, miłość jest dziwna, przedziwna. Cenniejsza jest od szmaragdów i droższa od cudnych opali. Nie można jej nabyć za perły i granaty ani tez sprzedać na targu. Nie kupują jej kupcy, i niepodobna jej też wymienić za złoto.
Muzykanci będą siedzieć na swym podwyższeniu - mówił dalej chłopak - i będą grać na świeżo nastrojonych instrumentach, a moja ukochana będzie tańczyć przy dźwięku harf i skrzypiec. Będzie tańczyć tak lekko, że stopy jej zaledwie dotkną ziemi, a dworzanie w świetnych ubiorach będą się cisnąć do niej. Ale ze mną tańczyć nie będzie, ponieważ nie mogę jej dać czerwonej róży. - Rzucił się na trawę i ukrywszy twarz w dłoniach gorzko zapłakał.
- Czemu on płacze? - spytała jaszczurka przebiegając koło niego.
- Tak, dlaczego? - powtórzył motyl, uganiający się za promieniem słońca.
- No, czemu? - szepnęła stokrotka do swej sąsiadki ciągnąć, łagodnym głosem.
- Płacze z powodu czerwonej róży - objaśnił słowik.
-Z powodu czerwonej róży? - krzyknęli. - Jakież to śmieszne!
Słowik jednak zrozumiał powód troski chłopaka i siedząc w swym gniazdku na dębie, w milczeniu rozważał tajemnice miłości. Nagle rozpiął do lotu ciemne skrzydełka i wzbił się w powietrze i poszybował w stronę ogrodu. W pośrodku zielonego gazonu rósł piękny krzew różany, a gdy słowik go ujrzał, przyfrunął ku niemu i usiadł na jednej z gałązek.
- Daj mi czerwona różę - prosił - a zaśpiewam ci najpiękniejsza moja pieśń.
Ale krzew przecząco potrząsnął głową - Moje róże są białe - odparł.
- Idź jednak do mego brata, co rośnie koło starego słonecznego zegara, a może on ci da, czego potrzebujesz.
Wiec słowik frunął w stronę różanego krzewu, który rósł w pobliżu starego zegara słonecznego.
- Daj mi czerwona różę - prosił - a zaśpiewam ci najsłodsza moja pieśń.
Krzew jednak potrząsnął głową. - Moje róże są żółte - odparł. Idź jednak do mego brata, rosnącego pod oknem chłopaka, a może on ci da, czego potrzebujesz.
I słowik frunął w stronę krzewu, co rósł pod oknem studenta. - Daj mi czerwona różę - prosił - a zaśpiewam ci najsłodsza moja pieśń. Krzew jednak potrząsnął głową. - Moje róże są czerwone - odparł - tak czerwone. Ale zima zmroziła mi żyły, mróz zwarzył pączki, a burza połamała gałązki moje, i nie będę mieć róż tego roku.
- Jednej tylko róży czerwonej potrzebuje - prosił słowik - tylko jednej czerwonej róży! Czy w żaden sposób nie mógłbym jej dostać?
- Jest jeden sposób - odparł krzew - ale sposób tak straszny, że nie śmiem ci powiedzieć.
- Powiedz - prosił słowik - ja się nie przerażę.
- Jeśli potrzebujesz czerwonej róży - rzekł krzew - musisz ją wyczarować pieśnią przy świetle księżyca i zabarwić własną krwią serdeczną. Musisz mi śpiewać z piersią wbitą na cierń. Całą noc musisz mi śpiewać, cierń musi się wdzierać w twą pierś, a krew twoja musi wpłynąć w me żyły i stać się moją.
- Życie za jedną czerwoną różę, cena to ogromnie wysoka - zawołał słowik - bo wszyscy bardzo kochają życie. Przyjemnie jest siedzieć wśród zieleni i spoglądać na słońce w rydwanie ze złota i księżyc w rydwanie z pereł. Słodka jest woń głogu i słodki zapach dzwonków, ukrytych w dolinie, i wrzosu, co kwitnie na wzgórzu. Ale miłość lepsza jest od życia, a czymże jest serce ptaka w porównaniu z sercem człowieka?
Słowik rozpostarł do lotu swe ciemne skrzydełka i wzbił się w powietrze. Jak cień przemknął ponad ogrodem i jak cień przeleciał ponad gajem.
Chłopak tymczasem ciągle jeszcze leżał na trawie, jak go był pozostawił, a łzy nie zaschły wcale w jego pięknych oczach.
- Bądź dobrej myśli - zawołał słowik - bądź dobrej myśli, gdyż będziesz miał czerwona różę. Wyczaruje ją pieśnią przy świetle księżyca i zabarwię własną krwią. A w zamian żądam od ciebie tylko tego, abyś był prawdziwym kochankiem, albowiem miłość mędrsza jest od filozofii, pomimo że ta jest tak mądra, i silniejsza od potęgi, mimo że ta jest tak silna.
Chłopak przestał wpatrywać się w trawę i słuchał nie rozumiejąc, co mu słowik mówi, gdyż rozumiał tylko to, co napisane w księgach. Dąb jednak zrozumiał i zasmucił się, będąc szczerze przywiązany do słowika, który usłał gniazdko w jego gałęziach.
- Zaśpiewaj mi ostatnią pieśń - szepnął. - Będzie mi bardzo samotnie po twym odlocie.
Więc słowik począł śpiewać dla dębu, a głos jego był tak piękny jak nigdy dotąd, może dlatego że śpiewał po raz ostatni swemu staremu przyjacielowi.
Gdy skończył swą pieśń, student dźwignął się z trawy i wyjął z kieszeni notes i ołówek.
- Formę opanował - mówił do siebie odchodząc z gaju - tego mu odmówić niepodobna, ale czy ma również uczucie? Obawiam się, że tego mu brak. Nie umiałby się poświęcić dla innych. Myśli tylko o śpiewie, a każdemu wiadomo, że sztuka jest egoistyczna.
Gdy księżyc zaświecił na niebie, słowik przyfrunął do różanego krzewu i pierś przycisnął do cierna. Przez cała noc śpiewał z piersią opartą o cierń, a zimny kryształowy księżyc spłynął na skraj horyzontu i słuchał. Przez cała noc słowik śpiewał, a cierń coraz głębiej wbijał się w jego pierś, z której wraz z krwią uchodziło też życie.
Śpiewał najpierw o narodzinach miłości w sercu młodzieńca i dziewczyny. A na najwyższej gałązeczce różanego krzewu rozkwitała cudowna róża, listek za listeczkiem, w miarę jak pieśń nowa następowała po pieśni przebrzmiałej. Róża była początkowo blada jak mgły wiszące nad rzeka - i srebrna jak skrzydła zmierzchu. Niby cień róży w srebrnym zwierciadle.
Ale krzew nalegał na słowika, aby mocniej przytulił się do ciernia.
- Mocniej się przytul, słowiczku, inaczej dzień nastanie, zanim róża się rozwinie.
Więc słowik mocniej przytulił się do ciernia, a śpiew jego potężniał z każdą chwilą, gdyż śpiewał o narodzinach miłości w duszy mężczyzny i kobiety.
Delikatny cień purpury zabarwił płatki róży. Ale cierń nie dotarł jeszcze do serca, więc i serce róży pozostało białe, bo tylko krew słowika zdolna jest zabarwić purpurą serce róży.
A krzew nalegał na słowika, by się mocniej przytulił do ciernia.
- Mocniej się przytul, słowiczku jeszcze mocniej.
Więc słowik mocniej przytulił się do ciernia, aż cierń dotarł do serca, przeszywając je ostrym bólem. Gorzki, gorzki był ból słowika i coraz mocniejszy jego śpiew, śpiewał bowiem o miłości ukoronowanej śmiercią, o miłości sięgającej poza grób.
I cudowna róża stała się szkarłatna, jak purpura wschodzącego słońca. Szkarłatny był wianek płatków i szkarłatny rubin serca.
Ale głos słowika słabł z każdą chwilą i skrzydełka poczęły trzepotać, a mgła przesłoniła mu oczy. Coraz słabiej brzmiał jego śpiew, a śpiewak coraz wyraźniej czuł, że go coś dusi w krtani.
Wtedy wydobył z siebie melodię najgłębszą. Biały księżyc ją usłyszał i, zapominając o świecie, przystanął na niebie zasłuchany. Czerwona róża usłyszała i cała zadrżała dreszczem ekstazy rozchylając czerwone listeczki na chłód poranka. Echo poniosło pieśń ku swym purpurowym jaskiniom w górach, budząc śpiących pastuchów. Popłynęło ponad trzciny nadbrzeżne, a te poniosły jej zew ku morzu.
- Patrz, patrz - krzyknął krzew - oto róża skończona. Słowik jednak nic już nie odpowiedział, bo leżał martwy w bujnej trawie, z przebitym sercem.
A w południe chłopak otworzył okno i wyjrzał na ogród. - Cóż to! - krzyknął. - Jakiż szczęśliwy traf! Czerwona róża.
Nigdy w życiu nie widziałem podobnej. Jest tak przecudna, Że najpewniej musi mieć długa łacińską nazwę i wychyliwszy się z okna, zerwał kwiat.
 
Następnie chwycił kapelusz i pobiegł do domu profesora trzymając w ręku czerwoną różę.
 
Córka profesora siedziała przed domem, zwijając na szpulkę błękitny jedwab, a u nóg jej leżał mały piesek.
- Przyniosłem ci czerwona róże - zawołał chłopak. - Oto róża tak czerwona jak żadna inna na całym świecie. Dziś wieczór będziesz ją nosić przy sercu. Ona ci powie, jak bardzo cię kocham. Czy zatańczysz ze mną?
Ale dziewczyna zmarszczyła brew. - Zdaje mi się, że kolor ten nie będzie się zgadzał z moja toaletą - odparła - zresztą siostrzeniec szambelana przysłał mi prawdziwe klejnoty, a każdy przecież wie, że klejnoty są znacznie droższe od kwiatów.
- Więc to tak! Zaprawdę, jesteś pani bardzo niewdzięczna! - wybuchnął oburzony chłopak i rzucił różę na ulice, aż potoczyła się do rynsztoku, gdzie ją zmiażdżyło koło przejeżdżającego właśnie wozu.
 
- Niewdzięczną! - zawołała dziewczyna.
 
- Co za brutalność! Zresztą, czym pan jesteś właściwie. Zwykłym studentem. Ba, wątpię nawet, czy masz srebrne sprzączki przy trzewikach jak siostrzeniec szambelana. - Rzekłszy to, zerwała się z krzesła i weszła do mieszkania.
-  Cóż za idiotyzm ta miłość - mówił do siebie chłopak wracając do domu.

 Więc wrócił do swojego pokoju i wyciągnął wielkie zakurzone książki i zaczął czytać

Oskar Wilde

"Miłość jest dziwna, przedziwna. Cenniejsza jest od szmaragdów, droższa od cudnych opali. Nie można jej nabyć za perły i granaty ani też sprzedać na targu. nie kupują jej kupcy, i nie podobna też wymienić jej na złoto."

 

 

Link:

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://www.kingkong.demon.co.uk/gsr/night.htm

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1575
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 658
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1144
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 763
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 926
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 648
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 723
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1016
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 387
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 465
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 367
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 473
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 621
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 445
 
Autor
Dodał do zasobów: Gamka
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  09/07/2010

Bóg przy goleniu sobie nuci " Miłośc Ci wszystko wybaczy, bo Miłość mój miły to Ja "

  Gamka  (www),  09/07/2010

Dziękuję swistak :))) nie wiedziałam, że z Ciebie prawdziwy Romantyk :)))
posłuchaj:
..." Miłość Ci wszystko wybaczy,smutek zamieni Ci w śmiech.
Miłość tak pięknie tłumaczy: zdradę i kłamstwo i grzech.
Choćbyś ją przeklął w rozpaczy, że jest okrutna i zła,
Miłość Ci wszystko wybaczy, bo miłość, mój miły, to ja.
Jeśli pokochasz tak mocno jak ja, tak tkliwie ...  wyświetl więcej

  mala3440,  09/07/2010

"Farba - Zagubiony Książę

Mówił, że nie ma po co żyć
Tłumaczył się, że nie ma nic
Bo stracił dom i młodzieńcze sny
Nie miał siły by opanować łzy

Kolejny dzień nie cieszył Go
I nie czekał na pierwszy promyk słońca
Nie uśmiechał się, wciąż ocierał łzy
Myślał jestem sam może jestem zły

Był jak mgła
Niewidzialny tajemniczy

...  wyświetl więcej

  Gamka  (www),  09/07/2010

Piekny wiersz ;))) dziękuje mała3440 ...
..." Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą." — <św. Paweł z Tarsu >

  Tomasz Het  (www),  09/07/2010

Miłość zawsze była bardzo droga

  lilith123  (www),  09/07/2010

Ciekawe czy gdyby dziewczyna wiedziała skąd się wzięła róża jej reakcja byłaby inna? Jakoś wątpię...

  Ivi,  09/07/2010

Mam te opowiadania w domu:) Szczerze mówiąc jak pierwszy raz to czytałam czułam się dziwnie ze wzgledu na zakończenie;)

  ,  11/07/2010

Dawno, dawno temu, kiedy byłem zwykłym studentem, podarowałem w upalne lato piękną różę dziewczynie...Na co ona się skrzywiła i odparła, że wolała by zjeść loda :))
No i miałem o jeden srebrny pasek za dużo na swych sportowych trzewikach ;))

  Gamka  (www),  11/07/2010

Widocznie to nie była jeszcze ta dziewczyna! i nie zasługiwała na tę różę....bo .."Jedno jest w życiu szczęście: kochać i być kochanym".

  ugenberg,  12/07/2010

Szkoda... że niektórzy są zaślepieni blaskiem jakichś martwych rzeczy...

  Robert_ja  (www),  12/07/2010

ja jedyne co moge do tego dodac to te 2 linki
http://www.youtube.com/watch?v(...)c-aApn8 i http://www.youtube.com/watch?v(...)ZdC-Vv0

na wiecej slow brak bo i serce w strzępach jeszcze trwa, i tak do 2 lat...

**dodam jeszcze ze nie należny traktować pisania wierszy i bycia romantykiem jako synonimu**

  ananke50,  12/07/2010

Jak tutaj romantycznie. Wobec tego i ja coś dodam:
http://tiny.pl/h7mxk

  Gamka  (www),  12/07/2010

:) dziękuję za romantyczność :)))

Gamka ,to jak listek zielony w ktorym wiosna pachnie z daleka.A u mnie przywraca wiarę w czlowieka.Kiedy jej nie ma w eiobie ogłaszam głodówkę sobie!

  Gamka  (www),  14/07/2010

Panie Szymonie bardzo dziękuje za te ciepłe słowa :)
Postaram się nie zniknąć z eioby, będę się pojawiać i coś zawsze skrobnę :) .
.. i nie pozwolę Panu na głodówkę :)))))

  Elba,  26/07/2010

[...O gdybym morzem był przezroczystym -
Ty słońcem, które w nim się przegląda!
Gdybym na łące był źródłem czystym -
Ty kwiatem, co mej rosy pożąda!
Gdybym był róży majowej krzakiem -
Ty na nim różą ku mej ozdobie!
Gdybym był ziarnem słodkim, ty ptakiem,
Który to ziarno z rozkoszą dziobie! ...]
Tak przepięknie dawno, dawno temu pisał poeta i ...  wyświetl więcej

  Uroda Wdziek  (www),  24/08/2010

Romantycznie i miło :)

Miłość jest drogą... a w odpowiedzi na ten utwór zamieszczę tu wiersz... moją kompilacyjną parafrazę najważniejszych sentencji Coelho o miłości właśnie...

„Za nic…”

Kocha się za nic, kocha się po prostu, kocha się bo miłość jest w nas.
Gdy oczekiwania zaczynają się wkradać jako obwarowania miłości
to jej już nie ma… pozostaje tylko przyzwyczajenie –
na automaty

...  wyświetl więcej

  Dark66,  25/01/2011

Największym pragnieniem jest : kochać i być kochanym...

Dostać Różę od chłopaka bezcenne, jeśli się go kocha... Ja na razie czekam i mam nadzieję, że kiedyś dostanę od mego lubego Kwiat. I wiem jedno, że będzie najpiękniejszy ze wszystkich. ;).
A historia piękna. Smutne zakończenie. Szkoda, że są dziewczyny dla których kasa jest ważniejsza niż uczucia innych i własne. To przykre, kiedy patrze na koleżanki ze studiów i nie tylko, które lecą tam g ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska