" /> " />
Login lub e-mail Hasło   

RADIO " KASZUBY " z siedzibą w Rumi dba o < Kaszubskie jutro >

Z Władysławowa, gdzie powstało i nadawało przez 5 lat, w grudniu 2009 roku " Radio Kaszuby " znalazło swoją nową siedzibę w pięknym kaszubskim mieście Rumia.
Wyświetlenia: 3.897 Zamieszczono 08/07/2010

 

 

 

 Od ponad 15 lat mieszkam w Rumi i jestem dumny z faktu iż jestem Kaszubą. Od ładnych paru lat zauważam w życiu naszej "małej Ojczyzny" pracę naszej kaszubskiej społeczności nad rozkwitem kultury kaszubskiej, nad wprowadzaniem języka do szkół, nad organizowaniem festiwali, przeglądów, konkursów, festynów kulturalno - sportowych, a od ponad pięciu lat również widzę potężną pracę jaką w utrwalaniu tradycji kaszubskiej i wprowadzeniem jej pod "strzechę"   włączyło się właśnie "Radio Kaszuby"

Co można usłyszeć w tym pierwszym i jak narazie jedynym radiu nadającym w języku kaszubskim? Najprościej nastawić swoje radio na fale: 98,9 - 92,3 - 90,1  FM  i samemu posłuchać co mają nam do powiedzenia kapitalnie prowadzący owe Radio  najlepsi w swoim fachu : Agnieszka Łukasik, Justyna Bronk, Dawid Dettlaff, Grzegorz Renusz, Rafał Potrykus, Piotr Wojciechowski czy Piotr Lessnau.

.Co mają zrobić mieszkancy innych części Świata? Kasiu z Rzeszowa, Krysiu z Toronto czy Władku z Chicago? Wejdźcie na www. Radio Kaszuby. pl i dajcie znać, że jesteście z nami.

Pewnie pomyślicie - powodzie w kraju, tragedia rodzin i próba rozwiązania kto i kogo w Smoleńsku, kryzys finansowy, czy nawet szczepionki przeciw niedawnej grypie, a ja tu prawda o Radiu Kaszuby.

Ano tak, właśnie teraz, gdy jesteśmy już po wyborach, a przed czymś co zapewne nastapi, czyli narzekaniu na Rząd Tuska, czy na nie dotrzymanie obietnic nowego Prezydenta -  proponuję zająć się czymś co dla mnie ma kapitalne znaczenie.

Jak to mówią "Starożytni Kaszubi"?  - Nie dajmy się zwariować !

Jak juz wcześniej napisałem, jestem Kaszubą, jestem jednym z Was mieszkańcy Pucka, Wejherowa, Kościerzyny, Bytowa, Chojnic, Kartuz, Redy, Gdyni czy jak chcą niektórzy i Gdańska. Jestem jednym z Was Kaszubi mieszkający w Toronto, Chicago, Wilna, Rygi czy dalekiej Australii. Chciałbym właśnie tym artykułem przybliżyć Wam, Waszą i moją "małą Ojczyznę".

Parę dni temu uczestniczyłem w kolejnym już XII Zjeździe Kaszubów w Pucku, potem w Truskawkobraniu, Festiwalu Kultury Kaszubskiej w Luzinie, Festynach kaszubskich w  Chmielnie, Bolszewie, Kartuzach...długo by wymieniać jakie to imprezy NASZE  Radio obejmuje swoim patronatem medialnym, jednak dziś chciałbym  zaproponować Wam moi drodzy internauci opuszczenie na moment Waszego komputera i udanie się w najbliższą niedzielę - 11 lipca na godzinę 18.00 na Rynek w Wejherowie, gdzie  odbędzie się FINAŁ  KASZUBSKIEGO  IDOLA. Was drodzy Kaszubi ze świata zapraszam do słuchania w tym samym czasie Radia Kaszuby, za którego pośrednictwem również będziecie tu z nami.

Od prawie trzech miesięcy trwa rywalizacja młodych Polaków z terenu Kaszub / nie zawsze i wcale nie koniecznie Kaszubów/  o miano  Kaszubskiego Idola 2010 i nagrody w postaci nagrania i promocji singla.

JUŻ  W NAJBLIŻSZĄ  NIEDZIELĘ  POZNAMY  KASZUBSKIEGO   IDOLA   2010

   Podczas niedzielnego koncertu, dziewiątka finalistów zaprezentuje- z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Tadeusza Korthals- utwory w języku kaszubskim, które uczestnicy wybrali z listy, przygotowanej przez organizatorów.

A OTO  ONI  -  Wielcy  Finaliści  Kaszubskiego  Idola

 

      Imię i nazwisko  >  miejscowość > zajmowane miejsce > % głosów  >  nr. sms  >  treść sms

      =============  ========       =============    ========= ========     =======

       Martyna Mazur ....   Łęczyce      .... I   ..........                20           72601            IDOL  1

       Paweł Orlikowski... Dziemiany       II  ...........               20           72601            IDOL  2

       Małgorzata Prange.Puck   ......       III  ..........               16           72601            IDOL  6

       Marlena Brzeska ... Nowe Huty ...  IV   ..........              12           72601            IDOL  3

       Natalia Szreder ....  Parchowo....    V   ..........                9           72601            IDOL  9

       Anita Pobutkiewicz. Reda ..........   VI   .........                 8           72601            IDOL  8

       Milena Szymańska..Pomlewo.....   VII  .........                 7           72601            IDOL  4

       Anna Mach ...........   Rumia  .......   VIII .........                 6           72601            IDOL  7

       Iga Kreft  ..............   Gniewino....    IX  .........                 3           72601            IDOL  5

   =================================================================

   Oto wyniki sms - owego głosowania  na dzień 08 lipca  2010 roku na godzinę 12.00

   Jeżeli znasz którąś z w/w osób i wiesz, że zasługuje na miano Kaszubskiego Idola to prześlij  sms o treści wypisanej z prawej strony twojego kandydata. / koszt 2.44 zł/

  Organizatorzy przygotowali dla głosujących szereg fajnych nagród, wśród nich weekend w hotelu SPA.

 Występ oceniać będzie jury, które- w oparciu o wyniki głosowania SMS- wyłoni zwycięzcę, który otrzyma miano KASZUBSKI IDOL 2010. Oprócz  NAGRODY GŁÓWNEJ, na scenie wręczona zostanie również NAGRODA PUBLICZNOŚCI, przyznana finaliście, który otrzyma największą liczbę głosów słuchaczy Radia Kaszëbë ( głosowanie trwa do niedzieli 11 lipca, bramki SMS zostaną zamknięte 10 minut po prezentacji ostatniego finalisty). Na uczestników konkursu KASZUBSKI IDOL 2010, tradycyjnie czeka jeszcze NAGRODA SPECJALNA, przyznawana przez Dyrektor i Redaktor Naczelną Radia Kaszëbë- Annę Kościukiewicz- Jabłońską.

     W niedzielę, oprócz pretendentów do miana KASZUBSKI IDOL 2010, na scenie będziemy mogli również zobaczyć zaproszonych gości. Swoje utwory zaprezentują: Ewelina Pobłocka- KASZUBSKI IDOL 2008; Ilona Stepanik- KASZUBSKI IDOL 2009, Weronika Korthals oraz Sławek Bieniek.

ZAGŁOSUJ  NA  SWOJEGO  KANDYDATA i wpadnij na wejherowski Rynek. Ja tam będę -  wasz

                                               " marian z Rumi."

Ps.

      Całość koncertu będzie transmitowana na antenie Radia Kaszëbë od godziny 18.00

PROGRAM:

18.00 Prezentacja finalistów konkursu KASZUBSKI IDOL 2010

18.50 Występ zaproszonych gości (Ewelina Pobłocka, Ilona Stepanik, Weronika Korthals, Sławek Bieniek)

19.15 Ogłoszenie wyników konkursu

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1677
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 967
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1242
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 894
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 823
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 494
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 623
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1091
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 784
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1032
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 914
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1156
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 533
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 753
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Gamka  (www),  09/07/2010

Co roku wyjeźdzam na Kaszuby i własnie do Władysławowa ;-)
Choćby na tydzień ale muszę pobyć nad naszym morzem ...kocham wodę i masze morze.... kocham Kaszuby :))) i bywałam na koncertach we Władku:)
a tę piosenkę " Kaszubskie nutki" lubie szalenie ...http://www.youtube.com/watch?v(...)qWeOKYc
Pozdrowienia z Łodzi Panie Marianie posyłam. Gamka.

Cóż koleżanko, jak będziesz w tym roku udawała się na półwysep - daj znać, zapraszam na kaffkę do Rumi oto adres: marianrumia@interia.eu pozdrawiam

I. miejsce. Marlena Mazur....... Łęczyce..... 20 % głosów sms o treści Idol 1
II. -//- .. Małgorzata Prange... Puck........ 19 % głosów sms o treści Idol 6
III.-//-... Paweł Orlikowski.... Dziemiany... 18 % głosów sms o treści Idol 2
IV.-//- ... Marlena Brzeska..... Nowe Huty... 15 % głosów sms o treści Idol 3
V.-//-..... Natalia Szreder..... Parchowo..... 8 % głosów sm ...  wyświetl więcej

Świetnie że jest Radio Kaszuby i organizuje właśnie takie akcje.

ano świetnie, też tak uważam

A ja byłam w tym roku w Szymbarku i zaglądnęłam do tamtejszego kaszubskiego muzeum i browaru... Dzieci z naszej zielonej szkoły były zachwycone tym wypadem... Kaszubi wiedzą jak propagować tradycje swojej Małej Ojczyzny:)))

Witam koleżanko, masz rację ...i Kaszubi mają pomysł na sprzedanie swojego dziedzictwa, swojej tradycji, może i historii, a przy okazji zwrócić uwagę na tragiczne losy Sybiraków - nie tylko Kaszubów ale i Polaków z innych stron kraju wywiezionych na tereny dawnego ZSRR. Cóż mnie też się tam podoba....to jest dobre. Pozdrawiam

  Jezioro  (www),  14/07/2012

A wg mnie trochę tego w Szymbarku jest za dużo, z jednej strony wagony bydlęce w których kiedyś umierali zesłańcy , a obok sala w której organizuje się imprezy. ale cóż skansen w Szymbarku to prywatna inicjatywa, dlatego tam taki misz masz i dlatego tam tak wiele reklam np.

Już zupełnie inaczej jest w Skansenie we Wdzydzach Kiszewskich - najstarszym polskim skansenie. Tam polecam w pierwszej kolejności zajrzeć odwiedzającym Kaszuby.

całkowicie się z tobą zgadzam..."misz masz" w Szymbarku...ale można tam spędzić nawet cały dzień. Zdarza się że odwiedzają mnie ludzie z innych części kraju i świata....wówczas fajnie jest mieć po Sopocie, Helu, grotach w Mechowie, Piaśnickich grobach,, skansenu we Wdzydzach, Starówki gdańskiej, wieży widokowej w Gniewinie czy w Wierzycy, akwarium w Gdyni następne miejsce w Szymbarku.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska