" /> " />
Login lub e-mail Hasło   

RADIO " KASZUBY " z siedzibą w Rumi dba o < Kaszubskie jutro >

Z Władysławowa, gdzie powstało i nadawało przez 5 lat, w grudniu 2009 roku " Radio Kaszuby " znalazło swoją nową siedzibę w pięknym kaszubskim mieście Rumia.
Wyświetlenia: 3.144 Zamieszczono 08/07/2010

 

 

 

 Od ponad 15 lat mieszkam w Rumi i jestem dumny z faktu iż jestem Kaszubą. Od ładnych paru lat zauważam w życiu naszej "małej Ojczyzny" pracę naszej kaszubskiej społeczności nad rozkwitem kultury kaszubskiej, nad wprowadzaniem języka do szkół, nad organizowaniem festiwali, przeglądów, konkursów, festynów kulturalno - sportowych, a od ponad pięciu lat również widzę potężną pracę jaką w utrwalaniu tradycji kaszubskiej i wprowadzeniem jej pod "strzechę"   włączyło się właśnie "Radio Kaszuby"

Co można usłyszeć w tym pierwszym i jak narazie jedynym radiu nadającym w języku kaszubskim? Najprościej nastawić swoje radio na fale: 98,9 - 92,3 - 90,1  FM  i samemu posłuchać co mają nam do powiedzenia kapitalnie prowadzący owe Radio  najlepsi w swoim fachu : Agnieszka Łukasik, Justyna Bronk, Dawid Dettlaff, Grzegorz Renusz, Rafał Potrykus, Piotr Wojciechowski czy Piotr Lessnau.

.Co mają zrobić mieszkancy innych części Świata? Kasiu z Rzeszowa, Krysiu z Toronto czy Władku z Chicago? Wejdźcie na www. Radio Kaszuby. pl i dajcie znać, że jesteście z nami.

Pewnie pomyślicie - powodzie w kraju, tragedia rodzin i próba rozwiązania kto i kogo w Smoleńsku, kryzys finansowy, czy nawet szczepionki przeciw niedawnej grypie, a ja tu prawda o Radiu Kaszuby.

Ano tak, właśnie teraz, gdy jesteśmy już po wyborach, a przed czymś co zapewne nastapi, czyli narzekaniu na Rząd Tuska, czy na nie dotrzymanie obietnic nowego Prezydenta -  proponuję zająć się czymś co dla mnie ma kapitalne znaczenie.

Jak to mówią "Starożytni Kaszubi"?  - Nie dajmy się zwariować !

Jak juz wcześniej napisałem, jestem Kaszubą, jestem jednym z Was mieszkańcy Pucka, Wejherowa, Kościerzyny, Bytowa, Chojnic, Kartuz, Redy, Gdyni czy jak chcą niektórzy i Gdańska. Jestem jednym z Was Kaszubi mieszkający w Toronto, Chicago, Wilna, Rygi czy dalekiej Australii. Chciałbym właśnie tym artykułem przybliżyć Wam, Waszą i moją "małą Ojczyznę".

Parę dni temu uczestniczyłem w kolejnym już XII Zjeździe Kaszubów w Pucku, potem w Truskawkobraniu, Festiwalu Kultury Kaszubskiej w Luzinie, Festynach kaszubskich w  Chmielnie, Bolszewie, Kartuzach...długo by wymieniać jakie to imprezy NASZE  Radio obejmuje swoim patronatem medialnym, jednak dziś chciałbym  zaproponować Wam moi drodzy internauci opuszczenie na moment Waszego komputera i udanie się w najbliższą niedzielę - 11 lipca na godzinę 18.00 na Rynek w Wejherowie, gdzie  odbędzie się FINAŁ  KASZUBSKIEGO  IDOLA. Was drodzy Kaszubi ze świata zapraszam do słuchania w tym samym czasie Radia Kaszuby, za którego pośrednictwem również będziecie tu z nami.

Od prawie trzech miesięcy trwa rywalizacja młodych Polaków z terenu Kaszub / nie zawsze i wcale nie koniecznie Kaszubów/  o miano  Kaszubskiego Idola 2010 i nagrody w postaci nagrania i promocji singla.

JUŻ  W NAJBLIŻSZĄ  NIEDZIELĘ  POZNAMY  KASZUBSKIEGO   IDOLA   2010

   Podczas niedzielnego koncertu, dziewiątka finalistów zaprezentuje- z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Tadeusza Korthals- utwory w języku kaszubskim, które uczestnicy wybrali z listy, przygotowanej przez organizatorów.

A OTO  ONI  -  Wielcy  Finaliści  Kaszubskiego  Idola

 

      Imię i nazwisko  >  miejscowość > zajmowane miejsce > % głosów  >  nr. sms  >  treść sms

      =============  ========       =============    ========= ========     =======

       Martyna Mazur ....   Łęczyce      .... I   ..........                20           72601            IDOL  1

       Paweł Orlikowski... Dziemiany       II  ...........               20           72601            IDOL  2

       Małgorzata Prange.Puck   ......       III  ..........               16           72601            IDOL  6

       Marlena Brzeska ... Nowe Huty ...  IV   ..........              12           72601            IDOL  3

       Natalia Szreder ....  Parchowo....    V   ..........                9           72601            IDOL  9

       Anita Pobutkiewicz. Reda ..........   VI   .........                 8           72601            IDOL  8

       Milena Szymańska..Pomlewo.....   VII  .........                 7           72601            IDOL  4

       Anna Mach ...........   Rumia  .......   VIII .........                 6           72601            IDOL  7

       Iga Kreft  ..............   Gniewino....    IX  .........                 3           72601            IDOL  5

   =================================================================

   Oto wyniki sms - owego głosowania  na dzień 08 lipca  2010 roku na godzinę 12.00

   Jeżeli znasz którąś z w/w osób i wiesz, że zasługuje na miano Kaszubskiego Idola to prześlij  sms o treści wypisanej z prawej strony twojego kandydata. / koszt 2.44 zł/

  Organizatorzy przygotowali dla głosujących szereg fajnych nagród, wśród nich weekend w hotelu SPA.

 Występ oceniać będzie jury, które- w oparciu o wyniki głosowania SMS- wyłoni zwycięzcę, który otrzyma miano KASZUBSKI IDOL 2010. Oprócz  NAGRODY GŁÓWNEJ, na scenie wręczona zostanie również NAGRODA PUBLICZNOŚCI, przyznana finaliście, który otrzyma największą liczbę głosów słuchaczy Radia Kaszëbë ( głosowanie trwa do niedzieli 11 lipca, bramki SMS zostaną zamknięte 10 minut po prezentacji ostatniego finalisty). Na uczestników konkursu KASZUBSKI IDOL 2010, tradycyjnie czeka jeszcze NAGRODA SPECJALNA, przyznawana przez Dyrektor i Redaktor Naczelną Radia Kaszëbë- Annę Kościukiewicz- Jabłońską.

     W niedzielę, oprócz pretendentów do miana KASZUBSKI IDOL 2010, na scenie będziemy mogli również zobaczyć zaproszonych gości. Swoje utwory zaprezentują: Ewelina Pobłocka- KASZUBSKI IDOL 2008; Ilona Stepanik- KASZUBSKI IDOL 2009, Weronika Korthals oraz Sławek Bieniek.

ZAGŁOSUJ  NA  SWOJEGO  KANDYDATA i wpadnij na wejherowski Rynek. Ja tam będę -  wasz

                                               " marian z Rumi."

Ps.

      Całość koncertu będzie transmitowana na antenie Radia Kaszëbë od godziny 18.00

PROGRAM:

18.00 Prezentacja finalistów konkursu KASZUBSKI IDOL 2010

18.50 Występ zaproszonych gości (Ewelina Pobłocka, Ilona Stepanik, Weronika Korthals, Sławek Bieniek)

19.15 Ogłoszenie wyników konkursu

Chcesz pokazać jakiś tekst znajomym? Po prostu wklej go
i przekaż im otrzymany link.
justpaste.it

Podobne artykuły


25
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2810
22
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1454
21
komentarze: 44 | wyświetlenia: 1991
20
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1394
19
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1606
18
komentarze: 23 | wyświetlenia: 1446
17
komentarze: 20 | wyświetlenia: 998
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1288
17
komentarze: 8 | wyświetlenia: 19476
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1167
16
komentarze: 34 | wyświetlenia: 1752
16
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1424
15
komentarze: 37 | wyświetlenia: 830
15
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2799
15
komentarze: 20 | wyświetlenia: 717
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Gamka  (www),  09/07/2010

Co roku wyjeźdzam na Kaszuby i własnie do Władysławowa ;-)
Choćby na tydzień ale muszę pobyć nad naszym morzem ...kocham wodę i masze morze.... kocham Kaszuby :))) i bywałam na koncertach we Władku:)
a tę piosenkę " Kaszubskie nutki" lubie szalenie ...http://www.youtube.com/watch?v(...)qWeOKYc
Pozdrowienia z Łodzi Panie Marianie posyłam. Gamka.

Cóż koleżanko, jak będziesz w tym roku udawała się na półwysep - daj znać, zapraszam na kaffkę do Rumi oto adres: marianrumia@interia.eu pozdrawiam

I. miejsce. Marlena Mazur....... Łęczyce..... 20 % głosów sms o treści Idol 1
II. -//- .. Małgorzata Prange... Puck........ 19 % głosów sms o treści Idol 6
III.-//-... Paweł Orlikowski.... Dziemiany... 18 % głosów sms o treści Idol 2
IV.-//- ... Marlena Brzeska..... Nowe Huty... 15 % głosów sms o treści Idol 3
V.-//-..... Natalia Szreder..... Parchowo..... 8 % głosów sm ...  wyświetl więcej

Świetnie że jest Radio Kaszuby i organizuje właśnie takie akcje.

ano świetnie, też tak uważam

A ja byłam w tym roku w Szymbarku i zaglądnęłam do tamtejszego kaszubskiego muzeum i browaru... Dzieci z naszej zielonej szkoły były zachwycone tym wypadem... Kaszubi wiedzą jak propagować tradycje swojej Małej Ojczyzny:)))

Witam koleżanko, masz rację ...i Kaszubi mają pomysł na sprzedanie swojego dziedzictwa, swojej tradycji, może i historii, a przy okazji zwrócić uwagę na tragiczne losy Sybiraków - nie tylko Kaszubów ale i Polaków z innych stron kraju wywiezionych na tereny dawnego ZSRR. Cóż mnie też się tam podoba....to jest dobre. Pozdrawiam

  Jezioro  (www),  14/07/2012

A wg mnie trochę tego w Szymbarku jest za dużo, z jednej strony wagony bydlęce w których kiedyś umierali zesłańcy , a obok sala w której organizuje się imprezy. ale cóż skansen w Szymbarku to prywatna inicjatywa, dlatego tam taki misz masz i dlatego tam tak wiele reklam np.

Już zupełnie inaczej jest w Skansenie we Wdzydzach Kiszewskich - najstarszym polskim skansenie. Tam polecam w pierwszej kolejności zajrzeć odwiedzającym Kaszuby.

całkowicie się z tobą zgadzam..."misz masz" w Szymbarku...ale można tam spędzić nawet cały dzień. Zdarza się że odwiedzają mnie ludzie z innych części kraju i świata....wówczas fajnie jest mieć po Sopocie, Helu, grotach w Mechowie, Piaśnickich grobach,, skansenu we Wdzydzach, Starówki gdańskiej, wieży widokowej w Gniewinie czy w Wierzycy, akwarium w Gdyni następne miejsce w Szymbarku.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska