JustPaste.it

René Goscinny - najsłyniejszy twórca komiksów

Dowiedz się więcej o życiu twórcy Asterixa i Obelixa.

Dowiedz się więcej o życiu twórcy Asterixa i Obelixa.

 

René Goscinny  znany jest nam najbardziej z książki „Przygody Mikołajka” i serii komiksowej o Asterixie i Obelixie. Twórca komiksów, książek jak i filmów animowanych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że René Goscinny ma polskie korzenie – jego ojcem jest Stanisława „Simkha” Gościnny inżyniera chemik z Warszawy, a matką Anna Bereśniak-Gościnnej z Chodorkowa (obecnie na Ukrainie). Urodził się on czternastego sierpnia 1926 roku w Paryżu. W 1928 roku jego rodzice przeprowadzają się do Buenos Aires w Argentynie. Ucząc w francuskiej szkole, swoją wrodzoną nieśmiałość rekompensował rolą błazna, który rozmieszał wszystkich uczniów.

AsterixW wieku 17 lat umiera jego ojciec. René zmuszony jest podjąć pracę jako asystent księgowego. Po roku dostaje się na stanowisko rysownika w malutkiej agencji reklamowej.

W 1945 roku Goscinny razem z matką udaje się do swojego wujka w Nowym Yorku. Nie na długo jednak. Aby uniknąć służby wojskowej w USA, udaje się do Francji, gdzie służy w 141 Alpejskim Batalionie Piechoty. Tutaj znowu daje o sobie znać jego talent rysownika, w wojsku zajmuje się głownie rysowaniem plakatów.

Po zakończonej służbie wojskowej próbuje zatrudnić się w studiu Walta Disneya, niestety bezskutecznie. Zaczyna pracować w małym studiu gdzie poznaje Willa Eldera, Jacka Davisa oraz Harveya Kurtzmana – przyszłych założycieli magazynu Mad. Ich satyryczny sposób widzenia świata pasuje do charakteru Goscinnego.

Georges Troisfontaines szef belgijskiej agencji World Press przekonuje René do pracy w Paryżu. Okazuje się to być przełomem w jego życiu, gdyż poznaje tam Alberta Uderzo. Pracując razem nad rubryką savoir-vivre'u w Bonnes Soirées, stworzyli postacie Jehana Pistoleta i Luca Juniora dla Libre Junior, niedzielnego dodatku do Libre Beligique. W 1951 tworzą komiks o Indianinie Umpa-pa. Opowieść pełna humoru, niestety nie cieszyła się ona popularnością.

Z Morrisem (Maurice de Bevere) Gościnny w 1955 roku tworzy pierwszy komiks o przygodach Lucky Lucka. Seria o przygodach najszybszego kowboja na dzikim zachodzie, stanie się jednym z najpopularniejszych i najlepiej sprzedającym się komiksem w Europie.

Rok później z pod pióra Goscinnego wychodzi powieść o  Mikołajku – zabawna i pełna humoru opowieść o małym chłopcu mieszkającym w Franci w latach 50 XX wieku. Rysunki do niej tworzy Jean-Jacques Sempé. O niesłabnącej popularności „Mikołajka” świadczy niedawna ekranizacja.

W 1956 roku Goscinny, Charlier i Uderzo, chcąc promować interesy swojej grupy zawodowej, stworzyli kontrowersyjną Kartę Artystów, za co wylądowali na ulicy - a także na czarnej liście każdego domu wydawniczego. Na szczęście spotykają Jeana Hébrarda, który finansuje założenia agencji wydawniczej Edifrance. Razem z Radiem Luxemburg tworzą magazyn „Pilot”.

Na jego łamach dochodzi do historycznego wydarzenia – René Goscinny iAlberta Uderzo tworzą postać Asterixa. Początkowo bohater ten miał wyglądać jak duży, spasiony wojownik. Jednak René miał inną wizję. Chciał, żeby Asterix był sprytnym i przebiegłym, drobnej budowy ciała bohaterem. Nie włada wielką siła, ale inteligencją. Uderzo stwierdza jednak, że mały gal, potrzebuje kompana o odmiennych cechach – dużego, silnego, ale niezbyt inteligentnego. Tak powstaje chyba najsłynniejsza para bohaterów Asterix i Obelisk.

Komiksy o galach zdobywają wielką popularność. Tak duża że w 1965 roku pierwszy francuski satelita zostaje nazwany Asterix. Z oryginalnego języka francuskiego komiksy, zostały przetłumaczone w ponad 103 językach (w tym esperanto i łacina). Sprzedano ich łącznie ponad 300 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Na ich postawie komiksów o Asterixie i Obelixie powstały filmy animowane i fabularne z największymi gwiazdami kina.

Goscinny jako redaktor naczelny „Pilot” wykazuje ogromny talent do znajdowania utalentowanych debiutantów, którzy wyrosną na prawdziwe sławy komiksowe, np.: Bila, Gotlib, Reiser, Cabu, Brétécher, Mandryka, F'Murr.

W tymże magazynie pojawia się seria o Inzogud – o podłym, niegodziwym, chciwym i dwulicowym wezyrze. Inzogud staję się jednym z najbardziej rozpoznawalnych, francuskich anty-bohaterów.

W 1974 Dargaud, Goscinny i Uderzo stworzyli Les Studios Idéfix. Spełniły się ich marzenia - mogli robić filmy animowane. Tworzą animowane ekranizacje komiksów o Asterixie i Obelixie. Gościnny ma w swoim dorobku także kilka filmów fabularnych (m.in. "Szczury Paryża" i "Dożywocie").

Twórca przygód dwóch galów umiera w 1977 roku na atak serca. Gościnny jest jednym z najczęściej tłumaczonych autorów na świecie. Łącznie wykonano 1800 tłumaczeń jego dzieł. Zmienił całkowicie odbiór komiksów – to dzięki niemu zaczęto myśleć o komiksach jako dziełach sztuki. Pozostawił posobnie niezapomnianych bohaterów – Asterixa, Obelixa, Lucky Lucka czy Mikołajka.